6-8 mm-es okulárok tesztje

Sidius

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.09. 20:18

Az igazán jó lesz, előre is köszi!
Érdekes ez az okulár kérdés. Sokan sokféle megközelítésben tesztelték már okulárok százait is. Én meg vagyok győződve róla, hogy egységes vélemény még ugyanazon példány esetén se alakul ki feltétlenül, akkor se, ha azonos fényerejű és átmérőjű, de különböző objektívekkel tesztelünk, de még két megfigyelő se ért feltétlenül egyet ugyanazon instrumentum mellett.
Egy példa jut eszembe: A kéttagú fényerősebb lencséknél a maradék színhiba érzékelt mértéke is változhat az okulár típusától függően, és ha ez szerencsésen alakul, lehet, hogy a kissé gyengébb jobb benyomást tesz kontrasztban, mint az egyébként kissé jobb másik. Az emberek érzékelése is egyedi. Én szomorúan állapítottam meg, hogy most már lassan szemüveg nélkül a jobbik szemem se képes csak másodpercekig alkalmazkodni, és kezdem látni az asztigmiát a csillagokon. Egy fiatal belenéz a látómezőbe, és azt mondja, mindenütt éles. Belenézek én, nekem nem éles mindenütt, mert nem tud kompenzálni annyit a szemem, a kép meg nem sík teljesen.
Aztán meg kérdés, hogy meddig kell egy okulárnak tolerálni adott nagy fényerőt. Egyéb korrekciós tagok is kellhetnek. Nincs egységes recept mindegyikre, az optikai tengelyen a jó Plössl, vagy méginkább Ortho valószínűleg mindig nagyon jól teljesít, a széles látószögűek gondolom picit gyengébben a fene tudja hány lencséjükkel, de tengelyen kívül se lesz sehol jelentősen rosszabb a kép. Egy élet nem lenne elég, hogy az összes fontosabb okulár fölött megalapozott véleményt alkosson az ember. Példaként megemlítem, hogy az én igen Szuper Bárium 3,6 mm-es csodám a rendkívüli fényerő ellenére is elég rendesen állja a sarat, -amíg nem kerül egy fél mm-rel odébb a kép.
Kérdés, hogy mire szánja a tervező a rendszert. Milyen hibákra cserél bántóbb hibákat, mennyire tud képmező görbületet vagy asztigmiát korrigálni, hány plusz lencsetagot, milyen méregdrága anyagokat helyez még fényútba egy kicsit jobb eredményért, és a végső ítéletet meghozza egy megfigyelő, aki az össz rendszert ítéli meg, nem az okulárt. Persze ezzel nem azt akartam mondani, hogy felesleges az okulárok tesztelése és ennek közzététele. Én pl. érdeklődve olvasok mindig róla, mert ha valamiről egységesen pozitív a vélemény, akkor az biztos nem rossz. :) De nem egyszer esett meg velem, hogy a többek által nagyon szupernek ítélt -és ma is nagyon népszerű- okulár (volt több ilyen is) nekem nagyon finoman szólva csalódás volt pl. egy GPU 100-as kihuzatában is.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.08.09. 20:41

Sidius írta:... Egy élet nem lenne elég, hogy az összes fontosabb okulár fölött megalapozott véleményt alkosson az ember. ...


Alapvetően szentségtörésnek tartok egyetlen okulárt kiemelni és legjobbnak nevezni, de mégis megkockáztatom, hogy nekem a TVP 11 mm a top.
Nekem se Nagler, se japán ortho, se más a kezemben eddig megfordult okulár nem adott még olyan észlelési élményt mint ez a plössl (sokféle távcsőben, sokféle nagyításon, sokféle objektumra).
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Sidius

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.09. 20:52

mephi írta:egyetlen okulárt kiemelni és legjobbnak nevezni, de mégis megkockáztatom, hogy nekem a TVP 11 mm a top

Pont ez a lényeg! Az egyénnek mindig lesz legjobb okulár. Szerintem ez így is van jól. Abszolút legjobb viszont sose lesz, amiben mindenki megegyezik.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.09. 20:58

János, valahogy igy van tényleg "ahány orvos annyi betegség". Meg aztán mi áll rendelkezésre, szemállapot , légkör állapot , lencsminőség ilyesmik. Hiába egy méregdrága (kitünö) okulár, ha egyik emlitett miatt nem lehet kihasználni. Talán soha. Nagyon ritka lehet, hogy minden tökéletes. A statisztika segit tényleg, amit sokan dicsérnek a találkozón (bele lehet kukkantgatni) abban tényleg lehet valami. Mindig eszembe jut ilyesmi, mielött a zsebembe nyúlok. Ugy kéne az okulárokba kukkantanom, hogy nincs fogalmam mibe (márka) nézek. Azt hiszem, nagyon irigyelhető az, akinek minden jól összejön. Nagyon kevesen lehetnek. Sokkal több, vagyonba kerülő okulárt adhatnak el.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.08.10. 08:37

Én is szívesen kipróbálnám a monitorüvegen némelyik hosszabb fókuszú, szélesebb látószögű okulárt / némi sörrel-fröccsel rendelkezni fogok:). Nagyobb nagyításokkal elvagyok a Plössl és ortoval, de szeretnék egy jó, széles látószögűt is. Ehhez ugye legjobb kipróbálni. Kíváncsi is vagyok, mert a tükör alulkorrigált és hátha van olyan okulár, ami segít a helyzeten:)
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.08.10. 10:47

géza írta:... Ugy kéne az okulárokba kukkantanom, hogy nincs fogalmam mibe (márka) nézek. ...


Teljesen igazad van, egy korrekt tesztnek úgy kellene történnie mint egy hi-fi vaktesztnek.
Csakhogy vaktesztet csinálni úgy, hogy az embernek a szemét kell használnia elég nehéz.
De azért elgondolkozom, hogy hogyan lehetne technikailag ezt megoldani a következő okulárteszten.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.10. 11:55

János, még annyit, ezek a drága finom okulárok az esetek nagyobb százalékában soha nem tudják teljesiteni amire készültek. Ahhoz drága finom körülmények, megbizható jó szem is szükséges. Az viszont megnyugtató, jó, ha van.. hátha. Elég sokba kerül a nyugalom.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.08.10. 13:04

géza írta:János, még annyit, ezek a drága finom okulárok az esetek nagyobb százalékában soha nem tudják teljesiteni amire készültek. Ahhoz drága finom körülmények, megbizható jó szem is szükséges. Az viszont megnyugtató, jó, ha van.. hátha. Elég sokba kerül a nyugalom.


Ezt annyiban finomítanám, hogy a maximumot tényleg csak akkor hozzák, ha minden körülmény tökéletes, de közepes feltételek között is sokkal jobbak lesznek mint egy gagyi okulár (és a gagyit nem márkára vagy típusra értem, hanem gyártási minőségre).
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Sidius

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.10. 13:42

Szerintem a következőképpen lehet megoldani: 50 fok alatti és ötven fok feletti kategóriák, nem mondani meg azt sem, milyenek fognak szerepelni, legfeljebb a fókusztávolságokat, ha abból lehet következtetni, akkor mm-re kerekített fókusztávolságokat. A sötétben nem látni úgyse, hogy milyet teszel a távcsőbe. Aki csal és megnézi, nem szavazhat.
A szereplő távcsövek legyenek szerintem egy sztenderd nyílásviszonyú, egy nagyon fényerős, és egy kicsi fényerős. Ha nagyon fényerős akromát is szerepel, az legyen külön kategóriában. Érdekes eredmények fognak születni, azt garantálom.
Emlékszem, hogy tavaly én is szavaztam egy esetben. Arra is emlékszem, hogy reflexből megkérdeztem mindegyik általam kipróbált okulár típusát. Mintha az fontos lenne...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.10. 13:46

Mephi,igazad van. De a gazdájuknak nem mutatnak többet mint egy középkategória. Pazarlás.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”