6-8 mm-es okulárok tesztje

géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.09. 10:54

Laci, köszönöm a véleményezésed, ezekről az okulárokról ez az első gyakorlati. Nekem érdekes lenne vélemény más (főleg kisebb) csövekben való szereplésükről. Az olvasmányaim alapján van egy elképzelésem, az okulárok más-más csövekben nem hasonló értékelést kaphatnak. Nem tudom. Ez a Tarjáni dolog sok érdekességet hozhatna felszinre . Persze itthon ülve könnyü beszélni... Ha tudtam volna a Hyp eladásról.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.08.09. 11:14

géza írta:Laci, köszönöm a véleményezésed, ezekről az okulárokról ez az első gyakorlati. Nekem érdekes lenne vélemény más (főleg kisebb) csövekben való szereplésükről. Az olvasmányaim alapján van egy elképzelésem, az okulárok más-más csövekben nem hasonló értékelést kaphatnak. Nem tudom. Ez a Tarjáni dolog sok érdekességet hozhatna felszinre a dologban. Persze itthon ülve könnyü beszélni...


Igen ezért írtam, hogy mi volt a távcső amiben néztem őket és kíváncsi lennék, hogy muzsikálnak egy APO-ban.
Már csak egy része áll rendelkezésre a volt készletemnek.
Ami maradt:
- BCO 10 és 18mm + Q-Turret barlow
-TV Radian 6mm
-SW Panorama 7;15;23mm
-Lacerta 38mm 2" 70°
-Baader Hyperion zoom Mark III

Remélem ezekkel el leszek egy darabig.

ÜdV: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Sidius

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.09. 11:29

Én is szívesen kipróbálnám a Panorámákat! :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.08.09. 11:35

Laci!

Nem elvitatva az általad leírt vélemény megalapozottságát, azt azért fontosnak tartom megemlíteni, hogy minden optika, így az okulárok esetén is meghatározó hatása van a minőségre a nyílásviszonynak. (De legfőképp pl. az akromátok objektívjei esetében...)

Azaz, ha nem azonos LM-jű és fókuszú oklikat hasonlítasz össze, akkor az "nem fair" a fényerősebbikkel szemben. Ráadásul egy-két mm különbség is (főleg rövid fókuszok esetén) jelentős minőségi eltérést jelent (már elméletileg is, s erre a gyakorlati megvalósíthatóságbeli különbség csak rátesz egy lapáttal) még akkor is, ha egyébként "abszolút értelemen" tök egyforma az optikai minősége a két cuccnak.

Nyilván nem volt lehetőséged egyforma adatokkal bíró lencséket összeszedni a teszthez, de az értékeléskor a fentiekre tekintettel kell lenni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.08.09. 11:45

Attila írta:Laci!

Nem elvitatva az általad leírt vélemény megalapozottságát, azt azért fontosnak tartom megemlíteni, hogy minden optika, így az okulárok esetén is meghatározó hatása van a minőségre a nyílásviszonynak. (De legfőképp pl. az akromátok objektívjei esetében...)

Azaz, ha nem azonos LM-jű és fókuszú oklikat hasonlítasz össze, akkor az "nem fair" a fényerősebbikkel szemben. Ráadásul egy-két mm különbség is (főleg rövid fókuszok esetén) jelentős minőségi eltérést jelent (már elméletileg is, s erre a gyakorlati megvalósíthatóságbeli különbség csak rátesz egy lapáttal) még akkor is, ha egyébként "abszolút értelemen" tök egyforma az optikai minősége a két cuccnak.

Nyilván nem volt lehetőséged egyforma adatokkal bíró lencséket összeszedni a teszthez, de a fentiekre tekintettel kell lenni.

MDA


Attila!
Teljes mértékben egyetértek az általad leírtakkal.
Ezek az eszközök álltak akkor a rendelkezésemre. Tudom, hogy nem minden esetben korrekt az összehasonlítás, de hozott anyagból dolgoztam és ezt tudtam kihozni belőle.
Ne értsetek félre, egyáltalán nem akarom favorizálni az SW Panoráma szettet, de az áráért szerintem ma nem kapunk jobbat a hazai piacon.
Hogy aztán a minőségük mennyire lesz egyenletes......?

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2017.08.09. 11:57-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.09. 11:48

Engem nagyon meglepett a Hyperionok rosszabb szereplése. Négy fok különbség is pld. ennyire hatásos lehet? Mert a Hypek a közép felsőn végeznek.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.08.09. 11:51

géza írta:Engem nagyon meglepett a Hyperionok rosszabb szereplése. Négy fok különbség is pld. ennyire hatásos lehet? Mert a Hypek a közép felsőn végeznek.


Az a 4 fok az 14 fok Gézám. HYPERION 68° és ES valamint SW Pan. 82˘
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.09. 12:00

Értem, elnéztem. Akkor kontraszt is jobb? Zavarba hoz Attilla nyilásviszonyról mondottja. Ahogyan látom, rövid F6 fölé mennek a gyártmányok az uj lehetőségek irányába. Új okulárok.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.08.09. 12:21

géza írta:... Zavarba hoz Attilla nyilásviszonyról mondottja.


Géza!

Ökölszabály: azonos fókuszú oklik esetén a nagyobb LM-jű elméletileg gyengébb optikai minőségű, mint egy szűkebb látószögű. Vagy fordítva, azonos LM-jű oklik közül a hosszabb fókuszú a jobb minőségű. (Bár ezen rengeteget árnyal a gyakorlati kivitelezés minősége is - lásd a kínai levélnehezékeket...)

Természetesen ezen az ökölszabályon (mint általában az "ökölszabályokon") azért "vannak lyukak", sokszor nem is kicsik. Pl. eltérő optikai felépítéssel, és/vagy más üveganyagok használatával a leképezésen - a forszírozott fényerő ellenére - lehet jelentősen is javítani; pl. Al Nagler ebből (spéci Plössl kifejlesztése) lett naggyá.

Én egyébként az ES-sel (Explore Scientific) ereszteném össze egy szorítóba (de csak az azonos LM-jű és fókuszú példányokat), mert szerintem ott lehet egy kiélezett verseny közöttük - a tavalyi tarjáni emlékeim alapján.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.08.09. 15:32

Sidius írta:Én is szívesen kipróbálnám a Panorámákat! :)



Tarjánba viszem magammal, lesz rá módod!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”