Bosszantó idők, jó idők, bármikor

kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.02.10. 21:06

Vizi Péter írta:meteoblue.com
Itt beállítod a helyet és kész. Tapasztalatom szerint igen pontosan működik.


Melyik paramétert érdemes figyelni?
Az oldalt már használom (pl. nagyon jó a műhodkép és az animált széltérkép, viszont a ködöt januárban sosem jelezték jókor), A szélre vonatkozó adatoknál a 3-5 km/h nagyságrendű szélhez pl. elég gyakran társult 3/10-es nyugodtság, vagy hasonlóan rossz, ha a december óta eltelt időt nézem.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.02.10. 21:14

kincsesm írta:... hol és milyen paraméterekből lehet előre becsülni a nyugodtságot? ...


Épp most írogatom a blogom legújabb fejezetét, ami épp erről (is) fog szólni.
A nyugodtság esetén a kulcsszó (illetve szóösszetétel): jet stream forecast.

Több ilyen oldal is van, pl.: http://www.metcheck.com/WEATHER/jetstream.asp, vagy
http://www.netweather.tv/index.cgi?action=jetstream.

Az a jó, ha nincs fölöttünk magas-légköri jet stream. De a kép nyugodtságának ez csak az egyik, térben a legtávolabbi feltétele. A másik, térben a legközelebbi feltétele a tükör (vagy lencse) határrétegének a mozgása. E kettő közötti légköri rétegek a nyugodtság szempontjából kevésbé relevánsak; azok inkább az extinciót befolyásolják.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.02.10. 21:38

Nemrég ajánlották nekem: http://old.wetterzentrale.de/topkarten/fsbeobl.html A meteobluet is nézem, tetszik. Bár erre a mai estére melléfogott. A holdfogyatkozás miatt lestem.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.02.11. 09:04

Sziasztok,

Köszi a Jet stream tippet. Ezentúl ezeket is figyelem majd. Közben utánnanéztem időjárás statisztikai adatoknak és nagyjából visszaadta a tapasztalatokat, hogy "sokszor csak 100 km-el kellene arrébb menni és már tiszta az ég". Északkelet Magyarországon a legkisebb a napsütötte órák száma (és tapasztalatom szerint nyár kivételével túl gyakran van köd éjszaka). Laktam eddig dél - és nyugat Magyarországon is. Azokhoz képest markáns a különbség.
http://www.met.hu/eghajlat/magyarorszag ... /sugarzas/

Szóval az eddigi infók alapján az ideális észlelés körülményeit nézve bolygófotózás tekintetében:
ne legyen fölöttünk jet-stream, nem árt, ha földközelben sincs szél, a távcső és kellékei hűltek egy órát legalább (mivel zárt, katadioptrikus), ne legyen zavaró mennyiségű pára (90% fölötti relatív páratartalom) mert növeli az expozíciós időt és csökken a rögzíthető képek száma.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.02.11. 09:55

kincsesm írta:... Szóval az eddigi infók alapján az ideális észlelés körülményeit nézve bolygófotózás tekintetében:
ne legyen fölöttünk jet-stream, nem árt, ha földközelben sincs szél, a távcső és kellékei hűltek egy órát legalább (mivel zárt, katadioptrikus), ne legyen zavaró mennyiségű pára (90% fölötti relatív páratartalom) mert növeli az expozíciós időt és csökken a rögzíthető képek száma.


Igen, lényegében jól összefoglaltad. Egy kimaradt: menj minél magasabbra, ha teheted (nem a háztetőre gondoltam :lol: , hanem pl. a Bükkbe vagy a Mátrába).

Illetve még csak annyit tennék hozzá, hogy az objektív-fűtést (ami katadioptrikus távcső esetében szükséges lehet párás nyárivégi-őszi éjjeleken) is min. egy-két órával az észlelés megkezdése előtt be kell kapcsolni. De ez nem légköri dolog.


MDA

u.i.: egyébként van egy egész jó ingyenes, amatőrcsillagászoknak szánt Android-alkalmazás, légkör állapot előrejelzéssel együtt: Astro Panel; én többnyire ezt (is) használom.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.02.11. 21:09

Attila írta:
kincsesm írta:
u.i.: egyébként van egy egész jó ingyenes, amatőrcsillagászoknak szánt Android-alkalmazás, légkör állapot előrejelzéssel együtt: Astro Panel; én többnyire ezt (is) használom.


Ja, tényleg jó. Már amikor működik. :cry:

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.02.12. 01:18

Nekem nincs vele bajom; nálam működik.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mozso18
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.04.02. 15:29

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: mozso18 » 2017.06.05. 21:27

Pünkösdre gondoltam kiruccanunk egy kicsit kirándulni Erdélybe és ha már a hegyekben vagyunk éjszaka észlelünk ezt-azt. :)
Pádis lett a célpont, a Bihar-hegységben, Nagyváradtól 80km-re.
Első este, szombaton éjfélkor érkeztünk a Glavoi-völgybe (1000méter). Vadkempingezni lehet itt.
Szoktak itt sátrazni nyáron is, de ami most fogadott... Több száz sátor, zene, tábortüzek mindenütt.
Amikor közeledtünk még csak gyanús volt a völgyben a felhőzet, de mire meg megérkeztünk, láttuk, hogy a tábortüzek füstje szépen megült a völgyben.
Holdról és Jupiterről lecsúsztam, mert a fenyőerdő már betakarta, de maradt a Szaturnusz és M13. A sűrű füsttől még jó hogy megláttam. :) Mit ne mondjak, otthonról, az alföldről se rosszabb a légkör, pláne füstmentesen.
Másnap átköltözés a hegy tetejére, 1300 méterre. (Mócok temploma)
Teljes nyugalom, senki sincs itt, viszont a felhők jöttek-mentek.
Holdat, Jupitert még szépen lehetett nagyítani 234x is, de csak másodpercekig élvezhettük a folyamatosan vonuló felhőzet miatt.
Legközelebb remélem nagyobb szerencsénk lesz.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.06.05. 21:37

A balatonparti csillagászást fűledtebb estéken pedig az óhatatlan pára rontja. Északi part É-i szélben, a déli part D-i szélben jobb. Az akarattyai magaspartot látogatom, az az É-it szereti. Tegnapelőtt nem.
Sidius

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.22. 20:31

Egész nap egy felhő se volt az égen, szinte pattogtam, úgy dolgoztam, jól el is fáradtam késő délutánra. Már csábítóan fénylett az első negyed felé tendáló Hold, épp megfelelő megvilágítással a Taurus-Littrow-völgy megfigyelésére, ahol 1972-ben, azóta is utoljára lépett ember a felszínre. Láttam már így egy párszor, de lebilincselt, hogy a holdfény jelenléte ellenére mennyi csillag látszott, több, mint amit nyár óta bármikor láthattam. Olyan tiszta volt a levegő, mintha valami varázslat lenne a háttérben, a hőmérséklet pedig meredeken zuhanni kezdett. Sietve, néhány falat után eltoltam a csillagda tetejét, annál is inkább, mert a Szíriuszon kívül minden csillag egészen nyugodtan világított, de az se sántikált annyira, mint általában. A biztonság kedvéért a Baader UHC-t is a zsebembe csúsztattam, ilyen átlátszóság mellett talán a holdfény ellenére is később mélyegezni fogok-gondoltam. Fürge mozdulatokkal csomagoltam ki a 249/5000-es Cassegraint, kihuzatába egy 20 mm-es Scopium SWA került, amit nemrég vettem, mint a legolcsóbb, tényleg nagylátószögű okulárt. Ennek nem sok kockázata volt, eddig 250x-hez Plössl volt használatban, és a Caasegrain távcső ilyen nyílásviszonnyal minden okulárral legalábbis jól képez le. (Titokban a szándékom ezen okulár nagy fényerőre adaptálása lenne, de még nem jutottam oda.) Nem csalódtam, 250x-nél minden Apollo leszállóhely egy látómezőben lesz, a kép mindenütt éles, a peremen csupán jelentéktelen színhiba van, mindezt az erős görbületű lencsetagok láttán nem hittem volna… Úgy becsülöm, hogy nagyjából F/6 (tükör) környékéig egész jó lehet ez az okulár, de nagyobb fényerőnél viszont sokkal rosszabb a Plösslnél, ugyanis fényerős Newtonnál teljesen rossz koncepció a fókuszon kívül elhelyezett első plánkonkáv tag, mert csak ront az amúgy is jelentős kómahibán. Erről a 202/600 kihuzatában röviden meg is győződtem… Gyorsan beállítottam a T-Littrow-völgyet a látómező közepébe, és rögtön láttam is a mintegy másfél kilométer széles fehér –de ennél a megvilágításnál még sápadt- kígyónyelv szerűen, villaként elágazó törmeléktakarót, amely az Apollo 17 felszíni fotóin is sok helyen jól látható. Nagyon rég vadászok a központi hegykomplexum mellett a leszállóhelyet körülvevő 6, egyenként 4-450 méteres kráterre, ugyanis ha sikerülne a nyomukra bukkanni, akkor a leszállóplatform helye pixel pontossággal jelölhető lenne a felvételen. Ebből a szempontból az Apollo 17 leszállási környezete teljesen egyedi. Esetleg még a 16-os expedíció Holdat érésének pontja -ha nem is ennyire-de nagyon pontosan adódna, szintén a tereptárgyak helyzetéből. Azt se tudom, hogy egyáltalán valaha sikerül-e, (sikerülhet-e) mert eddig 500 méter felbontás alá sosem jutottam, de úgy érzem, hogy tökéleteshez közeli nyugodtságnál lenne esély, bár az optikai képalkotás fizikája köztudottan egy fal. Csak nem tudom, hogy már ott állok, vagy még csak egy lépésnyire tőle. A Hold esetén ezt egyáltalán nem könnyű megmondani. Épp a kamerát igyekeztem fókuszálni, amikor a láthatáron felhők jelentek meg, és tíz perc alatt teljesen beborították az eget… Néha lottózom, így a nullánál kicsit több esélyem van, hogy nyerjek is. Azon merengtem a hidegben a felhők alatt, hogy legalább derült ég lehetne néha, ha már más jót nem is tudok Európa közepéből mondani. Ha nyernék, biztosan végleg kereket oldanék valahová, ahol nemigen kell fűteni, és sok a derült éjszaka.
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”