Pulit a Holdra

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.05. 09:23

Oké, ezt nem tudtam, de természetesen a "kereskedelmi forgalomban kapható" az egy olyan megfogalmazás számomra, ami azt jelenti, hogy bárki számára elérhető, könnyen hozzáférhető.

De ezesetben természetesen ez nem ezt jelenti. Sztem csak a képzavar miatt van.
Talán úgy fogalmaztam volna, hogy "az űriparban (széles körben) forgalmazott szabvány hordozórakétával".

Mindenesetre ez a kereskedelmi forgalomban kapható rakéta sztem degradálja azt, amit képviselni hivatott, de persze nem kötekszem, csak megütötte a szememet. (Azóta van rajta vérfolt, körülötte meg lila :D )
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.05. 09:40

Az űripar ma nagy biznisz, semmi meglepő nincs abban, ha valaki leugrik a sarki fűszereshez egy rakétáért. Legfeljebb a boltot tévesztette el. De ez egy igen nagy tétel. Nem gondolkodtok saját fejlesztésben? (Nem hordozórakétára gondolok, hanem csak a LEO-Hold közötti fokozatra.) Ha holdjárót lehet, rakétát is, miért ne?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.05. 11:08

maro írta:Ezért írtam már az elején is, hogy állami támogatásban reménykedni hiú ábránd.


Nem is azért linkeltem a cikket, csak úgy, információmorzsaként.

Természetesen a hazai alapkutatások egyéb ágazatai sem állnak jobban, beleértve a csillagászatot is.

A tudásalapú társadalom frázist előszeretettel pufogtatják szeretett politikusaink, de nekik a tudás azt jelenti, hogy ők nagyon jól tudják, hogyan kell lenyúlni az erre félretett, egyébként káeurópai viszonylatban is szánalmas pénzmennyiséget. De az is lehet, hogy valami szociáldarwinista meggondolás állhat ez mögött. Teher alatt nő a pálma, vagy ilyesmi... ;]
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.05. 11:09

Rakétabolt, árakkal:

http://www.spacex.com/

:)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.05. 11:45

csakb írta:Természetesen a hazai alapkutatások egyéb ágazatai sem állnak jobban, beleértve a csillagászatot is.

A tudásalapú társadalom frázist előszeretettel pufogtatják szeretett politikusaink, de nekik a tudás azt jelenti, hogy ők nagyon jól tudják, hogyan kell lenyúlni az erre félretett, egyébként káeurópai viszonylatban is szánalmas pénzmennyiséget...


Nem akarom két fórumba ugyanazt becopyzni, most morogtam egyet a Makszutovon:

http://www.makszutov.hu/forum/viewtopic ... 287#p29287
dmarton
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.09.27. 16:13

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: dmarton » 2010.10.05. 12:00

Szervusztok!

Előkerült megint két fontos dolog.

Az állami űripar Magyarországon valóban nincs a legjobb helyzetben, ezzel mi is tisztában vagyunk. Pontosan ezért, ha egy kicsit a reklámszöveg mögé tekintünk rájöhetünk, hogy a Puli hatalmasat javíthat a dolgon. Egyrészt amint beindul hatalmas megrendelője lesz mind az állami, mind a magánszektornak, de ami ennél sokkal fontosabb, hatalmas nemzetközi reklámot is jelent. Mi emeli jobban a komplett magyar űripar fényét ha nem az, hogy feljuttatunk egy szondát a Holdra? Nemzetközileg a mostanában elért sikereink kimerülnek néhány remek szakember munkájában (tisztelet a kivételnek, pl a MaSAT-csapatnak). Ennek ellenére ha egy francia, vagy amerikai űrkutató Magyarországra gondol akkor mégiscsak a gulasch meg a paprika jut az eszébe, nem pedig mondjuk egy holdszonda, ami azért nem lenne egy utolsó dolog. Megmutathatjuk a Világnak, hogy megvan idehaza az űrképesség, az elhatározás és a kreativitás. Egyből felértékelődne az összes magyar szakember.
Szoktak minket azzal is vádolni, hogy elvesszük az állami irodák kenyerét, tönkreteszünk mindent. Szigorúan magánvélemény, de úgy látom, hogy ha a dolgok így haladnak, nem sok mindent lehet majd tönkretenni. Ezen felül viszont ami fontosabb és nem győzöm hangsúlyozni: Ha a Puli, mint cég kiépül az jó az államnak és jó a magyar űrkutatásnak is! Nem tudjuk és nem is akarjuk a teljes űripar szerepét átvenni, csak egy kölcsönösen előnyös együttműködést céloztunk meg.

Előkerült még a hordozórakéta. Hát ez bizony úgy megy, hogy az ember bemegy a falconboltba és vesz mondjuk egy Falcon 1-eset :) A különbség csak annyi, hogy az eladót nem eladónak, hanem business managernek hívják, az üzletet pedig nem egy pult, hanem egy íróasztal fölött kötjük meg.

Na most látom :)
Vicces, hogy pont a Makszutovot említed, az ismeretterjesztési részlegünk pont tegnap állapodott meg velük egy rajzpályázaton belüli együttműködésről.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.05. 12:44

dmarton írta:Szoktak minket azzal is vádolni, hogy elvesszük az állami irodák kenyerét, tönkreteszünk mindent.

Ilyesfajta véleményt nem is hallottam.
dmarton írta:Szigorúan magánvélemény, de úgy látom, hogy ha a dolgok így haladnak, nem sok mindent lehet majd tönkretenni.

Sajnos :( .
dmarton írta:Előkerült még a hordozórakéta. Hát ez bizony úgy megy, hogy az ember bemegy a falconboltba és vesz mondjuk egy Falcon 1-eset :)


https://spacex.com/falcon1.php :

Price: $10.9M
LEO Mass to Orbit (185 km circular): 1010 kg

+ LEO-Hold utazás, leszállás, autókázás :)

Na ezt a $10.9M -t látom kissé reménytelennek megugrani, sőt már a nevezési díj sem csekélység :shock: . Magyar cégekre számítva is néhány milliós (talán 10-20 millió HUF) hozzájárulást tudok elképzelni, nem két és fél milliárdost - olyasmit, mint amit néha pl. egy kórházi berendezés beszerzésére adnak. Kívánom, hogy ne legyen igazam...

Még valaminek nézzetek utána. Az X-Prize kiírásánál úgy tudom, feltétel volt, hogy csak amerikai csapat pályázhatott. De pl. a SpaceX karrierlehetőségeinél is itt a kitétel:
"To conform to U.S. Government space technology export regulations, SpaceX hires only U.S. citizens and U.S. Permanent Residents."
dmarton
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.09.27. 16:13

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: dmarton » 2010.10.05. 13:31

Rengeteg európai csapat is versenyez, vannak oroszok, spanyolok, de még Európán kívüli kínaiak is. Ez a kihívás szerencsére az egész Világnak szól :)

Ha az lesz, hogy rakétát vásárolunk akkor is csak a kezdőtőke tűnhet vészesnek. Ne feledjük, hogy az ekkor mindenestül a miénk lesz! A Puli csak egy kis részét teszi ki a raktérnek, a maradék helyet pedig el lehet adni állami műholdak, vagy telekommunikációs cégek részére. Pali nagy kedvence a terménybecslő, vagy katasztrófavédelmi műholdak feljuttatása, ami manapság elég jó üzlet. A rakétába befektetett pénz így nagyjából meg is térülne.
Az igazán nagy lépés mindig az első, jelen esetben a regdíj :) Utána már komolyabban vesz minket a Google és a nemzetközi űripar is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dmarton 2010.10.05. 15:56-kor.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.05. 13:38

Hmm, ha Ti fejlesztetek terménybecslő, vagy katasztrófavédelmi műholdakat, és együtt juttatjátok fel a Pulival, az behozhatja a kutyus útiköltségét. Önmagában eladni a fél rakteret nem lehet egész rakéta árban - akkor a vevő egész rakétát venne. Szétnéztetek a piacon, milyen igény van ilyen műholdakra? Van már egy csomó, és újak felbocsájtásáról is vannak előzetes hírek. Ez mára akkora üzletté nőtte ki magát, hogy komoly versennyel lehet számolni, amiben egy lelkes amatőr csapat erős ellenszélben indulhat.
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.10.05. 13:52

Tudom, hogy bunkóság, és ezért előre bocsánatot is kérek, de nem olyan ez, mint amikor Anettka akart az űrbe menni? Lehet csinálni a feszkót, RTL-klub meg minden, komoly, választékos szókinccsel fogalmazni mindent, de ti (a Pulisok) akkor is:
- Olyan projecktre jelentkeztetek, aminek a fele már lejárt.
- Koldulásból akarjátok összeszedni a lóvét.
- Olyanokkal akartok versengeni, akik már rég, és zsebből kifizették a lóvét, három éve.
- Nincsenek megfelelő szakembereitek, (tisztelet a kivételnek).
- Sőt! Amatőrcsillagászokat kell belekoldulni a projectbe (tudom, mert kaptam üzit erről). És a kivételeknek való tiszteletet most sem kihagyva, az amatőrcsillagászok nem arról híresek, hogy űreszközöket küldenének a Holdra, vagy hogy megfelelően képzettek lennének rá.

Csókolom-csókolom
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”