Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.09.09. 20:34

Sztem nem kevesebb a fiatal. pl jómagam örökké az maradok. :D
Vicc félre - kellene valami objektiv statisztika, pl a városban be lehet írni a születési évet, blc ebből már tudna egy átlagot csinálni, most meg mondjuk egy év múlva. abból már lehet egy közelítést csinálni hogy mikor halunk ki, vagy nem.
sp.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.09.09. 23:31

jaja, szerintem is kicsit túlparázzuk ezt a mennyi a fiatal témát (és sp tényleg örök fiatal :).. van elég utánpótlás, én pl. azt érzem, tarjánban idén több lelkes fiatal gitározott mint tavaly :)) /és még Cseh Tamást is játszottak/

a fiatalok mindig meglesznek, ez a téma mindig fog találni lelkes gyerkőcöket akiket elvarázsolnak a vörös óriások és társai (engem ez anno nagyon megcsinált, steinterandris szakkörébe jártam az urániába, és nagyon rákattantam áltsulisan a vörös óriásokra). nem ez a para szerintem, hanem az, hogy egyre kevesebb eget lehet látni, ahogy egyre több fénnyel szennyezzük az eget :(( itt balcsin, gyerekkoromban sokkal feketébb egek voltak, emléxem mennyire elvarázsolt amikor kölyökként lefekvés elött kiosontam eget lesni, mint valami mágnes rántott fel magához. ma már ezt szét ütik a siófoki diszkólámpák, az általános fényszennyezés.. a fél ország úgy nő fel, hogy még a tejutat se látja..
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.09.10. 08:00

Janicsillagasz írta:
santage írta::)
Kellene csinálni egy Kisújszállási Helyi Csoportot! :)

snt


Pártolom :D bár amilyen a kisúji aktivitás..... habár kb. 5-6 ember lenne.
Fogom fejleszteni a távcsőarzenált is, mert elméletileg hamarosan már melózok erővel és beszeretnék ruházni egy min. 30-as newtonra. Bár kacsingatok 40-es felé is ;)
Az már megmozgatná a kisúji emberkéket? :geek:


Egy 30-as? Persze! Az mindenkit megmozgat. Öcsém is elkezdett érdeklődni, lehet veszek otthonra egy 70/500-ast, vagy 114/500-ast (inkább ez utóbbit).

Tényleg jó lenne, ha lenne otthon némi aktivitás. Én nem tudom ezt vállalni, mert nem ott lakom, de te? Emlegettél régebben bemutató csillagvizsgálót is. Az nagy dobás lenne, mert nem sok 10 ezer lakosú városban van ilyesmi. Pláne nem az Alföldön. A gimit kellene valahogy bevonni ebbe.

snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.09.10. 08:06

Sidius írta:Üdv Mindenkinek!

A magam részéről ezt nagyon súlyos kérdésnek tartom, nemcsak azért, mert megcsappan az amatőrök létszáma, de mert hosszú távon ennek az érdektelenségnek felbecsülhetetlenül romboló társadalmi hatása lesz.
A gyerekek többsége nem olvas könyveket. Persze itt már nem is kötelező megtanulni olvasni. "Minden hasznosat megtudhatsz a bulvárból, meg a mobilodról, vagy Internetről." Az a bökkenő, hogy ezen információk 90 százaléka egyszerűen szemét. Amíg emberek millióit lehet TV képernyő elé ültetni az aktuális heti sztár magánéletében vájkáló műsorokkal, addig én nem látom be miért változna a helyzet. Akárhány csatornára kapcsol az ember, igazlátók, távgyógyítók, ostoba boszorkányurak igézik az amúgy is béklyóba kötött -de úgy hiszem többre érdemes- emberi szellemet.
A gondolkodó ember nevelése nem könnyű feladat és hatalmas felelősség. Nem gondolkodóra nevelni könnyű, és az az előnye, hogy a hatalmak számára veszélytelen emberek cseperednek fel.
Egy régi Hindu mondás pedig azt mondja: Nem tudni a legveszélyesebb dolog a világon.


Elkélne már ebben a művilágban egy kis igazi. Az emberek álomvilágukban felnőve, és életüket abban élve a hatalmat kiszolgálják. Ezért az bármit megtehet.
De nem ez a lényeg. Egyre kevesebb az igény az igazira, tehát a Hubble-fotó helyett az égbolton távcsőben megnézni az égitestet, még ha az kevésbé szép is. Persze lhet keseregni, de ezen változtatni csak lelkes középiskolai tanáraink és szakköröseink tudnak valamicskét. Ha valahol "menő dolog" lesz távcsőbe nézni, akkor sokan csődülnek a szakkörre, és ha más hatása nem lesz, minthogy egyszer megnézi a Jupitert vagy a Pleiadokat, máris történt vele valami, és 15-30-50 év múlva a párjának-gyerekének-unokájának is elmeséli - vagy elmondja videofonon. :)

snt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.09.10. 10:27

az a baj, hogy ez a "nézzük meg fotón" tendencia már a azokat is megfertőzi, akik eljutnak addig a pontig, hogy távcsővásárlásra adják a fejüket. 10-ből 9 leendő vevő kezdi úgy a mondandóját, hogy "fotózni szeretnék". lassan én érzem magam kényelmetlenül, hogy még nem fotózok... mintha már ciki lenne, ha valaki egyszerűen csak vizuálisan észlel, urambocsá' rajzol!

valami nem stimmel...

itthon mindenki brutális eq mechanikákat tuningol, hogy vezetés nélkül lehessen fotózni. a fórumok lassan másról sem szólnak (lásd index csillagászat topik), csak és kizárólag a fotózásról. az azimutális mechanikákat egyesek nemcsak lenézik, de ördögöt kiáltanak ha megtudják, hogy valakinek ilyen van.

sokat olvasgatom a cloudy nights forumát, érdekes módon ott nem ciki a pozdorja mechanika, nemrégiben valaki egy tizensok centis ha jól emlékszem takahashi apo alá készített fából dobson szerelést!

ennek annyiban van köze a fiatalokhoz, hogy sokan feltételezik, az amatőrcsillagászat fotózásról szól. egy jó fényképezőgép már eleve százezres tétel. plusz a távcső. szerintem ezt kevés fiatal engedheti meg magának. mert manapság ugye már kell soktízezres okostelefon, laptop, stb... is.

a másik ok, ami miatt talán nem menő már az amatőrcsillagászat, az általános ellustulás: a mai fiatalok azt tekintik normálisnak, hogy minden azonnal helyben rendelkezésükre áll. ma már nem divat elmenni biciklizni, helyette leugrunk "spinningelni" egyet a fitnesszterembe. futni egyet? ja a futógépen. érdekel egy film? letöltöm. játszanék valakivel? társasjáték? ugyanmár... WoW-ozzunk egy jót.

és itt jön a képbe a csillagászat: manapság, főleg egy városi fiatalnak szinte muszáj kitelepülni, ha valamit látni akar. éjjel pedig nem mindenhova lehet eljutni autó nélkül. az pedig csak tetézi a bajt, hogy a biztonság sem elsőosztályú már éjjelente. plusz ott a hideg is, hát ki az a marha, aki télvíz idején oda akar fagyni egy távcsőhöz az éjjel közepén? (kipróbáltam amúgy, -20 fokban sem fagy oda az ember nyelve a tubushoz)

szóval nem egy kényelmes hobbi a csillagászkodás.

pedig, a fiatalok reakciója egyöntetűen a döbbenet volt, mikor egy középiskolás osztálynak bemutatóztam. mert a hold egyszerűen egész más saját szemmel, mint képen. leírhatatlan a különbség. hogy a többi - átlagemberek számára nem is ismert - objektumról ne is beszéljünk. sokaktól hallottam, hogy de jó, veszek majd távcsövet, meg ilyeneket. de általában ezek a fellángolások rövid életűek, mikor rádöbben a fiatal, hogy a csillagászkodást nem lehet fotelből végezni.

hát ez van. és szerintem az iskolák, kollégiumok sem túl csillagászatbarátok... danival beszéltük egy-két hónapja, hogy kollégista lesz, és egyelőre fogalma sincs, hogyan fog tudni csillagászkodni, hiszen a kollégiumban ugye takarodó van... marad az ablakból csillagászkodás.
nincs aláírás
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.09.10. 10:42

santage írta:
Egy 30-as? Persze! Az mindenkit megmozgat. Öcsém is elkezdett érdeklődni, lehet veszek otthonra egy 70/500-ast, vagy 114/500-ast (inkább ez utóbbit).

Tényleg jó lenne, ha lenne otthon némi aktivitás. Én nem tudom ezt vállalni, mert nem ott lakom, de te? Emlegettél régebben bemutató csillagvizsgálót is. Az nagy dobás lenne, mert nem sok 10 ezer lakosú városban van ilyesmi. Pláne nem az Alföldön. A gimit kellene valahogy bevonni ebbe.

snt


Hát nem hiszem hogy kisúji szinten bármelyik egyesületet is érdekelné egy csillagda, értem ezalatt akár a gimit vagy magát a városi tanácsot vagy mit (ehhez nem értek). Ha lesz is valami ilyesmi akkor azt majd saját önerőből fogom létrehozni. Tudod ott kint ahol észleltünk majd igencsak oda fogom tervezgetni, de persze ahhoz meg kell hogy vegyem azt a földterületet, de az nem jelent gondot. Majd maga a szervezés, építés... jajj több százezer esetleg milla? Majd a hazai csillagdaépítőkkel elkezdek társalogni ha itt lesz az ideje.
Viszont tegyük fel... senki nem tud semmiről, (mármint a kisújiak) és egyszercsak hirtelen azt a hírt hallják egymástól hogy:
(-Hallottad? Állítólag egy csillagvizsgáló épült Kisújszálláson!)
És ekkor fogom bedobni a helyi médiába (Kisújság, Kisúj-TV, stb...) hogy lesznek foglalkozások, bemutatások meg ilyenek. Erre azért csak felfigyelnének nem? Ha ez sem fog sikerülni, akkor sajnos nem tudok mit tenni az ifjúság fellendítése érdekében. Na de elsőnek legyen meg a melóhely és csak utána a többi :mrgreen:
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.09.10. 10:53

Ez nagyon jó lenne, ha meg tudnád oldani. Azért előbb-utóbb egy ügyes ember össze tud szedni annyit hogy építhessen egy csillagdát (én is fogok, de nem Kisújon).
Tényleg vinne egy kis színt az ottani életbe, mert Kisúj az a hely, ajol sose épül semmi. Mi anno azon poénkodtunk amikor átadtak egy buszmegállót, hogy íme, megvolt az évtized fejlesztése.

Szóval sok sikert és kitartást hozzá. Egyébként lehet, hogy valami alapítványi úton is lehetne pénzt szerezni, mint Hegyhátsálon, vagy Szegeden. Ehhez persze kell némi jogi ismeret.

De ha meglesz, akkor biztos be lehet indítani valamit, mert az embereket, eleinte, nagyon fogja érdekelni.

snt
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.09.10. 10:57

itt szerintem több dolog van. generációról generációra elhangzik ez a bezzeg az én időmben duma, meg ez a mai fiatalok-ozás. nekem ez egy kicsit ilyen nagymama szöveg, nincs mit tenni, 50 - 100 évvel ezelőtt nem volt internet, mobil, wow, volt helyette fonó, csutkababa stb. ráadásul tényleg lassabb is volt a világ. csak elég a tv-t nézni, évtizedeken keresztül ugyanaz a katódsugaras rendszer volt, most meg 3 évente jön valami új szabvány, lcd, plazma, ledtv stb.., de ugyanez van a hang vagy videó terén, a vinyl meddig bírta és a végén a videónál is hetente jön egy újabb okosság, dvd, br stb.. eleink egész életüket szinte ugyanabban a világban élték le, talán több idejük is volt egy egy hobbival, mókával foglalkozni.

ez van, szerintem nincs más választásunk, mint valamennyire felvenni a tempót a fiatalokkal, használni az ő eszközeiket, az ő nyelvükön megszólítani őket. a siránkozás nem segít :( szerintem pont ezért jó pl. ez a szájt. talán meg kellene próbálni gyorsan emészthető információkkal megcélozni őket, aztán ha behúztuk őket az utcánkba, elmélyülhetünk közösen a részletekben. 20 - 30 évvel ez előtt akit érdekelt a csillagászat, az nekiállt tükröt hegeszteni, házilag távcsövet faragni. ma erre már nem lehet rávenni az emberek nagy részét, hisz elég bemenni egy boltba és minden emészthető áron készen megkapható. szóval igenis fel kell használni a hubble fotóit persze a megfelelő kommentekkel, aztán bízni abban, hogy előbb utóbb saját szemmel is látni akarják ezeket a csodákat. nincs mese, le kell nyomni a fészbúkot :))
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.09.10. 11:38

én sem siránkoztam, inkább csak megjegyeztem, hogy ma már az "instant get" a trend, hogy manapság egy bármiféle fizikai munkát igénylő, nem kényelmes dolog nem menő. én vmi olyasmit vizionálok, hogy pár év múlva az emberek már utazni sem fognak, csak megnézik google streetview-ban az őket érdeklő helyeket.

(én már most is ezt csinálom :D)

amúgy te most is itt vagy akarattyán? (csak mert azt írtad, hogy "itt" a balatonon)
nincs aláírás
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.09.10. 12:08

igen, pár napra még leugrottam, szilva befőzést előkészíteni, plusz faragok még egy kerti asztalt (most épp az esőnek hála a kisebbik házban lazúrozom a deszkákat) no meg persze abban bíztam, hogy valamit este is látni fogok. ez ügyben nem nyertem :(( tegnap legalább kipakoltam a cuccot, látva a pamacsokat, eleve csak a lencsét, hogy jupiterezzek, de nem sokra jutottam :(( időnként a ködön át a bolygó korongja felderengett, holdak, felszíni alakzatok nélkül :(( hajnali 2kor elpakoltam, reggel óta pedig az esőt lesem ecsettel a kezemben..
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”