Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.04.11. 15:38

pisza írta:
2021.04.11. 13:31
Sándor, nekem van egy Televue-Panoptikom, 35-mm es, 68 fokos LM.
Ha gondolod szívesen kölcsönadom próbálgatni.

T.Csaba
Köszönöm, Csaba, rendes vagy!
Az az igazság, hogy alkalomhoz kötődő beszerzés lesz, amiről én nem is tudok.
Mint karácsonykor a zenittükör.
Arról sem tudtam, de gondolom ismerős a helyzet mindenkinek. :D
Mondjuk a vége még lehet meglepetés. :o
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.04.11. 17:43

vgyurma írta:
2021.04.10. 18:29
F/5-nél nem csinálta a babos effektet egyik sem, de tartok tőle, gyenge fényerőnél sok okulárnál elő fog jönni, legalább is nekem ez a tapasztalatom.
Megint tanultam valamit. :)
Eddig úgy gondoltam, hogy ez a "vesebab képzés" csak a barlow-k "specialitása". De ezek szerint minden csőben, ahol kicsi a nyílásviszony, előjön. Tehát ha jól sejtem, a barlow is csak azért "csinálja", mert a fókusz nyújtásával lecsökkenti a fényerőt.

Ha ez a helyzet, akkor van egyáltalán olyan okulár, amely egy kis fényerejű távcsővel párosítva nem vesebabozik? Gondolom csak azok, amelyeket eleve kis LM-vel építenek; akkorával, hogy jó messziről belátható legyen a teljes LM. (Merthogy a vesebabozással mindig az a baj, hogy nem enged olyan közel a szemlencséhez, ahonnan belátni a teljes LM-t, ezáltal csökkentve azt...)

Akkor viszont miért írják az extendereknél, hogy azok nem változtatják meg a szemtávolságot (azaz gondolom nem vesebaboznak), hiszen azok is nyílásviszony-csökkentő hatásúak; vagy valami fölött elsiklok? :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.04.16. 20:01

Sanyi, de ha érdekel van egy TV-Powermate 5X -öm , (pont a Kutteredhez találták ki) igen jó, beszerzési áron eladó, de csak 1.25 -ös kihuzatba való. Szerintem nem lehet roszz vagy 2000 X nagyításhoz :D :D :D
Komolyra a szót: tényleg eladó egy ilyen termék:

https://tavcso.hu/termek/TVB2

Karcmentes, dobozában, csak azért eladó, mert ekkora nagyítást fix okulárokkal érek el.
Az ár alkuképes, főleg azért mert még nem mondtam semmit :D :D

Tisza Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.04.16. 21:09

pisza írta:
2021.04.16. 20:01
Sanyi, de ha érdekel van egy TV-Powermate 5X -öm , (pont a Kutteredhez találták ki) igen jó, beszerzési áron eladó, de csak 1.25 -ös kihuzatba való. Szerintem nem lehet roszz vagy 2000 X nagyításhoz :D :D :D
Komolyra a szót: tényleg eladó egy ilyen termék:

https://tavcso.hu/termek/TVB2

Karcmentes, dobozában, csak azért eladó, mert ekkora nagyítást fix okulárokkal érek el.
Az ár alkuképes, főleg azért mert még nem mondtam semmit :D :D

Tisza Csaba
Az idén már nem lesz ég, el kell adni mindent!

Szóval a távcsöved nem bírja a 2000x nagyítást.
Elég gáz! :lol:
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.04.16. 21:23

Ráadásul belinkel egy 2x barlowt. :D
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.04.16. 21:44

kazi írta:
2021.04.16. 21:23
Ráadásul belinkel egy 2x barlowt. :D
:D :D :D
Csaba! Csak nem Angliában voltál nyitó bulin lazítani? :lol:
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.04.17. 07:24

Az 5X-ö az tényleg csak vicc lenne, ( a Sanyi kutter-kukkerére céloztam) de a TV 2X barlow tényleg eladó. Szép állapotú, az ára 40 ezer ft lenne.
Csaba
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.05.12. 14:30

Mostanában elég gyakran használom párhuzamosan a 16mm-es Nagler (82 fok) és a 24mm ES (68 fok) okulárokat, amelyek kb. a legnagyobb látószögű 1,25 inches okulárok. Hadd osszam meg veletek a tapasztalatokat.
Alapvetően (ahogy várható), a Naglernek szebb a képe, egyértelműen kisebb a széltorzítása, a kómahiba szinte észrevehetetlen. De a különbség nem végzetes, az ES is szép képet ad.
A Nagler betekintési kényelme is nagyobb: az ES-nél azért eléggé figyelni kell a függőleges betekintésre. Valószínűleg önmagában ez is teljesen elfogadható mértékű, de mivel most gyakran kellett közvetlenül váltogatnom a Naglerrel, feltűnő volt, hogy érezhetően máshogy, pontosabban kell belenézni.
(Megjegyzendő, hogy a 11mm-es ES 82 fokos és a 16 mm-es Nagler között közel sem ilyen feltűnő a különbség, a széltorzításban éppen hogy csak észrevehető a különbség a Nagler javára, a betekintésben meg én nem érzékeltem differenciát. A bevonatok kicsit jobbnak tűnnek a Nagleren, mintha a halványabb alakzatoknál kicsit jobb lenne a kontraszt, de mivel itt elég nagy a különbség az alakzat látszó méretében, meg a látómezőbeli keretezésben - nem biztos, hogy ez a különbség szignifikáns. Ezt egy 14 mm-es 82 fokos ES-sel való összehasonlításban lehetne jobban megnézni.)

Az én távcsövemben (254/1200 Newton), az ES 61 ívperces a Nagler pedig 75 ívperces méretű valódi látómezőt ad. Az a tapasztalatom, hogy a nagyobb látómező sokszor kihasználható: azért vannak 50 ívpercnél nagyobb alakzatok is, és ezeknél még a kisebb minőségi különbségek ellenére is jobban megfigyelhetők a részletek a 24mm-es okulárban. Ezért a 16 mm-es látómezejét nagyrészt kitöltő, vagy abból kicsit kilógó alakzatoknál rendszeresen használom, és használni is fogom. Viszont a 30-50 ívperc közötti alakzatoknál azért egyértelműen megéri a Naglert használni.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.05.13. 08:32

Ankalimon írta:
2021.05.12. 14:30
...Az én távcsövemben (254/1200 Newton), az ES 61 ívperces a Nagler pedig 75 ívperces méretű valódi látómezőt ad...
Gondolom véletlenül elírtad; valójában az ES 81 ívpercet, a Nagler pedig 65-öt ad.

Valamit már az elején érdemes leszögeznünk: ilyen nagy látószögeket leképező okulárokat Newtonban CSAK kómakorrektorral érdemes összehasonlítani, mivel pl. az ES 24/68-as 11x(!) akkora területet képez le, mint amekkorát az objektív diffrakcióhatárolt kómahibával tud!!! Tehát csak a LM mintegy középső 9%-át látjuk kómamentesnek ennél a fényerőnél (F/4,72). Egy fényerős Newtonban két különböző nagyságú égterületet leképező okulárt kómakorrektor nélkül összevetni nagyon nehéz és nincs is sok értelme, mivel az optikai tengelytől távolodva rohamosan nő az objektív kómahibája, ami simán elnyomja az okulár -más jellegű- széltorzítását. A kómakorrektor segítségével ugyanez az objektív közel másfélszer akkora (40 mm) égterületet képez le diffrakcióhatároltan(!), mint az ES 24/68-as (27 mm), és ez NAGGGYON nem mindegy. (Refraktornál más a helyzet: a képsík görbületet simán képes kompenzálni egy jó okulár, de sajnos a paraboloid tükör kómahibájával nem tud mit kezdeni.)

Amúgy egyetértek a tapasztalataiddal, nekem is hasonlóak, viszont úgy vélem, nem feltétlenül a márka miatt van a különbség. Máshol már leírtam, hogy az ES 24/68-as széle kicsit önmagában asztigmiás (ez lupeként használva is látszik). A 82 fokos ES-eknél ilyet nem tapasztaltam. Sajnos valamiért Mozdonyos hsz.-a eltűnt, pedig örültem, hogy szóba hozta az ES 30/82-esét: annak ellenére, hogy több, mint 2 fokot képez le, az én szememben ez a világbajnok. Kómakorrektor nélkül is nagyon szép képe van, de korival faltól falig felülmúlhatatlanul makulátlan! Mellette bizony megszégyenült az én ES 24/68-asom és szembetűnő volt a különbség! ES-ből ezen kívül nekem csak a 6,7/82-es és a 4,7/82-es van meg, kómakorrektorral ezek is faltól falig tökéletes képet adnak. Az sem probléma, ha a nehezebb kettősök elkóricálnak az optikai tengelytől: mindenütt ugyanúgy bomlanak. Egy kompaktabb NYH vagy egy nagyobb GH is nagyobb élmény korrektorral.

A különböző nagyítást adó okulárok összevetése is becsapós lehet.

Nagyon kíváncsi lennék pl. egy TV Panoptic 24/68 vs. ES 24/68 tesztre is hazai tapasztalt amatőrtől.

Érdekes, hogy pl. az ES 24/82-es vízálló(!) okulár jóval olcsóbb, mint a TV Panoptic 24/68-as. Feltételezve, hogy ez az ES is hasonlóan brilliánsra sikeredett, mint a 30-as tesója, biztosan nem a kisebb LM-jű TV-t választanám; még akkor sem, ha az utóbbi tökéletes...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.05.13. 17:15

Lovász András írta:
2021.05.13. 08:32
Ankalimon írta:
2021.05.12. 14:30
...Az én távcsövemben (254/1200 Newton), az ES 61 ívperces a Nagler pedig 75 ívperces méretű valódi látómezőt ad...
Gondolom véletlenül elírtad; valójában az ES 81 ívpercet, a Nagler pedig 65-öt ad.

Valamit már az elején érdemes leszögeznünk: ilyen nagy látószögeket leképező okulárokat Newtonban CSAK kómakorrektorral érdemes összehasonlítani, mivel pl. az ES 24/68-as 11x(!) akkora területet képez le, mint amekkorát az objektív diffrakcióhatárolt kómahibával tud!!! Tehát csak a LM mintegy középső 9%-át látjuk kómamentesnek ennél a fényerőnél (F/4,72). Egy fényerős Newtonban két különböző nagyságú égterületet leképező okulárt kómakorrektor nélkül összevetni nagyon nehéz és nincs is sok értelme, mivel az optikai tengelytől távolodva rohamosan nő az objektív kómahibája, ami simán elnyomja az okulár -más jellegű- széltorzítását. A kómakorrektor segítségével ugyanez az objektív közel másfélszer akkora (40 mm) égterületet képez le diffrakcióhatároltan(!), mint az ES 24/68-as (27 mm), és ez NAGGGYON nem mindegy. (Refraktornál más a helyzet: a képsík görbületet simán képes kompenzálni egy jó okulár, de sajnos a paraboloid tükör kómahibájával nem tud mit kezdeni.)

Amúgy egyetértek a tapasztalataiddal, nekem is hasonlóak, viszont úgy vélem, nem feltétlenül a márka miatt van a különbség. Máshol már leírtam, hogy az ES 24/68-as széle kicsit önmagában asztigmiás (ez lupeként használva is látszik). A 82 fokos ES-eknél ilyet nem tapasztaltam. Sajnos valamiért Mozdonyos hsz.-a eltűnt, pedig örültem, hogy szóba hozta az ES 30/82-esét: annak ellenére, hogy több, mint 2 fokot képez le, az én szememben ez a világbajnok. Kómakorrektor nélkül is nagyon szép képe van, de korival faltól falig felülmúlhatatlanul makulátlan! Mellette bizony megszégyenült az én ES 24/68-asom és szembetűnő volt a különbség! ES-ből ezen kívül nekem csak a 6,7/82-es és a 4,7/82-es van meg, kómakorrektorral ezek is faltól falig tökéletes képet adnak. Az sem probléma, ha a nehezebb kettősök elkóricálnak az optikai tengelytől: mindenütt ugyanúgy bomlanak. Egy kompaktabb NYH vagy egy nagyobb GH is nagyobb élmény korrektorral.

A különböző nagyítást adó okulárok összevetése is becsapós lehet.

Nagyon kíváncsi lennék pl. egy TV Panoptic 24/68 vs. ES 24/68 tesztre is hazai tapasztalt amatőrtől.

Érdekes, hogy pl. az ES 24/82-es vízálló(!) okulár jóval olcsóbb, mint a TV Panoptic 24/68-as. Feltételezve, hogy ez az ES is hasonlóan brilliánsra sikeredett, mint a 30-as tesója, biztosan nem a kisebb LM-jű TV-t választanám; még akkor sem, ha az utóbbi tökéletes...
Szia.
Én töröltem a hsz-t.
Gondoltam ilyen hosszú idő után nem érdekel
senkit.
Egyébként rád hallgatok meg Ankalimonra,
hogy legyen normális kilépőpupilla, meg látómező is.
Ezért váltok az ES82/30-ra meg hozzá
2"-os UHC-ra.
Tavaly ősz óta nem is észleltem a távcsővel.
Csak binoklival.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”