Klímaváltozás

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.07.12. 18:14

"Géza, nagyon elkerülte a figyelmed a lényeg: repülőgép sugárhajtóművekről írtam.
Azok nem dugattyús gépek, se nem üzemanyagcellák...


MDA"

Egy kis áttekintés, akit érdekel gázturbina vs. dugattyús motor.

http://kefoportal.kefo.hu/images/downlo ... nak_v3.pdf

Jelenleg a harci és polgári repülőtechnikában szinte kizárólag axiál kompresszort és turbinát alkalmaznak.
Az 50-es évek szülötte volt a centrifugál kompresszoros hajtómű a MIG-15 ( Rolls-Royce koppintás) csöves égőtérrel majd később az axiál kompresszoros gyűrűs égőterű hajtóművek a MIG-21'-től.

D.Laci
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2017.07.12. 18:32-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Sidius

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.12. 18:28

A kocsi, meg a teleszkóp pont jó példa. A mai technológia minden további nélkül lehetővé tenné, hogy egy autó egy életen át autó legyen.
A távcső meg ha jó, akkor évszázadokig jó. Más kérdés, hogy ezerszer több kel el, mint amennyit használnak is. Kiöntik az üveget, jó sok energia. Megcsiszolják, felgőzölik, bevonatolják, megint sok energia. Használható, de persze annyi pénzből többnyire nem lehet igazi jót csinálni. Bekerül a szekrénybe, aztán nagysokára majd szelektíven fém a fémhez, üveg az üveghez, műanyag a műanyaghoz. A legtöbb energiába került és valószínűleg nem is rossz minőségű üveg értéktelenné lesz. Néha gondolkodom, hogy hány ezer tonna jó kis üvegkorong lehet a szekrények mélyén világszerte.
Mindegy, ezen lehetne oldalakon át filózgatni, mert azt kínálják, amire kereslet van, vagy amire keresletet csinálnak. A fejekben kéne rendnek lenni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.12. 19:07

D.Laci írta:Egy kis áttekintés, akit érdekel gázturbina vs. dugattyús motor.


Pazar kis prezi, kösz a link-et!

Tüzelőanyagként cseppfolyós hidrogént használva gázturbinában kerozin helyett hasonló teljesítményhez kb. harmadannyi kellene, ráadásul full környezetbarát (vízpára az égéstermék):
https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%89g%C3%A9sh%C5%91

Megérné foglalkozni vele, ezért nem értem, hogy nem hallani róla.
Nyilván teljesen mások a hidrogén égési jellemzői, így át kellene jócskán tervezni a turbinát mindenestül, de nem tudok róla, hogy lenne "show-stopper" tulajdonsága. (Hacsak nem a nehéz nyomásálló üzemanyagtartály.)

A továbblépés lehetőségeinél is írják: "Alternatív tüzelőanyagok: térfogatra és tömegre viszonyított magas fűtőérték, széles működési hőmérséklet-tartomány (-60 – -70ºC)"

A cseppfolyós hidrogén tökéletes lenne...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.12. 19:20

Sidius írta:A kocsi, meg a teleszkóp pont jó példa. ...


Egy nagyon fontos dologról ne feledkezzünk el: a technológiai avulás fogalmáról.
Lehet, hogy pl. egy okostelefon, PC, autó, vagy bármi más kihordási ideje akár több évtized is lehet, javítva meg akár "unlimited" is, de a cégek fejlesztési tevékenysége folyamatos - érthető okokból.

És hiába működőképes még a tíz éves PC, autó, stb., már nem kompatibilis a mai kor technikai színvonalával.
A fejlődés és fejlesztés törvényszerű, visszafoghatatlan. És ez jó.

De a "túl gyakori" technológiai váltásnak is megvannak a hátrányai, nehézségei; pl. recycling híján jelentős környezetszennyezés, illetve túl sok alkotó energiát köt le az új cuccok használatának elsajátítása, ami egy szükségszerű, de mégis csak primitív (nem alkotó) tanulási folyamat.

A fenti két irány összehangolása mesterségesen lehetetlen, sokkal inkább önszabályozó folyamat kellene, hogy legyen; néha működik is. Lásd: újból kihozták a nyomógombos "buta" telefonokat, mert van rá igény!!!

Nehéz kérdés ez, nem fekete-fehér (ez sem...) az biztos.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.12. 20:01

Messzire mutató eszmecsere lehetne ebből.
Valóban nem fekete és fehér sokminden. Nem vagyok technika ellenes, de az én véleményem -legyen az én bajom- az, hogy kétféle fejlődés létezik. Van valódi, ami az emberiségnek jó, vagy ami jobbá teszi. Van viszont a ma túlnyomóan jellemző, ugyanannyi energiát lekötő látszólagos fejlődés, amire keresletet kell teremteni, a kulcsszó: trendi.
Az autó most is arra való, mint mikor a T modell népszerű lett, mégpedig eljutni A-ból B-be. Azóta egy sor főleg biztonsági berendezés tényleg fejlődés volt még, de ugyanaz a motor hajtja, amiből ha megfeszülünk se tudjuk a fele eltüzelt energiát se kivenni. A következő fejlesztés, hogy parkoljon be magától a helyére, utána meg hogy már ne kelljen vezetni. Én azt mondom, itt valami hiba van.
Valójában lassan már fontosabb az xy felszereltségi szint, mint az autó alapfunkciója. A telefonnál meg már nem lassan, ott a legutolsó szempont, hogy lehet telefonálni is vele. De van számtalan példa még, és ha valaki felteszi a kérdést magának, hogy ebből normál esetben hány dologra van szüksége a mindennapokban, akkor rájön, hogy nagyon kevésre.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.07.12. 21:23

Sidius írta:Messzire mutató eszmecsere lehetne ebből.
...
és ha valaki felteszi a kérdést magának, hogy ebből normál esetben hány dologra van szüksége a mindennapokban, akkor rájön, hogy nagyon kevésre.


A múlt héten oda voltam pecázni pár napot.
Jó társaságban, hideg sör, jó pálinka és sikeres fogás mellett.
A mobilt be sem kapcsoltam két napig.
A tó vizén visszatükröződő Hold meg még a nem csillagászati érdeklődésű társaságot is elvarázsolta.
Jó volt ÉLNI.

Bocs, ha nagyon off volt a bejegyzés.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.07.13. 08:40

Gigantikus jéghegy vált le az Antarktiszról
http://www.ng.hu/Fold/2017/07/12/Gigant ... arktiszrol

Leszakadt egy ezermilliárd tonnás, Pest megye méretű jégtömb az Antarktiszról
http://index.hu/tudomany/2017/07/12/les ... tktiszrol/

Megtörtént a tragédia: levált az óriásjégtömb az Antarktiszról
http://www.origo.hu/tudomany/20170712-l ... szrol.html
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.07.13. 12:26

Rájöttem, hogy a Jupiter Nagy Vörös Folt-jának a méret csökkenését is a globális felmelegedés okozza. :) (No persze csak vicceltem.)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2017.07.13. 15:15

"Túl lassúak a horvát tenger felé a vonatok"

http://www.origo.hu/utazas/20170626-las ... kerne.html

"akik a kelet-horvátországi Eszékről indulnak az Adriai tengerhez, azok összesen 620 kilométert utaznak. Ezt a távot autóval öt óra alatt, vonattal pedig 3 átszállással, 25 óra alatt teszik meg"

Így mondjunk le az autóról meg a repülőgépről? Valami alternatíva azért kellene helyettük. (És az Adriáig mégsem a bicikli.)
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.07.14. 09:17

Több káros anyag jut a sztratoszférába, mint eddig gondolták

http://www.ng.hu/Fold/2017/07/11/Tobb-k ... -gondoltak
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”