Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.06.15. 15:19

Anti_45 írta:
2022.06.15. 15:16
Mozdonyos írta:
2022.06.15. 14:49
Korábban kérdeztem kollégákat az okulár-
készletükről.
Esetleg a mostanában frissen hozzászóló
kollegák készletét meg lehetne nézni itt a
fórumon,ha nem titkos?
adam.gali,Anti45 ,Maczó Andris,tgabor és
mások.
Előre is köszi.
Már miért lenne titok? Ha hazaértem csinálok csoportképet.
Köszi előre is 🙂.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.06.15. 18:49

Mozdonyos írta:
2022.06.15. 15:19
Anti_45 írta:
2022.06.15. 15:16
Mozdonyos írta:
2022.06.15. 14:49
Korábban kérdeztem kollégákat az okulár-
készletükről.
Esetleg a mostanában frissen hozzászóló
kollegák készletét meg lehetne nézni itt a
fórumon,ha nem titkos?
adam.gali,Anti45 ,Maczó Andris,tgabor és
mások.
Előre is köszi.
Már miért lenne titok? Ha hazaértem csinálok csoportképet.
Köszi előre is 🙂.
"Mutasd az okulárjaid" topikban vannak a képek .
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.06.15. 21:41

Anti_45 írta:
2022.06.15. 18:49
Mozdonyos írta:
2022.06.15. 15:19
Anti_45 írta:
2022.06.15. 15:16


Már miért lenne titok? Ha hazaértem csinálok csoportképet.
Köszi előre is 🙂.
"Mutasd az okulárjaid" topikban vannak a képek .
Köszi nézem.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.06.16. 15:30

Mozdonyos írta:
2022.06.14. 09:40
Anti_45 írta:
2022.06.14. 06:20
30mm= 30x/4mm kp
35mm= 25x/4,67mm kp

Biztosan észre fogod venni a különbséget? Én nem lebeszélni akarlak - azt csinálsz a pénzeddel amit akarsz - ,csak nem biztos hogy egy hangyaf...nyi különbség megéri a nem kicsi felárat.
De lehet tévedek és szembe megyek az autópályán. :?
A szűrőhasználathoz meg annyit: nekem 22mm/70° a legnagyobb okulárom és átlátok az OIII szűrőn. :)
Még szokás szerint rágom magam.
Most meg a bolygók együtt láthatósága miatt
több ismerős hívott hogy belenézhetnének-e
a távcsőbe.
Gondoltam hogy soha nem fogok bemutatózni,
ezért eladtam a játszós okulárjaimat.
Most azok is hiányoznak.......😫.
Engem is ma hívtak fel először, hogy megnézhetnék e az együtállást a távcsővel. Mondom, persze, de a távcsővel csak bolygónyi részletekre bontva fog menni. :) Elsőre felvetődött, hogy elkérnék a felszerelést, de jó szelektív hallással ezen át is ugrottam. :) Vagy ha nem gond, akkor együtt... nem az nem gond, szal jöhetnek, belenézhetnek. :) Ha minden jól alakul (derült ég) akkor most vasárnap hajnalban megtartom én is a legelső távcsöves bemutatót nem családtagoknak. Jupiter, Szaturnusz, Mars, Vénusz és Hold. Esetleg ha úgy akalul pár kettős még belefér. Nekem sincsenek játszós okulárjaim, bár itt a fórumon emlegetettekhez képest ezek is játszós darabok. De lesz egy gyorstalpaló úgy is 1-2 percben. Nem igen lesz gond. Biztosan nem nyúlnak majd a lencsékbe.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.06.16. 18:12

xyfree írta:
2022.06.16. 15:30
Mozdonyos írta:
2022.06.14. 09:40
Anti_45 írta:
2022.06.14. 06:20
30mm= 30x/4mm kp
35mm= 25x/4,67mm kp

Biztosan észre fogod venni a különbséget? Én nem lebeszélni akarlak - azt csinálsz a pénzeddel amit akarsz - ,csak nem biztos hogy egy hangyaf...nyi különbség megéri a nem kicsi felárat.
De lehet tévedek és szembe megyek az autópályán. :?
A szűrőhasználathoz meg annyit: nekem 22mm/70° a legnagyobb okulárom és átlátok az OIII szűrőn. :)
Még szokás szerint rágom magam.
Most meg a bolygók együtt láthatósága miatt
több ismerős hívott hogy belenézhetnének-e
a távcsőbe.
Gondoltam hogy soha nem fogok bemutatózni,
ezért eladtam a játszós okulárjaimat.
Most azok is hiányoznak.......😫.
Engem is ma hívtak fel először, hogy megnézhetnék e az együtállást a távcsővel. Mondom, persze, de a távcsővel csak bolygónyi részletekre bontva fog menni. :) Elsőre felvetődött, hogy elkérnék a felszerelést, de jó szelektív hallással ezen át is ugrottam. :) Vagy ha nem gond, akkor együtt... nem az nem gond, szal jöhetnek, belenézhetnek. :) Ha minden jól alakul (derült ég) akkor most vasárnap hajnalban megtartom én is a legelső távcsöves bemutatót nem családtagoknak. Jupiter, Szaturnusz, Mars, Vénusz és Hold. Esetleg ha úgy akalul pár kettős még belefér. Nekem sincsenek játszós okulárjaim, bár itt a fórumon emlegetettekhez képest ezek is játszós darabok. De lesz egy gyorstalpaló úgy is 1-2 percben. Nem igen lesz gond. Biztosan nem nyúlnak majd a lencsékbe.
Elkérnék a felszerelést ? :o
Aput idézem:"Hol a puskám ?".
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.06.16. 18:37

Mozdonyos írta:
2022.06.16. 18:12
xyfree írta:
2022.06.16. 15:30
Mozdonyos írta:
2022.06.14. 09:40

Még szokás szerint rágom magam.
Most meg a bolygók együtt láthatósága miatt
több ismerős hívott hogy belenézhetnének-e
a távcsőbe.
Gondoltam hogy soha nem fogok bemutatózni,
ezért eladtam a játszós okulárjaimat.
Most azok is hiányoznak.......😫.
Engem is ma hívtak fel először, hogy megnézhetnék e az együtállást a távcsővel. Mondom, persze, de a távcsővel csak bolygónyi részletekre bontva fog menni. :) Elsőre felvetődött, hogy elkérnék a felszerelést, de jó szelektív hallással ezen át is ugrottam. :) Vagy ha nem gond, akkor együtt... nem az nem gond, szal jöhetnek, belenézhetnek. :) Ha minden jól alakul (derült ég) akkor most vasárnap hajnalban megtartom én is a legelső távcsöves bemutatót nem családtagoknak. Jupiter, Szaturnusz, Mars, Vénusz és Hold. Esetleg ha úgy akalul pár kettős még belefér. Nekem sincsenek játszós okulárjaim, bár itt a fórumon emlegetettekhez képest ezek is játszós darabok. De lesz egy gyorstalpaló úgy is 1-2 percben. Nem igen lesz gond. Biztosan nem nyúlnak majd a lencsékbe.
Elkérnék a felszerelést ? :o
Aput idézem:"Hol a puskám ?".
Hát... kölcsönbe... Mondjuk sohasem néztek távcsőbe, biztosan nem tudják mi hogyan stb, de igen. Nyilván ez az opció 100% osan kizárt. Szóval ezt gyorsan el is engedték. De persze megnézhetik a bolygókat, a holdat. Ha van kedvük 1-1 krátert meg is kereshetnek ha gondolják térkép alapján. Mondjuk goto is jól jönne de így alapabb betekintést kaphatnak milyen keresni.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.06.17. 00:26

adam.gali írta:
2022.06.15. 13:29

A 4mm-es lacerta egy egészen jól sikerült darab, még látómező korrigáltság esetén is (a szélső 10%-ban asztigmia). Powermate-et és barlowt is jól kezeli. Azonban egy biztos, az alsó nyújtótagnál valami nem okés fényszóródás tekintetében, holdnál szellemképet produkál. Erre többen panaszkodnak külföldi fórumokon is. Holdon láttam én is, bolygón még nem volt alkalmam próbálni, mélyégre és kettősre kíváló ár/érték arány, főleg az aktuális BTC akcióval!
Anti_45 írta:
2022.06.15. 12:55
Semmi problémám vele. Rövidebb fókusza ellenére,nekem kényelmesebb a betekintés rajta mint a 6mm-es BCO-nál,éles kontrasztos a képe,jól korrigált a látómező.
Ezzel a sávos felfényesedés/sötétülés effektel én nem találkoztam.
Elég sokáig tartott mire megvettem; régóta akartam 3-4mm környékén egy jó okulárt és megnéztem mindenfélét olcsótól a drágáig,itthon és külföldön ,de valahogy mindig visszatértem a Lacertához. Ilyen árban 82° látómezővel sehol nem találtam.
Aztán egyszer elegem lett és gondolkodás nélkül megvettem. :)
Egy percig sem bántam meg, egyértelműen ár-érték bajnok.
Ez a szellemkép a HOldon annyira nem hangzik jól. A 7mm-el még nem észleltem Holdat, elvileg annak nem kéne szellemképet produkálnia: - a közvélekedés szerint a 7mm a legjobban sikerült a sorozatból. Mondjuk a 4mm által adott 1,5D nagyítás nekem is kettős csillagra kellene, egyébként úgy tudom másra (a Hold mellett persze) a Kárpát-medencében igen ritka alkalom, ha használható. A Holdért kár lenne viszont, mert ahogy mondják: az bírja a nagyítást. Anti majd kérlek, ha lesz alkalmad vele Holdat, érdekelne a Te tapasztalatod is.

Most látom Ádám a másik topicban, hogy megvan Nekd a család ritka 28mm-es tagja is, TS címkézéssel. Ez mennyire sikerült darab egyébként?
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.06.17. 06:56

tgabor írta:
2022.06.17. 00:26
adam.gali írta:
2022.06.15. 13:29

A 4mm-es lacerta egy egészen jól sikerült darab, még látómező korrigáltság esetén is (a szélső 10%-ban asztigmia). Powermate-et és barlowt is jól kezeli. Azonban egy biztos, az alsó nyújtótagnál valami nem okés fényszóródás tekintetében, holdnál szellemképet produkál. Erre többen panaszkodnak külföldi fórumokon is. Holdon láttam én is, bolygón még nem volt alkalmam próbálni, mélyégre és kettősre kíváló ár/érték arány, főleg az aktuális BTC akcióval!
Anti_45 írta:
2022.06.15. 12:55
Semmi problémám vele. Rövidebb fókusza ellenére,nekem kényelmesebb a betekintés rajta mint a 6mm-es BCO-nál,éles kontrasztos a képe,jól korrigált a látómező.
Ezzel a sávos felfényesedés/sötétülés effektel én nem találkoztam.
Elég sokáig tartott mire megvettem; régóta akartam 3-4mm környékén egy jó okulárt és megnéztem mindenfélét olcsótól a drágáig,itthon és külföldön ,de valahogy mindig visszatértem a Lacertához. Ilyen árban 82° látómezővel sehol nem találtam.
Aztán egyszer elegem lett és gondolkodás nélkül megvettem. :)
Egy percig sem bántam meg, egyértelműen ár-érték bajnok.
Ez a szellemkép a HOldon annyira nem hangzik jól. A 7mm-el még nem észleltem Holdat, elvileg annak nem kéne szellemképet produkálnia: - a közvélekedés szerint a 7mm a legjobban sikerült a sorozatból. Mondjuk a 4mm által adott 1,5D nagyítás nekem is kettős csillagra kellene, egyébként úgy tudom másra (a Hold mellett persze) a Kárpát-medencében igen ritka alkalom, ha használható. A Holdért kár lenne viszont, mert ahogy mondják: az bírja a nagyítást. Anti majd kérlek, ha lesz alkalmad vele Holdat, érdekelne a Te tapasztalatod is.

Most látom Ádám a másik topicban, hogy megvan Nekd a család ritka 28mm-es tagja is, TS címkézéssel. Ez mennyire sikerült darab egyébként?
Egy facebook csoport messenger bejegyzésemet tenném ide:

Ha valaki szeretne maganak egy szinte nagler minosegu okulart: TS 28mm UWA. Cloudynightson figyeltem fel ra, nagyon hypeoltak, hat rendeltem egyet. Csutortokon erkezett meg, aznap este az 500 f4-ben, ma 200 f6-ban, paracorr komakorrektorral szenne teszteltem. Volt Nagler T5 31mm-em, 95%ban hozza azt a szintet, mind szelkorrekcioban, kontrasztban, szinkorrekcioban es fenyateresztesben. Talan egy minimalisan kenyesebb a betekintesre es a latomezo legszelen a fenyes csillagot elszinezi. Kb 80e volt az okli (jelenleg akcios) ,meresek szerint egyebkent 84 fok a latomezo, en nem szamolgattam a masodperceket amig kiuszik a az objektum, hiszek nekik. Sulya van, bar a Nagler kozel 1000 grammjatol messze van, kb 600 lehet, faradt vagyok megnezni😄 szoval, igazak a “pletykak”, ennyi penzert valoban nagler minoseg!
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.17. 07:46

tgabor írta:
2022.06.17. 00:26
...a közvélekedés szerint a 7mm a legjobban sikerült a sorozatból...
Mindig gondolkodóba esek, amikor ilyesmit olvasok: "a sorozat legjobban sikerült tagja". Magam is hivatkoztam lyen véleményekre, noha nem értem. :oops:
Ugyanis nem részletezik, hogy milyen szempontból legsikerültebb? Szélkorrekció, fényáteresztés, színezés, párnatorzítás szempontjából? Vagy netán nem lötyög annyira a kihuzatban, mint a többi?
Ráadásul rendszeresen elfelejtik közölni a távcső paramétereit, amiben tesztelte az illető. Ezt még bonyolítja az a tény, hogy egy fényerős, enyhén túlkorrigált Newtonban egy ortho, egy szintén fényerős, enyhén alulkorrigált Newtonban pedig egy nyújtótaggal szerelt okulár fogja az élesebb képet adni... Sajnos az ilyesmit pláne nem kötik a nagyérdemű orrára.
Nem akarok szőrszálhasogató lenni, csak "hangosan" gondolkodtam... :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.06.17. 09:12

Lovász András írta:
2022.06.17. 07:46
tgabor írta:
2022.06.17. 00:26
...a közvélekedés szerint a 7mm a legjobban sikerült a sorozatból...
Mindig gondolkodóba esek, amikor ilyesmit olvasok: "a sorozat legjobban sikerült tagja". Magam is hivatkoztam lyen véleményekre, noha nem értem. :oops:
Ugyanis nem részletezik, hogy milyen szempontból legsikerültebb? Szélkorrekció, fényáteresztés, színezés, párnatorzítás szempontjából? Vagy netán nem lötyög annyira a kihuzatban, mint a többi?
Ráadásul rendszeresen elfelejtik közölni a távcső paramétereit, amiben tesztelte az illető. Ezt még bonyolítja az a tény, hogy egy fényerős, enyhén túlkorrigált Newtonban egy ortho, egy szintén fényerős, enyhén alulkorrigált Newtonban pedig egy nyújtótaggal szerelt okulár fogja az élesebb képet adni... Sajnos az ilyesmit pláne nem kötik a nagyérdemű orrára.
Nem akarok szőrszálhasogató lenni, csak "hangosan" gondolkodtam... :?
Ezek szerint a 7mm valami etalon/referencia darab mert ezek jól sikerülnek: Lacerta UWA 7mm, Skypanorama 7mm... :)
Biztos van alapja,de szerintem sokat nyomnak a latban az egyéni adottságok és preferenciák .
Ami nekem nagyon tetszik,azt lehet hogy más még bottal sem piszkálná meg.
A CN-on még olyanról is olvastam "vitát",hogy fényerős Newtonba szükséges e vagy sem kómakorrektor.
Volt aki azt mondta,hogy soha(hosszú évek alatt) nem használt az f/4,5 távcsövébe és teljesen elégedett ; fölösleges macera,súly,stb..mondja.
Más létezni sem tud nélküle.
Amúgy ránéztem a Holdra a 4mm Lacertával és nem láttam szellemeket. :)
Komolyra fordítva; tényleg nem láttam semmi olyasmit amiről beszéltek bár hozzá kell tenni, hogy a 13 fokos magasságban lebegő Hold,nem biztos,hogy a legalkalmasabb ennek a megállapítására.
Olyan szinten hullámzott a kép,hogy lehet még a szellemképet is elmosta. :)
Majd legközelebb amikor megint magasabban lesz.
De én arra fogadok,hogy nem lesz. :D
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”