Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.12.09. 11:20

András írta:
SzZoli írta:
Érdekes, én úgy tudtam, hogy a laghalványabb látható csillag felel meg az átlátszóságnak.


Szerintem a határmagnitúdóra gondolsz. Az eredeti állításban pedig a légköri átlátszóság szerepel (5-ös skálán)

Mondjuk átlátszóságnál én csak a kétfokozatú skálát használom: 1 avagy jó: odakint vagyok, 2 avagy rossz: visszabújtam.


Iggggen valahogy én is így vagyok vele. Ha egy cseppnyi felhő is van az égen ki nem dugom az orrom, na meg ha a hmg nem éri el a 6-ot. :roll: Bocsánatot kérek de ez a kényelem, mert tudom hogy erről a helyről nem ritkák a 6.5-7 magnis hmg-k. Gyertek el Ti is ide, az Alföld szívébe.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.12.09. 11:41

Igen, már emlékszem, hogy ez egy ötös skála. Meg tudná valaki írni az átlátszóság definícióját? Miért van szükség rá, miért nem a hmg-t használjuk?
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.12.09. 18:32

Na ezt nem tom hogy miért nem a hmg-t használjuk.....
Komáim most elég jónak tűnik az égbolt, húzzunk kifelé! Ha befelhősödik fél órán belül akkor az azért van mert ÉN elkezdtem távcsövezni, úgyhogy majd engem kell szidni.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: András » 2012.12.09. 19:42

De használjuk a hmg-t, miért ne használnánk? Tiltani nem tiltja semmi törvény, ha neadjisten leírom valahová az észlelést, nekem mindig a hmg jut eszembe, hogy azt használjam. Szerintem a többség is így van vele. A seeing/nyugodtság az más, arra nem hiszem, hogy annyiféle meghatározás lenne.
Aztán van még a hőmérséklet, ami itt -4 fok, a szél, ami éppen fúj és a jeges hó, ami áll az udvaron, úgyhogy én ma ki nem megyek, az biztos.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.12.10. 11:50

átlátszóságot én akkor szoktam alacsonynak feljegyezni, ha pl erős pára, por, szétfolyt kondenzcsík-maradványok, bármi ilyesmi zavarja az észlelést. ettől a hmg még lehet jó. a városban és falun is rossz lehet az átlátszóság, ha pl a fenti dolgok elrontják az eget. de attól a hmg még nyílván nem lesz ugyanaz.

épp ezért ha azt írnám csak föl, hogy hmg 6.5, egy városlakó azt mondhatná, hogy "hú, fantasztikus átlátszóság lehetett", míg én azt válaszolnám, hogy "dehogy, a magaslégköri pára teljesen szétkente a képet".

szóval ilyen szempontból az átlátszóság inkább független a hmg-től, mert csak a légkör állapotára vonatkozik, míg a hmg egy számszerű érték, ami az észlelőhely aktuális adottságait írja le.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Sidius

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.02.02. 18:21

Üdv Mindenkinek!
Némi időt szánok a bosszankodásra, de valószínűleg nem vagyok vele egyedül. Itt csaknem két hónapja nem volt egy normális derült este, a Jupiter meg ott vigyorog a felhők felett. :( (Arról nem is beszélve, hogy egy frissen csiszolt 250/1000-es nullázott tükör meg várja a próbatubust.)
Nem emlékszem, hogy mikor volt ennyire borzasztóan felhős tél. Még a tavalyi Mars oppozícióról is ilyenkorra már jónéhány képem volt. :(
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.02. 18:54

Szia !

Pedig az elég izgalmas lehet az a tükör, hogy még nem volt bejáratva, tényleg elég randa egy idő van csillagászati szempontból. Én is tegnap azt hiszem kinéztem, hogy a Jupitert meg kellene nézni, mert legutóbb még nyáron láttam csak, valamit már jó lenne látni.

Béla.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.02.02. 20:14

Sidius írta:Itt csaknem két hónapja nem volt egy normális derült este...


Sziasztok!

Ezúton szeretnék mindenkitől elnézést kérni, sejtettem hogy ha én távcsövet veszek, akkor borúsabbra fordul az idő, ámbár ennyire durvára azért nem számítottam :oops: Lassan egy hónapja, hogy a starpointert lecseréltem egy 9x50-es keresőre, amit még nem tudtam teljesen élesre állítani... Szóval bocs :roll:

Üdv,

Gábor
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.20. 19:47

Már vagy 6-8 éve a téli időszak a Kárpát-medencében a távcső és mechanika szétszerelésére, karbantartására és tisztítására, a tükör alumíniumozására, stb. való.
Az Orion, Bika, Ikrek, CMa, stb. csillagképeket a Magyarországon megjelenő csillagtérképekből és könyvekből nyugodtan ki lehet hagyni (annyival olcsóbb lehetne a könyv). :mrgreen:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2013.02.20. 21:59

Attila írta:Már vagy 6-8 éve a téli időszak a Kárpát-medencében a távcső és mechanika szétszerelésére, karbantartására és tisztítására, a tükör alumíniumozására, stb. való.
Az Orion, Bika, Ikrek, CMa, stb. csillagképeket a Magyarországon megjelenő csillagtérképekből és könyvekből nyugodtan ki lehet hagyni (annyival olcsóbb lehetne a könyv). :mrgreen:

MDA


Én úgy vagyok vele, hogy egyrészt nincs távcsövem, tehát nem sajnálom a dolgot, viszont könyvben szeretem nézegetni a csillagképeket, tehát nem lenne jó kihagyni őket.

Nem lehet véletlen, hogy a középkorban a napfényes Arábiában, Perzsiában, Irakban voltak tevékenyek a csillagászok és nem Skandináviában például, vagy Izlandon. Egyébként télen is kellene hogy legyen napfényes, tiszta idő, amikor csikorgó hideg van! Akkor meg sokan a hideg miatt panaszkodnának. Sajnos manapság nincs ilyen igazi tél.
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”