Lunar standstill

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
korn
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.05.04. 19:04

Lunar standstill

Hozzászólás Szerző: korn » 2010.05.04. 19:32

Kedves fórumozók,

egy kérdésem lenne a Hold mozgásával kapcsolatban:

Az angol nyelvű csillagászati témájú írásokban többször is olvastam a major/minor (lunar) standstill elnevezéseket, melyekkel a Holdpálya mozgásában a 18,6 éves ciklus két szélsőértékét illetik. Az érdekelne, hogy van-e ennek magyar megfelelője? Főleg archeoasztronómiával (Stonehenge stb.) kapcsolatban emlegetik sokat ezeket a nevezetes pontokat, de az ilyen vagy ehhez hasonló témájú (pl. általános csillagászati) könyvekben nem találtam ezt a fogalmat.

Előre is köszönöm!
PIR
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009.10.05. 22:17

Re: Lunar standstill

Hozzászólás Szerző: PIR » 2010.05.04. 20:06

Talán "holdfordulónak" lehetne nevezni a "napforduló" mintájára.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Lunar standstill

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.05.04. 20:15

PIR javaslatát jónak tartom. A "holdforduló"-t annyiban lehet kiegészíteni, hogy a holdfordulók deklináció-értéke változik, ezért lehetne beszélni legkisebb és legnagyobb holdfordulóról.
A stonehenge-kutatók számára azok a holdfordulók érdekesek, amelyek egybe esnek a holdtöltével. BQ.
PIR
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009.10.05. 22:17

Re: Lunar standstill

Hozzászólás Szerző: PIR » 2010.05.04. 21:09

Igen, "major" lunar standstill a deklináció szélsőértékéhez tartozó "holdfordulót" jelenti.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Lunar standstill

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.05.04. 23:02

Hallo mindenkinek! PIR nagyon jól bele talált egy angol kifejezés jó magyar megnevezésébe! Jó lenne, ha mennél több (főleg újabb, és nagyrészt angol) kifejezést magyarra ültetni! Viszont nagyon kell vigyázni mit teszünk át, és hogyan. A napészlelőknél többször találkoztam a peremen felnyúló protuberancia "napkitörés" megnevezésével. Ez azonban hibás, mert a "napkitörés" az erupció-(latin), ill. flare (flér, angol) jelenségre nár lefoglalt. Itt bizony marad a protuverancia, immár 150 éve nem találtak elfogadott magyar szót rá.
De még ezen is lehetne töprengeni. Tanuljunk könnyen, gyorsan magyarul! BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”