Pulit a Holdra

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
dmarton
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.09.27. 16:13

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: dmarton » 2010.10.05. 15:07

SzZoli írta:Hmm, ha Ti fejlesztetek terménybecslő, vagy katasztrófavédelmi műholdakat, és együtt juttatjátok fel a Pulival, az behozhatja a kutyus útiköltségét. Önmagában eladni a fél rakteret nem lehet egész rakéta árban - akkor a vevő egész rakétát venne. Szétnéztetek a piacon, milyen igény van ilyen műholdakra? Van már egy csomó, és újak felbocsájtásáról is vannak előzetes hírek. Ez mára akkora üzletté nőtte ki magát, hogy komoly versennyel lehet számolni, amiben egy lelkes amatőr csapat erős ellenszélben indulhat.


Az űriparban elég fontos az adminisztráció. Ha a rakéta a mienk, akkor már a mienk. Van persze konkurencia, de annyira nem erős, hogy ne tudjuk a helyeket eladni.
Hogy miért nem csinálja ezt mindenki? Mert nem az a profiljuk. Erre találták ki azokat a cégeket, amik középső lépcsőként kifejezetten ezzel foglalkoznak, leemelve az adminisztráció és az ügyintézés terheit. Ha paradicsomot akarsz venni, akkor bemész a boltba és veszel egy darabot, még ha jobban is járnál azzal, ha vennél a termelőtől 10 tonnát és ami nem kell, azt te magad adnád el. Így megmarad az erre fordítandó erőforrásod és foglalkozhatsz azzal, amihez igazán értesz. A példa sok szempontból nem a legjobb, de azt hiszem érzékelteti a helyzetet :)
Ezen a módon jócskán csökkenhetnek a költségek. Nem akarok hülyeséget mondani, de az a tippem, hogy 1-2 millió dollár lesz a 11 milliós rakétából.

Tudom, hogy bunkóság, és ezért előre bocsánatot is kérek, de nem olyan ez, mint amikor Anettka akart az űrbe menni? Lehet csinálni a feszkót, RTL-klub meg minden, komoly, választékos szókinccsel fogalmazni mindent, de ti (a Pulisok) akkor is:

Nem bunkóság, teljesen jogos a kérdés. Nincs köze hozzá, mi teljesen komolyan gondoljuk. Nem médiabohócot akarunk magunkból csinálni, hanem egy komoly űripari vállalkozást kiépíteni, amivel nagyot lendíthetünk akár a magyar helyzeten is.

Nade egyesével:
Olyan projecktre jelentkeztetek, aminek a fele már lejárt.

Nem járt le, a regisztráció év végéig van.
Koldulásból akarjátok összeszedni a lóvét.

Ez a verseny lényege! Kizárólag magánpénzből, szponzorációból kell meglennie az összegnek. A többi csapatnak is csak onnan lehet (és van is) pénze.
Olyanokkal akartok versengeni, akik már rég, és zsebből kifizették a lóvét, három éve.

Ők sem zsebből fizették ki, hanem ugyanolyan szponzorációs megállapodásokból és kis lépés klubból, mint mi. A különbség csak az, hogy külföldön egyből kaptak az ötletre és rögtön mögéjük álltak. Mi azon dolgozunk, hogy ez itthon is megtörténjen :) Mi sem mutatja ezt jobban, mint hogy személyesen foglalkozunk ezzel a fórummal. Mert lássuk be, most épp nem a tömegeknek, hanem az érdeklődő, értelmes rétegnek magyarázok. És ez sajnos egy elég szűk réteg.
- Nincsenek megfelelő szakembereitek, (tisztelet a kivételnek).
- Sőt! Amatőrcsillagászokat kell belekoldulni a projectbe (tudom, mert kaptam üzit erről). És a kivételeknek való tiszteletet most sem kihagyva, az amatőrcsillagászok nem arról híresek, hogy űreszközöket küldenének a Holdra, vagy hogy megfelelően képzettek lennének rá.

Te is említetted: Tisztelet a kivételnek. Nagyon sok jó szakemberünk van, vannak kész és működőképes terveink. Ezek kommunikálása folyamatosan zajlik, de amíg nincs meg a támogatottság Vizi Pali sem szívesen teszi nyilvánossá 20 évnyi munkáját. Ez így kicsit ördögi kör, hiszen a semmire nem adnak pénzt, a pénztelenségre meg nem adunk ki adatokat. Igyekszünk ezért egyre többet megmutatni a csapaton belül zajló munkából.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.05. 17:08

Márton, minden elismerésem, nagyon türelmes ember vagy! :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.05. 17:28

Márton, az általad említett filozófia a rakétával jellemzően egy tőkeerős vállalkozóé. Kicsengetem a pénzt az egész rakétára, vagy minimum megbízható garanciát adok rá, kötbérrel - utána kiárusítom a fennmaradó kapacitást. Egy, az alábbiakban "koldulónak" nevezett (én ezt a kifejezést nem használtam volna), alapvetően lelkes amatőr csapatnak lehet ez az üzleti stratégiája? Ha azt mondod, igen, mire alapozod? Mert ezt, mint fent írtam, sok, kézzel foghatóan létező pénzre kell alapozni. Ha én akármilyen, tfh. kitűnő mérnöki és üzleti háttérrel (de nem milliomosként, hanem mint SzZ űrvállalkozó) nekiállnék egyrészt rakéta kapacitást vásárolni, márészt azt eladni, vajon szóba állna velem bárki is?

Ha igen, halál komolyan, nekikezdek. Rakétanepperként még nem dolgoztam :). Pedig érdekes lehet.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.10.05. 17:40

csakb írta:Márton, minden elismerésem, nagyon türelmes ember vagy! :)

Ezért kell egy PR-es is a csapatban, ez az ő szakmája :D

Egyébként köszönöm, hogy belinkelted a cikket. Sokkal jobban összefoglalja azt, amiről én is próbáltam itt írni az államilag támogatott űrkutatás kapcsán.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.10.05. 17:55

SzZoli írta:alapvetően lelkes amatőr csapatnak

Szerintem a megfelelő pillanatban bevonni a profikat csak pénz kérdése. Amúgy sincsenek kitömve megfelelő színvonalú munkával, ha lehetőséget kapnának beszállnának.

Én sokkal inkább dinamikusan nézem ezt a vállalkozást. Most a megismertetési része van soron. Ezért megy a játék a kutyával, az utca emberével. Ha meglesz a cég mögött álló tőke, akkor jöhetnek a szakemberek. Fordítva aligha menne. Ki hagyná ott a nem túl jól fizető, de biztos egyetemi vagy kutatóintézeti állását egy bizonytalan cégért, ahol a jövő havi pénz sem biztos, hogy megvan?

Bevallom nem értem a Kis Lépés klub körül kialakult értetlenséget és érdektelenséget. Elvégre nem a teljes vagyonát kérték senkinek. 3 BKV jegy ára. Ennyit kell megreszkírozni, hogy benne legyünk egy kalandban, ami jól is végződhet. Mit kell ezen ennyit problémázni? :?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.05. 18:09

maro írta:
SzZoli írta:alapvetően lelkes amatőr csapatnak

Szerintem a megfelelő pillanatban bevonni a profikat csak pénz kérdése. Amúgy sincsenek kitömve megfelelő színvonalú munkával, ha lehetőséget kapnának beszállnának.

Én sokkal inkább dinamikusan nézem ezt a vállalkozást. Most a megismertetési része van soron. Ezért megy a játék a kutyával, az utca emberével. Ha meglesz a cég mögött álló tőke, akkor jöhetnek a szakemberek.


Attól tartok, elbeszéltünk egymás mellett. Nem a "lelkes amatőr csapat" a gond elsősorban. "Csak pénz kérdése"? Én is pont azt mondom, meg kell lennie a tőkének!. Nélküle hogy lehetne rakéta indítást lefoglalni, fizető társutasokat toborozni? It milliárdokról van szó. Ha ezt nem látnám annyira nagy falatnak, azt az ezrest már rég odaadtam volna, többet is. Kissé ironikusan írtam (pedig megtenném), hogy ha tőke nélkül, a "két szép szememért" valaki rám bízná az űrtevékenységének a szervezését (rakétakapacitás eladást, feljuttatandó eszközök beütemezését) bizony blekóstolnék ebbe a világba. De nincsenek illúzióim.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.10.05. 20:14

SzZoli írta: Én is pont azt mondom, meg kell lennie a tőkének!.

Így már értem. Lehet, hogy igazad van és én vagyok felelőtlen, aki pár ezrest kockára tesz anélkül, hogy alaposan átolvasná egy vállalkozás üzleti tervét :D
Mondjuk így elég reménytelen a dolog, mert lényegében azt mondod: mutassátok meg a pénzt, hogy megvan és akkor én is adok. Ez egy ördögi kör, mert ha meglenne a pénzük, akkor nem kalapoznának.
Az egész Kis Lépés klubot sokkal játékosabbnak fogom fel, nem egy kőkemény befektetésnek.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.05. 21:25

Nem érted. És összekeversz két dolgot. Meg kell lennie a tőkének - ahhoz, hogy úgy tudjatok tárgyalni, hogy: igen kérem, mi megvesszük a rakétát, igen, van egy fél raktérnyi kapacitás eladó. Ehhez kell meglennie a tőkének. Más szavakkal:
"sokkal játékosabbnak fogom fel, nem egy kőkemény befektetésnek"
- azt írtad, a fentiek szerint egy teljes saját rakéta kapacitásának részleges kiárusítása fedezné a projektet. Ehhez kőkemény tárgyalások kellenek, megfelelő anyagi háttérrel - a dolognak ebben a részében nincs semmi játékosság. Odaadja a SpaceX a rakétát arra az ígéretre, hogy "majd szerzünk fizető szállítmányt - nekünk ugyan most a gugli nevezési díj befizetése után épp egy fityingünk sincs"? Ha legalább egy fél rakétányit ki tudtok csengetni - a saját részt, kb 1 mrd HUF - talán már lehet ilyen alapon tárgyalni. Bár én nem vagyok otthon ilyen üzletekben (sajnos).

Az, hogy ki mikor mennyit ad, egy másik kérdés. Nem azért nem fog összejönni a két és fél milliárd HUF egy Falcon-1 -re, mert egy ilyen szűk körből, mint mi és a hozzánk hasonlók vagyunk, páran eleve reménytelennek látja a projekt pénzügyi helyzetét és nem száll be egy ezressel. Ha ezt rosszul látjuk, írd meg. Ezzel a csatlakozók számát sikerülne növelned. Egyike lennék azoknak, aki ennek a legjobban örülne.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.10.05. 22:57

SzZoli írta:Ha legalább egy fél rakétányit ki tudtok csengetni

Na várjunk csak. Én nem vagyok a Puli csapat tagja. Nem vagyok abban a helyzetben, hogy az alakuló vállalkozás anyagi hátterét tudnám. Nem tudom, hogy esetleg milyen üzleti befektetők állnak még a háttérben. Az üzleti titkokat nem ismerem.

Amiről beszélek, az csak a Kis Lépés Klub. Amiről beszélek, az az, hogy van egy civil kezdeményezés, ami történetesen támogatni akarja, hogy részt vegyünk egy világraszóló eseményben. Hogy magánerőből egy magyar eszköz jusson a Holdra. Ennek az indulásához kívánok hozzájárulni. Csak ennyi. Hogy hogyan lesz rakétájuk, hogy adják-veszik a helyet az most még nem érdekel. Az legyen a management gondja. Ez számomra egy jópofa játék, és kicsengettem a beugrót. Most várom mi lesz.

Azt hiszem túlbeszéltük már a dolgot. Talán hagyjuk itt abba...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.10.05. 23:05

SzZoli írta:nekünk ugyan most a gugli nevezési díj befizetése után épp egy fityingünk sincs"?

Amennyire tudom, nem kell a nevezési díjat befizetni, csupán "felmutatni" hogy rendelkezésre áll. Tehát utána fizetheted belőle akár a rakétát is.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”