Pulit a Holdra

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.06. 09:42

maro írta:Na várjunk csak. Én nem vagyok a Puli csapat tagja. Nem vagyok abban a helyzetben, hogy az alakuló vállalkozás anyagi hátterét tudnám.

Eddigi válaszaidból úgy tűnt, többet tudsz a projektről. Kár, hogy nem, érdekelnek a csapat tervei.

maro írta:Azt hiszem túlbeszéltük már a dolgot. Talán hagyjuk itt abba...

Szerintem is túl sokat szórakoztattuk a fórumot kettőnk beszélgetésével :), nem is az ellentmondás kedvéért válaszoltam a hsz-idra, csak azért, mert olykor úgy láttam, félreértettük egymást.

SzarkaLevente írta:Amennyire tudom, nem kell a nevezési díjat befizetni, csupán "felmutatni" hogy rendelkezésre áll. Tehát utána fizetheted belőle akár a rakétát is.


Kitöltöttem egy jelentkezési lapot, az áll kapott doksiban:
"Additional Requirements
• Refundable registration deposit of $1,000 USD, payable by check or money order to the "X PRIZE Foundation"
"

Tehát úgy néz ki, valóban fel lehet használni, csak ténylegesen be kell fizetni előbb a pénzt.

Egyébként azt írták, eddig 300-nál valamivel többen jelentkeztek regisztrációs anyagért. Meglep, hogy csak ennyien, a komoly csapat nélküli egyszerű érdeklődők számát akár ezerszeresére tettem volna (én is csak egyikük vagyok :roll: ).
dmarton
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.09.27. 16:13

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: dmarton » 2010.10.06. 12:56

Hűha, de felpörögtünk :)

Először is leszögezem, hogy én nem PR-os vagyok, hanem a tudományos ismeretterjesztésért felelek. Ha konkrét kérdésetek van nyugodtan meg lehet keresni a csapat megfelelő szakembereit, válaszolni fognak - ha más nem elhívnak a következő sajtótájékoztatóra, vagy szakmai beszámolóra.
Én ezt csak amúgy a legjobb tudásom szerint teszem :)

Márton, az általad említett filozófia a rakétával jellemzően egy tőkeerős vállalkozóé. Kicsengetem a pénzt az egész rakétára, vagy minimum megbízható garanciát adok rá, kötbérrel - utána kiárusítom a fennmaradó kapacitást.

Őszintén megmondom: Nem tudom pontosan melyik vállalat teszi le erre a pénzt, hiszen ezt még mi sem tudjuk. A többi csapat össze tudott fogni nagyvállalatokkal, pénzes emberekkel. Ha ez nekik ment a semmiből, akkor nekünk is fog. A rakétát sem teneked kell kifizetni, az átlag, utcai embert pénzszerzési szempontból csak a regisztrációs díj erejéig vonjuk be.
Az üzleti terv tipikusan az a része a dolgoknak, ami egyelőre nem publikus. Tudom, hogy ez nem feltétlen jön ki jól, mert mindenki aki valamibe pénzt ad szereti látni, hogy az pontosan hova megy. De ahogy Tamás is mondja, nem százmilliókat kérünk, hanem 1000 Ft-ot. Ez még bőven az a pénzmennyiség, amit valaki egy jó ötletre is tud adni.
Magyar űrszonda mehet a Holdra! És ehhez Te is hozzájárulhatsz! Elviszi a neved a Holdra és kapsz egyéni, névreszóló, sorszámozott fotót az első képekből amit elkészít! Nem ér meg ez az egész 1000 Ft-ot?
Egyébként nem megsérteni akarlak: hogy pontosan hogyan fog eljutni azt szerintem egyetlen ember nagyon nehezen fogná fel, hiszen itt benne van a dolog pénzügyi részétől a navigációs fúvóka felépítésééig minden. Hozzá tenném még: amennyit elvitatkoztunk, annyi erővel már be is léphettél volna a klubba és hozzájárultál volna te is a Puli sikeréhez. Észosztásból még soha semmi semmi nem valósult meg, ha akarod, hogy létre jöjjön a dolog, akkor támogasd!

Ha meglesz a regdíj, szaladni fog a szekér. A nagyvállalatok komolyabban vesznek minket, a google-nek vannak partnerei, ők olcsóbban adják a dolgokat, a pénzes emberek pedig leülnek velünk tárgyalni. A regisztrációs díjat viszont ők nem fizetik be. Előbb látni akarják, hogy komolyan gondoljuk és tudunk dolgozni - ezért találták ki ezt az 50 000 dolláros beugrót.

Amennyire tudom, nem kell a nevezési díjat befizetni, csupán "felmutatni" hogy rendelkezésre áll. Tehát utána fizetheted belőle akár a rakétát is.

Így van Levente, bár az 50 000 dollár elég kicsi része a 10 millió dolláros rakétának :)
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.10.06. 13:59

Szeretnék bocsánatot kérni a múltkori hangvételemért. Bizonyára a fáradtság és az idegesség miatt volt, ami a szavaimért vállalandó felelősséget nem csökkenti, de mellékes információnak jó. Ideje lesz megtanulnom uralkodnom az indulataimon.

Fogadjátok a múltkori, Anettkás hozzászólásom jó 80%-al enyhített verzióját.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.06. 14:27

Kedves Kirami!
Nem kell bocsánatot kérned! Teljesen igazad volt. Mennél többen szólnak hozzá, annál zavarosabb az egész. Rengetek szólam, hol érzelemre ható, hol szavakat puffogtató. De egyetlen ténybeli közlés sincs, eltekintve a pénz kunyerálásától.
Nem vetted észre, hogy sehol egyetlen konkrétum? Kik vannak a terv mögött? Fölmutattak-e már valamit? Ki a felelős a pénzügyekért? Hol van egy részletes ismertetés? Még a "pártfogók" szövegei is ellentmondásosak.
No meg ez a "csak 1000 forint", ami ugye 2 pohár sör... De ha 1000 embert sikerül megvágni, az már sok-sok pohár sör - valakiknek, akiknek még a nevét sem tudjuk. Akik eddig ide írtak, gyorsan közölték, hogy tulajdonképpen semmi közük az egészhez, "csak" propagandát fejtenek ki, "csak" támogatást kérnek. Hol a bizonyosság, hogy kik mire fordítják?
Amikor egy morzsányit hozzá járultam a NASA/LION földi Apolló-követő munkájához (anno 1968-72) volt némi eredményem a Hold-megfigyelésbe, ami az USA-beli szervezőket biztosította, hogy használható adatokat adhatok. Mutassák meg a "Puli tenyésztők" is, hogy mit tettek le eddig az asztalra.
Tudom, hogy most néhányan utálni fognak, de ha mások elgondolkodnak, hát megéri. A két pohár sört meg megiszzuk, a legközelebbi személyes találkozáskor, jó? BQ
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.10.06. 15:46

astrohist írta: Hol a bizonyosság, hogy kik mire fordítják?

Hát igen, ez a mai magyar közéletből fakadó gondolkodásmód. :cry:
Mi más is lehetne? És az ártatlanság vélelme? Mindenki csaló, vagy szélhámos? Előbb kell bizonyítani, hogy tisztességes valaki? Nem az a természetes, hogy becsületes emberekkel vagyunk körülvéve?

Nem akartam ezzel előhozakodni, mert gondoltam a téma ami fontos, de most elárulom, azért is vannak plusz információim a Puliról, mert az alapítója évfolyamtársam volt, fizikus. Ismerem vagy 30 éve. Nem az a lenyúlós fajta. A Puli régóta dédelgetett ötlete.

Lajos! Ez most nekem kicsit sok volt. Csalódtam benned. Ha információra lett volna szükséged róluk, megnézhetted volna a neten kik ők. Ha kérdeztél volna tőlük, itt is válaszoltak volna. De rögtön vádolni, sőt ítélkezni???
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.06. 15:52

dmarton írta:Hozzá tenném még: amennyit elvitatkoztunk, annyi erővel már be is léphettél volna a klubba és hozzájárultál volna te is a Puli sikeréhez. Észosztásból még soha semmi semmi nem valósult meg, ha akarod, hogy létre jöjjön a dolog, akkor támogasd!


Nézd, a mai világban túl sok már az így induló, piti csalás, ahogy azt BQ is kifejtette. Aki bizalmatlan, nem véletlenül bizalmatlan. Én is támogatnám, több pénzzel is a projektet, ha látnék valami konkrétumot. Ne haragudj, de lufifújáson kívül nem sok minden történt még, vagy ha igen, akkor nem igyekeztetek ezt nyilvánosságra hozni. Nézegetem a pulispace.com-ot is, de nem látom az érdemi információk áradatát továbbra sem, csak ilyen híreket, hogy sikeres a kínai holdmisszió, meg hogy jól éreztétek magatok a Kutatók éjszakáján.

dmarton írta:A többi csapat össze tudott fogni nagyvállalatokkal, pénzes emberekkel. Ha ez nekik ment a semmiből, akkor nekünk is fog.


Háát, tényleg ilyen egyszerű lenne? A pályázók honlapjait nézegetve nekem úgy tűnt, hogy általában elég komoly, űriparban, vagy rakétatechnikában gyakorlati jártassággal bíró cégek vannak az ilyen tömörülésekben, nem a "semmiből" vonzották be a kutyatáp-gyárak és fröccsöntő kisiparosok anyagi támogatását.
Az egy dolog, hogy okos emberek a nevüket, vagy munkájukat adják ehhez, de jelentős technológiai tapasztalat kell ahhoz, hogy ilyen rövid idő alatt az indítást túlélő, majd a világűrben is működőképes eszközöket állítson elő egy csapat. Ez nem csak pénz kérdése ilyen rövid határidővel, hanem tapasztalaté is.

dmarton írta:Ha meglesz a regdíj, szaladni fog a szekér. A nagyvállalatok komolyabban vesznek minket, a google-nek vannak partnerei, ők olcsóbban adják a dolgokat, a pénzes emberek pedig leülnek velünk tárgyalni.


Komolyan, csak ennyi a terv, hogy ha összejön az 50000 USD valahogy, akkor megköpköditek, és rászóltok, hogy "Apád, anyád ide jöjjön!"?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.06. 17:02

maro írta:Hát igen, ez a mai magyar közéletből fakadó gondolkodásmód. :cry:
Mi más is lehetne? És az ártatlanság vélelme? Mindenki csaló, vagy szélhámos?


Én nem tartozom azok közé, akik csalást, vagy legalábbis tarhálást kiáltanak. Utóbbinak jogosultsága van egy "szent" cél érdekében. De legyen ez a cél világos - technikailag és pénzügyileg is. NEM sajnálom az ezrest - sőt többet - egy ilyen célért. Csak látni szeretném, hogy van-e hozzá vezető, még, ha ingoványos is, de reális út.

És nem kaptam választ a kérdésemre: a rakéta árát a kihasználatlan kapacitás eladásából fedeznétek? (Én, ha valaki fél rakéta kapacitást kínál egész rakéta áráért, megvenném az egész rakétát, azután árulnám a maradék kapacitást). Vagy saját, kereskedelmi célú holdak felbocsájtásából/működtetéséből remélitek a saját payload felbocsátását fedezni? Írtatok ezzel kapcsolatban a földfigyelő, katasztrófaelhárító műholdbiznisszről. Ez a felbocsájtásukban rejlő üzelet, vagy a műholdak építésében is részt vennétek? Ez nagyon nem mindegy.
dmarton
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.09.27. 16:13

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: dmarton » 2010.10.07. 01:27

Na még egyszer - talán utoljára - leírom azt, amit eddig is. Utána tényleg nem tudok ugyanannak az átfogalmazott kérdésnek a sokadik megválaszolásával foglalkozni. Elnézést, ha bunkó leszek, most én vagyok fáradt (egyébként Kirami semmi harag nincs, az őszinteség mindig jó :) ), de igyekszem korrektül fogalmazni.
Azért azt lássátok be: Nem jó az, hogy ha valaki a lelkét is kiteszi valami miatt, amiben hisz és ami valóban létre jöhet, de azt látja, hogy az emberek inkább akadékoskodnak, semmint hozzátennének valamit a sikerhez. Jelenleg még a szakma egy része is elutasít minket pusztán azért, mert nem néz rá a teljes képre, hanem az egyes elemeket kezdi cincálni - viszont amint feljutunk a Holdra, ez a nyilvánosság előtt egyből XY és ZX érdeme lesz, a Puli meg örüljön, hogy a nevét megemlítik. Mindenki jobban járna, ha ezt az energiát inkább belefektetné(d/tek) és segítenél nekünk átlendülni a nehézségeken. Széthúzásból még nem lett semmi, az összefogásból viszont hatalmas dolgok születtek!

Nézegetem a pulispace.com-ot is, de nem látom az érdemi információk áradatát továbbra sem, csak ilyen híreket, hogy sikeres a kínai holdmisszió, meg hogy jól éreztétek magatok a Kutatók éjszakáján.

A honlap frissül. Már készen van egy iromány, csak le kell fordítani (ugyanis minden fut párhuzamosan angolul is) és sok konkrétum kiderül. Addig is tedd fel a kérdéseket, igyekszem a legjobb tudásom szerint válaszolni. De konkrét kérdést kérlek, ne pedig "honnan lesz pénz"-típusút. A rakétát már leírtam: Az ár 80-90%-a megtérülne a raktér eladásából.
Az egyes vállalatok azért nem foglalkoznak ezzel, mert másra van kapacitásuk és szakértelmük. Mi ehhez értünk és ezzel foglalkozunk. Egy vállalaton belül két fajta erőforrás létezik: Anyagi és szellemi. Ezek egymást kiválthatják. Egy telekommunikációs cég például választhat, vagy beáldozza a munkaerő egy részét és arra fordítja, hogy intézze a műhold fellövését, vagy rákölt egy kicsit többet és megbíz egy közvetítő céget. Ez utóbbi a gyakori.

Vagy saját, kereskedelmi célú holdak felbocsájtásából/működtetéséből remélitek a saját payload felbocsátását fedezni? Írtatok ezzel kapcsolatban a földfigyelő, katasztrófaelhárító műholdbiznisszről. Ez a felbocsájtásukban rejlő üzelet, vagy a műholdak építésében is részt vennétek? Ez nagyon nem mindegy.

Ezt ezen a ponton nehéz megmondani, azt csináljuk amire lesz igény. Megvan mindegyikhez a szakértelem és össze is tudunk fogni más, űripari cégekkel. Például célzottan meghívást kaptunk az Űripari Klaszter által nemrég rendezett gyűlésre, ők ha bizonyítunk nyitottak lesznek az együttműködésre.

Háát, tényleg ilyen egyszerű lenne? A pályázók honlapjait nézegetve nekem úgy tűnt, hogy általában elég komoly, űriparban, vagy rakétatechnikában gyakorlati jártassággal bíró cégek vannak az ilyen tömörülésekben, nem a "semmiből" vonzották be a kutyatáp-gyárak és fröccsöntő kisiparosok anyagi támogatását.
Az egy dolog, hogy okos emberek a nevüket, vagy munkájukat adják ehhez, de jelentős technológiai tapasztalat kell ahhoz, hogy ilyen rövid idő alatt az indítást túlélő, majd a világűrben is működőképes eszközöket állítson elő egy csapat. Ez nem csak pénz kérdése ilyen rövid határidővel, hanem tapasztalaté is.

Pedig ha megnézed mindegyik csapat részben lelkes amatőrökből és félprofikból áll. Az egy dolog, hogy mondjuk a Caterpillar úgy ahogy van beállt az Astrobotic mögé, a csapat attól még ugyanolyan, mint a mienk és ugyanúgy a csapat kereste fel őket és mondta azt, hogy "Héj! Alapítunk egy csapatot, célunk a Hold. Benne vagytok?". A Caterpillar gondolom utánanézett a csapatnak és látta, hogy az egész szakma mögöttük van. Erre azt mondták, hogy "Látom nem vagytok hülyék, mi mögétek állunk.". Ha itthon is megvan ez az összefogás és látják, hogy ez mindenki közös ügye, a cégek is beállnak mögénk. A Holdra szállás nekik hatalmas reklámlehetőség, de akármire nem adnak pénzt. Ha viszont érzik, hogy összetartás van és nem széthúzás, akkor azt fogják látni, hogy a csapat képes venni az akadályokat, a dolog mehet.
De egyébként ha nálunk szétnézel vannak ott nevek: Az idősebb gárdából Pacher Tibor és Vizi Pál, akik azért nem a semmiből léptek elő. Tibor az ESA-nak bedolgozott, csinálja a Faces from Earth és Peregrinus Interstellar projectet, Pali pedig a KFKI-nál elég régóta foglalkozik űrszondákkal. Sőt, a magyarokamarson keretében kifejezetten arra keres ötleteket, hogy hogyan lehet egy űrszondát minél egyszerűbben és olcsóbban összerakni - mindezt fiatal, újszerű ötletek bevonásával. Merthogy annak sem az az értelme, hogy néhány gimis jól szórakozzon, hanem komoly innovációs vonzata van.
Zábory Balázs a MaSat-tal bizonyított, de vannak más fiatalok is: Orgel Csilla egyetemi hallgató és már az IAC-n nagy sikerű előadó volt, de én is megmutattam a NASA-nak, hogy hogyan kell barlangot keresni a Marson. Ha végignézel a listán sok nevet fogsz látni, akik már letettek valamit az asztalra. De a fiatal lelkesedés is néhány esetben kiválthatja a tapasztalatot.

Nem a szakértelemmel van baj. Ne feledjétek azt sem, hogy nem csodaszuper, mindentudó járgányt akarunk felküldeni, hanem egy sima rovert, ami megtesz 500 métert. Nem kell rá spektrométer meg kőzetlabor meg szeizmográf, csak egy motor és egy kamera.

Az 1000 Ft-ot sem arra kérjük, hogy rakétát vegyünk. Hanem nem győzöm hangsúlyozni: Azért, hogy ELINDULJON a munka! Tudjunk támogatót keresni, legyen mire üzleti tervet készíteni és legyen mögöttünk egy olyan támogatottság, amire lehet építeni. Mert bizony nem lehet egy házat a tetőnél kezdeni: Alapok, támogatottság és pénz nélkül nem lehet üzleti tervet, rakétavásárlást és szondát tervezni.
Magyarországon sajnos fordított helyzet van. Idehaza mielőtt bárki hozzátenne a dolgokhoz bármit, be kell bizonyítani, hogy ő személyesen hőssé válhat. Hogy mielőtt egy szalmaszálat is keresztbe tenne, minden úgy lesz, ahogy azt ő akarja. Nincs újítás, nincs új ötlet, minden menjen a régi mederben? Idehaza csak az működhet, ami eddig is így volt? Én pont úgy gondolom, hogy nagyon sok újítás kell, például az űrkutatás terén is. Ezt pedig valahogy el kell kezdeni, részben ez a Kis Lépés Klub.
Mi feldobtunk egy ötletet, ha tetszik tetszik, ha nem nem. Ha nem akarsz erre ilyen formában pénzt költeni akkor ne költs, nem kötelező. Konkrétumért keresd fel a csapat egyéb tagjait, vagy gyere el valamelyik nyilvános megjelenésünkre, ha ténylegesen érdekel a téma komolyan mindenre választ kapsz. Én csak azért vagyok itt, hogy az alapkérdéseket megválaszoljam. Ha az érdekel, hogy mennyi lesz a szonda forgatónyomatéka az első kerék véges elemmel számolt bal felső sarkában, azt nem fogom tudni megmondani. Ahogyan azt sem, hogy pontosan miből lesz pénz, ott Vázsonyi Miklós a kompetens.

Komolyan, csak ennyi a terv, hogy ha összejön az 50000 USD valahogy, akkor megköpköditek, és rászóltok, hogy "Apád, anyád ide jöjjön!"?

Mint írtam: Megkapjuk a Google logót és minden cég komolyan fog venni minket. Látják, hogy nem kaviccsal dobáljuk a repülőt, képesek vagyunk dolgozni és összehozni a semmiből valamit, jelen esetben 50 000 dollárt. Ami Magyarországon lássuk be, még nehezebb feladat, mint máshol, tehát sokkal nagyobb bravúr lenne - és ezt a támogatók is látni fogják.

Hol a bizonyosság, hogy kik mire fordítják?

Sajnos Marónak igaza van. Sok negatív példa volt előttünk, de ez nem jelenti azt, hogy mi is csalók vagyunk.

Utolsó gondolat: Ha mindenki csak feleannyi energiát fektetne a Puli sikerébe, mint amennyit a beszólásra fordít, semmi kétségem nem lenne afelől, hogy 2012-ben mennénk a Holdra és megnyernénk a versenyt.

De hadd dobjam fel a labdát: Szerintetek ezt, a mi jelen helyzetünkből hogyan lehetne, megvalósítani?
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.07. 07:56

dmarton írta:Utolsó gondolat: Ha mindenki csak feleannyi energiát fektetne a Puli sikerébe, mint amennyit a beszólásra fordít, semmi kétségem nem lenne afelől, hogy 2012-ben mennénk a Holdra és megnyernénk a versenyt.

De hadd dobjam fel a labdát: Szerintetek ezt, a mi jelen helyzetünkből hogyan lehetne, megvalósítani?


Az elejétől fogva követem a topikot, de eddig nem akartam hozzászólni. Szerintem mindhárom félnek igazsága vagyon - a kételkedőknek, a támogatóknak és a projekt tagjainak is. Részben. Én egyik oldalon sem állok, le is írom mindjárt, hogy miért. Építő jellegű kritikának szánom, nem fikázásnak.

Előtte szeretném elmondani, hogy az, hogy az űrbe "kis"költségvetésű szervezetek, amatőrök műholdakat juttassanak, nem is olyan ritka dolog. Van műholdja rádióamatőröknek, egy rakás felsőoktatási intézménynek, egyéb szervezeteknek is. Manapság ez tényleg nem akkora összeg, bár szerintem a Puli-projektnek nem saját rakéta vásárlásán - majd a szabad kapacitás eladásán - kellene gondolkozni, hanem egyszerűen más mellé ültetni be a jószágot. Nem hiszem, hogy olyan egyszerű lenne eladni ilyen sok szabad kapacitást. De ez per pillanat lényegtelen.

A névsort végigböngészve még azt is elhiszem, hogy a csapat képes létrehozni egy eszközt, ami LEO-ról átlöki magát a Holdig, ott szépen leszáll, majd jaszkarizik egyet a felszínen. Bár a buborékot nem egészen értem, mivel lenne feltöltve és hogyan viselkedne? Hiszen a Holdnak nincs számottevő atmoszférája, így nyomás sincs, vajon egy képlékeny lufi hogy viselkedik a vákuumban? Nem vagyok fizikus, aki tudja, világosítson fel.

Még az első linkeléskor megnéztem a Puli honlapját. És ne haragudjatok, de - bár jópofa meg minden -, szerintem ez a honlap nagyban rontja az esélyeket. Mikor megnéztem, nekem az jött le rögtön az egészből, hogy pár tizenéves kissrác talált valami projektet a neten, összedobtak rá egy egyszerű flash animacit meg egy honlapot, és azt hiszik, hogy dőlni fog a pénz, hogy vízrakétával eljussanak a Nibirura.

Persze végigolvasva a dolgokat, látszik, hogy valójában egy komoly programról van szó, de ekkor már késő, az első benyomást megszerezte az ember, és ez olyan, mint az ismerkedés: ha az első találkozáskor egy csaj egy szolíd pukival indít, akkor azért utána kell egy kicsit erőlködnie, hogy a végén házasság legyen a dologból.

Szóval értem én, hogy ez a dizájn most trendi meg divatos meg flash-es, meg webkettős meg minden, de komolytalannak láttatja a projektet.

A dolgokat tovább rontja, mikor megnéztem a kis filmecskét arról, hogy leszáll a rover és mindenki boldog. Oké, ez is trendi, ari, cukker. De a végén jön egy újabb arculcsapás: Gugli Szkecsappal készült minden. Namost ez azt jelenti, hogy a projektből jelenleg még annyi sincs kész, hogy legalább AutoCAD-ben papíron talán működőképes rover és leszállóegység-tervek rendelkezésre álljanak. Tehát jelenleg ezek alapján tényleg úgy tűnik, hogy egyelőre pár űrhippi álmodozásáról van szó, de tényleg semmi konkrétum nem áll rendelkezésre.

És innentől számomra érthető, hogy miért nem pörög a kislépésklub számlálója, miért akadékoskodnak itt többen, miért szkeptikus a nép. A világ már nem úgy működik, hogy mutatom az iskolai papírjaimat és ez alapján már vesznek is fel a munkahelyre, kiemelt fizetéssel. Ma már előbb kell letenni valamit az asztalra, és utána lehet várni, hogy megnyíljanak a pénzcsapok. Attól, hogy sok olyan ember van a csapatban, akik már csináltak ezt-azt (nem lekicsinyíteni akarom az érdemeiket, de a Puli szempontjából még mindegy, hogy régen mit tettek), még a Puli projekt csak egy ötlet szintjén mozog. Újra hozzáteszem: LÁTSZÓLAG. Vagyis én elhiszem, hogy nincs így, de jelenleg nem ezt mutatjátok.

Jelenleg én azt látom, hogy "Adjatok pénzt és akkor feljutunk a Holdra, de ha nem jön össze a nevezési díj sem akkor majd jól rátok fogjuk, hogy akadékoskodtatok, szemetek!".

Szóval én mit tennék a Puliprojekt helyében? Ezt:

1. Megfordítanám a dolgok sorrendjét: a csapattagok saját forrásaikból teremtsék elő legalább a nevezési díjat! Igazából ezzel mutatnák meg, hogy tényleg komolyan és nagyon akarják. Ha még ez sem megy, mert még ők maguk sem hisznek a projekt sikerében annyira, hogy eladják a plazmatévéiket a cél érdekében, akkor ne is várják el, hogy idegenek akár egy szánalmas ezres erejéig is támogassák őket. De jelenleg nekem az jön le, hogy nem hisznek benne annyira, hogy 2-300eFt-ot a saját pénzükből beletegyenek. Ezért én sem fogok.

2. Konkrétumokat a honlapra komolytalanság helyett. Ebben a projektben túl komoly pénz forog kockán ahhoz, hogy ellazázzák a dolgot. Persze a játékosság, humor nem árt, de nem mindegy, milyen arányban áll a poén és a komoly tervek.

3. Ha már vannak komoly CAD-rendszerekkel készített tervek, azokat kellene előtérbe helyezni, nem MSPaintben rajzolgatott szkeccseket. Ha nincsenek kész tervek, akkor a projekt komolytalan.

Remélem a kritikámat építőjellegűnek tekintitek majd, nagyon szeretném, hogy a kis Puli eljusson a Holdra, de amit jelenleg látok a dologból az sajnos még nem üti meg az ingerküszöbömet, hogy kinyissam a pénztárcám. És talán más is hasonlóan vélekedik, ezért írtam le, amit gondolok.

Sok sikert!
nincs aláírás
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.10.07. 11:24

Ha mindenki csak feleannyi energiát fektetne a Puli sikerébe, mint amennyit a beszólásra fordít, semmi kétségem nem lenne afelől, hogy 2012-ben mennénk a Holdra és megnyernénk a versenyt.


Ez most komoly? Még ha hirtelenjében, valami Isteni sugallatra mindenki, akinek hasznát lehetne venni egy ilyen projektben, csatlakozna a programhoz, megnyernétek a lottót, stb, akkor sem tudnátok behozni ezt az x év lemaradást. Hiszen ők nekik amúgy is megvan a lottónyi pénzük, úgyis megvannak a kiváló szakembereik, három éve. Innentől kezdve nincs miről beszélni. (De van, mert marhára élvezem ezt a vitát, úgy szórakozás gyanánt)

De ha már így, miért aprózzátok el? Az x-prize túl könnyű! Legyen inkább: Hortobágyi csikóslegény a Marsra!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”