Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.09.18. 08:46

Kizárólag optikailag értettem a másolást, bár szerintem azért a Nagler és a 82 fokos ES külsőleg is mutat némi hasonlóságot, és a Panoptic - ES 68 is.

Az alap optikai rendszert "emelték át" szerintem. A látómezők is kottára egyeznek. A többi paraméter kicsit más - én is így csinálnám, hogy csökkentsem a támadási felületet. :oops:

(Nagyon zárójelben megjegyzem, szerintem egy LER-hez nem kell túl nagy bűvészkedés: elegendően nagy szemlencsét kell használni, elegendően nagy lyukat kell vágni rá, hogy messzebbről is belátható legyen a LM, valamint nem szabad erős görbületű nyújtóval indítani, hogy ne tolja ki a "kidney bean" effektust, hanem inkább távolabb helyezni az enyhébb görbületűt; lásd kívülről a Delos-t, a DeLite-ot vagy a Baader Morpheust. Ez tényleg csak egy privát véleménynek tekintendő!!!)

Persze attól lehetnek benne saját fejlesztésű dolgok, mint pl. a bevonatok, vagy az amatőrök körében igen megosztó kónuszos kiesésgátló. De alapvetően az, hogy képesek "kifelé görbülő" fókuszsíkot létrehozni (ami a Naglert eredetileg a többi okulár fölé emelte) ennyi pénzből, az számomra elgondolkodtató...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2020.11.24. 08:43

Sziasztok,

Tanácsot szeretnék kérni okulárokkal és szűrőkkel kapcsolatban.
Adott egy 152/765-ös F/5-ös refraktor, jelenleg van egy 6mm-es planetary, 20mm-es plössl, 26 mm-es plössl 1.25-ös méretben és egy 28mm-es apex 2-es méretben, szűrőből egy UHC 1.25-ös.
Ezeket szeretném lecserélni nagyobb látószögű okulárokra. Elsősorban mélyégre, másodsorban bolygókra/Holdra.
3 db-ra gondoltam, nagyjából 4-5mm /10-15mm/ 26-32 mm körül, 66-72 fokos látómeezővel. Egy kellene a ködökre, egy a galaxisokra, halmazokra és egy a bolygókra/Holdra.
Illetve UHC szűrő mellé érdemes-e CLS vagy OIII-as szűrőt venni és a színi hiba miatt milyen plusz szűrőt ajánlatok?
1.25 vagy 2-es kihuzatban gondolkozzak?
Előre is köszönöm.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.24. 09:37

Szia!

Sokféle okulár megfordult a kezeim között, de leginkább az Explorer Scientific 82 fokos látómezejű sorozatának darabjai nyűgöztek le. Alul látod, hogy nekem is közel F/5-ös távcsövem van. Ehhez a fényerőhöz olyan okulárt érdemes választani, amely képes a viszonylag nagy fókuszsík-görbületet "lekövetni" (refraktoroknál ez még inkább így van). Ha már nagy a látómező, legyen legalább nagyjából éles a kép mindenütt. Nagyon magas színvonalon vannak megépítve, VÍZÁLLÓAK, soha nem porosak, vagy párásak belülről, rendkívül jók a bevonataik, kemény a kontrasztjuk, tűéles a képük. Közel Nagler minőség töredék áron. Ez már az a kategória, amit az ember nem cserél le. Szerintem úgy is megéri hozzájuk jutni, ha csak évek alatt tudod beszerezni őket. Én kettőt használtan vettem kifogástalan állapotban. Hosszabb fókuszban a 68 fokos sorozat tagjai is megfelelőek szerintem. Természetesen szintén Explorer Scientific-re gondolok... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.11.24. 11:19

Hát, ezekkel a paraméterekkel nem könnyű egységes sorozatot találni.

Ha megelégszel a 68 fokos látómezővel, akkor elég lehet az 1,25"-es kihuzat a kis nagyításoknál is: Explore Scientific 68° Series 24 mm (https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... entific-68)
Ez azért lehet hasznos, mert ha belépsz a 2"-es világba, akkor minden szűrőből is kettő kell, és a 2"-es szűrők nem oly olcsók. Ezzel már lenne 2 fokos látómeződ, ami a nagyobb méretű mélyegek többségéhez már elég. Ehhez talán ezek lennének a jók nagyobb nagyításhoz: Explore Scientific 62° Series 5.5 mm, Explore Scientific 62° Series 14 mm (https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... entific-62).

Ha a nagyobb nagyításoknál a 62 fokos látómező kicsi, akkor a jobb minőségű okulárok közül szóba jöhet még a Baader Hyperion sorozat 5, 13 és 24 mm-es darabja. (https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ion-okular) Esetleg az utóbbi helyett a 31 mm-es változat, de az már 2 inches...
A Hyperion sorozatnak az az előnye is megvan, hogy adapter nélkül lehet használni 2"-es kihuzatban őket. Vagyis, ha áttérsz a 2"-es méretre, akkor van egy egységes készleted, és a szűrőkből is csak egy kell. (Elvileg a 31 mm-es is használható 1,25-ös kihuzatban, de ott már jelentős lehet a vignettálás.)

Ha egy kicsit olcsóbb kategóriákba gondolkodsz, akkor az a gond, hogy 4-5 mm méretben nem nagyon van 65 fokosnál nagyobb látószögű okulár a hazai boltok kínálatában. A 6 mm-es SW GoldLine okulár (66 fok) illene bele talán leginkább az elképzelésbe (https://tavcso.hu/termekcsoport/okular_gl). Ehhez talán egy 16 mm-es SW GoldLine és egy 26mm-es SWA70 Lacerta Wide Angle (70 fok) (https://tavcso.hu/termekcsoport/okular_SWA) illeszkedne legjobban, bár ez utóbbi már 2"-es. Közbülső elemnek talán jó lehet a 15 mm-es Lacerta SWA (https://tavcso.hu/termek/SWA15), vagy a 15 mm-es Scopium SWA okulár is (https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... swa-okular). A nagy látószöghöz szóba jöhet a szintén 2 inches GSO SuperView 30 mm okulár is (https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... iew-okular) - ezzel kapnád a legnagyobb látómezőt, több, mint 2,5 fokot.


Ehhez a készlethez igazából talán az SW SkyPanorama sorozata lenne a legjobb továbblépési irány - tapasztalatból mondom, hogy messze ennek a legjobb az ár/érték aránya, és a 82 fokos látómező ideális mélyegezéshez. (https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... kypanorama). A 23 mm-es kis nagyítású elem ne zavarjon meg: a nagyobb nagyítás és a 82 fokos látómező miatt ez jobb a nagy mélyegekhez, mint a 68 fokos 26-30 mm-es okulárok. Viszont ehhez a készlethez nem árt ha van egy 4 mm környéki plusz okulárod nagy nagyításhoz, bolygózáshoz. (pl ez illik leginkább ehhez a sorozathoz: https://tavcso.hu/termek/LUWAN4)

És egyetértek Andrással: legjobban az ES 82 fokos sorozatával járnál. De egyben az a legdrágább a felmerült verziók közül...

Az OIII talán a leghasznosabb mélyégszűrő, mindenképpen szerezz be egyet, ha teheted. CLS szűrőt szerintem ne vegyél, hacsak nem észlelsz gyakran mélyegeket enyhén-közepesen fényszennyezett helyről. (Ami azért nem a legjobb mélyegezős taktika...) Színi hiba ellen ezt szokták ajánlani a nípek: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -apo-szuro
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.24. 11:59

Ankalimon írta:
2020.11.24. 11:19
És egyetértek Andrással: legjobban az ES 82 fokos sorozatával járnál. De egyben az a legdrágább a felmerült verziók közül...
De még mindig csak töredéke az ára a Nagler-nek, és minőségben tényleg majdnem ott van.
Ez az igazi "best-buy" cucc jellemzője.

De minden ES okli előtt azért ne boruljunk térdre; lásd pl. a 3mm-es LER-t néhány hozzászólással alább... :(

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.11.24. 12:18

Én gazdaságosságilag ár/teljesítmény arányban meg Tamással értek egyet a SkyPanorama készlet kapcsán, mint gyakori használója.
Nekem nagyon bejött.
A szóbanforgó távcső fényereje miatti hamar jelentkező színezés ami leginkább zavaró lesz.

D.Laci
ui.: Ha mélyég volt az elsődleges cél, jobb lett volna egy nagyobb tükrös (színi hiba nélkül), de ha már ez van...
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.24. 13:42

D.Laci írta:
2020.11.24. 12:18
Én gazdaságosságilag ár/teljesítmény arányban meg Tamással értek egyet a SkyPanorama készlet kapcsán, mint gyakori használója.
Nekem nagyon bejött...
Vigyázat! A SkyPanorama egy F/5-ös akromátban a széleken nagyon el fog húzni a távcső erős fókuszsík-görbülete miatt; a 7 mm-es még elmegy, de a hosszabb fókuszúak nem passzolnak ehhez a kukkerhez.
Viszont szóba került a 6 mm-es Goldline. Akomáthoz még nem próbáltam, csak olvastam, hogy valamelyest korrigálja az objektív színi hibáját (ha feltétlenül a spórolás a cél).
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.24. 13:43

Attila írta:
2020.11.24. 11:59
Ankalimon írta:
2020.11.24. 11:19
És egyetértek Andrással: legjobban az ES 82 fokos sorozatával járnál. De egyben az a legdrágább a felmerült verziók közül...
De még mindig csak töredéke az ára a Nagler-nek, és minőségben tényleg majdnem ott van.
Ez az igazi "best-buy" cucc jellemzője.

De minden ES okli előtt azért ne boruljunk térdre; lásd pl. a 3mm-es LER-t néhány hozzászólással alább... :(

MDA
Ezért hoztam szóba csak a 82 és 68 fokos sorozatot. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.24. 14:04

D.Laci írta:
2020.11.24. 12:18
Én gazdaságosságilag ár/teljesítmény arányban meg Tamással értek egyet a SkyPanorama készlet kapcsán, mint gyakori használója.
Nekem nagyon bejött.
...
Csupán a történeti hűség kedvéért: az egyik SkyPanorama okulár volt a kb. 3 vagy 4 évvel ezelőtti MTT okulárteszt egyik meglepetés befutója.
Elsőre magam sem hittem akkor, hogy egy SW üvegen nézek át... ;)
Talán egy közepes nyílásviszonyú APO-val (vagy ED akromáttal?) és Vizi Peti Orion UK tükrösével (is) teszteltük, és nem emlékszem durva elhúzásra a szélén, pedig Péter Newton-ja sem F/10-es...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.24. 14:40

Egyrészt egy F/5-ös akromát fókuszsík-görbülete sokkal nagyobb, mint egy ugyanilyen tükrösé. Másrészt inkább a hosszabb fókuszú SkyPanorámáknál jelentkezik ez a probléma (erre utaltam is); minél nagyobb a leképezés területe, annál inkább. Péteré amúgy -ha jól tudom- F/6-os.

Az is igaz, hogy nem mindenki tolerálja egyformán a széleken az elhúzást. Én kifejezetten hisztis vagyok rá. Eddig 2 okulárban láttam kifogástalan képet: az egyik egy 30 mm-es ES 82 fokos volt (kómakorrektorral), a másik a kis 4 mm-es HD orthóm. Egymás mellett olyanok, mint Dávid és Góliát :) . De talán könnyebb a 41 fokos LM-ben ezt létrehozni, mint 82 fokon. Viszont a bevállalt LM-n belül mindkettő normális képet ad; ezt díjazom a gyártókban.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”