Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.08.29. 19:55

Szia, nekem meg van a sorozat belőle, mindegyiknek 15-mm ert ír a gyártó, viszont ebből a távból kb. 85 fokot látsz be. Ha a teljes LM szükséges simán lemegy a pupillatáv 10 mm-re, úgyhogy óvatosan a szempillafestékkel. :D
Viszont akaratlanul is szét fogsz nézni a 85 fok után is, mert így vizualizálódik az agyadban a brutál látómező.
A fényáteresztése meg hihetetlen, én minőségi Plössökkel teszteltem, valameiket még meg is verte.
Szokták mondani hátránynak: ára, súlya, mérete. Nézd meg a többi hasonló kategóriát, árra, súlyra, méretre.
Utánna nem fogsz sokat vacillálni
Csaba
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.08.29. 20:16

pisza írta:
2021.08.29. 19:55
Szia, nekem meg van a sorozat belőle, mindegyiknek 15-mm ert ír a gyártó, viszont ebből a távból kb. 85 fokot látsz be. Ha a teljes LM szükséges simán lemegy a pupillatáv 10 mm-re, úgyhogy óvatosan a szempillafestékkel. :D
Viszont akaratlanul is szét fogsz nézni a 85 fok után is, mert így vizualizálódik az agyadban a brutál látómező.
A fényáteresztése meg hihetetlen, én minőségi Plössökkel teszteltem, valameiket még meg is verte.
Szokták mondani hátránynak: ára, súlya, mérete. Nézd meg a többi hasonló kategóriát, árra, súlyra, méretre.
Utánna nem fogsz sokat vacillálni
Csaba
Szia.
Köszi az infókat.
Korábban raktál fel róluk közös képet amit
láttam.
Az Ethos-nak majd harmada az áruk.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.29. 21:00

kazi írta:
2021.08.29. 19:25
Az ilyen 100 fok fölötti okulároknak pont az az értelme, hogy nem látod a látómező szélét. Mintha a fejedből néznél ki. :)
Normál betekintéssel már a 100°-os LM-nek sem látom a szélét, csak ha elfordítom a fejem.
Ezért írtam, hogy a még szélesebb LM-nek nem látom értelmét.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.09.02. 16:59

Megjött a 8-24Zoom. Gyors összehasonlítás a naotávcsővel a Napon. 12mm-en a képe közel azonos a Vixen orthoéval, de ennek jobb a "kényelme". 8mm-en egyértelműen jobb a képe mint a 8mm-es Magellan okulárnak. Élesebb, kontrasztosabb. 20mm-en jobb mint a 20mm-es Scopium 70°-os okulár. Szóval naptávcsővel, alsó kategóriás okulárokkal szemben nyert a Baader. Kivancsi vagyok milyen lesz este a C8-al
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.09.02. 18:43

AtiCelestron5091 írta:
2021.09.02. 16:59
Megjött a 8-24Zoom. Gyors összehasonlítás a naotávcsővel a Napon. 12mm-en a képe közel azonos a Vixen orthoéval, de ennek jobb a "kényelme". 8mm-en egyértelműen jobb a képe mint a 8mm-es Magellan okulárnak. Élesebb, kontrasztosabb. 20mm-en jobb mint a 20mm-es Scopium 70°-os okulár. Szóval naptávcsővel, alsó kategóriás okulárokkal szemben nyert a Baader. Kivancsi vagyok milyen lesz este a C8-al
Gratulálok!
Akkor ezért nem reagáltál a kölcsönadási ajánlatomra, mert már úton volt a zoom.
Szerintem nem fogsz benne csalódni éjszaka sem.
Várom az éjszakai értékelésedet is!

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2021.09.02. 19:34-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.09.02. 19:02

AtiCelestron5091 írta:
2021.09.02. 16:59
Megjött a 8-24Zoom. Gyors összehasonlítás a naotávcsővel a Napon. 12mm-en a képe közel azonos a Vixen orthoéval, de ennek jobb a "kényelme". 8mm-en egyértelműen jobb a képe mint a 8mm-es Magellan okulárnak. Élesebb, kontrasztosabb. 20mm-en jobb mint a 20mm-es Scopium 70°-os okulár. Szóval naptávcsővel, alsó kategóriás okulárokkal szemben nyert a Baader. Kivancsi vagyok milyen lesz este a C8-al
Gratulálok én is.
Jó kis okulár ez.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.09.02. 22:19

D.Laci írta:
2021.09.02. 18:43
AtiCelestron5091 írta:
2021.09.02. 16:59
Megjött a 8-24Zoom. Gyors összehasonlítás a naotávcsővel a Napon. 12mm-en a képe közel azonos a Vixen orthoéval, de ennek jobb a "kényelme". 8mm-en egyértelműen jobb a képe mint a 8mm-es Magellan okulárnak. Élesebb, kontrasztosabb. 20mm-en jobb mint a 20mm-es Scopium 70°-os okulár. Szóval naptávcsővel, alsó kategóriás okulárokkal szemben nyert a Baader. Kivancsi vagyok milyen lesz este a C8-al
Gratulálok!
Akkor ezért nem reagáltál a kölcsönadási ajánlatomra, mert már úton volt a zoom.
Szerintem nem fogsz benne csalódni éjszaka sem.
Várom az éjszakai értékelésedet is!

D.Laci
Szia Laci!
Neharagudj de nem kaptam róla értesítést hogy írtál nekem. Viszont ha még áll az ajánlatod, akkor elfogadnám egy gyors tesztre, nemtitkolt szándékom hogy a binobenézőmben használnám Hold észlelésre a meglévő 20mm-es okulárok helyett. dezsi156@gmail.com, ez a címem, kérlek itt folytassuk majd :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.09.05. 23:33

Talán két-három hete ígértem itt valakinek (talán Andrásnak?), hogy "összetesztelem" az ES 20mm/100° és a Lunt HDC 3,5mm/110° okulárok széltorzításait.
Nos, ma - kicsit átlag alatti seeing mellett - megtettem a 160/f8.2-es APO-val (65X és 374X).

A zenit körül járó Deneb-bel néztem meg mindkét szuper-nagy látószögű üveg széltorzítását. Mivel a fókuszuk nagyon különböző, így a nagyítás-különbség is óriási, ezért a képminőséget nem is hasonlítottam össze (nagyon nem volna fair), csak a relatív kép-romlást mindkét okulár LM közepe és széle között.

Hogy a végén kezdjem: féltem, hogy a Lunt nagyon lebőg az ES-hez képest (a sokkal rövidebb fókusz, és a 10°-kal még nagyobb LM miatt), de nem ez történt!!! Illetve: valóban gyengébben produkált, de a különbség jóval az emészthetőség határán belül van.

Tehát: az ES - már csak a sokkal kisebb nagyítás miatt is - tűszúrásnyi csillagokat produkál, és csupán a LM szélső 1/5-étől kezdi felfújni és színezni kissé a csillagokat. A felfújás simán adódhat a LM-görbületből, a színezés pedig az okulár laterális színezése, ami - ekkora LM esetén - szintén kikerülhetetlen.
A Lunt nagyon kellemesen lepett meg. Nem sokkal diffúzabbak benne a csillagok az ES-hez képest, és a LM szélén talán még kevésbé is színez, mint az ES, azt viszont korábban elkezdi. Már a LM külső harmadától megjelennek a színek a fényesebb csillagokon, de "nem száll el" a LM legszéle felé sem.

Ami furcsa volt számomra, hogy a 20mm-es ES a 100°-os LM legszélén érintő irányban húzta el egy nagyon kicsit a csillagot, a színezés viszont - természetesen - sugárirányú volt, ugyanakkor a Lunt széltorzítása és színek elhúzása is sugárirányú volt.

De száz szónak is egy a vége: a belső kb. 85°-os LM-tartomány mindkét üveg esetében gyakorlatilag hibátlan volt, és ez a lényeg (mert - minden ellenkező híresztelés ellenére - egy 82°-os Nagler sem hibátlan a LM szélén, a fenti okulárok viszont 85°-nál még tökéletesek). Mindkét okulár gumi szemkagylóját vissza kell hajtani az "űrséta-élményhez", és közel kell hajolni a teljes LM belátásához, de a LM legszéle csak a legkülső periférikus látómező által érzékelhető (fej elfordítás nélkül).

Még egy érdekesség: kipróbáltam a Lunt-ot a 2X TV Powermate-tel is (748X), és teljesen jó képet mutatott; sőt, a Lunt LM-széli színezése még kisebb is lett!!! Sajnos a seeing nem kényeztetett el, de ha már ezen az égen ilyet mutatott ez a durván nagy nagyítás, akkor a következő nyugodt éjszakán tovább feszegetem majd a határokat... ;)

A lényeg számomra, hogy nem bántam meg Lunt beszerzését (sem), mert nagyon jó üveg.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.09.06. 08:15

Attila írta:
2021.09.05. 23:33
...Ami furcsa volt számomra, hogy a 20mm-es ES a 100°-os LM legszélén érintő irányban húzta el egy nagyon kicsit a csillagot, a színezés viszont - természetesen - sugárirányú volt, ugyanakkor a Lunt széltorzítása és színek elhúzása is sugárirányú volt...
A lényeg számomra, hogy nem bántam meg Lunt beszerzését (sem), mert nagyon jó üveg.


MDA
A nagy fókuszkülönbség ellenére tanulságos összehasonlító teszt, mivel ugyanaz a személy végezte; köszönet érte.
Írod, hogy a 2 okulárnál különböző irányú volt a széleken a csillagok képének torzulása. Lehetséges, hogy más-más a 2 okulár fókuszsík görbülete: az egyiké a távcsőé "alá", míg a másiké "fölé" hajlik a széleken? Picit "szakmaibban": ha tengelyben mindkettőt fókuszba hozzuk, az egyiknek a pereme a távcső intra-, míg a másiké az extrafókuszába kerül? Azért következtetek erre, mivel a laterális asztigmia (és általában az asztigmia) produkál ilyen egymásra merőleges torzításokat. Legalábbis azt tapasztalom, hogy a legtöbb okulár LM-jének külső szélén érintő- ill. sugárirányban változik az elhúzás annak függvényében, hogy ezen a területen intra- vagy extrafókuszban van-e (sajnos arra nem emlékszem, hogy melyikhez melyik tartozik... :oops: )
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.09.06. 09:34

Lovász András írta:
2021.09.06. 08:15
A nagy fókuszkülönbség ellenére tanulságos összehasonlító teszt, mivel ugyanaz a személy végezte; köszönet érte.
...
Nagyon szívesen; engem is érdekelt a kérdés.

A 20/100-as ES nagyon jó üveg, a három kedvencem egyike (egy Baader Genuine Ortho és egy Nagler mellett), de a többi oklim se rossz... ;)
Ráadásul a brutálisan, szerintem már észszerűtlenül drága (380eFt) TV Ethos-hoz képest alig több, mint féláron (210eFt) kapható, minőségben pedig elhanyagolható - számomra konkrétan észrevehetetlen - a különbség (láttam Ethos-t is).

De a Lunt-on tényleg nagyon meglepődtem, természetesen pozitív irányban.
Mozdonyostól vettem kb. bő fél éve használtan (de teljesen újszerű állapotban; ez a srác úgy vigyáz a cuccaira, mint senki más; ez itt a reklám helye... ;) ).
Bolygókat nézegettem vele eddig, pedig elsősorban a Hold-hoz vettem. Sajnos azonban mostanság nem sok időt tudok a kupiban tölteni (ez a "kupi" nem az a "kupi"... :( :lol: ) ), így igazán eddig még le sem teszteltem komolyabban.

A széltorzítás irányát majd újra megnézem, ha lesz rá lehetőségem, mert azok az elhúzások, amikről írtam, nem annyira nyilvánvalóak ám... Alig-alig vehető észre; elsősorban a "felfújódás" látszik, de az sem durván zavaró. A periférikus látómezőben pedig említést sem érdemel. A színezés már sokkal inkább probléma. De annyira a szélen, ahol ez egyáltalán előjön SOHA nem nézek a centrális látóteremmel, csak most, a tesztelés miatt tettem meg.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”