Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.06.07. 19:17

Sziasztok!

Tegnap érkezett új okulárom,1 SW Goldline 6mm.Éjszaka még nem tudtam kipróbálni,csak nappal!67x-es nagyítást ad a az SW80/400 refimben.Viszont meglepett,hogy a gyári Sbárium okulárok kontrasztosabb képet adnak,mint ez az új oksi,ill.nehezebb éles képet összehoznom!A kevesebb fény,vagy a nappali használat lehet a ludas?Mondjuk,nyílván mélyegezni született!

Ugye,nem okulár probléma?!Köszi a segítséget!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.06.07. 19:40

ezrrl írta:Sziasztok!

Tegnap érkezett új okulárom,1 SW Goldline 6mm.Éjszaka még nem tudtam kipróbálni,csak nappal!67x-es nagyítást ad a az SW80/400 refimben.Viszont meglepett,hogy a gyári Sbárium okulárok kontrasztosabb képet adnak,mint ez az új oksi,ill.nehezebb éles képet összehoznom!A kevesebb fény,vagy a nappali használat lehet a ludas?Mondjuk,nyílván mélyegezni született!

Ugye,nem okulár probléma?!Köszi a segítséget!


Azt olvastad, hogy :
"A 6 és 9mm-es modellek leegyszerűsített Planetary okulárok"

Szóval a tiéd nem pont a legtipikusabb mély-ég gyilkos cucc.
A gyári, 25mmm-es bárium oksi nagyon jó fénygyűjtő képeségű, ha azzal hasonlítod össze, sosem lesz jobb. Nem is hasonlítanak.
De ne keseredj el, a csillagok alatt meglátod, jó lesz az!
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.06.07. 20:00

Köszi,a gyors választ!

Persze,hogy olvastam!Úgy terveztem,hogy 1 6mm-es,és 1 20mm-es Goldline-t veszek!Ezt vettem hamarabb!Nagyobb nagyítást(80x),már csak planetaryval tervezem.

Még 1x köszi!
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2013.06.08. 12:57

A nagyítás növelésével fokozottan jelentkeznek a kis F/5-ös akromát leképzési hibái, melyek a 80/400-asnál ebben a tartományban már szembeötlőek, tehát inkább az objektívet teszteled ilyenkor, mint az okulárt. :) Azonos vagy nagyon közeli fókuszok mellett van értelme az összehasonlításnak.

ezrrl írta:Köszi,a gyors választ!

Persze,hogy olvastam!Úgy terveztem,hogy 1 6mm-es,és 1 20mm-es Goldline-t veszek!Ezt vettem hamarabb!Nagyobb nagyítást(80x),már csak planetaryval tervezem.

Még 1x köszi!
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.06.08. 14:04

Köszönöm Szilárd!
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.06.09. 04:52

Kukac írta:
ezrrl írta:Sziasztok!

................

Azt olvastad, hogy :
"A 6 és 9mm-es modellek leegyszerűsített Planetary okulárok"

Szóval a tiéd nem pont a legtipikusabb mély-ég gyilkos cucc.
A gyári, 25mmm-es bárium oksi nagyon jó fénygyűjtő képeségű, ha azzal hasonlítod össze, sosem lesz jobb. Nem is hasonlítanak.
De ne keseredj el, a csillagok alatt meglátod, jó lesz az!


Kukac.
Mi az, hogy a bárium oksi nagyon jó fénygyűjtő képességű :?:
Ritka nagy badarságot írtál le :!:
Fénygyűjtő képessége az objektívnek van és nem az okulárnak :!:
Obszidián.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.06.09. 08:53

Azt akarta írni, hogy "fényáteresztő" képességű.
Elég lett volna ezt az egy szót kijavítanod... :(
Üdv,
L.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.06.22. 18:41

Néhány héttel ezelőtt érkezett meg az új Maxvision 68° 24mm-es oklim. Úgy tűnik a márkanevet leszámítva teljesen megegyezik a Meade 5000 SWA okulárral. Meg persze az árat, ami majdnem csak a harmada. A 250/1200-as Newtonomban a csillagok a látómező peremén is tűélesek (persze kómakorrektorral), a kép hihetetlenül tiszta, kontrasztos. Színe az Explore Scientific 82°-os okliknál illetve a University Optics/CircleT orthóknál hidegebb. Ha az előbbiekben úgy ragyognak a csillagok, mint a gyöngyök, ebben, mint a gyémántok ;) A 24mm-es Hyperiont cseréltem erre - hát mit mondjak, nem volt rossz okli, de ennek a nyomába se ér. Ha valaki 80 EUR körüli oklit keres, bátran tudom ajánlani.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.06.22. 19:02

Libor írta:Néhány héttel ezelőtt érkezett meg az új Maxvision 68° 24mm-es oklim. Úgy tűnik a márkanevet leszámítva teljesen megegyezik a Meade 5000 SWA okulárral. Meg persze az árat, ami majdnem csak a harmada. A 250/1200-as Newtonomban a csillagok a látómező peremén is tűélesek (persze kómakorrektorral), a kép hihetetlenül tiszta, kontrasztos. Színe az Explore Scientific 82°-os okliknál illetve a University Optics/CircleT orthóknál hidegebb. Ha az előbbiekben úgy ragyognak a csillagok, mint a gyöngyök, ebben, mint a gyémántok ;) A 24mm-es Hyperiont cseréltem erre - hát mit mondjak, nem volt rossz okli, de ennek a nyomába se ér. Ha valaki 80 EUR körüli oklit keres, bátran tudom ajánlani.


Kedves Libor!
Gratulálok az új oklidhoz, szívesen belekukkantanék. :)
Pontosan milyen kómakorrektort használsz a 254/1200-hoz ?
Vizuális észleléskor is használod a kómakorrektort, vagy csak fotózáshoz ?
Minden okulárodhoz használod?
Vizuálisan mennyit javít a látottakon?
Üdv
Levente
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.06.23. 02:15

Vizuálisan észlelek, itthon nem használok kómakorrektort, vagy csak kivételesen. A teszteléshez egy GSO Newton kómakorrektort használtam. A kómát a 250/1200-as Newtonon a 24mm-es 68°-os oklival erősen látni. Ha berakom a korrektort, teljesen eltűnik. És mivel jól korrigált az okli, peremig élesek a csillagok. Gyengébb oklinál nem segít a kómakorrektor, mert a látómező pereme felé úgy is elkenődnek a csillagok - mert ugye minél fényerősebb a távcső, annál lényegesebb a jól korrigált okulár. A 11mm-es 82°-on már csak a legszélén és ott is jóval kisebb mértékben látszik a kóma, a 6,7mm-esben meg már egyáltalán nem.

Sokat javít a látványon a nagyobb kiterjedésű objektumoknál, mert például képzeld el a Fiastyúkot vagy akár a Rozettát, hogy egyszerre az egész látómezőben tűélesen látsz minden részletet. A legtöbb objektum ezektől jóval kisebb és ha a látómező közepére van állítva, általában észre sem veszem, hogy a szélen üstökösszerűek a csillagok. De van ismerősöm, aki a 350/1650-es Newtonhoz és az Ethosokhoz rendszeresen használja a Parracorrt, mert zavarja a kóma. Szóval ízlések, pofonok ;)
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”