Ortho okulárok

géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.05.11. 11:55

A Jupiter észleléseddel kapcsolatban jutott eszembe. Nagyon primitiv modon szinszürözöm. Pàr éve "fillèrekért" vettem pàr régi fotoszüröt. Ezeket tartom a szemem elé okulàr fölé. éppen a Jupiternél vettem észre hasznossàgàt szemesnél, persze. Az eredeti foglalatban vannak hagyva az identifikàlhatosàg miatt. Van amik érdekesebb képet varàzsoltak egyes témàknàl, azokbol pattintottam kisebb darabokat és papir foglalatban teszem fényutba. Szegényember vizzel föz....Szerk.,05.20............................................................ezt a napokban hevenyéztem a Mars miatt (kép) a webcam okulàrtoldatba dugom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.05.27. 15:13

Tegnap este kimentem szokásos észlelőhelyemre Szentgál és Kab-hegy közé, látva a szép derült eget és az éjfélkor kelő Holdat. Bár ne tettem volna. Kiábrándító volt, a maszatos ég, még jó, hogy a Jupiter a Mars ilyen fényes volt még talán a Szaturnusz is mutatott magából valamit. Hiába próbáltam az orthókkal részleteket felfedezni, elvéreztek. 150 fölé nem lehetett értékelhető képért vinni a nagyítást. A távcsőfűtést végig nyomattam, mert alkonyattól folyt mindenen a víz. Jelenleg is 75% a páratartalom. Az a baj, hogy egy ilyen kiábrándító helyzet ugyan annyi felkészülést és ráfordítást jelent mint egy élményekben gazdag észlelés.
Majd legközelebb...

D.Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.05.27. 16:49

D.Laci írta:Tegnap este kimentem szokásos észlelőhelyemre Szentgál és Kab-hegy közé, látva a szép derült eget és az éjfélkor kelő Holdat. Bár ne tettem volna. Kiábrándító volt, a maszatos ég, még jó, hogy a Jupiter a Mars ilyen fényes volt még talán a Szaturnusz is mutatott magából valamit. Hiába próbáltam az orthókkal részleteket felfedezni, elvéreztek. 150 fölé nem lehetett értékelhető képért vinni a nagyítást. A távcsőfűtést végig nyomattam, mert alkonyattól folyt mindenen a víz. Jelenleg is 75% a páratartalom. Az a baj, hogy egy ilyen kiábrándító helyzet ugyan annyi felkészülést és ráfordítást jelent mint egy élményekben gazdag észlelés.
Majd legközelebb...

D.Laci


Szia!

Esztergomban is ez volt a helyzet, egész héten. Kitelepülök, már a betanításnál vastag pára lepi el a keresőt, később a csőről is csepeg a víz. A levegő csapnivaló, a Kis Göncölön az 5 mg-s csillagokat sejteni lehet, 12,5 mm-es mérő orthóban (80X nagyítást ad) a halványabb párok kimérésekor szemem szinte belesik az okulárba, hogy lássak is valamit. Egyébként szép műszer, gratulálok!

Zs.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.05.27. 18:33

Megkönnyebbülve olvaslak Titeket, komolyan azt hittem, a szememmel lett probléma. Kezd gond lenni. A finom ködösséget éreztem, nem hittem, attol van a mosodott kép, a holdak jöttek szépen. 65/384 el BCO 6 + Barlovja 1.3 x = 83xos nagyitàssal volt élvezhetö a Jupiter. A Hyp 5mm 3,2re redukàltan 12o x-osan rossz kép volt. Semmi pàralecsapodàst nem tapasztaltam itt, nyirt fü fölött. Szàmit?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.05.27. 20:51

géza írta:Megkönnyebbülve olvaslak Titeket, komolyan azt hittem, a szememmel lett probléma. Kezd gond lenni. A finom ködösséget éreztem, nem hittem, attol van a mosodott kép, a holdak jöttek szépen. 65/384 el BCO 6 + Barlovja 1.3 x = 83xos nagyitàssal volt élvezhetö a Jupiter. A Hyp 5mm 3,2re redukàltan 12o x-osan rossz kép volt. Semmi pàralecsapodàst nem tapasztaltam itt, nyirt fü fölött. Szàmit?


Szia Géza!
Nem tudom mennyire számít, de előkészületkor letettem a szemüvegemet az akku mellé, két perc múlva amikor felvettem nem láttam át rajta a párától és nem akart megszáradni.
Be kellett tennem a belső zsebembe egy rövid időre, hogy használhassam.
Katasztrófa volt, ilyen durván még nem tapasztaltam a párásodást.
Látod Zsolt is ugyan erre panaszkodott jóval távolabb.
Az volt az érdekes, hogy én referenciának általában a Drako fejének közepén lévő csillagot szoktam megfigyelni, ami ha jól emlékszem 5,8mg.
És ezt láttam, igaz időnként csak elfordított látással.


D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.05.27. 21:56

Amiröl irtam, tegnapelött tegnap 22 és fél egy között volt,a kertben. A völgyrészek pàràsabbak. Talàn növényzeti környezet is szàmit.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.06.02. 21:16

Volt egy ''oriasi'' prizmam , kb. 85 x 90 mm oldal meretel.
Ki csereltem egy okularra.
Az okular meg erkezet es nem is akar milyen okular hanem egy ''University Optics'' orthoszkopikus 12.5mm fokuszban es 1.25'' kihuzatban.
Jelentkezek fenykepel.
Derult az eg , megyek ''jatszani'' !

Udv . Mircea
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.04. 16:10

Mircea írta:Volt egy ''oriasi'' prizmam , kb. 85 x 90 mm oldal meretel.
Ki csereltem egy okularra.
Az okular meg erkezet es nem is akar milyen okular hanem egy ''University Optics'' orthoszkopikus 12.5mm fokuszban es 1.25'' kihuzatban.
Jelentkezek fenykepel.
Derult az eg , megyek ''jatszani'' !

Udv . Mircea


Kedves Mircea!

Jó döntöttél, minőségi darabbal bővítetted a meglévő készletedet :D Meglásd nem fogsz benne csalódni!
Kívánok használatához derült, csillagfényekben gazdag napokat!

üdvüzlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.06.16. 21:20

It van az uj ortho okular kepe, egy CircleT 12.5mm .

Orthoscopic ocular 12.5mm University CircleT Japan.JPG


Az orthoszkopikus keszletem most igy nez ki ,balrol jobra :
Kasai 4mm , CircleV 5mm , BCO 6 mm ,Circle V 7mm , Circle V 9mm , Circle T 12.5mm.

Ortho oculars line-up.JPG




Vetem egy mikroszkop okular keszletet is , koztuk ez az okular is volt.
A CZJ K 30x vagyis f= 8.3mm okular nagyon alkalmas csillagaszati eszlelesekre , tiszta ,kontrasztos kepet ad es az eg hatter nagyon sotet.
Szivesen ajanlom a CZJ K30x okulart.
Az atmero 23.2 mm , adapter szukseges ,mint balra lathato.

Ocular microscop Carl Zeiss K 30x 8.3mm - 23.2 mm si adaptor 1.25''.JPG


Nagyon ,de nagyon szeretm ezeket az ortho okularokat , mindegyiket !

''Ortoscopium usque in aeternum''

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.06.17. 18:28

Mircea írta:It van az uj ortho okular kepe, egy CircleT 12.5mm .

Orthoscopic ocular 12.5mm University CircleT Japan.JPG


Az orthoszkopikus keszletem most igy nez ki ,balrol jobra :
Kasai 4mm , CircleV 5mm , BCO 6 mm ,Circle V 7mm , Circle V 9mm , Circle T 12.5mm.

Ortho oculars line-up.JPG




Vetem egy mikroszkop okular keszletet is , koztuk ez az okular is volt.
A CZJ K 30x vagyis f= 8.3mm okular nagyon alkalmas csillagaszati eszlelesekre , tiszta ,kontrasztos kepet ad es az eg hatter nagyon sotet.
Szivesen ajanlom a CZJ K30x okulart.
Az atmero 23.2 mm , adapter szukseges ,mint balra lathato.

Ocular microscop Carl Zeiss K 30x 8.3mm - 23.2 mm si adaptor 1.25''.JPG


Nagyon ,de nagyon szeretm ezeket az ortho okularokat , mindegyiket !

''Ortoscopium usque in aeternum''

Udv , Mircea



Igen szép készlet Mircea! Azonban az a BCO 6 mm ott középen megérdemelne egy kis légpumpa fúvást szó, mi szó :D
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”