Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.05.19. 11:44

Hosszas fontolgatás, válogatás, olvasgatás, próbálgatás és tanácskérés után úgy döntöttem, hogy beszerzek egy új nagylátómezős okulárt elsősorban a Richest-Field megfigyelésekhez.
Jött némi céges jutalom is, és így végül az Explore Scientific 100 fokos 25 mm-es okulárját rendeltem meg (már egy éve szemezgetek vele). A korábbi Omegon Oberon és Sky Panorama oklik sem voltak rosszak, de azért ezekben már előjöttek a fényerős tubusok optikai hibái és a 32 mm-es okulár kilépő pupilla értéke sem volt optimális már. Abba bízom, hogy ennél az okulárnál az akromátomnál kisebb lesz fókuszsíkgörbület, a newtonnál kicsit csökken a kómahiba, a kilépő pupilla közelebb lesz az ideálishoz, és az azonos látómező melletti nagyobb nagyításnál több részlet lesz látható nagy kiterjedésű halvány objektumoknál.
(Ez már az ES-nél is a nagyon drága cuccok közé tartozik, és ezért komolyan fontolgattam az árban vele összemérhető 31mm-es Naglert is. De összegészében a nagyobb nagyítás, ideálisabb kilépő pupilla miatt ez látszott jobbnak - még ha a Nagler optikai korrekcióját egy kicsit jobbnak is jelzik a beszámolók. És ezzel egyszerre két okulárt tudok kiváltani.)

Most várom nagyon. Ha megjött, majd beszámolok a tapasztalatokról.

(Ha kipróbálás után bejön a dolog, akkor valószínűleg lecserélem a Sky Panorama sorozat többi tagját is ES okulárokra, hogy egységes legyen a készlet.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.05.19. 21:00

Ankalimon írta:
2020.05.19. 11:44
Hosszas fontolgatás, válogatás, olvasgatás, próbálgatás és tanácskérés után úgy döntöttem, hogy beszerzek egy új nagylátómezős okulárt elsősorban a Richest-Field megfigyelésekhez.
Jött némi céges jutalom is, és így végül az Explore Scientific 100 fokos 25 mm-es okulárját rendeltem meg (már egy éve szemezgetek vele). A korábbi Omegon Oberon és Sky Panorama oklik sem voltak rosszak, de azért ezekben már előjöttek a fényerős tubusok optikai hibái és a 32 mm-es okulár kilépő pupilla értéke sem volt optimális már. Abba bízom, hogy ennél az okulárnál az akromátomnál kisebb lesz fókuszsíkgörbület, a newtonnál kicsit csökken a kómahiba, a kilépő pupilla közelebb lesz az ideálishoz, és az azonos látómező melletti nagyobb nagyításnál több részlet lesz látható nagy kiterjedésű halvány objektumoknál.
(Ez már az ES-nél is a nagyon drága cuccok közé tartozik, és ezért komolyan fontolgattam az árban vele összemérhető 31mm-es Naglert is. De összegészében a nagyobb nagyítás, ideálisabb kilépő pupilla miatt ez látszott jobbnak - még ha a Nagler optikai korrekcióját egy kicsit jobbnak is jelzik a beszámolók. És ezzel egyszerre két okulárt tudok kiváltani.)

Most várom nagyon. Ha megjött, majd beszámolok a tapasztalatokról.

(Ha kipróbálás után bejön a dolog, akkor valószínűleg lecserélem a Sky Panorama sorozat többi tagját is ES okulárokra, hogy egységes legyen a készlet.)
Most 102/500 vagy 120/600-ad van?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.05.19. 21:34

kazi írta:
2020.05.19. 21:00
Ankalimon írta:
2020.05.19. 11:44
Hosszas fontolgatás, válogatás, olvasgatás, próbálgatás és tanácskérés után úgy döntöttem, hogy beszerzek egy új nagylátómezős okulárt elsősorban a Richest-Field megfigyelésekhez.
Jött némi céges jutalom is, és így végül az Explore Scientific 100 fokos 25 mm-es okulárját rendeltem meg (már egy éve szemezgetek vele). A korábbi Omegon Oberon és Sky Panorama oklik sem voltak rosszak, de azért ezekben már előjöttek a fényerős tubusok optikai hibái és a 32 mm-es okulár kilépő pupilla értéke sem volt optimális már. Abba bízom, hogy ennél az okulárnál az akromátomnál kisebb lesz fókuszsíkgörbület, a newtonnál kicsit csökken a kómahiba, a kilépő pupilla közelebb lesz az ideálishoz, és az azonos látómező melletti nagyobb nagyításnál több részlet lesz látható nagy kiterjedésű halvány objektumoknál.
(Ez már az ES-nél is a nagyon drága cuccok közé tartozik, és ezért komolyan fontolgattam az árban vele összemérhető 31mm-es Naglert is. De összegészében a nagyobb nagyítás, ideálisabb kilépő pupilla miatt ez látszott jobbnak - még ha a Nagler optikai korrekcióját egy kicsit jobbnak is jelzik a beszámolók. És ezzel egyszerre két okulárt tudok kiváltani.)

Most várom nagyon. Ha megjött, majd beszámolok a tapasztalatokról.

(Ha kipróbálás után bejön a dolog, akkor valószínűleg lecserélem a Sky Panorama sorozat többi tagját is ES okulárokra, hogy egységes legyen a készlet.)
Most 102/500 vagy 120/600-ad van?
Már egy jó ideje 120/600. Korábban volt 102/500 is.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.05.20. 09:51

Ankalimon írta:
2020.05.19. 11:44
Hosszas fontolgatás, válogatás, olvasgatás, próbálgatás és tanácskérés után úgy döntöttem, hogy beszerzek egy új nagylátómezős okulárt elsősorban a Richest-Field megfigyelésekhez.
Jött némi céges jutalom is, és így végül az Explore Scientific 100 fokos 25 mm-es okulárját rendeltem meg (már egy éve szemezgetek vele).
...
Most várom nagyon. Ha megjött, majd beszámolok a tapasztalatokról.

(Ha kipróbálás után bejön a dolog, akkor valószínűleg lecserélem a Sky Panorama sorozat többi tagját is ES okulárokra, hogy egységes legyen a készlet.)

Komoly elhatározás és beinvesztálás ez Tamás.
Kíváncsian várom a beszámolódat a tapasztaltakról.
Gratulálok hozzá!
Belegondoltam, hogy annak idején az ES AR 152/988 akromátom került ennyibe. :shock:
Az öreg Nagler mondása...
Mindig mondtam, hogy jó okulárba érdemes invesztálni, mert ha a cső cserélődik, az okulár marad (hat). ;)

D.Laci
ui. : Én az f/6,3 reduktor/korrektort várom az LX200 SC-hez, már úton van Angliából.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.21. 08:25

Ankalimon írta:
2020.05.19. 11:20
Lovász András írta:
2020.05.17. 17:06
Egy összetett nagylátószögű okulár egyben kómakorrektor is.
Miért???
Akkor tehát refraktorhoz nem jó?
Ezen én is régóta gondolkodom - és lehet, hogy bődületes hülyeséget mondok - de nem lehet, hogy az összetett okulárokban ugyanaz korrekció csökkenti a kómahibát a tükrös távcsövekben és csökkenti a képsík görbületet a lencsésekben? (Csak tapasztalati okokból gondolom ezt: nálam a jobb okulárok mindkét távcsövemben javítják az elsődleges optikai hibát.)
Talán ezért jobbak ezek mindkét távcsőtípushoz.
Tamás, én is gratulálok az új okulárodhoz, nagyon komoly! :)

Bár a fenti gondolat az "Optikai próbák" topic-ban vetődött fel, inkább itt válaszolnék, talán így helyesebb...

Az április 27., hétfő, 08.08.-kor történt bejegyzésemben (viewtopic.php?f=30&t=2113&start=1410) picit részletesebben leírtam az ide vonatkozó gondolataimat, most nem is írnám le mégegyszer...

Csak annyival egészíteném ki, hogy pontos objektívekre vonatkoznak az állításaim. Valamint azt is érdemes megjegyezni, hogy egy pontos paraboloid is csak az optikai tengelyben kómamentes. Ha pl. egy F/4,7-es tükröt használva (mint a miénk) a LM középső 3-4 ívpercét kómamentesnek látjuk az csak azért van, mert ezen a területen még nem lépi át a diffrakció-határoltságot a kómahiba mértéke. Természetesen ahogy növeljük a fényerőt, egyre kisebb, ahogy pedig csökkentjük, egyre nagyobb ez a terület.

Válaszolva a konkrét felvetésedre az én véleményem az, hogy mindkét távcsövedben ugyanazt az optikai hibát, nevezetesen a fókuszsík-görbületet csökkenti egy jó okulár. Mivel az említett hozzászólásomban szereplő háromféle optikai hiba (kóma, fókuszsík-görbület, asztigmia) hasonló látványt produkál a LM szélén (életlenné teszi a csillagokat), ezért hajlamosak vagyunk "összemosni" azokat. A jó okulár - szerintem - nem javít kómahibát, a kómakorrektor pedig nem javít fókuszsík-görbületet. Ha a legjobb okulárod (az új :P ) alá beteszel egy kómakorrektort, akkor látod, hogy még mennyit javul a kép! Így tudod elválasztani ezt a 2 hibát egymástól. A "lupés kísérlettel" pedig az okulár asztigmiáját tudod kiszűrni.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.21. 09:45

Ankalimon írta:
2020.05.19. 11:44
... így végül az Explore Scientific 100 fokos 25 mm-es okulárját rendeltem meg ...
Nekem a 20mm/100°-os ES van meg. Annak a képe alapján nem fogsz csalódni; sőt - a kicsit hosszabb fókusz miatt - még talán jobbnak is illene lennie picinkét... :?


MDA

u.i. (off) Csabával - a moderátorunkkal - mi van? Már rég láttam errefelé...
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.07.30. 01:15

Most az ES egyik legjobban sikerült oklija (4,7mm/82°) kiállítási darab volt, ezért jelentősen leárazva kapható:
https://www.bresser.de/en/Sale/Display- ... 804-1.html

Itthon majdnem a duplája az ára (szállítással kb. másfélszerese).
Ha valakit érdekel, szerintem érdemes rárepülni...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.07.30. 02:49

Attila írta:
2020.07.30. 01:15
Most az ES egyik legjobban sikerült oklija (4,7mm/82°) kiállítási darab volt, ezért jelentősen leárazva kapható:
https://www.bresser.de/en/Sale/Display- ... 804-1.html

Itthon majdnem a duplája az ára (szállítással kb. másfélszerese).
Ha valakit érdekel, szerintem érdemes rárepülni...


MDA
Magyarorszagra nem szallitanak.
Legalabbis az orszagunk a “shipping cost calculator”-ukban nincs benne (mondjuk tobb k-europai orszag hianyzik onnan...).
Biztos nem vagyunk celpiacuk.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.07.30. 09:56

Attila írta:
2020.07.30. 01:15
Most az ES egyik legjobban sikerült oklija (4,7mm/82°) kiállítási darab volt, ezért jelentősen leárazva kapható:
https://www.bresser.de/en/Sale/Display- ... 804-1.html

Itthon majdnem a duplája az ára (szállítással kb. másfélszerese).
Ha valakit érdekel, szerintem érdemes rárepülni...


MDA
Kár, hogy pár hónappal ezelőtt vettem már egyet...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.07.30. 10:02

Ankalimon írta:
2020.07.30. 09:56
Attila írta:
2020.07.30. 01:15
Most az ES egyik legjobban sikerült oklija (4,7mm/82°) kiállítási darab volt, ezért jelentősen leárazva kapható:
https://www.bresser.de/en/Sale/Display- ... 804-1.html

Itthon majdnem a duplája az ára (szállítással kb. másfélszerese).
Ha valakit érdekel, szerintem érdemes rárepülni...


MDA
Kár, hogy pár hónappal ezelőtt vettem már egyet...
Azóta viszont (gondolom elégedetten) használod. :)
Ezt meg nem biztos, hogy elküldenék, a szállítási listában kishazánk tényleg nem szerepel.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”