Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.05.30. 17:05

mizar írta:
2023.05.30. 16:28

Köszi, ez nem néz ki rosszul, és a paraméterek is jót ígérnek. A legnagyobb szélessége ha nem nagyobb 60 mm-nél akkor megfontolandó, mert annyi fér el max.
Bőven 60mm alatt van. Szerintem ennyiért simán megéri, másrészt ezekről talász bőven infót a CN-on.
Elég pozitívak a vélemények és szinte mindenkinek ezt ajánlják,aki nem akar sokat költeni,de jó okulárt szeretne.
Ha érdekel,BST Starguider vagy Astrotech Paradigma néven keresd.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.05.30. 17:51

Anti_45 írta:
2023.05.30. 16:33
Lovász András írta:
2023.05.30. 16:16
Kérdés, hogy a binóba tekintve vajon elfér-e a nózi?
Ugyebár nem túl karcsú a felépítése... ami persze jó jel korrekció szempontjából, csak hát... :?
Nem nagy okulár.
Screenshot_2023-05-30-16-30-22-376-edit_com.android.chrome.jpg
Ez a kép a TS oldaláról van. Ott is kapható,csak drágább.
No, erre már nem vettem a fáradságot, hogy megnézzem. :oops:
Köszi, hogy feltetted. Minden jel arra mutat, hogy egy ígéretes okulárról van szó. Jó tudni, hogy ilyen is van. :)
Jelenleg ilyen kiesésgátló horonnyal rendelkező okulárom nincsen. Ezt vajon tisztességesen be tudja fogadni a benéző hüvelye?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.05.31. 06:09

Anti_45 írta:
2023.05.30. 17:05
mizar írta:
2023.05.30. 16:28

Köszi, ez nem néz ki rosszul, és a paraméterek is jót ígérnek. A legnagyobb szélessége ha nem nagyobb 60 mm-nél akkor megfontolandó, mert annyi fér el max.
Bőven 60mm alatt van. Szerintem ennyiért simán megéri, másrészt ezekről talász bőven infót a CN-on.
Elég pozitívak a vélemények és szinte mindenkinek ezt ajánlják,aki nem akar sokat költeni,de jó okulárt szeretne.
Ha érdekel,BST Starguider vagy Astrotech Paradigma néven keresd.
Köszönöm, ez tényleg gy jó lehetőség.
Török
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2011.10.10. 19:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Török » 2023.06.06. 01:16

Sziasztok!
Nemrég lettem gazdája én is egy 25 mm-es Lacerta PFF okulárnak. Nincs átfogó okulár tapasztalatom, de összességében jó benyomást keltett bennem. Kézhez véve minőséginek érződik az anyagfelhasználás (fém és gumi elemek, puha gumi védőkupakok). A szemkagyló visszahajtható, de akár könnyen le is vehető. A betekintési távolság kényelmes, a szemkagylót az archoz érintve már belátható a teljes látómező.(ez az érintés ad is egy kis stabilitást a szem pozícionálásában) A látómező határolás éles vonallal történik. Kipróbálni a 90mm f10 akromátommal tudtam telihold idején gyenge szélben. A kép éles, egészen a széleken tapasztalható csak némi torzítás de az említett nyílásviszonnyal nem feltűnő. Ha végigkövetek egy csillagot a képmező pereméig akkor észrevehető a csillag fokozatos torzulása, egyébként ha középen nézelődök, a perifériában nem szembetűnő a hiba. A teliholddal durva szellemképet becsillanó belső falat nem tapasztaltam.
Egyetlen negatív élményem a kúpos kiesésgátló foglalattal volt. A kúpos rész után az átmérő egy kis szakaszon még visszavált a teljes átmérőre( gondolom a központosítás miatt). Ezt a kis vállat éppen érintették alulról a zenittükröm rögzítő csavarjai (távcsőhöz kapott alap tükör). A szorító felület annyira minimális volt, hogy megszorítva a csavarokat kimozdult az okulár. Végül egy 1 mm hézagoló gyűrűt húztam az okulár tövére, így a csavarok már a kúpos részen szorítottak, az okulár pedig merőlegesen és szilárdan rögzült. Egyébként a barlow lencsém "C" alakú réz szorítógyűrűje gond nélkül rögzítette mindenféle barkácsolás nélkül is. Ezt nem mondanám a lencse hibájának, hasonló szerintem előfordul a különböző kiesésgátló és rögzítő módszerek kombinációjában máshol is.
Összemérni a meglévő FMC Plössl és kínai "aspheric" okulárjaimmal tudtam. A 32mm plössl-t egyértelműen a háttérbe fogja szorítani ( közel azonos valós látómező, szélesebb látszólagos mellett), de a hasonló nagyítás miatt még lehet hogy a 20mm-est is. A látómezővel kapcsolatban több helyen szóba kerül, hogy ekkora fókusszal és a hozzátartozó field stop-pal nem biztos, hogy kijön a 65°. Nos ebben lehet valami, én a 23 mm aspheric okulárhoz tudom hasonlítani ami 62° papíron. A lacertát sem látom szélesebbnek, ettől eltekintve kényelmes látómezőt nyújt főleg a plössl-ökhöz képest.

(Egyébként ez a 23mm aspheric okulár a saját ligájában nagyon jó ár érték aránnyal rendelkezik. Ha jól láttam 3 tagból áll, egy aktromatikus mezőlencséből és az aszférikus műanyag(!) szemlencséből. Valamilyen egyszerű bevonata van. Nagyon hosszú betekintési távolság és 60°látómező, mindez super barium áron. A 23 és a 10 mm-es variáns használható.)
Péter
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2023.06.06. 22:51

Szia Péter!
A maga árkategóriájában szerintem is jó kis okulár ez a Lacerta PFF 25 mm.
Azon azért csodálkozom, hogy a Holdat vizslatva nem tűnt fel a szemről visszaverődő fény zavaró hatása. Sötétebb objektumoknál ez nem jelentkezik. (Ez nyilvánvaló.)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.06.10. 22:29

Ha már úgyis a PFF-ekről van szó akkor az 5,5mm PFF-el kapcsolatban leírnám a további tapasztalataimat, most már összehasonlításban, ugyanis annyira zavar a korábban már említett vsz. a szaruhártyáról történő csillagszerű visszaverődéses becsillanás a fényesebb bolygók esetén, hogy vettem egy ES5,5/62-t.

A becsillanás úgy tűnik az 5,5mm fókusszal+az én szememmel lehet összefüggésben, ugyanis megvan az ES-ben is kb. azon a távolságon betekintve, ahol a PFF pupillatávja van, igaz nem olyan zavaróan és markánsan. Az ES pupillatávja viszont rövidebb a PFF-énél, és ott már eltűnik ez a jelenség. Van olyan ezek szerint, hogy valakinek néha jobb a rövidebb pupillatávolság.
A látómező bár az PFF-nek névlegesen 60 fok, semmivel nem tűnik kisebbnek az ES 62 fokosnál. Ez jó hír mert a 25mm PFF-ről pl. többen írják, hogy annak a névleges 65-foka valójában csak 62 fok és abból is a szélső 2 fok használhatatlan.
A kép a széleken nekem nem tűnt rosszabbnak az ES-hez képest. Az a csillag, ami az ES-nél a láthatóság határán billegett, pontosan így a láthatóság határán billegve de látható volt a PFF-el is. Szorosabb kettősök esetén, amit az ES bontott éppúgy bontotta a PFF is.
A Hold esetén mutatkozott egy komoly előny az ES javára: A holdsarlót észlelve ahol meg nem világított rész volt ott a PFF-ben csúnya betükröződés, mintha az okulár belső falát látnám megvilágítva, jelentkezett. Ugyanez az ES esetén nincs, Holdat egyértelműen jobb vele olyankor észleni, ha a látómezőnek csak egy részét (<60%) foglalja el a Hold megvilágított része. Egyébként magán a Hold felszínén ugyanolyan szépek a részletek.

Sajnos mostanában nincs olyan bolygó amin részleteket lehetne megfigyelni, így ebből a szempontból még nem tudtam őket összevetni.

Összességében szerintem az 5,5 PFF egyáltalán nem szerepel rosszul a több mint 2x annyiba kerülő hasonló paraméterű ES-el szemben. Nekem egyénileg mindenképpen jobb az ES az említett okból, de ha valakinek nincs ilyen problémája és nem prémiumkategóriás vonalon gondolkodik (azaz nem szánja rá egy PFF árának 5-10x-esét) akkor szerintem nem fog csalódni. Ráadásul abszolút korrekt a kivitelezése, kézbevéve nincs gagyiérzet, a fogásjavító recézett gumi az oldalán pedig olyan plusz, ami nekem az ES esetén kifejezetten hiányzik.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Barlow76
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.06.12. 16:16

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Barlow76 » 2023.06.19. 20:06

Szep estet kivanok. Lenne kerdesem :) Van e aki hasznal-t Lacerta 69° 30mm ed okullart, f/5 tavcsovel? Es van e aki hasznal-t Explore Scientific 68° 34mm okullart szinten f/5 tavcsovel a ketto okullar kozott a dupla arkulombseg az Explore Scientific javara ,a benne latott kep minosege igazolja ? A latomezo korigaltsagara gondolok mindket okullarnal. Elore koszonom a valaszokat. Tovabbi szep estet kivanok.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.07.21. 08:20

A Lacerta korrigáltsága elmarad az ES-étől nemcsak az asztigmia, hanem a mezőgörbület miatt is. A kontrasztjuk viszont hasonló.
Az általam próbált Lacertában napról napra gyűlt a szemét a lencsék között (emiatt elálltam a vásárlásától), az ES-eknél még soha nem tapasztaltam ilyet. Eleve vízállóak...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2023.08.31. 13:47

Sziasztok!

A William Optics 80/545 refraktoromhoz szeretnék most már egy 2"-os okulárt választani a 68-70 fok látómezővel rendelkező kategóriából. Cél a nagy méretű diffúz ködök észlelése széles látómezőben. Milyen okulárt ajánlanátok nekem jó szívvel?
Az apm-nél most kínálnak egy használt Pentax XW 40 okulárt 499 euróért. Ezeken kívül találkoztam a Tele Vue Panoptic 35 vagy 41 mm-es példányokkal, de ezek igen drágák. Az olcsóbb árfekvésben nézegettem a Lacerta ED 40-et, a 100 ezer forint fölötti kategóriában pedig az ES 40 mm-es példányt. Aztán ott lenne még az eredeti TMB Paragon 40, ezt azonban már nem gyártják.

Köszönettel:
Varus
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2023.08.31. 14:46

Varus írta:
2023.08.31. 13:47
Sziasztok!

A William Optics 80/545 refraktoromhoz szeretnék most már egy 2"-os okulárt választani a 68-70 fok látómezővel rendelkező kategóriából. Cél a nagy méretű diffúz ködök észlelése széles látómezőben. Milyen okulárt ajánlanátok nekem jó szívvel?
Az apm-nél most kínálnak egy használt Pentax XW 40 okulárt 499 euróért. Ezeken kívül találkoztam a Tele Vue Panoptic 35 vagy 41 mm-es példányokkal, de ezek igen drágák. Az olcsóbb árfekvésben nézegettem a Lacerta ED 40-et, a 100 ezer forint fölötti kategóriában pedig az ES 40 mm-es példányt. Aztán ott lenne még az eredeti TMB Paragon 40, ezt azonban már nem gyártják.

Köszönettel:
Varus
A felsoroltak közül csak a TMB Paragonba nem néztem még. Az XW és Panoptic mind-mind kiváló oklik, a Lacerta ED külső 30% szerintem használhatatlan, az ES-nek pedig a betekintési kényelme nem győzött meg. Ha meg tudod engedni magadnak, Pentax vagy TV.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”