Bosszantó idők, jó idők, bármikor

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.04.29. 22:17

Remélem nem bántottalak meg Tobe! Amit ajánlottam, jószándékkal és barátsággal írtam.
Hanem érdemes ám elgondolkodni azon, hogy az elmúlt hónapok levelezéséből kitűnt: kiválóan észlelő/fényképező barátaink itt-ott az alapvető csillagászati kérdésekbe, pl. a szférikus csillagászatban kissé járatlanok. Pedig hát nem árt egy kis ismeret ezen a téren, hiszen rengetegszer buklkan fel ilyen alapkérdés. Pl. egy ekvatoriális tengelyredszer beállításánál. Vagy olyan, nem is lényegtelen tudnivaló, hogy egy azimutális tengelyrendszerben hiába követi az automata az eget, a fotókamera nem fordul el az óraszög folyamatos változásával.
Én pélyakezdőként rettentően úntam ezeketet (nem szégyen bevallani), azután jöttek az Urániába mmégpályakezdőbb amatőrök és feltettek ilyen alapkérdéseket. No, hát a kedvükért is bele kellett tanulnom. Itt azután az internet nem segít, mert ott csak a konkrétan beütött kérdést találom, de folyamatosan az első alapfogalomtól végig mégis csak a könyv adja meg az utat.
Mellesleg: bosszant a mai borulás, jól kinéztem magamnak egy pár változóót, azitán tessék, itt vannak a felhők. Hanem most fogom magamat és felteszem a napészleléseket a Nap-csoportnak, a változókat pedig az AAVSO-nak. Úgyis elmaradtam ezekkel.
No, szebb eget és jobb hangulatot. BQ.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.04.29. 23:43

Az kizárt, hogy valamin megbántódtam volna, ha kell a békát is lenyelem és behúzom fülem farkam inkább.

Hangulat ne legyen rosszabb, mint most van nálam (igen jó), a fogalmazásaimban kissé túlzó a stílusom, ezt észre veszi szerintem, aki olvassa, ha rosszat mondok az inkább jó, ha jót, az is jó, minden jó. :)

Uránia, valamikor egy alkalom volt, mikor eljutottam oda nagyon régen, és épp akkor tatarozták, vagy nem tudom mi volt, de nem jött össze. Pedig de szerettem volna valahogy bemenni, csak újságban meg kiadványokban olvastam róla, meg az ottani tükrökből szerettem volna venni, kapni, de nem sikerült, aztán meg később már nem foglalkoztam csillagászkodással sem sokáig, csak most pár éve kezdődött megint az érdeklődés, mikor úgy gondoltam valamit össze tudok hozni eszközöket, alakulgat is a dolog, de van még mit megoldanom, de úgy néz ki, az érdeklődés nem akar elmúlni.

Érdekes fiatal gyerekként az Urániát is mint valami mesés szentélyt, birodalmat képzeltem el, felnőttként már valahogy másképp látja az ember a dolgokat, mint a világot is. Lehull a lepel ... persze nem feltétlen rossz értelemben.

Mindenkinek saját útja, története van, Lajos bá dolgai, amiket néha ír elég érdekesek, és jó olvasni , mikor előad egy kis sztorit, amik megestek vele.

Most a kellemes hőmérsékletű időknek köszönhetően, a tervbe vett, "megálmodott" véghez viendő távcső mozgató elektronikát, tükör véglegesre polírozását és egyebeket tudom folytatni, képet már sikerült is csinálni itt ár napja mutattam, persze a kis tükör átmérő miatt világcsúcsot még nem döntöttem, de ettől kicsit jobb minőséget céloztam meg elérni, amit megvalósíthatónak is látok.

Ebben a PI szám megtanulásában észrevettem, hogy ahogy ránézek a számokra mindenféle mintákat látok benne, szabályosságokat és úgy tudom megjegyezni, de még gyakorolnom kell kicsit, ez lehet attól van, hogy pár éve elég sokat rajzolok áramköröket és ott vonal vezetésekhez látni kell, hogy mit hova húzzak és ez az átlátó képességemet lehet megerősítette, nem is gondoltam volna, hogy ilyen hatása lehet.

Kellemes tavaszi, nyári estéket, kint a szabadban, jó társaságban, (ami itt is van pl.). no meg csillag is fényeskedjen az égen, hulljon is néha, csak ne a fejünkre. :)

Üdv. Béla
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.04.30. 12:33

Re: Uránia, meg hangulat.
Valaha azért is jó volt az Urűniába feljárni, mert ha borult volt az ég, akkor is összejött 4-5 ember, olyan klubszerű volt, ahol lehetett beszélgetni, viccelődni, meg egymástól tanulni is. (Azért a nem mindig "komoly tudományos dolgokról beszélgettünk, sőt zömmel minden másról.) És persze ilyenkor lehetett feldolgozni a felgyűlt észlelési adatokat. Igy visszatekintve, az 1950-es, 60-as években azért is jó volt ez a klub-hangulat, mert nem nagyon lehetett máshol zavartalanul összejönni. A kulturházakban, és más nyilvános klubokban mindig ott témfergett egy-két politikai csinyovnik, akik lesték, hogy miről beszélgetnek az emberek. Az Urániában viszont mindig akadt egy-két zug - jó időben a terasz -, ahol nem füleltek a beszélgetésekre.
Ez a hangulat már az 1970-es években megváltozott, főleg miután a TIT "szabályozta" a nyitvatartási rendet. Olyan korábban nem volt, hogy pl. vasárnap zárva, nyíri szünet (nyár volt a legforgalmasabb!), táli szünet (akkor is pl. karbantartottuk a műszereket), és olyan sem volt, hogy átépítés miatt zárva. No, meg szombatról vasárnapra virradóan egész éjszaka fent lehettünk. Akkor nézegettük végig pl., hogy egy 20 cm-es refraktorral milyen objektumokat tudunk megpillantani.
No, nem nosztalgiázok tovább, de a "klubszellem" ma is hasznos lenne. - BQ.
Sidius

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.05.01. 10:27

astrohist írta:No, nem nosztalgiázok tovább, de a "klubszellem" ma is hasznos lenne. - BQ.


Bizony, hasznos lenne!
Gyakran jár a fejemben mi is a több az amatőrködésben, másokkal megismertetni amit tudok, tudományosan megfigyelni, vagy inkább szűk körben távcsövezni. Távcsövezek, többnyire magamban, mert mindenki, az az eredetileg környékbeli pár ember szanaszét van az országban -meg lassan a világban. Állandóan szaladni kell, néha már nem is tudni miért, amikor meg lehet állni egy kicsit, akkor meg már nem tud az ember. Magamon is észreveszem, hogy másokkal türelmetlenebb, és általában szétszórtabb vagyok. Évek óta teljesen felhagytam az ismeretterjesztéssel, pedig tíz-tizenöt éve még az mozgatott leginkább. Nincs Facebook-om, se egyéb hasonló életpótlóm, mert részben a háló az oka, de legalábbis egyik megnyilvánulása ennek az általánosan nyugtalan, kényszerű életvitelnek. (Ez akkor is így van, ha jelen sorokat is ezen keresztül írom.)
Inkább "elvonul" az ember, és évente tán ötször ha összejön, hogy amatőrtársakkal huzamosabb időt együtt töltsünk. Én amatőrködés szempontjából csak 1993-ig visszamenőleg tudok nosztalgiázni, de még akkor is más volt sok dolog. Valami végérvényesen elromlott, csak az időjárás javul néha.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.05.01. 12:05

Igen, Sidius, sok szempontból átérzem amit írtál. Nagyon sok függ attól, hogy a hangadók milyen hangulatot teremtenek. Nem fontos, hogy feltétlenül "ismeretterjesszünk", de jó, ha olykor akad valaki, akivel megosztjuk egy látvány édekességét, örömét. No, meg egyéb dolgokról is lehet beszélgetni. Az internet ezt nem pótolja.
Szerintem célszerű, ha valaki meg tud szervezni legalább alkalmi találkozókat. Ehhez úgyes és aktiv szervező kell. Nem fontos, hogy a szervez legyen a legokosabb, sőt az sem, hogy neki legyen a legnagyobb távcsöve.
Magam sem tudom, hogy a jelenlegi állapotot hogyan lehetne fellendíteni! De gondolkodjunk rajta.
Kösz a szép leveledet: Lajos
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.05.01. 13:49

Ez érdekes kérdés, hogy valamit egyáltalán hogyan lehet fellendíteni. Első ötletként az jut eszembe, hogy a jelenleg választható emberi viselkedésnek megfelelő lehetőségek mellett kell annyira vonzóvá tenni, ami miatt átpártolnak pl. akár erre a tevékenységre, erre kellenek ötletek. Hogy mikkel kell versengeni, és mit is szeret az ember csinálni vagy épp, hogy nem csinálni ez elég hosszas kis listácska lehetne. :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.05.11. 19:18

Sidius írta:
astrohist írta:No, nem nosztalgiázok tovább, de a "klubszellem" ma is hasznos lenne. - BQ.


Bizony, hasznos lenne!


Ma kint voltam a Felfedezők napján a Millenárisban, kerestem ismerős arcokat, de nem voltak.

Volt viszont Mars kutatás, meg Pannon Csillagda. Volt Bérczi Szaniszló professzor, meg Keresztúri Ákos (róla lemaradtam). Sztem nagyon hiánypótló rendezvény volt, sok felnőttel és gyerekkel. Most nem nekem kellett elmagyarázni, hoyg mi az a Fiastyúk, jó volt hallgatni a profikat.

Ha más nem, az ilyen alkalmak összehozhatnák az amatőr csillagászokat is, nem csak az évi 2 Holdfogyatkozás meg a tábor. A klubszellem nem egy pirula, amit beveszünk és jó lesz, hanem egy lassan kialakuló, bizalomra és tiszteletre épülő érzés, amit az együtt töltött idő táplál. Ha mindenki csak otthon gubbaszt és nézi a Dallaszt, abból sosem lesz klubszellem.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.05.12. 00:11

Ebben igazad van: lasabban alakul ki, hogy valaki 10 ember közül melyik hárommal érzi magát a legjobban. Azután az is, hogy nem kell feltétlenül mindig szakmai dolgokról beszélgetni. Tegnap összeakadtam egy réf nem látott ismerőssel Szombatelyen, sok mindenről beszélgettünk össze-vissza, a csillagászatról a legkevesebbett. De ott meg "fél szavakból értettük egymást", a közös emlékek, és harmadik közös ismerő kapcsán.
Jót tesznek pl. a közös kirándulások, pl. csütörtökön a Műszaki és Közlekedési Múzeum "Tanulmánytárában" a spec. kol. hallgatókkal, meg egy-két tanszéki emberrel együtt megnéztük a régi műszereket. Egy kis muzeumi vezetés kb. egy órát tzartott volna, de közben mindenféle másról is szó esett, hát majdnem két és fél óra lett belőle. Ilyesféle mindig közelebb hozza egymáshoz az embereket.
Üdvözlet: B.Q.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.10.12. 13:26

Vélemények hogy ma vajon lesz-e jó ég megfigyelésre? Meteoblue.ch alapján pont estére jön a trutymó -.-" Szokás szerint megint nem észleltem hetek (hónapok) óta. A szabadszemes hmg valahogy nem akar 6 alá menni :evil:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.13. 13:39

Halló! Épp az előbbi levelemben írtam a klubszellemről meg a közös kirándulásokról:
"Jót tesznek pl. a közös kirándulások, pl. csütörtökön a Műszaki és Közlekedési Múzeum "Tanulmánytárában" a spec. kol. hallgatókkal, meg egy-két tanszéki emberrel együtt megnéztük a régi műszereket. Egy kis múzeumi vezetés kb. egy órát tartott volna, de közben mindenféle másról is szó esett, hát majdnem két és fél óra lett belőle. Ilyesféle mindig közelebb hozza egymáshoz az embereket.
Üdvözlet: B.Q
."

No, hát a hatás jobb mint reméltem. Idén az első szemeszterben újra indult a spec. kol, de már az első órán az egyik hallgató megkérdezte, hogy nem mehetnénk el megint a Műszaki Múzeum tanulmánytárában, mert tavasszal az nagyon jó volt. Erre a többi is lelkesen mellé állt, szervezzük meg a közös látogatást (pedig ez a kurzus nem is műszerekről szól, hanem a csillagképekről!(. Egyszóval lehet mélyebb hatása egy jól szervezett találkozónak, és megszervezhető a folytatása is.
A mult héten pedig Kőszegen volt eladásom, összejött egy pár Vas megyei amatőr, és hamarosan szóba került, hogy megszervezhető egy közös "üstökös nézés" (ISON, Lovejojm és társai novemberre. Van hát igény, csak ki kell húzni az érdeklődőkből, és kell egy agilis szervező! BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”