Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.11.25. 05:24

Tegnap hívták fel a figyelmemet egy animációra, amely a youtube-on látható. A kisfilm azt a témát boncolgatja, hogy miként nézne ki bolygónk, ha a Szaturnuszéhoz hasonló gyűrűje lenne. Érdemes megnézni a filmet, szépen kidolgozott, látványos, az alkotója el fogja készíteni a folytatását is.
http://www.youtube.com/watch?v=UT2sQ7KIQ-E
A Universe Today is lehozta a videót és a témafelvetést az oldalán:http://www.universetoday.com/2009/11/20/what-if-earth-had-rings/
Nyilvánvalóan felmerül a kérdés - eljátszva a gondolattal, hogy valóban volna gyűrűnk, hogy a földi kultúra és tudomány mennyiben fejlődött volna másképp egy ilyen helyzetben.
Arra lennék kíváncsi, hogy erről kinek mi a véleménye. Nézzétek meg a videót és játsszunk el a lehetőséggel, kíváncsian várom, ki mit gondol!
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2009.11.25. 09:57

folyton potyognának a meteorok a gyűrű belsejéből. továbbá csúnya nagy fényszennyezést okozna az oldalról megvilágított gyűrű, annyi lenne az észlelésnek :((
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.11.25. 10:29

kaviat írta:folyton potyognának a meteorok a gyűrű belsejéből. továbbá csúnya nagy fényszennyezést okozna az oldalról megvilágított gyűrű, annyi lenne az észlelésnek :((

Ez igaz, de ha visszagondolsz a régi korokra, vajon miként alakult volna maga a csillagászat, hogyan fejlődött volna?
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Hozzászólás Szerző: Balage » 2009.11.25. 10:31

kaviat, én is ezt akartam írni. Az amatőröknek már nemcsak a Holddal, de a gyűrűvel is meg kéne küzdeni. Persze ez eléggé szemellenzős vélemény.

Eleinte szinte biztos, hogy istenségekhez köthető utat képzelnének hozzá. Viszont a már korán sokat utazó és gondolkodó ember észrevenné és értelmezné azt a jelenséget, hogy különböző szélességen különböző rálátás van a gyűrűkre. Valószínűleg a "lapos Föld" elmélet hamar megbukott volna, ha ki is alakul egyáltalán. Ennek kapcsán pedig gyorsabban fejlődne a csillagászat, talán a heliocentrikus világkép is hamarabb megszületik.

Érdekes eljátszani a gondolattal, látva a videót nagyon érdekesek a képek - nekem főleg az equadori tetszett - , de szerintem ha létezne, nem nagyon venne erről a köznép tudomást. Felnéz a bamba, ott van, jóvan. Hozzászokna az ember, mint most a Holdhoz. Persze biztos lenne 1-2 különleges jelenség, együttállás a gyűrűkkel, amit lehet mutogatni a laikusnak.

Visszatérve az első mondathoz: én nem örülnék egy ilyennek.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2009.11.25. 10:54

Landy-Gyebnar Monika írta:Ez igaz, de ha visszagondolsz a régi korokra, vajon miként alakult volna maga a csillagászat, hogyan fejlődött volna?


jaja, a lapos földet hamarabb megcáfolták volna, talán az egész föld éves jövés menését is jobban ki lehetne találni a vándorló gyűrű árnyékból. sőt ez az árnyék talán még az éghajlatot is befolyásolná, mivel mérhető arányban takarja bizonyos időnként a földet, kérdés mennyi fényt enged át, egy adott területre mennyi ideig esik árnyék, egész komoly változást okozhat a növényzetben (plusz éjszakai ragadozók nappali tevékenysége). sok függ attól, mennyi fényt enged át a gyűrű, mennyire sötét az árnyéka.

a kulturális hatása viszont érdekes kérdés, vajon milyen hiedelmeket, félelmeket okozhat? különösen ha hozzá számoljuk a belőle potyorászó meteorok hatását..

további kérdés, egy ilyen gyűrű, vajon milyen módon befolyásolja a van-alen övet?
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.25. 15:28

Nem tudom pontosan, de talán a Hédervári Péter féle Képes Csillagvilágban(?) fejtegette a szerző, hogy a Földnek valamikor volt gyűrűje, aminek az alkotói idővel szép lassan bespiráloztak a felszínre az egyenlítő mentén... Ezt állítólag geológusok is alátámasztották (ugyebár H.P. is geológus/vulkanológus volt)... Ez az elmélet még fennáll, vagy már túlhaladott?
Amcsillüdv: Nyözö
arpiszan
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.09.16. 22:27

Re: Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Hozzászólás Szerző: arpiszan » 2009.11.25. 15:31

Nagyon érdekes videó, kérdés, ha ki is alakul(t volna) egy ilyen gyűrű, mennyi ideig maradna stabil. A zenei aláfestés viszont nagyon szép, még ha a művészi apropóját nem is igazán értem. Valaki világosítson fel, ha tud, mi köze van a gyűrűnek Schubert Ave Mariajához, azon kívül, hogy szép....
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.11.25. 20:43

Elsőre azt gondoltam hogy ez gyönyörű látvány lenne, aztán nekem is eszembe jutott, hogy megölné a mélyegezést. :? (Bár az éjszakai oldal közepén a Föld árnyéka levágná a gyűrűt, így egyes helyeken beállhatna a teljes sötétség, de így is kivágna egy jókora részt az égből.)
Szintén úgygondolom tehát hogy jobb ez így, ahogy most van.
90/900 refraktor
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.11.25. 21:31

Annyiból rossz lenne hogy halványítaná az eget, de talán a látványa kárpótolna egy darabig, viszont ha jobban megnézzük magunkat arról beszélgetünk, hogy nem kell gyűrű, hiszen ott fénylene az égen, miközben mi magunk rontjuk el az eget... :( Amúgy ha tényleg ilyen közel lenne egy gyűrű, szerintem nem összefüggőnek tűnne, hanem egy kicsit darabosabbnak. Ha a mély-egeseknek nem is lenne annyi dolguk, de a kisbolygósok dolgozhatnának. Az is jó kérdés, hogy mi lenne a geostacionárius műholdakkal? Eleinte bizonyára úgy néztünk volna rá (mármint az Emberiség) mint út az istenekhez. Szerintem ahogy már írtátok, előbbre vitte volna a fejlődést, de talán úgy jó ahogy van. Nehéz kérdés ez... ;)
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mi lenne, ha a Földnek gyűrűje volna?

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.26. 19:00

Pape írta:(Bár az éjszakai oldal közepén a Föld árnyéka levágná a gyűrűt, így egyes helyeken beállhatna a teljes sötétség, de így is kivágna egy jókora részt az égből.)

Hogy micsinálna? :) Azért ezek a gyűrűk nem szilárd, tömör anyagkorongok, hogy ne láss át rajta! Jellemzően méter alatti kis darabok, de inkább a centis, milliméteres skálán van a gyűrűalkotók többsége tudomásom szerint... A Föld körül keringő műholdak se takarják még ki az eget! ;-)

Tény ellenben, hogy kicsit gyakrabban lennének csillagfedések, így komolyan felvirágozhatna az okkultáció-észlelő rovat a Meteorban. :)
Amcsillüdv: Nyözö
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”