Okulárok fókusza

Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Okulárok fókusza

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.06.23. 10:27

tgabor írta:
2023.06.23. 09:43
Az a jó benne, hogy a szerszámgépekkel ellentétben (szintén erős birtoklási vágyat keltenek bennem) ...
Nem értem miről beszélsz :? ...de jó,hogy mondod; már régóta akarok egy állványos fúrógépet és egy asztali szalagcsiszolót! :mrgreen:
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Okulárok fókusza

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.06.23. 11:07

Anti_45 írta:
2023.06.23. 10:27
tgabor írta:
2023.06.23. 09:43
Az a jó benne, hogy a szerszámgépekkel ellentétben (szintén erős birtoklási vágyat keltenek bennem) ...
Nem értem miről beszélsz :? ...de jó,hogy mondod; már régóta akarok egy állványos fúrógépet és egy asztali szalagcsiszolót! :mrgreen:
Állványos fúrógép az nekem is jól jönne néha. De én igazi egy fémesztergagép lenne. A kicsik elmennek a normál háztartási 220V-al is. Egy TV ETHOS áráért egész jót lehet kapni kompletten.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulárok fókusza

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.23. 15:18

Én az okulárokra érzek erős hajlamot, folyton meg kell magamnak indokolnom adott okulárra miért nincs szükségem, mikor más dologra meg van.
Amikor az ember beszerez egy, a többinél jobb okulárt, akkor úgy érzi, hogy az összeset le kell cserélnie.

Amikor beszereztem az első ES 82-es okulárt, tudtam, hogy kell az egész sorozat! :P
Ez az érzés kihunyófélben van bennem. :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Okulárok fókusza

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.06.24. 22:33

Lovász András írta:
2023.06.23. 15:18
Amikor beszereztem az első ES 82-es okulárt, tudtam, hogy kell az egész sorozat! :P
Ez az érzés kihunyófélben van bennem. :D
Mert már lassan meglesz a teljes sorozat , ha jól sejtem.

Amúgy igen, erős a késztetés, hogy ezentúl az ES okulárokból válogassak. Az UWAN-okkal nincs bajom egyébként. A közepes fókuszoknál az ES termékei sem remekelnek, ezt több helyen olvasom, ezért a 16mm-t felesleges lenne cserélni. A 7mm UWAN meg egy kifejezetten jó okulár. Úgyhogy ezek maradnak. A 82-es sorozatból viszont a hosszú fokuszoknál engem már elrettent tetemes tömeg. A gyakorlat azt mutatja, hogy a 150-200 gr körüli okulárok amelyek kezelését kényelmesnek érzem. A rövidebb fókuszok viszont már csak ezért is igen esélyesek. A 11mm-es remekül beillik majd szerintem a 16mm és a 7 mm közé.
Egyébként azt vettem észre, hogy akik jó ideje benne vannak a hobbiban, azoknak azonos fókuszokból más más feladatra lesz több különböző optikai felépítésű okulárja. Nekem is pl. a 9mm GSO Plössl remek Vénusz néző okulárnak bizonyul. A nagyobb fényveszteség miatt nem zavaróan erős benne a bolygó fénye, mint ennél a fókusznál már egyébként szokott, az 50fok látómező bőven elég és a kapott nagyításnál még nem emeli ki úgy az alacsonyabb magasságon esetleg turbulensebb légkör zavarait, mint a rövidebb fókuszok.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulárok fókusza

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.06.25. 01:55

Okulárok...
1) van, akinek mindenes cuccra futja, vagy simán megelégszik ezzel (a széles tömegek), neki elég, ha az objektív kiváló és f/6-nél nem fényerősebb. Oda az átlag okulár teljesen alkalmas. Igazából a VALÓDI észlelésből alig veszít, ha egyáltalán...
2) aki perfekcionista, vagyonokat fog költeni, mert vannak ilyen optikák. Csak ki kell használni őket, különben minek?

Mi a szett kihasználása? Ez mindenkinek más. Igazából az észlelés tárgya ritkán esik ki a belső látómezőből. Oda jó szinte bármi. SZINTE bármi. Legyen jó az áteresztése, az többnyire fontos. Gyönyörködni persze kellhet a 70+ fokos LM és akkor jönnek a problémák és magas ár.
És soha ne felejtsük el, a távcső optikai rendszer, ami objektív+okulár. Együtt lehet megítélni őket, külön az okulárt nem szerencsés. Még a Naglert sem. Ár/érték arány összevetve a céllal.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Okulárok fókusza

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.06.25. 11:02

Vizi Péter írta:
2023.06.25. 01:55

És soha ne felejtsük el, a távcső optikai rendszer, ami objektív+okulár. Együtt lehet megítélni őket, külön az okulárt nem szerencsés. Még a Naglert sem. Ár/érték arány összevetve a céllal.
Egyetértek, ezért is gondolom, hogy az f/5,91 nyílásviszonyhoz, meg kínai dobsonhoz az ES okulárok maximálisan megfelelőek (vagy egy jó orho, meg egy minőségibb Plössl is nyilván, ha valakinek nem gond a rövidebb betekintés), ez a nyílásviszony már igényli a jobb minőséget, de feleslegesen prémiumnak és aránytalanul drágának gondolom hozzá egy TV Naglert/Delost, de még egy Morpheust is talán. Ha Takahashi APO-ra, vagy Taurus dobsonra futná, akkor azokhoz természetesen dukálnának a Naglerek.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Okulárok fókusza

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.06.25. 13:03

tgabor írta:
2023.06.25. 11:02
..de feleslegesen prémiumnak és aránytalanul drágának gondolom hozzá egy TV Naglert/Delost, de még egy Morpheust is talán.
Ezzel nem értek egyet.
Bár tapasztalatom igen szegényes és rövidtávú,nem hiszem,hogy egy esetlegesen jól sikerült 203,f/6 Newton nem érdemelné és ne igényelné a jobb okulárokat.
Nem extrém fényerős távcső,de nem is egy dióverő kategória amihez bármit használhatsz.
Áruházi meg pláne nem,amibe aztán tényleg mindegy mit dugsz. :)
Egy f/6-8,120-150mm apo miért érdemelne jobbat mint a te - tegyük fel - L/5-6 minőségű tükröd?
Mitől érzékenyebb,miben tud többet,hogy az "igényli" a Naglert,de a tiédnek ES a plafon?

Lehet rám dobálni a köveket,de szerintem ez marhaság.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulárok fókusza

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2023.06.25. 13:28

Anti_45 írta:
2023.06.25. 13:03
tgabor írta:
2023.06.25. 11:02
..de feleslegesen prémiumnak és aránytalanul drágának gondolom hozzá egy TV Naglert/Delost, de még egy Morpheust is talán.
Ezzel nem értek egyet.
...
Egy f/6-8,120-150mm apo miért érdemelne jobbat mint a te - tegyük fel - L/5-6 minőségű tükröd?
Mitől érzékenyebb,miben tud többet,hogy az "igényli" a Naglert,de a tiédnek ES a plafon?

Lehet rám dobálni a köveket,de szerintem ez marhaság.
Antival értek egyet.
A jó okulár mindig jó befektetés.(Nem anyagilag feltétlenül, hanem használati értékben.)
Ha már elkötelezett művelője valaki ennek a hobbinak, a jobb minőségű (feltehetően drágább) okulár végigkísérhet egy életen, míg a távcsövei változhatnak.
Amit a malacpersely megenged, abból a legjobbat venném.
De ez csak egy vélemény.
Ahogy már korábban említettem, nem vagyok olyan gazdag, hogy sz@rt vegyek. (Mert ha elégedetlen vagy, utána úgyis megveszed a jobbat, drágábbat ;).)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulárok fókusza

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.25. 19:01

tgabor írta:
2023.06.24. 22:33
Egyébként azt vettem észre, hogy akik jó ideje benne vannak a hobbiban, azoknak azonos fókuszokból más más feladatra lesz több különböző optikai felépítésű okulárja. Nekem is pl. a 9mm GSO Plössl remek Vénusz néző okulárnak bizonyul...
"Van, aki gyűjtöget"... Ahogyan az LGT megénekelte a "Mindenki másképp csinálja" c. dalban.

Nos, én pl. éveken át nem gondoltam volna, hogy egyszer faltól falig kifogástalan képet fogok elérni a kukkeremben.
Ami a jó hír, hogy megfizethető áron. Kis nagyításokhoz a GSO kómakorrektor, közepes-nagy nagyításokhoz az APM kómakorrektoros barlow-ját teszem az ES okulárok alá.

Ezek a kombók többet tudnak, mint egy Nagler, hiszen egy Nagler önmagában nem korrigál kómát; a LM széle felé elhúz, az objektív kómázása miatt. Hiába képes megbirkózni a nagy fényerő okozta problémákkal, a csillagok mégsem lesznek pontszerűek a teljes LM-ben. Az F/5,28, amit a GSO, és az F/12,7, amit az APM nyújtása után kapok, könnyű terep egy ES 82-es okulárnak.

Tehát én azt mondom, hogy ha pl. 82°-on eléri az ember a kifogástalan képminőséget a teljes LM-ben, az akkora élményt nyújt, hogy nem lesz szüksége más felépítésű okulárra ugyanahhoz a nagyításhoz.

A vicces az, hogy nekem az elsők között kellett volna beszereznem egy 8,8/82-est, mivel a hasznos nagyítás felett dolgozik picivel, de most ez marad a végére.
A mostani tapasztalatommal persze a kiegészítők beszerzését már másképp csinálnám, (volt pár kísérletezés és vargabetű) de ez most már mindegy.

Szerintem ez az a szint, ami alá nem érdemes menni, efölött meg szinte észrevehetetlen a különbség.

Ha valaki pedig mindig csak kompakt objektumokat nézeget és mindig csak a LM közepén, akkor meg bármilyen okulárt vehet. Akkor még F/3-hoz is jó a Plössl, ortho...

Viszont akkor lemarad az Eps Lyrae dupla párosáról, a gömbhalmazok és nyílthalmazok - és még hosszan sorolhatnám - nagy részéről. Szerintem "elhúzott szélű" LM-vel változózni sem lehet rendesen, hiszen a megfigyelt csillag és az összehasonlító csillag általában nincs egyszerre a LM közepén. Ebből következik hogy nem lehet pontszerű mindkettő. Ha pedig az egyik elmaszatolt, akkor hogyan becsülöm meg a fényességét?

Tehát nem csak a "gyönyörködést" célozza egy kifogástalan látómező, hanem nagy haszna is van. Innentől kezdve nem tenném a luxus kategóriába.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Okulárok fókusza

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.06.25. 23:47

Anti_45 írta:
2023.06.25. 13:03
tgabor írta:
2023.06.25. 11:02
..de feleslegesen prémiumnak és aránytalanul drágának gondolom hozzá egy TV Naglert/Delost, de még egy Morpheust is talán.
Ezzel nem értek egyet.
Bár tapasztalatom igen szegényes és rövidtávú,nem hiszem,hogy egy esetlegesen jól sikerült 203,f/6 Newton nem érdemelné és ne igényelné a jobb okulárokat.
Nem extrém fényerős távcső,de nem is egy dióverő kategória amihez bármit használhatsz.
Áruházi meg pláne nem,amibe aztán tényleg mindegy mit dugsz. :)
Egy f/6-8,120-150mm apo miért érdemelne jobbat mint a te - tegyük fel - L/5-6 minőségű tükröd?
Mitől érzékenyebb,miben tud többet,hogy az "igényli" a Naglert,de a tiédnek ES a plafon?

Lehet rám dobálni a köveket,de szerintem ez marhaság.
Senki nem dob köveket (remélem), van benne ráció ami írsz, és tudok is olyat aki a hasonló távcsövéhez egyebek mellett egy 24mm Panopticot meg egy 9mm Naglert használ.
Lehet az én földhözragadtságom, de számomra aránytalan, hogy drágább okulárokat használjak mint maga a távcső. Egy Nagler beszerzése előtt inkább a tükörrel kapcsolatban szeretném tudni, hogy hányadán állok valójában és inkább arra költenék, ha kell. Plusz lehet a kollimációnál is csak azt hiszem, hogy kb. ok. amit a lézerrel beállítok, aztán megeshet, hogy ott is van mit tanulnom még.

Meg kell valami ideológiát gyártani amellé, hogy számomra az ES jelenti azt a lélektani határt amit egy okulárra szánok. Még annyit tudnék hozzátenni, sajnos csak mások tapasztalatait visszamondva,de ezen beszámolók szerint egy TV okulár javára a megfelelő ES termékkel szemben olyan 10% minőségbeli különbség írható. Ezért a +10%-ért fizetni 2,5-3x-os árat szerintem aránytalan. Ha a malacperselynek nem fáj akkor persze jöjjön az a +10% is, de addig ár/értékben legoptimálisabb megoldást keresem. 10%-al kevesebbet tud, de harmadannyiba kerül - ez szerintem nem egy rossz kompromisszum.
"Egy f/6-8,120-150mm apo miért érdemelne jobbat mint a te - tegyük fel - L/5-6 minőségű tükröd?" - Erre az fog tudni válaszolni, aki már mindkettőbe nézett, én csak gyanítom, hogy egy komoly gyártótól származó 150mm APO valami elképesztő lehet.
10x56 B
203/1200 Dob.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”