6-8 mm-es okulárok tesztje

Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.08.08. 19:19

Igen, és ami érdekes volt (és megerősítette a tesztelés erősen szubjektív és pillanatnyi voltát), hogy akik később néztek bele az adott okulárba (pl 6mm BCO) esetleg pozitívabban vélekedtek róla, mint akik korábban. (Én is, amikor párszor segítettem visszaállítani a Szaturnuszt az APO-ban tapasztaltam, hogy ha akkor értékelnék, lehet más pontszámot adnék, mint az elején tettem).
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.09. 08:42

Nbazs írta:Igen, és ami érdekes volt (és megerősítette a tesztelés erősen szubjektív és pillanatnyi voltát), hogy akik később néztek bele az adott okulárba (pl 6mm BCO) esetleg pozitívabban vélekedtek róla, mint akik korábban. ...


Így van.
A légkör (adott esetben gyorsan változó) állapota természetesen rendkívüli módon befolyásolja a látott képet; ezért nem is szabad egy-egy okulár "mai képét" a "tegnapihoz" hasonlítani. Optikákat tesztelni mindig csak "real-time"-ban szabad.

Szerintem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.08.09. 09:04

Igen, az ortho elvérzése a sima planetary-hoz képest a kezdeti, rettentő nyugtalan égen mellbevágó volt. Főleg, hogy ahogy javult az ég, úgy táltosodott meg, és a végére már sokkal jobb volt az olcsó planetary-nál, pedig addigra a szatyor is lesüllyedt (igaz a seeing a kezdeti kb 2-esről felmászott mondjuk 5-6-ra). Kiváncsi lennék, vajon milyen optikai dolog miatt romlik le rossz légkörnél ennyire a képe, én úgy gondoltam volna, hogy a szűkebb látómező eleve predesztinálta volna rá, hogy rossz légkörnél még többet verjen a planetary-ra, mint jó légkörnél (bár a távcső nyílása még jobban (talán nagyságrendekkel jobban) befolyásolná ezt). Kiváncsi lennék egy optikában nagyon jártas ember véleményére.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.09. 09:56

Ez szerintem olyan, mint a hifizés. A rendszerben egy minőségi darab kihozza a rendszer hibáit, egy gyatra pedig elfedi, és ezáltal széppé - de egyben szegényebbé is varázsolja a (hang)képet.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.09. 10:09

Szemléletes...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.09. 10:35

Akkor most a "mezei" csillagászkodok nevében tunodom (mindig csak a kituno minoségekrol van komoly teszt) pld. a Fraunhoferekrol is jo lett volna , az olcsobb orthokrol (is) ahol a népség mint használo mondana véleményt, nem az uzleti kozléseket figyelembevéve. Olvasva itt a gondolatokat, jutott eszembe. Vannak egyszerubb Fraunhoferek, azokkal használva mit kaphatunk képben. Mit érdemes párositani.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.09. 10:45

Géza!

Nyitott volt a teszt, még szemüveg-lencsét is tesztelhetett volna bárki...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.09. 10:51

Nem voltam ott. Akkor a "mezei" azért is az, mert nem jut eszébe. Megnyugodtam.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.08.09. 12:14

géza írta:Akkor most a "mezei" csillagászkodok nevében tunodom (mindig csak a kituno minoségekrol van komoly teszt) pld. a Fraunhoferekrol is jo lett volna , az olcsobb orthokrol (is) ahol a népség mint használo mondana véleményt, nem az uzleti kozléseket figyelembevéve. Olvasva itt a gondolatokat, jutott eszembe. Vannak egyszerubb Fraunhoferek, azokkal használva mit kaphatunk képben. Mit érdemes párositani.


Az olcsóság egy nagyon relatív dolog, és csak érintőlegesen van köze a minőséghez.
A tesztben is résztvevő 6 mm-es ortho-t 10 000,-Ft-ért vettem használtan, de nem cserélném el semmilyen - általam már kipróbált és sokszor ennyibe kerülő - nagylátószögű okulárért.

A távcsövekről meg annyit, hogy bár a használt Newton tényleg prémium minőségű volt, de a 80/600-as ED az azért nem a világ teteje. Egy nem túl gagyi hosszabb fókuszú két lencsés akromát ezen a nagyításon simán pariban van vele.

Tehát összességében ez igenis a "mezei" távcsőhasználók okulártesztje volt.
Ráadásul teljesen nyitott mind a felszerelésre, mind a részvételre vonatkozóan.
És itt szeretném újra megköszönni mindenkinek a segítséget aki akár eszköztulajdonosként, akár tesztelőként vagy csak érdeklődőként részt vett a lebonyolításban!
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.08.09. 12:33

Géza: tulajdonképp pont az alsóbb kategóriás oklik voltak nagy többségben és az igazán prémium optikák maradtak ki. A 6mm-es GoldLine pl igazán nem drága. Nem volt se egy Televue, se egy Vixen, se egy ES.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”