Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.06.23. 16:39

Sziasztok!

A Makszutov nyereményjátékon kuponutalványt beváltottam és ezt a Scopium XWA 17mm-es 2"-os okulárt kértem.A legjobbakat tudom róla elmondani!A LM 70fok ami a széleken sem kómáz érezhetően.A Hold térben lebeg az M27 fodros almacsutka,az M13 magig bontott és térben gömböt látni.Nagyon jó okulár és az ára az igencsak baráti.Ajánlom mindenkinek aki kevés pénzért minőséget szeretne.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.06.24. 00:26

Libor írta:Vizuálisan észlelek, itthon nem használok kómakorrektort, vagy csak kivételesen. A teszteléshez egy GSO Newton kómakorrektort használtam. A kómát a 250/1200-as Newtonon a 24mm-es 68°-os oklival erősen látni. Ha berakom a korrektort, teljesen eltűnik. És mivel jól korrigált az okli, peremig élesek a csillagok. Gyengébb oklinál nem segít a kómakorrektor, mert a látómező pereme felé úgy is elkenődnek a csillagok - mert ugye minél fényerősebb a távcső, annál lényegesebb a jól korrigált okulár. A 11mm-es 82°-on már csak a legszélén és ott is jóval kisebb mértékben látszik a kóma, a 6,7mm-esben meg már egyáltalán nem.

Sokat javít a látványon a nagyobb kiterjedésű objektumoknál, mert például képzeld el a Fiastyúkot vagy akár a Rozettát, hogy egyszerre az egész látómezőben tűélesen látsz minden részletet. A legtöbb objektum ezektől jóval kisebb és ha a látómező közepére van állítva, általában észre sem veszem, hogy a szélen üstökösszerűek a csillagok. De van ismerősöm, aki a 350/1650-es Newtonhoz és az Ethosokhoz rendszeresen használja a Parracorrt, mert zavarja a kóma. Szóval ízlések, pofonok ;)


Köszönöm a választ!
Nekem is 11mm-es és 6,7mm-es Explore 82˙ oksim van és én sem láttam kómahibát. ;)
Levente
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.06.24. 19:18

Hermione írta:Sziasztok!

A Makszutov nyereményjátékon kuponutalványt beváltottam és ezt a Scopium XWA 17mm-es 2"-os okulárt kértem.A legjobbakat tudom róla elmondani!A LM 70fok ami a széleken sem kómáz érezhetően.A Hold térben lebeg az M27 fodros almacsutka,az M13 magig bontott és térben gömböt látni.Nagyon jó okulár és az ára az igencsak baráti.Ajánlom mindenkinek aki kevés pénzért minőséget szeretne.


Nekem ebből egy 8mm-es példányom van. Mélyégre elég jó, kényelmes a pupillatávolsága és a nagy szemlencse nagyképernyős élményt ad, az Orion-köd csak úgy burjánzott benne.
A hátrányai közé tartozik, hogy szerintem nincs 70°a látómezeje, mert a Napnak éppen bele kéne férnie a távcsövemmel és nem fér bele, valamint bolygóra, Napra nem az igazi. Amint az a képen is látszik igen méretes darab, ún. "anyósverő" okulárról van szó, normál méretű okulárokkal együtt használva megváltoztatja a távcső kiegyensúlyozottságát és ez okozhat meglepetéseket. Mindezek miatt gyakrabban használom a 9mm-es Goldline-t, aminek 66°a látómezeje, lágyabb ugyan a képe, de szintén nagyon kényelmes a betekintése.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2013.07.20. 19:56

A legkisebb nagyítást szeretném "kicsikarni" a 80/900as "SW" refraktoromból, ehhez egy 40mm-es, vagy a 32mm-es plössl-t néztem ki. Van valakinek ilyenje, kíváncsi lennék a tapasztalatokra hogy "muzsikálna" egy f/12-es refraktorban? Előre is köszi a választ. :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.07.20. 20:08

A 32 mm-es nagyon jó okulár, (az SW is, de a GSO még jobb picivel, igaz, kb egy ezressel többe is kerül). Ezzel is eléred a maximális látómezőt, mert a 40-esnek kisebb a látómezeje.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.07.20. 20:33

A távcsődiszkontban kapható Magellan 12mm-es oklijáról van valakinek tapasztalata? Milyen egy GoldLine-hoz képest? LM szélén mennyire torzít?
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.07.20. 23:47

zvaragabor írta:A távcsődiszkontban kapható Magellan 12mm-es oklijáról van valakinek tapasztalata? Milyen egy GoldLine-hoz képest? LM szélén mennyire torzít?


Én F9-es Apoval használom párban binobenézővel, és én nem tapasztaltam torzítást.
Szép világos kontrasztos képe van, a látómező 60fok, és ami még fontos hogy nem tartalmaz barlow-tagot.
A GoldLine oksiknál kontrasztosabb a leképzése.
Üdv
Levente
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.07.21. 10:03

Köszi a választ. :)Érdekelne egy ilyen nagylátószögű, olcsóbb okulár. Megéri az árát?

Amúgy ez a Magellan márka külföldön nem is létezik ugye? Ezek az oklik a William Optics SWAN oklijainak koppintása.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.07.21. 11:32

zvaragabor írta:Köszi a választ. :)Érdekelne egy ilyen nagylátószögű, olcsóbb okulár. Megéri az árát?

Amúgy ez a Magellan márka külföldön nem is létezik ugye? Ezek az oklik a William Optics SWAN oklijainak koppintása.


Ha a 60 fokos látómező megfelel (ami nem éppen 65+) akkor mindenképp megéri az árát.
Igen ez valamilyen SWAN koppintás akar lenni, de azért nem ugyan az csak nagyon hasonló. ;)
Levente
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.07.21. 14:12

zvaragabor írta:Köszi a választ. :)Érdekelne egy ilyen nagylátószögű, olcsóbb okulár. Megéri az árát?

Amúgy ez a Magellan márka külföldön nem is létezik ugye? Ezek az oklik a William Optics SWAN oklijainak koppintása.

Nem, nem koppintás. Egyrészről a Swan okulárokban több lencsetag van, másrészről koppintásról azért sem beszélhetünk, mivel van egy nagy kínai gyár, akitől bárki rendelhet okulárokat olyan felirattal amivel szeretné. A Scopium SWA okulárjaink tűnnek egyébként optikailag azonos felépítésűnek a Swan-okkal.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”