Binokuláris benéző toldatok

Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.12.10. 11:55

Hogy legyen ennek a témának is saját topicja.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.12.10. 12:28

Kezdhetjük http://www.cloudynights.com/forum/65-binoviewers/ Kiváncsi vagyok, mivel fog kirukkolni a Baader. Egyszer mintha S.Attila (Yolo) írt volna róla, kedvet is csinált. Kis csőnél, nagy csőnél, nem is tudom hol jobb. Az a kétszemes látvány nekem azért jobbnak tűnik amit ilyen szerkezettel sajnos nem volt még tapasztalnom. Érdekelnek is majd a szerencsés birtoklók beírásai.http://www.baader-planetarium.de/sektion/s33/s33.htm https://www.google.hu/search?hl=hu&site ... UvESTWXINk http://www.cloudynights.com/topic/48922 ... irs/page-2
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.12.10. 14:57

"[quote="géza"]Kezdhetjük http://www.cloudynights.com/forum/65-binoviewers/ Kiváncsi vagyok, mivel fog kirukkolni a Baader. Egyszer mintha S.Attila (Yolo) írt volna róla, kedvet is csinált. Kis csőnél, nagy csőnél, nem is tudom hol jobb. Az a kétszemes látvány nekem azért jobbnak tűnik amit ilyen szerkezettel sajnos nem volt még tapasztalnom. Érdekelnek is majd a szerencsés birtoklók beírásai."

Először is köszönjük Jánosnak a topic megalkotását!
Magam részéről azt gondoltam, hogy ez mér ki is fulladt, de úgy látszik van rá igény.
A saját tapasztalatomat tudom leírni vele kapcsolatban. Kb. 10-15 évvel ezelőtt vettem az akkori William Optics binobenéző készletet./Binobenéző + 1,6 fényút korrektor + 2db 20mm SWAN okli 75.000Ft/
Úgy emlékszem akkor nem is nagyon volt más itthon a piacon.
A SWAN oklik képe magában az akkori első 127/820-as akromátban nagyon tetszett.
Minél többet kukucskáltam vele és nélküle, annál inkább úgy éreztem, hogy a két szemes betekintés ellenére gyengébb képet látok benne. Próbáltam még egy ideig magamra erőltetni, de végül inkább megváltam tőle.
Pedig nem volt olcsó. A WO és Baader termékeiben még nem csalódtam, nem úgy mint egy két SW és Soligor termékben. Szerintem lágyabb, gyengébb fényerejű képet ad, elvesző finom részletekkel. Helyette inkább a jó okulárokat tartom jó választásnak./De ez lehet hogy csak az én véleményem./

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2015.12.10. 15:28-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Sidius

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.10. 15:21

Ezekben a fény több sík felülettel is érintkezik, valószínűleg ezeknek a hibája okoz képromlást. Kevés kritikán aluli gyári sík felület láttam eddig, de a tényleg jó is ritka, igaz, egyik se binobenéző alkatrésze volt. Minden esetre 1/12 lambda -de inkább jobb- minőség kellene minden felületből.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.12.10. 15:26

Én is egy, a Laci által említett összeállítást használtam még abban az időben mikor nálam volt a MACSED 100/1000-es Zeiss AS távcsöve.
Nagyon hasonló tapasztalatom volt vele mint Lacinak.
Arra gondolok, hogy ennyi optikai elem már túl sok volt a jó minőségű képalkotáshoz.
A 20-as okulár önmagában még rendben volt, de az egészet összeszerelve már nem voltam annyira elégedett a képpel.
Ráadásul az az érzésem volt, mintha a binobenézőt használva szűkült volna a látómező, holott a kétszemes észleléstől éppen nagyobb panorámát vártam volna.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.12.10. 16:21

Többször olvastam, hogy az Amici prizmát csillagászati célra kevésbé, inkább természetmegfigyelésre ajánlják.
Hát a binó benézőben is gondolom hasonló megoldások vannak mint az Amiciben és a binokulárokban.
Eleve a sok felületen többször visszaverődő fény, gondolom minden irányváltásnál "sérül".
Gyanítom, hogy ennek van köze a képromláshoz.
Gondoljátok meg, milyen kényesek vagyunk a zenittükör kiválasztásakor /dielektrikus; kvarc bevonat stb./, ott pedig egyszerűbb a fény útja.
Szóval nincsenek csodák.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.12.10. 16:59

Azt hiszem,Laci ráérzett a lényegre. Elképzelem, a HOLDnál adhat valami mást, ezzel kapcsolatban lelkesebb beszámolók vannak. Vagy talán a "finomságokra érzékenyebb szemek" számára hasznos? Nem vagyunk egyformák. Egy színvaknak nehéz elmondani a lilát. Mindenesetre, ha lenne nekem (nem bánnám) kipróbánám K jóminőségű okulárokkal. Valami olvasott emlék motoszkál az agyamban.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2015.12.17. 10:42

Ennél is , mint a legtöbb eszköznél az a legjobb , ha kipróbálja aki ilyenben töri a fejét . Mindenkinek más a szeme , más az elvárása . Én egy régebbi WO-szettet használok és szeretem . (kicsit szokni kellett ) A Hold meg a Nap fantasztikus látvány vele .
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.12.17. 13:29

Holdnézés binokli (10x50), majd nagyobb nagyítással (17x) teleszkóppal (3cm-el nagyobb nyílás!) a látvány a bínó javára dőlt el. Az élményt nem tudom felejteni. Ezért csodálkozom, mikor itt gyakorlottaktól mást olvasok. Valami oknak kell lennie...kettéosztott fény? A pszihé ördöge? Az is feltűnt, főleg földi célokkal kapcsolatban méltatják. A dolog egyébként nagyon érdekelne. Kíváncsi lennék egy óriásbínóval a hasonló bínóbenézős kisteleszkóp mi különbséget éreztet. Ezért jók a táborok.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.12.19. 23:15

A binokularis benezok biztos nehez , draga es bonyolult tavcso toldatok ,de van ki szereti es muveli.
Kerestem a Cloudy Nights forumokban , tudom hogy minden forumban letezik legalab egy ilyen tema ''Mutass tied'':

http://www.cloudynights.com/topic/39454 ... noviewers/

Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”