pénzügyi időkapszula

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

pénzügyi időkapszula

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2010.03.15. 14:30

Sziasztok!

Ismét egy fura ötletem támadt. Mi lenne akkor, ha mondjuk az MCSE összegyűjtene kb. 1 millió Ft-ot, és betenné valamilyen magasabb kockázatú , nagyon hosszú távú befektetésbe. Olyan hosszú távúba, ami elmegy egyfajta időkapszulának (pl. 50 év). 50 év hosszú idő, emiatt a vicc kategóriába is mehetett volna az egész. De tegyük fel, hogy működik a dolog. Évi 12% átlagos hozam, 6% átlag infláció mellett, akkor mai vásárlóértéken lenne kb. 15 millió belőle. 4% átlag infláció mellett pedig ugyanez a mai vásárlóértéken 40 millióra rúgna. Figyelembe véve, hogy addig milyen sokat fejlődhet a távcsövek világa, elég komoly műszerpark jöhetne ki a pénzből. Afféle ajándék a múltból. Hogy ne csak fénykép maradjon a jövő amatőrcsillagászainak. Egyesületi öngondoskodás egy formája.

Azért vannak nehézségei a dolognak, és főleg bizonytalansága, de lehet benne valami.
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: pénzügyi időkapszula

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.03.15. 14:46

Habár én erre elég kevés esélyt látok, de továbbra is elméleti síkon, ha ezt minden évben megtenné, 50 év múlva annyi pénz gyűlne össze, hogy wellness szállodát építenének a Zselicben. :) Sajnos az ötven év elég hosszú, és biztos nagy szükség lesz még a pénzre. Remélhetőleg egyre többen lépnek be az Egyesületbe, újítják meg tagságukat, és kezdenek érdeklődni a csillagászat iránt. Ha sikerülne is, nem tudom hogy miként lehetne azt az összeges igazságosan hasznosítani. Én idén is csak annyit tehettem, hogy befizettem a tagdíjat (tudom, sokan különösnek tartják ezt, de megéri...), és rávettem a szülőket, hogy oda adják az 1%-ot. Talán ebből épülnek a MA távcsövei... ;)
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: pénzügyi időkapszula

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2010.03.15. 16:48

Ez igaz. Kevés az esély.De elméleti síkon megvizsgálva, ha csak egyszeri befektetésről van szó (az indulásnál adnak bele pénzt), utánna pedig NEM toldogatják talán működhet. Esteleg az alaptőke össuegyűjtéséhez lehetne szponzorokat találni (nem a tagságtól gyűjteni). Ilyen téren nincs tapasztalatom, ezért is elméleti a felvetésem.

A fentiek tükrében nem lenne olyan magas a végösszeg, de mondjuk 15-50 millió (mai értéken) nem rossz.
Azt meg valamilyen szerződésfélében le lehetne fektetni (ügyvéddel), hogy mire lehet majd felhasználni, ill. kik jogosultak dönteni, és mi van ha nincs már egyesület (átalakult/ki tudja), akkor kinek jár... Esetleg lehet annyi rugalmasságot hagyni, hogy 10 évente felül lehessen vizsgálni, igazodva a változásokhoz.

Az egész egy kísérletként is felfogható, hogy egy társadalmi csoport képes-e egyszeri alkalom keretében olyanért munkálkodni, aminek a hasznát már nem ő aratja le, hanem egy-két generációval később. Elég példaértékü dolog lenne a mai világban.

Nyilvánvalóan nincsenek illúzióim, ismerve a mai magyar helyzetet. Azon kevesek közül, akik egyátalán megtehetnék, hogy hasonlóképp saját gyermekeiknek tegyenek félre (pl. 20 évre, hogy taníttatni, kiházasítani tudják), sokan inkább elutazzák, vagy új autóba (stb) ölik a pénzt... A gyerek meg megoldja valahogy, ha felnő.

Várom a további véleményeket, ha csak elméleti szinten nézzük is a dolgot.

Üdv
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: pénzügyi időkapszula

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.09.30. 10:32

kincsesm írta:Ismét egy fura ötletem támadt. Mi lenne akkor, ha mondjuk az MCSE összegyűjtene kb. 1 millió Ft-ot, és betenné valamilyen magasabb kockázatú , nagyon hosszú távú befektetésbe.

Miközben egészem mást kerestem a fórumok között ráakadtam erre a rég elfeledett topikra. Arra kevés esélyt látok, hogy ez így szervezetten a tagdíjakból megtörténjen, de egyénileg azért meg lehet most tenni. Ott van a Pulit a Holdra téma. Kockázatos is, hosszútávú is.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: pénzügyi időkapszula

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2010.09.30. 21:16

Szerintem árutözsde a megoldás... Méghozzá a hélium! ez nem vicc! állítólag nagyon pazarlóan bánunk vele, mésrészt az oljkutaknál vonják ki legnagyobb százalékban, ebből is az usában lévő kutaknőál van legnagyobb koncentrációban. http://index.hu/tudomany/2010/08/23/neh ... heliumbol/
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: pénzügyi időkapszula

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.09.30. 22:20

Jaja az egyetemen is pont a héten beszélt erről egy oktatóm.
90/900 refraktor
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: pénzügyi időkapszula

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2010.10.01. 00:11

Hát engem most a messze jövendőnél sokkal inkább izgat a jelenkor, például a Polaris-terasz felfagyott állapota és az, hogy iszonyatosan beázik alattunk a folyosó. Erre most jól jönne egy nagy kapszulányi támogatás. A Csillagászat Éve NKA-támogatását mindeddig nem kaptuk meg,viszont sok-sok milliót elköltöttünk az Év programjaira. Szívesen beülnék egy időkapszulába, hogy visszamenjek két évvel ezelőttre, és mai financiális tudásommal felvértezve újratervezzem 2009-et. 2049 messze van, a szükség pedig közel, ahogy azt Igazságos Mátyásnak mondta egy praktikus atyafi.
Sidius

Re: pénzügyi időkapszula

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.10.01. 16:16

...és mióta Mátyás nincs, oda az igazság is, a tekintélyes személyek nagy örömére. Tudok egy intézményről, amelyik három éve nyert pár milliós pályázatot, valami számítástechnikai dologi javak formájában. Még nem tudják mikor vehetik át a "nyereményt"...
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: pénzügyi időkapszula

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.01. 18:33

Mzssiralop írta:Hát engem most a messze jövendőnél sokkal inkább izgat a jelenkor, például a Polaris-terasz felfagyott állapota és az, hogy iszonyatosan beázik alattunk a folyosó. Erre most jól jönne egy nagy kapszulányi támogatás. A Csillagászat Éve NKA-támogatását mindeddig nem kaptuk meg,viszont sok-sok milliót elköltöttünk az Év programjaira. Szívesen beülnék egy időkapszulába, hogy visszamenjek két évvel ezelőttre, és mai financiális tudásommal felvértezve újratervezzem 2009-et. 2049 messze van, a szükség pedig közel, ahogy azt Igazságos Mátyásnak mondta egy praktikus atyafi.


biztos nem leszek túl népszerű a véleményemmel, de én évek óta hangoztatom maroknyi baráti körömben (és talán már itt is mondtam, de a makin biztos), hogy szerintem az mcse éves tagdíja nevetségesen alacsony, szerintem senki sem halna bele egy "drasztikus" emelésbe. esetleg a diákok, nyugdíjasok kedvéért lehetne diák/nyugdíjas tagsági a mostani árért (vagy akár minimálisan olcsóbban), és egy felnőtt a mostani 1.5-2x-eséért. nem hiszem, hogy bárki ellenkezhetne, hiszen egy hétvégére többet elköltünk mindenféle haszontalan snack-ekre, üdítőre, stb. valamelyik szupermarketben. vagy legalább lehetne egy szavazást/közvéleménykutatást tartani itt arról, milyen lenne ennek a fogadtatása.
nincs aláírás
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: pénzügyi időkapszula

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.01. 21:58

Nem vagyok közgazdász, sőt útálom ezt a műfajt, de!
Az elmúlt félévszázad tapasztalatai, és amit az utóbbi száz évről tudok, egyet kell értenem Mzs-vel és lavro-val. Ami a takarékosságot, ill az időkapszulát és a nagy jövedelemmel bár kockázattal járó befektetést illeti: ez szépen működött a XIX sz-ban, de az 1 Világháború óta felborult a szép polgári rend.
Ugyanis 1. Elsősorban a pillanatnyilag elkerülhetetlen befektetésekre kell (sajnos ) koncentrélni. Ha Mzs. példájával élünk, meggondlandó, hogy a szükséges költség egy mai javításra lényegesen kevesebb, mint ha hagyjuk tovább romlani a helyzetet. Ha hagyjuk tovább romlani a terasz állapotát, akkor az állapot tovább romlik, és annak valamikori helyrehozása sokszorosa a jelenlegi költségnek. Vagyis a mai átmeneti megtakaritás a jövőben sokkal többe kerül, mint a jelenlegi befektetés.
2. Egy félre tett összeg esetleg szerencsés befektetés mellett egy-két-három évig gyarapodik. Azután jön egy bank-összeomlás, vagy egy vállalkozás csődje, és az egész elúszik. Az 1800-as években létesített alapítványok, ill befektetések az 1 világháború alatt megsemmisültek. (Ezt sajnos a csillagászok is megsínylették: Haynal biboros a kalocsai csillagvizsgáló fenntartására szép összegett tett alapítbányba. Már az 1900-as évek elején ennek az összegnek gyarapodása megállt, a háború pedig elsöpörte az összeget, és a csillagvizsgáló ott maradt gazdasági háttér nélkül.) Most már egy háború sem kell ahhoz, hogy a befektetés nullára váljon.
Szóval amit ma felhasználhatsz, ne halaszd holnapra! BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”