Arcok a Földről

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.12. 19:57

Sirius írta:Viszont mi már elég régóta küldünk ki rádiójeleket az űrbe, és ez elég jó "szonda" ...

Ez a rég mondjuk 60-70 év. Azaz 60-70 fényév sugarú gömbön belül látszunk. Mi ez a 30000 fényév távolsághoz képest a centrumig. Ott talán sűrűbben vannak az E.T.-k. :lol:

Ami a gravitációs hatás visszaszámolását illeti, csak korlátozott pontossággal lehet megtenni. Már a 3 test problémát sem lehet zárt képlettel megadni, csak integrálni, számítógépekkel számolni. Kis eltérés a kiinduló adatokban nagy eltérést okoz a számolás végén. Hasonló ez, mint mikor felfedeznek egy földközeli kisbolygót nem tudják pontosan be fog-e csapódni a későbbiekben. Azért nem, mert elvileg sem lehet megmondani.
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.02.13. 09:12

Én még mindig az üzenetküldés módjánál, formájánál vagyok leragadva. A viccet (pendrájvot) félretéve: hogyan lehetne komolyabb mennyiségű információt elküldeni úgy, hogy azon egyértelműen "látszódjon", hogy az információközlés volt a cél? (Mert esetleg azt is hihetik a megtalálók, hogy az csak a szonda egyik alkatrésze.) A gravírozott fémlemez jó ötletnek tűnik, de túl sok információt valószínűleg nem lehet rajta elhelyezni. (Na persze mikrogravírozással, de az meg könnyebben kopik.)

A rádiójel már csak ezért is nagyon jó. Ha a vevő egyszer rájön, hogy mesterséges eredetű, akkor máris nyert ügyünk van. Ráadásul gyorsabb, mint egy szonda. Ennek ellenére persze nem vagyok az ilyen kezdeményezések ellen, csak próbálom továbbgondolni a dolgokat.

Stanislaw Lem-nek van egy (több!) nagyon jó könyve - ajánlom mindenki figyelmébe -, a Kiberiáda. Ez tulajdonképpen egy mesekönyv sci-fi témákkal. Régen olvastam már, de ebben volt egy olyasmi történet, hogy valakik egy "apróhirdetést" akartak feladni a világegyetemben, és ezt úgy tették meg, hogy csillagokból állították össze a feliratot. (Gondolom nem kispályások voltak.) Na, ezt nevezem én üzenetküldésnek!

Amúgy pedig egyértelmű, hogy mi legyen a szondán az üzenet: 42 :P
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.02.13. 12:47

maro írta:Ami a gravitációs hatás visszaszámolását illeti, csak korlátozott pontossággal lehet megtenni. Már a 3 test problémát sem lehet zárt képlettel megadni...


Sőt, ha a Pioneer/Voyager anomáliára gondolunk, az ismert tömegek által elvileg jól kiszámolható pálya már az elején sem stimmel... pedig a szomszéd csillaghoz képest az utazás csak annyira kezdődött el, mint amikor az ember elkezd kitolatni a garázsból.
DBenny
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:10

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: DBenny » 2010.02.13. 12:50

rumpfbarna írta:Amúgy pedig egyértelmű, hogy mi legyen a szondán az üzenet: 42 :P


Megkérdezhetném hogy mi ez a 42 vagy honnan ered mert már sok helyen találkoztam vele(nemegyszer igen komolytalan helyeken pl.:spore vagy a galaxis utikalauz stopposoknak) ja és véletlen egybeesés de én egy kossuth 42. számú házban lakok :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.02.13. 13:50

A 42 a Galaxis Útikalauzból ered. (Az is jó könyv!) Ezt az eredményt adta egy több millió évig futó számítógépes program, amelynek az élet értelmére kellett megtalálnia a választ.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.13. 16:19

Ahogy elnézem mi sem tudunk jobbat kitalálni, mint 1971-ben a NASA kitalált. Ami azt jelenti, hogy elég jót találtak ki, ha majd negyven évvel később sincs jobb ötletünk. Talán meg kéne fordítani a sorrendet. Először találjuk ki mit akarunk üzenni, aztán jöhet az üzenet hordozója.

Képet rádió üzenetként is lehet küldeni. Itt a lényeg, hogy a kép mérete (X,Y) két prímszám legyen. Az képpontokat elküldve az idegenek rájönnek, hogy az ismétlődő üzenet X*Y pontból áll, amit megpróbálhatnak képpé alakítani. Csak két lehetőségük van, vagy X*Y vagy Y*X. Ebből az egyik jó, a másikból nem lesz értelmes kép.

A Galaxis útikalauz stopposoknak valóban zseniális mű, megtudhatjuk azt is belőle, hogy soha ne ess pánikba. A kérdés pedig - amire a 42 a válasz - pontosan így hangzik: Az Élet a Mindenség meg Minden. Mi a válasz? Aki az angol humort (Gyalog galopp, Monty Python) nem szereti, annak nem ajánlom, de a többieknek kötelező olvasmány. :lol:
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.24. 10:49

A következő mozaikot február 28-án generálják. Aki szerepelni szeretne annak itt az idő csatlakozni.
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.02.25. 19:31

Közvéleménykutattam egy kicsit, hogy ki mit küldene el üzenetként a Világűrbe, ha lehetősége lenne rá. A kikötés csak az volt, hogy nem lehet nehezebb egy kilónál. Kértem, hogy az ötletüket írják papírra. Ezek születtek (szó szerint idézem):

- egy rúd szalonna

- Magyar himnusz, az ember felépítése, egy atom felépítését

A föld elhelyezkedését, 1 doboz tubákot

- Egy képet a Földről, és egy üzenetet, amiben az áll, Hogy a Föld hol

helyezkedik el, csak békés szándékkal gyertek. + Egy képet az emberekről.

- fél kg föld fél liter víz.

- "Dizájnos" kialakítású rádióaktív-anyag.

... [ http://www.universe.eoldal.hu/cikkek/ci ... b-kiserlet ]
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.06.15. 16:49

Azt hiszem említettem valahol a gyerekek számára kiírt "Üzenet E.T.-nek" projektet. Az első eredményekről már meg is jelent egy cikk:
http://divany.hu/Kultur/uezenetek-et-nek
és egy rövid videó:
http://www.youtube.com/watch?v=XQyuoDVaRus
Avatar
Tankó Árpád
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2018.12.27. 03:08

Re: Arcok a Földről

Hozzászólás Szerző: Tankó Árpád » 2020.07.08. 09:57

Sziasztok!
Semmiféle üzenetet nem kell kiküldeni az űrbe a földönkívülieknek, mert rég itt vannak. Egyszerűen oda kell adni a kezükbe. Szimplán hülyének néznek minket ezekkel a pályázatokkal.
Szép napot!
SW Dobson 76/300 reflektor, 12X32 Bresser binokulár
https://csillaghalmaz.blogspot.com/
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”