A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.02.19. 11:12

Sirius írta:Nem emlékszem minden részletére, de nekem régebben BandiBá mesélt valami olyan sztorit bolygóegyüttállásról, meggyengült gravitációról, lebegésről és ugráló emberekről. Igaz, BandiBá? :)

Nem, azért ilyen nem volt. Kb. 2000-ig eléggé sok rémhír zúdult rám, többnyire egy-egy újságcikkben reagáltam rájuk. Sokkal veszélyesebbek voltak azok a látszólag reális híresztelések, amelyekről a tájékozatlan érdeklóődő úgy látta, hogy "tudományos alapja van".
A legszebb az asztrozeizmológus volt, aki megjósolta, hogy a Balaton térségében pusztító földrengést vált majd ki a dagály hatására a Föld kérgét belülről csapkodó magma.
A kedvencem pedig az a fizikus asszony volt, aki szerint az árapály hatására a felhők mindig a dagály-pupokon fognak feltorlódni, ott napokig sötét lesz! Egyébként az akkori sajtó becsületére válik, hogy azt a hölgyet a szerkesztőségből is elzavarták. Ez már nekik is sok volt.
Üdv: Lajos
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.02.19. 11:24

Pedig eskü, hogy írták nekem, hogy volt valami olyasmi, hogy azt az álhírt keltették, hogy a bolygók együttállása miatt a Föld gravitációs ereje meggyengül és, aki felugrik, annak pár másodpercig kellemes bizsergésben lesz része; és fél Nagy-Britannia ugrált.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.09.05. 17:29

Elnézést, nem bírtam megállni:
a magyarok negyven százaléka hisz született gyógyítókban, 31 százalékuk vallja, hogy vannak, akik meg tudják jósolni a jövőt, és minden negyedik polgártárs meggyőződése, hogy a horoszkóp "kihat a természetünkre".
http://ertelmesen.blog.hu/2011/09/05/ki ... aign=index
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.09.05. 17:51

SzZoli írta:Elnézést, nem bírtam megállni:
a magyarok negyven százaléka hisz született gyógyítókban, 31 százalékuk vallja, hogy vannak, akik meg tudják jósolni a jövőt, és minden negyedik polgártárs meggyőződése, hogy a horoszkóp "kihat a természetünkre".
http://ertelmesen.blog.hu/2011/09/05/ki ... aign=index


Hát ez súlyos... :shock:
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.09.06. 08:37

A napokban beszélgettem egy ismerőssel. Amikor szóba került a csillagászati érdeklődésem, egyből nekem szegezte a kérdést, hogy az asztrológiával hogy is állok. Kérdésre kérdéssel feleltem: megkérdeztem tőle, hány állatövi csillagkép van? ;) Ő nyugodt szívvel sorolta mind a 12-t. Amikor végzett, megkérdeztem tőle, hogy a Kígyótartóval mi van? Ő erre: akkor az a Nimród? Mire én: Az meg micsoda? :shock: Hát a sámánok régi, titokban tartott tudásából származik ez a csillagkép.
Otthon fellapoztam az összes rendelkezésemre álló irodalmat, de Nimród nevű csillagképet sehol sem találtam. Remélem jól gondolom, hogy ez megint az arra fogékonyak etetése? :?
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.06. 10:03

Kedves László!
Bizony teljesen igazad van, "Nimrod" csillagkép nincs, nem is volt soha, semilyen népnél. Ezt a fantaszta és ábrándozó "őstörténet kutatóink" találták ki, Szerintük az Orion egyik "népi csillagneve", a vicc az, hogy a "nép" soha nem ismert ilyen nevű csillagképet.
A Nimrod név a héber mitológiában jelenik meg, mint hires harcos, Ábrahám ellenfele, a Sátán szövetségese, aki azután Bábel földjére menekült, állítólag ő tervezte a "Bábel tornyának" építését. Végül Ábrahám fia, Ézsau nyilával megölte.A legenda forrása az, hogy Mezopotámiában valoban volt egy Nimrud nevű város. A régi magyar krónikák a héber mítoszból átemelték, mint Hunor és Magor ősét. Mint csillagkép ez a név sem az ősi mezopotámiai csillagászatban, sem a más nép csillag mitológiájában, de legkevésbé a magyar csillagmondákban sehol sem szerepel. A mesét alighanem Badinyi Jós Ferenc, újabban Papp Gábor és más fantaszták, minden néprajzi és történelmi alap nélkül kinevezték magyar csillagképnek. (Az már csak hab a tortán, hogy ezt a héber mítoszból átemelt mesebeli alakot olyan mai álmodozók hiresztelik, akik enyhén antiszemita nézeteikről ismertek.)
Egyébként az asztrológia-hívő ismerősödnek megemlítheted, hogy ma már a Nap egy napra a Cet csillagképen is átmegy! BQ.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: A CSILLAGÁSZATTAL kapcsolatos tévedések .

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.09.06. 13:52

Köszönöm Lajos bácsi a kimerítő választ.
Nagyjából erre számítottam. Tanultam is valamit, már ami a Cet-et illeti. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”