Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.06.18. 19:37

Lovász András írta:
2022.06.18. 18:27
D.Laci írta:
2022.06.18. 12:31
Van valakinek tapasztalata a 2" Lacerta ED 30, vagy 40mm-es okulárjával, esetleg mindkettővel?
Ha igen, milyen nyílásviszonyú távcsővel?

D.Laci
Igen, a 30-assal, a saját F/4,7-esemmel. A képe jó volt, a kontrasztja is. Akkoriban még nem volt kómakorrektorom, így a szélkorrekcióról érdemben nem tudok nyilatkozni. Azonban a lencseszélekről hullottak a fekete festékdarabkák a lencsék közé, napról napra egyre több. Valamint durván szorult az egyébként szabványos gyári kihuzatomban.
Visszaküldtem, a BTC korrekt volt, visszakaptam az árát. Lehet, hogy - Anti szavaival élve - egy péntek délutáni darabot fogtam ki. :D
Köszi András!
Igen így már emlékszem, hogy akkoron írtál is róla.
Ez is egy értékes információ, mindenképp elgondolkodtató...
Antinak csak egy off mondat:
Nekem a gépeim és szerszámaim legfőképp Makita és Parkside és elégedett vagyok mindkettővel. Lehet hogy csütörtökön készültek? :)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.19. 06:48

Anti_45 írta:
2022.06.18. 18:59
Nagyon jó lehet két szemmel észlelni de az sem utolsó ha nem kell bökdösni a tubust.
A kis RFT is roppant kényelmes az óragépes mechanikával. Mintha állóképet néznék.
Na,majd eldöntöm .
Off: binoválasztáskor a legfontosabb a párhuzamosság biztosítása. Nálam automatikusan kihullanak a rostán az oldalsó csavaros okulár rögzítésű tipusok, mint pl. a WO.
Szinte nincs 2 egyforma okulárnyak átmérő, ezért ha kollimált is a bino, mégis különböző mértékben billenti ki az okulárokat az oldalsó csavar az optikai tengelyből.
A központos szorítás alap.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.06.20. 10:08

Sziasztok.
Érdeklődnék hogy a Lacerta UWAN 7mm-es okulárnak milyen a betekintési kényelme ?
Bemutatózáshoz gondoltam.
Ha jó lenne,akkor a 16mm-est is beszerezném.
Olvastam a felhasználói véleményeknél hogy a hasonló méretű Planetary okulárnál jobban tetszett az UWAN
képe a kollégának.
Még az áruk is jó,és nyugodtan használnám teljes értékű okulárnak is(nem játszós).
A Baader zoom-ot valószínűleg ugyanúgy félteném bemutatózni mint a Morpheust.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.06.20. 16:23

Mozdonyos írta:
2022.06.20. 10:08
Sziasztok.
Érdeklődnék hogy a Lacerta UWAN 7mm-es okulárnak milyen a betekintési kényelme ?
Bemutatózáshoz gondoltam.
Ha jó lenne,akkor a 16mm-est is beszerezném.
Olvastam a felhasználói véleményeknél hogy a hasonló méretű Planetary okulárnál jobban tetszett az UWAN
képe a kollégának.
Még az áruk is jó,és nyugodtan használnám teljes értékű okulárnak is(nem játszós).
A Baader zoom-ot valószínűleg ugyanúgy félteném bemutatózni mint a Morpheust.
Nagy összehasonlítási alapom nincs, de egy 9mm Plössl-höz képest sokkal kényelmesebbek (A 16 és a 7mm is megvan). Egy 20mm pupillatávú okulárhoz képest viszont kissé kényelmetlennek tűnhet. A teljes látómezőhöz persze bele kell nyomni a szemet, nekem sikerült mazsolaként a 16mm-esre tennem egy szempillacsíkot. A 7mm-re eddig még nem került (remélem eztán sem) :) Nem nagyon kell keresni a belenézést a 7-esmél, a 16mm-nél meg semennyire, ez utóbbi szerintem tökéletes bemutatózós, le fog esni az álla amit benne lát a fogékony érdeklődő, anélkül hogy meg kellene érte "küzdenie". (mondjuk nekem a 25mm Barium is mutat olyat, hogy tátva marad a szám - és annak tökéletes a betekintési kényelme (persze a 16mm-el ugyazt észlelve meg még az agyam is eldobom.). A 16 és a 7mm parfokális egymással, bemutatónál szerintem ez is számít, hogy nem kell újrafókuszálni.
Valahol olvastam, hogy bemutatózni a 7mm UWA helyett inkább a 6mm Goldline-t javasolja, mert nagyobb a pupillatáv és nem kell keresni a betekintést egyáltalán.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.20. 16:59

Igen, a Goldline 6/66-os tökéletesen alkalmas rá.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.06.20. 20:52

tgabor írta:
2022.06.20. 16:23
Mozdonyos írta:
2022.06.20. 10:08
Sziasztok.
Érdeklődnék hogy a Lacerta UWAN 7mm-es okulárnak milyen a betekintési kényelme ?
Bemutatózáshoz gondoltam.
Ha jó lenne,akkor a 16mm-est is beszerezném.
Olvastam a felhasználói véleményeknél hogy a hasonló méretű Planetary okulárnál jobban tetszett az UWAN
képe a kollégának.
Még az áruk is jó,és nyugodtan használnám teljes értékű okulárnak is(nem játszós).
A Baader zoom-ot valószínűleg ugyanúgy félteném bemutatózni mint a Morpheust.
Nagy összehasonlítási alapom nincs, de egy 9mm Plössl-höz képest sokkal kényelmesebbek (A 16 és a 7mm is megvan). Egy 20mm pupillatávú okulárhoz képest viszont kissé kényelmetlennek tűnhet. A teljes látómezőhöz persze bele kell nyomni a szemet, nekem sikerült mazsolaként a 16mm-esre tennem egy szempillacsíkot. A 7mm-re eddig még nem került (remélem eztán sem) :) Nem nagyon kell keresni a belenézést a 7-esmél, a 16mm-nél meg semennyire, ez utóbbi szerintem tökéletes bemutatózós, le fog esni az álla amit benne lát a fogékony érdeklődő, anélkül hogy meg kellene érte "küzdenie". (mondjuk nekem a 25mm Barium is mutat olyat, hogy tátva marad a szám - és annak tökéletes a betekintési kényelme (persze a 16mm-el ugyazt észlelve meg még az agyam is eldobom.). A 16 és a 7mm parfokális egymással, bemutatónál szerintem ez is számít, hogy nem kell újrafókuszálni.
Valahol olvastam, hogy bemutatózni a 7mm UWA helyett inkább a 6mm Goldline-t javasolja, mert nagyobb a pupillatáv és nem kell keresni a betekintést egyáltalán.
Köszi az infókat.
Régen volt egy Antares W70 14mm-es
okulárom(első drágább).
Szarka Levente mondta ha jól emlékszem,
hogy nagyon hasonló volt az akkoriban
forgalomba került Goldline okulárhoz, csak
a Goldline sorozatnak már korszerűbb
bevonata van.
Annak idején volt talán két olcsó plössl
okulárom meg ez az Antares.
Később frissítettem a készletet egy 4-es és
egy 6-os Planetaryval.
Most meg "jómódomban" már TV-okulárokat
nézegetek stb.
A régi énem nem ismerne rá a mostanira.
Néztem a Cloudynights fórumon is a
bemutatós témával kapcsolatos topikot.
Kolléga bejegyzése:
"Az okulár csak egy fémből és üvegből
lévő tárgy,és nem hiánycikk.
Ha aggódsz, akkor lehet nem neked kell
bemutatót tartani ".
De mivel több ismerős megkeresett,
nem szeretném megbántani őket.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.06.20. 20:53

Lovász András írta:
2022.06.20. 16:59
Igen, a Goldline 6/66-os tökéletesen alkalmas rá.
Köszi az infót.
Kipróbálom a boltban a Goldline betekintését
is ha sikerül.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.06.21. 12:20

Mozdonyos írta:
2022.06.20. 20:52

Néztem a Cloudynights fórumon is a
bemutatós témával kapcsolatos topikot.
Kolléga bejegyzése:
"Az okulár csak egy fémből és üvegből
lévő tárgy,és nem hiánycikk.
Ha aggódsz, akkor lehet nem neked kell
bemutatót tartani ".
De mivel több ismerős megkeresett,
nem szeretném megbántani őket.
Azóta változott egys-más: hónapok óta várok például az ES 62-es sorozat 5,5mm-esére hogy kapható legyen: az ES téren legrelevánsabb forrás a Bresser oldala ennyit közöl: Vorbestellungen sind nicht möglich. (vagyis előrendelés nem lehetséges) Semmilyen előrelátható időpontot nem adnak.

Meg nem csak aggódásról van szó, nem attól fél szerintem az ember, hogy eltörik a Naglerét, csak mondjuk nem akar szempillazsírt pucolni, ha épp nem muszály. Szerintem nyugodtan lehet tartani ilyen célra játszós okulárt, egyszer voltam Polarisos bemutatón, hogy lássam tényleg érdekel-e ez az egész és melyik távcsőtípus tetszik jobban használat közben - ott kellnereket használtak, de egy vendég se panaszkodott, hogy színez, meg hogy elhúz a szélén.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.21. 13:58

Én nem látom értelmét "játszós" okulárt tartani. Ha összekenik, azt is pucolni kell, mert koszos, zsíros okulárral nincs értelme észlelni.
Másfelől azért hívunk vendégeket, hogy minél jobb minőségben mutathassuk meg az ég csodáit. Egy laikus a tapasztalatlansága miatt még annyit se lát, mint mi, akiknek van valamennyi rutinunk. Ehhez pedig minőség kell.
Harmadrészt egy "játszós" okulár általában nem vízálló (bár lehet, hogy valakinek az ES 82-esek is játszósak :D ). Simán párásodik belülről egy őszi éjszakán. Ilyenkor éppen elég a tükröket megóvni a párától, nem ám még az oklikkal is bajlódni...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.06.21. 14:11

Lovász András írta:
2022.06.21. 13:58
Én nem látom értelmét "játszós" okulárt tartani.
...

Csatlakozom Andráshoz, egy más aspektusból megközelítve a témát.
Én nem másoknak vásárolok okulárt, hanem önző módon magamnak, hosszútávra, beillesztve a készletembe.
"Nem vagyok olyan gazdag, hogy" másoknak akarjak megfelelni a kedvtelésemben.
Emellett bevállalom, hogy tisztítanom kell, ha bemutatózok.
Analóg módon szívesen megmutatom, hogy milyen hangja van a csöves erősítőnek egy félvezetőshöz képest, de nem engedem, hogy összetapperolják az elektroncsövet, de nem is veszek ezért külön MP3 lejátszót, hogy azt (a gagyi zenét) hallgassa, aki kíváncsi rá.

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2022.06.21. 14:23-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”