Equatorium

zsoldos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:55

Equatorium

Hozzászólás Szerző: zsoldos » 2013.12.11. 17:06

Nyilván ez egy olyan kérdés, amire tudnom kellene a választ, de nem tudom. Szóval, van valamelyik múzeumban equatorium?

Előre is köszönöm a segítséget.

E.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Equatorium

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.11. 17:46

Milyen eszközt - nyilván valamilyen oktatási segédeszközt - nevezel "equatorium'-nak? Vagy ez valamilyen régi műszer neve lenne? A nevekkel az a baj, hogy azonos műszert/eszközt gyakran többféle néven is neveztek.
Egyébként átnéztem mostanában egy sor iskolai bemutató eszköz leírását, de ezzel nem találkoztam.
Viszont az iszlám csillagászok a XIII. sz-ban egy számolótárcsát alkalmaztak a bolygók látszólagos helyzetének meghatározására (számítás nélkül, a beosztás leolvasásával működött), nagyon hasonlít az asztrolábiumokhoz. A mutatók és tárcsa elforgatásával leolvasható volt a bolygók helyzete a deferensen és epicikloison, és ebből az égi helyzete az ekliptikán. Abi Dzsfar al-Khazin ("Kacvini") ír róla. Ezt az eszközt az európai csillagászok "equatorium"-nak nevezték. Ugyan ennek a bolygó-számolótárcsának a további európai nevei még: "theorica", vagy egyszerűen "volvella". (Röviden ír erről: "Astronomy before the Telescope", ed. Chr. Walker és P. Moore, p. 169, 184. London, 1996.) Részletesebb technikai leírást nem találtam erről sem.- Bartha Lajos.
zsoldos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:55

Re: Equatorium

Hozzászólás Szerző: zsoldos » 2013.12.11. 18:04

Igen ez az, ez kellene. Cikkhez kellene fénykép egy equatoriumról, és egyszerűbb lett volna egy múzeumtól beszerezni, mint könyvekben levő fényképeket tulajdonosait keresgélni. Köszönöm a választ.

E.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Equatorium

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.11. 23:10

Tudtommal egy muzeumnak van példánya, valahol spanyolhonban, és a könyv képe egy magántulajdonan levő példány, nagyon gyenge. Talán iszlám államok muzeumában van példány még, de ha az angol szerzők nem tudtak jobbat szerezni, akkor nagyon bizonytalan. Persze meg lehetne nézni a Kacvini-könyvben, csak kérdés, van-e magyarországi könyvtárnak. Sajnos közelebbi információim nincsenek. B.L.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászattörténet”