Rossz hírek

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.08.21. 15:58

Politizálás helyett inkább ezzel érdemes foglalkozni.

http://index.hu/tudomany/2014/08/21/a_m ... em_kimeli/
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.09.04. 07:20

Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.18. 22:19

Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.11.19. 06:50

Sokad dióztam, hogy hozzászóljak-e a témához, de néhány dolog most valahogy nagyon kikívánkozik.

A Co2 kibocsátás már évtizedeken belül problémát okozhat, hiszen fizikai jelenségről van szó, nincs mit vitázni rajta. De a jelek arra mutatnak, hogy egy bolygó hosszútávon, emberi beavatkozás nélkül is jelentős klímaváltozásokon mehet át. A lényeg, hogy amit lehet, mi megtehetnénk ellene, -mármint amiről tudjuk, hogy mi okozzuk. De ki is az a "mi"?
A Co2 kibocsátás ellen azok tehetnének legtöbbet, akiket a legkésőbb fog érinteni az esetleges élelmiszerhiány, mert enyhén fogalmazva se ágrólszakadtak, ennélfogva nemigen érdekli őket a probléma. Mire ők halnának éhen, már annyira kevesen lesznek, hogy elég lesz nekik egy kevés sárgarépa is.
Nálunk a faluban nagyon sokan járnak kerékpárral. Autóra nem telik, a 40 éves Schwalbe 6 literes megtankolása pedig csak ünnepnapokon lehetséges, különben nem jut tűzifára, meg áramra.
Nem örülök neki, de továbbra is úgy látom, hogy sokkal közelebbi és legalább akkora veszély fenyeget mint a klímaváltozás, -amit nyilván komolyan kéne venni- de egyelőre inkább terelés gyanánt, meg figyelemelvonó hírként emlegetik fel.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.19. 08:40

Sidius írta:Sokad dióztam, hogy hozzászóljak-e a témához, de néhány dolog most valahogy nagyon kikívánkozik.

A Co2 kibocsátás már évtizedeken belül problémát okozhat, hiszen fizikai jelenségről van szó, nincs mit vitázni rajta. De a jelek arra mutatnak, hogy egy bolygó hosszútávon, emberi beavatkozás nélkül is jelentős klímaváltozásokon mehet át. ...


Szia Jani!

Több ponton sem értek egyet a véleményeddel, de most - idő híján - csak a legelsőre reagálok (talán majd este hosszabban).

A fent idézett mondatod teljesen rendben van. A kérdés csak az, hogy mit értesz az időskálákon.

Szinguláris természeti jelenségektől eltekintve (pl. kisbolygó-becsapódás, szupervulkán kitörés) a bolygónk klímaváltozásainak legrövidebb időskálája ismereteim szerint - bár nem vagyok planetológus - legalább tíz, de inkább százezer években mérhető (de talán még hosszabb időszakokban). A CO2 "megfutása" viszont a mérések szerint évtizedes probléma (ha az angol ipari forradalomtól datáljuk - bár akkor még közvetlenül talán nem is mérték ilyen szempontból), akkor bő százéves. Tehát geológiai időskálán tekinthetjük pontszerű eseménynek - de az azt kiváltó természeti szingularitás nélkül.

Az én állításom a fentiek alapján, hogy a mért mértékű ugrást a CO2 tartalomban ilyen rövid idő alatt csak és kizárólag az emberi civilizáció tevékenysége okozhatott. Az egyéb természeti folyamatok ehhez akár hozzá is járulhatnak, vagy ellene dolgozhatnak, de nagyságrendileg kisebb mértékben, és sokkal lassabban.

A probléma megoldása pedig túlmutat azon a kérdésen, hogy ki és mikor tankol a Simson Schwalbe-ba faluhelyen...

De erről majd később; most rohannom kell.


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.11.19. 10:23

Szerbusztok!

Egy-két apróság:

"A Co2 kibocsátás ellen azok tehetnének legtöbbet, akiket a legkésőbb fog érinteni az esetleges élelmiszerhiány, mert enyhén fogalmazva se ágrólszakadtak, ennélfogva nemigen érdekli őket a probléma. Mire ők halnának éhen, már annyira kevesen lesznek, hogy elég lesz nekik egy kevés sárgarépa is."

Ez igaz is meg nem is. A fejlődőországok ( India, Kína, stb.) nem kicsit felszaporodott népessége most jutott el oda, hogy megengedheti magának a belsőégésű járműveket. A "fejlett országok" gyárthatják az elméletet a CO2 kvótáról, lehet, hogy meg is próbálják betartani, de pl. Indiának nehéz lenne megmagyarázni, ha eddig kibírták kocsi nélkül eztán is tegyék ezt. Pont tegnap mikor újra kellet írnom a feleségem gépén az XP-t, gondolkodtam el, hogy, ha így megy tovább nem soká ez az emberiségnek nevezett operációs rendszer is erre a sorsra jut.
Kertészként csak az utóbbi pár évben 8 olyan kár és kórokozót ismertem meg, amik eddig csak melegebb éghajlaton éltek meg. (Pl. tujákat már nem is ültetek a díszbogár miatt. )
Sidius

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.11.19. 16:42

Pusztán arra akartam rávilágítani, hogy időben hozzánk legközelebb még mindig nem a légköri változás okozta katasztrófa áll, érzésem szerint már valószínűleg nem lesz idő ennek teljes előidézésére. Egyéb tekintetben igazatok van.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.19. 21:27

Sidius írta:Pusztán arra akartam rávilágítani, hogy időben hozzánk legközelebb még mindig nem a légköri változás okozta katasztrófa áll, érzésem szerint már valószínűleg nem lesz idő ennek teljes előidézésére. ...


Bocs, ezek szerint félreértettelek... :oops:

Bár tartok tőle, hogy a felmelegedés nagy mértékben (akár exponenciálisan is) megszaladhat a permafrost metán kiszabadulásával, ami minden más bajt beelőzhet.

Mindazonáltal a túlnépesedés, a társadalmi bipolarizálódás, élelmezési problémák, fosszilis energiahordozók fogyása, áremelkedései, stb. és ezek hatásai csak a társadalmak bizonyos rétegeit (még ha igen jelentős rétegeit is) fogja érinteni; a globális felmelegedés elől viszont senki sem menekülhet...

Épp ezért - legalábbis a magam részéről - a majdani unokáim jövője felől már nagyon aggódom. :(

Végül még annyit, hogy a folyamat ellen Te, én és más egyének, "Simson-használók" külön-külön (vagy akár együtt) nem tehetnek semmi érdemlegeset. Csak a világgazdaság legnagyobb szereplőinek együttes és összehangolt cselekvésével érhető el érdemleges eredmény.

Szerintem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.11.20. 10:55

Nem értem ezt a fórumot és a nagy hatalmú moderátorait.

Volt egy jó kis topic az életről - java részt Földön kívüliről - aztán mondva, hogy nem csill jellegű, betiltották. Sok jó ember távozott miatta.

Aztán itt van ez a topic, abszolút nem csill jellegű, és vígan él hónapok óta.
(Részemről isten őrizz attól, hogy megszüntessék!)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.11.20. 11:03

Mert az a topic elment ezo-mazo irányba meg trollkodásba.
Ez meg még nem :D
Lezárt

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”