Bosszantó idők, jó idők, bármikor

géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.23. 10:17

Jó olvasni, élvezetes. Van egy gondolatom, a bolygókról izgalmas amatőri vizsgálatokra csak a hold marad. A neten látható fantasztikus bolygóképeket nehéz a mi eszközeinkkel túlszárnyalni. Talán emiatt nekem a Hold mindig inkább kirándulás, mint vizsgálat. Félek, ezt is elveszi majd az Earth-szerű figura a holdtérképen, ami jelenlétet hamisit három dimenzióban. Kiváncsi vagyok - nem láttam még példát - hogy szuperál holdnál az az idegesitő (...) eV okulár. Fényerővel az árnyalatok is erősödnek ? Ma már a dómok természetes velejárói a megfigyelésnek is.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.23. 10:35

Géza! Én inkább arra lennék kíváncsi, hogy mit mutat a Vénuszból UV szűrőn keresztül a nappali égen! Két napja igen tiszta idő volt délután! Kifejezetten alkalmas a Vénusz felkeresésére, persze nagyon óvatosan, mert a Nap mellett van néhány fokkal!!! Szép kerek a Vénusz, de sajnos eléggé kicsi, 10" alatti a mérete! Most kell hozzá egy jó nagy fénygyűjtő távcső, nagyon precíz követés és nagy nagyítás, és hosszú idejű videó! Üdv. Imre
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2018.01.23. 10:41-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.23. 10:36

géza írta:... Kiváncsi vagyok - nem láttam még példát - hogy szuperál holdnál az az idegesitő (...) eV okulár. Fényerővel az árnyalatok is erősödnek ? ...


Miért "idegesítő"?

Az eredendően is elég fényes objektumok esetén (bolygók, Hold, Nap, fényesebb kettőscsillagok) szerintem értelmetlen az elektronikus képerősítés; nem tesz hozzá semmit, csak ronthat a felbontáson.
Ahol nagyon kevés a fény (főként ködök, extragalaxisok), ott lehet értelme, mivel "emeli a vizuális HMG-t" - ami már ettől kezdve nem is nevezhető vizuális HMG-nek, inkább fotografikusnak, esetleg "fotovizuálisnak"... Ezért nem helyes okulárnak hívni!!!


MDA

u.i.: habár a fotovizuális kifejezés már foglalt ahhoz a szűrőhöz, amelyiken keresztül a fotoemulzión is vizuális fényességeket kaphattunk.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.01.23. 10:41-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.23. 10:38

Imre írta:... Én inkább arra lennék kíváncsi, hogy mit mutat a Vénuszból UV szűrőn keresztül a nappali égen! ...


Ezt nagyon könnyen kipróbálhatod, Imre.
Tegyél egy UV szűrőt a meglévő kamerád elé, és ugyanazt fogod látni a monitoron (csak nagyobb méretben... 8-) )

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.23. 10:45

Akkor egy nanotechnikásan kezelt-bevont okulárt - létezik - hogy nevezzünk. Az üveg magában már mult. A görögös szemantika szerint nem is tudom mi az "okulár". Astrohist biztosan.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.23. 10:47

Attila írta:
Imre írta:... Én inkább arra lennék kíváncsi, hogy mit mutat a Vénuszból UV szűrőn keresztül a nappali égen! ...


Ezt nagyon könnyen kipróbálhatod, Imre.
Tegyél egy UV szűrőt a meglévő kamerád elé, és ugyanazt fogod látni a monitoron (csak nagyobb méretben... 8-) )

MDA
Nem egészen, mert a kamerámnál sokmindent tudok szabályozni, de annál az okulárnár szinte semmit! A másik, hogy annak a csipje, tudomásom szerint sokkal érzékenyebb UV fényre - legalábbis van olyan friss fejlesztésű termék. Kamerában meg bekem csak egyféle van, sőt igencsak régi.

Neked például milyen eszközöd van erre a speciális célra? Üd. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.23. 11:05

A baj, "aki ismeretekre törekszik, keveset tanul". Görög mondás, ősrégi.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.23. 12:05

Imre írta:... Neked például milyen eszközöd van erre a speciális célra? Üd. Imre


Nem tudom, mit értesz a "speciális" célon, de én a jó öreg, full lineáris SBIG ST-10XME-t használom, 90%-ban "méregetéshez" (KAF-3200ME szenzor, >85% QE):
http://wise-obs.tau.ac.il/~eShel/manuals/ST10ME_082211.pdf


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.01.23. 14:29

géza írta:Jó olvasni, élvezetes. Van egy gondolatom, a bolygókról izgalmas amatőri vizsgálatokra csak a hold marad. A neten látható fantasztikus bolygóképeket nehéz a mi eszközeinkkel túlszárnyalni.


Ne temessük a rajzokat....
Géza, még 1-2 ilyen megállapítás, és a kezdők, vagy vizuális észlelők maradék kedvét is elveszed azoktól, akik esetleg megpróbálnák rajzban megörökíteni pl a Jupitert, Marsot...


https://www.google.hu/search?q=Paul+Abel+Jupiter&client=firefox-b&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjj9IDSle7YAhXCDuwKHSqNCT8Q_AUIBigB
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Sidius

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.23. 16:50

Már megbocsáss Géza! De a bolygófotókon pont az látszik, ami távcsőben is. A Jupitert egy-egy nyugodt estén van, hogy órákig nézegetem, mert még a színek is pont ugyanúgy látszanak, mint a realisztikus feldolgozású fotókon. Volt már, hogy sokáig egyszerűen nem vitt rá a lélek, hogy kamerát dugjak a kihuzatba, utána meg befelhősödött, így nem is lett fotó arról az alkalomról. De olyan tud lenni a Mars, a Jupiter, meg a Szaturnusz, sőt még a Vénusz is, mint egy "üveggolyó", ámbár ez utóbbi nagyon ritkán kontrasztos. A Jupiter esetén kb. 10 szerencsés alkalommal eddig olyan erősek és gazdagok voltak a színek, hogy a 8 bites kamerával jóindulattal is közelíteni ha tudtam a valóságot.
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”