2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
K. Linda
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.09.02. 12:59

2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: K. Linda » 2010.09.02. 13:45

Sziasztok kedves tagok!
2013-as napkitörés előrejelzéssel kapcsolatban sokat hall az ember,ill. korábbi károkról.Az alábbi kérdésekre keresem a választ:
- Az elektronikus eszközök (PC-k)milyen meghibásodási kockázattal járnak napkitöréskor?
- Milyen védekezési technikák vannak minderre?
- Vizsgálják-e a napszél sugárzását hatását laboratóriumban?

Nagyon köszönöm válaszotokat, valamint további kutatáshoz szükséges megbízható szakirodalom javaslatotokat!
K.Linda
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.02. 19:00

Szerző: Bartha Lajos (astrohist) » Ma, 13:49

Halló Linda! Napkitörléseket (flare-ket) nem hogy 3 évre, de még három napra sem lehet előre jelezni. Legszerencsésebb esetben egy aktív terület esetében megbecsülhető, hogy ott kitörés nekövetkezése várható, de milyen intenzitású, mikor, azt eddig még senkinek sem sikerült.
Semmi okunk azt hinni, hogy 2013-ban valamikor egy minden eddiginél nagyobb kitörés lenne!
A napkitörések hatásai eléggé jól ismertek, évtizedek óta - az utóbbi 15-20 évben mesterséges égitestekkel is - tanulmányozták. Ezek a hatások lényegében: a magnetoszféra átmeneti változása, ennek nyomán sarkifény fellépése, földmágneses háborgások, földiáram háborgások. Ilyen hatásokat már átéltél, de nyilván nem is vetted észre. Nincsen semmi okunk azt hinni, hogy most valami extra jönne.
Ha kiváncsi vagy, napról napra követhető pl. a googlen: a "SpaceWeather.com", vafy a www.SolarMonitor.org-on. Üdvözlettel: BQ.
Bartha Lajos (astrohist)

Hozzászólások: 493

Kedves Linda! Mivel ez a levelem valahogyan nagyon zűrösen jelenik meg a topivpm, eélkóédüm itt is. Egyénként kiegészitésül: A napkutatássssal és ezen belül a flare-kel sok intézmény foglalkozik, az amerikai NOAA honlapján külön topic van az aktuális eseményeknek. Magyarul jó összefoglalást ad (nyomtatásban) a
Meteor Csillagászati Évkönyv 2007. évi kötetében Kálmán Béla a Nemzetküözi Heliofizikai Év címen, és 2008. évi kötetben A Napkutatás újabb eredményei-ről. A nap nemzetköi adatait a SIDC (Solar International Data Center), és a NOAA gyüjti és közli. A Nap földi hatásaival egyébként sokat foglalkoznak a geofizikusok. Mi érdeklie tulajdonképpen ebben a témában? Üdvözlet: Bartha Lajos
Csatlakozott: 2009. október 1., csütörtök 20:27
Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 38
Privát üzenet
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”