Ortho okulárok

Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.10.12. 15:09

mephi írta:
Stefi írta:.... Bolygóra még sok is 42fok, ott van TMB monocentric 30fokos látómezővel ami szintén elég.
Itthon használ valaki ilyen oksi, ha igen írna pár sort róla?

http://ejamison.net/equipment_reviews3.html


Eddig fogalmam sem volt, hogy milyen a monocentrikus felépítés, így rákerestem, és ezt találtam:
https://en.wikipedia.org/wiki/Eyepiece


Majdnem ugyanaz mint a nálunk jól ismert, szintén Háromtagú, Kellner elrendezésű okulár a bárim oksi, szóval nem lehet minőségben sok különbség a kettő között... :D

Egyébként kíváncsi lennék egy 3,6mm-es bárium oksira.
Itthon is kapható nálunk de senkinek a készletében nem láttam még ilyet.
Ez csak azért jutott eszembe mert sok külföldi tesztben látható hogy Orto, RKE, és egyéb jobb minőségü okulárokkal együtt tesztelik.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.10.12. 15:24

Gábor1967 írta:Ismertek a János által közölt oldalhoz hasonló oldalakat, ahol utána lehetne nézni a kevésbé ismert okulároknak a felépítési rajzához?

üdv, Gábor


http://www.telescope-optics.net/eyepiec ... tion_2.htm

http://www.quadibloc.com/science/opt04.htm

http://www.handprint.com/ASTRO/IMG/eyepieces.gif

eyepieces.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára mephi 2015.10.19. 10:28-kor.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.16. 10:54

Köszönöm János, hogy próbáltál a lehetőségeidhez képest gyorsan a segítségemre sietni! Számomra is volt a be linket anyagok közt olyan felépítésű okulár, amelyről ugyan már hírből hallottam, de felépítéséről még ezidáig nem láttam képes anyagot. Pedig igazán jó lenne megismerni azokat az újabb okulár csodáknak a felépítését, amelyek ma a piacon forgalomban vannak. Szívesen látnék, de szerintem más is ilyen képes anyagot vagy linket.

Üdvözlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.10.18. 18:14

Stefi irta :

''Majdnem ugyanaz mint a nálunk jól ismert, szintén Háromtagú, Kellner elrendezésű okulár a bárim oksi, szóval nem lehet minőségben sok különbség a kettő között... :D''

Nem ismerem a Barium okularokat de azert mert nekem van egy rakas Kellner okularok (koztuk Circle T is) es van egy SS 12,8 mm okular is ,merem alitani hogy a Monocentrikus okli es a Kellner-legyen az Barium is- kulon bolygorol szarmaznak.
Az SS okulart -vagyis ''Simetric Solid''- Silviu aka ''zoth'' baratom fejlesztete es ez a Plossl okular modositot / ''solid'' valtozata.
SS okli ugyan ugy a ''solid'' okularok csalad tagja mint a monocentrikus.
A 12,8 mm Solid Ramsden okularon kivul van meg egy 10mm SR okularom ,vagyis egy Solid Ramsden.
Es volt egy 8mm Solid Ramsden is.
Szereny velemenyem szerint ,kontraszt es felbontas szempontbol , a ''solid'' okularok olyanok a tobbi okularokal szemben mint a mamba a kobra-val szemben!

SS 12,8mm.jpg


SS 12,8mm spot.jpg


(Ahogyan latszik a linkelt topicban,''zoth'' vagyis Silviu hozaszolasokban , nekem is volt valami hozajjarulas ez okularok fejleszteseben... :oops: )

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic ... sc&start=0

Az SS lato mezoje csak kb 30 fok es az optimalis nyilas viszony F/D = 12,5 vagy hoszab.
De szeretnek latni mas okulart amelyiknel az aberaciok az Airy korong mereteben vannak zarva.

Ahogyan mondtam ,csak velemeny...

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2015.10.19. 08:37

Egy kis nézelődni való! Van még egy "Evolution of Eyepieces" PDF, csak 3 Mb és nem tudom ide tölteni.

Okulary.jpg

eyepiece.jpg

eyep.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.10.19. 10:26

Most aztán mindent láttunk ami az elméletet megalapozza.
Okosabbak is lettünk, vagy csak használjuk tovább az orthot?
Már akinek van.
D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.19. 11:49

Szerintem mindenki használja tovább a meglévő oulárjait! Aki új okulár vásárlása mellett dönt, annak adhat némi segítséget a fórumon megbeszéltek, képek. Saját magunknak kell eldönteni, hogy orthót vagy inkább más rendszerű okulárt vegyünk az olcsóbb vagy a drágább árkategóriából.

üdvüzlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.10.19. 13:10

Gábor1967 írta:Szerintem mindenki használja tovább a meglévő oulárjait! Aki új okulár vásárlása mellett dönt, annak adhat némi segítséget a fórumon megbeszéltek, képek. Saját magunknak kell eldönteni, hogy orthót vagy inkább más rendszerű okulárt vegyünk az olcsóbb vagy a drágább árkategóriából.

üdvüzlettel,
Gábor


Jól szóltál Gábor!

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.19. 14:12

Érdemes volna egy összeállítást készíteni a fellelhető okulár tipusokról, felépítésükről - amelyet aztán egy ismertető cikk formájában a Meteorban vagy az Amatőrcsillagászok Kézikönyvében közreadni. Az idáig bemutatott tipusok csupán a jéghegynek a teteje, volna még mit összegyűjtögetni.

üdvüzlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.10.19. 14:47

Tünődésem. A modern komoly csillagvizsgálókban található okulár? Lencsés cső ha van, arra gondolok.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”