Ortho okulárok

Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.10.06. 09:06

mephi írta:
Varus írta:Van két University HD ortho okulárom (18 és 7 mm). Az áteresztése kiváló, kivitelezés szempontjából profi, de ha a látómező széle felé jelentkező torzítást vizsgálom, akkor azt kell mondjam, hogy a Tele Vue Plössl szebb képet ad mind az egyszerű 105/600-as RR akromátomban (f/5,7), mind a 60/360 Tele Vue SD refraktorban (f/6). Ez a megállapítás a 18 mm-es orthóra vonatkozik.

Az University HD, Baader Genuine és Fujiyama HD ugyanaz, Japánból származnak. Napjainkban Fujiyama márkanévvel kerülnek forgalomba.


Volt alkalmad összehasonlítani a 7 mm-es ortho-t egy 8 mm-es TVP-vel?
Érdekelne, hogy a fenti tapasztalat rövidebb fókuszra is igaz-e.


Igen:
A 7 mm-es HD orthó, és 8 mm-es TV Plössl okulárjaimat évek óta megelégedéssel használom a 105/600-as RR akromátban (a 6 cm-es Tele Vue távcső még nagyon új szerzemény, azokban még nem próbáltam őket). Ebben a tubusban gyakorlatilag fej-fej mellett produkálnak (zárójelben említem, hogy mélyég-objektumokat, illetve ritkábban üstökösöket szoktam észlelni, bolygókon nem teszteltem az okulárokat).
A fenti tapasztalat ezeknél a rövid fókuszú okulároknál már nem állja meg a helyét. Szerintem a rövid fókusz esetében nincs jelentősége, hogy a HD orthót, vagy a TV Plössl-t vásároljuk meg. Mindkettő minőségi darab, és mindkettő nagyon szép képet ad.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.10.06. 09:47

Saját tapasztalatom, hogy nagyon jó a TV plössl 8mm, de bolygóra észrevehetően a kontrasztosabb a Japán Ortho.
Én 80ed-ben használom mostanában a TV plösslt és ott nagyon jó képet ad a 600mm-es fókusszal 75x nagyítás mellett. Próbáltam 250/1200-ben is de hát a 150x-es nagyítás sem mérvadó. 2x TV barlowal már látható a minőségbeli különbség a 4mm-es Japán Orthoz képest.

Szerintem ezen nincs mit ragozni. Aki bolygóra akar egy jó oksit az valamelyik Japán Orthot választja.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.10.06. 09:55

Az én tapasztalatom is az, hogy a japán orthó kontrasztja a legjobb, bármivel (Radian, Nagler, Ethos, ES, TVP, stb...) összehasonlítva bármilyen távcsőben. Bolygókon egyértelmű, de ködös mélyegeken is árnyalat gazdagabb, rajzosabb képet ad ezeknél. Jön a szezon, nézzétek meg az Orion-ködöt orthóval, a legrészletesebb képet fogjátok kapni.
Látómező: nagyon kevés mélyég nem fér bele egy orthó látómezejébe.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.10.06. 15:18

Igen, mélyégre sajnos nem valami jó az LM, de aki Orthot vesz nem is az lesz az elsődleges szempontja.
De viszont Planetárisra már elég a 42fok is nagy nagyítással. Az M57 színei is derengenek sötét égről már egy 200as távcsőben is. Bolygóra még sok is 42fok, ott van TMB monocentric 30fokos látómezővel ami szintén elég.
Itthon használ valaki ilyen oksi, ha igen írna pár sort róla?

http://ejamison.net/equipment_reviews3.html
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.06. 21:00

Stefi írta:Igen, mélyégre sajnos nem valami jó az LM, de aki Orthot vesz nem is az lesz az elsődleges szempontja.
De viszont Planetárisra már elég a 42fok is nagy nagyítással. Az M57 színei is derengenek sötét égről már egy 200as távcsőben is. Bolygóra még sok is 42fok, ott van TMB monocentric 30fokos látómezővel ami szintén elég.
Itthon használ valaki ilyen oksi, ha igen írna pár sort róla?

http://ejamison.net/equipment_reviews3.html


Szia!

Szerintem nem sok hazai beszámolót fogunk olvasni a TMB okulárokról, mivel ezek ára a hazai orthókhoz és fizetésekhez képest magasak. Ezeket az okulárokat csak megrendelésre hozzák a kereskedők, nem igazán keresett okulár típusról van szó, mivel a LM mérete is csak 30°. A kis LM mellett nincsen szellemkép vagy tükröződés. Igen magas kontraszttal rendelkezik. A betekintés során nem kell a szemnek körbe járni a LM-ben. Eleve a kis 30° LM méret vissza riasztja az amatőrök többségét, mivel nagyon sokan a nagy LM méretre törekednek...

A kis LM mérettel együtt kell élni, cserébe viszont kárpótol a látvány. El kell az embernek dönteni, hogy mit szeretne. Nagyobb LM méret vagy jobb képminőség...

üdvözlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.07. 06:49

Stefi írta:Igen, mélyégre sajnos nem valami jó az LM, de aki Orthot vesz nem is az lesz az elsődleges szempontja.
De viszont Planetárisra már elég a 42fok is nagy nagyítással. Az M57 színei is derengenek sötét égről már egy 200as távcsőben is. Bolygóra még sok is 42fok, ott van TMB monocentric 30fokos látómezővel ami szintén elég.
Itthon használ valaki ilyen oksi, ha igen írna pár sort róla?

http://ejamison.net/equipment_reviews3.html


Számomra igen hasznos volt a fenti linknek az anyagának az elolvasása, annál is inkább mivel ezidáig nem keresgéltem a TMB okulárokkal kapcsolatban ismertető anyagokat. Kétségtelen, hogy ezzel az okulár típussal a gazdagabb, tehetősebb amatőrök lettek megcélozva. Átlag keresettel rendelkező amatőrök számára ezek vásárlása szinte álomnak bizonyulnak. Ha csak bele gondolunk, hogy egy ilyen okulár árából idehaza akár egy 150/1200 mm-es SkyWatcher Newtont tudunk vásárolni egy EQ3 mechanikával együtt. Egy egy ilyen okulár tulajdonosa, biztos lehet abban, hogy az átlagos okulárhoz képest jobb okulárt mondhat magáénak és annak tudatában lehet, hogy a látott kép minden egyes finom részletét láthatja.

üdvözlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.10.08. 09:40

Kis segítség, hogy pontosabb képet kapjunk az ortho-k paramétereiről:

http://www.kkohki.com/English/kkohkiparts.html
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.08. 09:47

mephi írta:Kis segítség, hogy pontosabb képet kapjunk az ortho-k paramétereiről:

http://www.kkohki.com/English/kkohkiparts.html


Nem is akármilyen kis segítség ez János!
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.10.08. 20:45

Íme egy másik link, ahol néhány okulár típus (köztük az ortho) felépítése is megtekinthető:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Okul%C3%A1r
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.10.10. 20:41

Íme még egy teszt a BCO okulárokról:
http://www.firstlightoptics.com/blog/ba ... eview.html

Kicsit elfogúltnak érzem, de azért tanulságos.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”