Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.22. 13:24

Libor írta:A szettes oklikkal többszáz mélyég objektumot tudsz észlelni. Szerintem ne kapkodd el az oklivásárlást. Ha van fölös pénzed, az Égabroszt meg a Csillagatlasz kistávcsövekhez-t vedd meg :D De ha mindenképp szeretnél oklit is, én egy 6mm-es Planetary-ban gondolkodnák.


Köszönöm a tanácsot! A Csillagatlasz kistávcsövekhez már a távcsővel együtt meg lett véve, egyre többet veszem hasznát, értsd úgy, hogy nyílik a könyv, ahogy ismerkedem a csillagokkal.

Okli téren egyre inkább az jelenik meg bennem, hogy legyen elég ami van. Így lehet hogy okli-t most nem veszek, ahogy mondod.
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.22. 13:36

Stefi írta:
A 10mm báriumnak 40° körül a 25nek meg 50° körül lehet a LM.
Mély égre a 200al egy Scopium 20mm vált be nagyon, és az ára verhetetlen. (a bárium 25höz képes nagyobb nagyítás miatt sötétebb lesz a hátér és nagyobb égfelület is látható vele)


Scopium oklit nem találtam eladót..
a 20mm-es nekem lehet nem lenne annyira kihasználható, mivel van a 10mm-es Barium SW.
Esetleg a SkyWatcher Super Plössl 1.25'' 17 mm... Ez az én távcsövemen 58x-os nagyítást adna, Barlow 2x-el meg 116x-osat.

Az is lehet, hogy nincs akkora különbség... és hogy semmit sem kell elkapkodni.
ami miatt okulárban gondolkodtam az az, hogy épp utóbbi észlelésemkor láttam először galaxis-okat, és először alig volt számomra észrevehető. Szeretném, ha mások belenéznek a már beállított távcsőbe, akkor minél könnyebb dolguk legyen... értsd úgy, hogy aki csak időnként jár nálunk, annak szeme-elméje nem fog ráállni a galaxis látására.

Persze még csak 4 galaxist láttam (M66-M65-M108 (ha jól emlékszem)), így nem biztos, hogy megfelelő a kiindulási alapom. Magam a mélyég felé mozdultam, így egy köztes oklit nyilván jobban ki tudnám használni.

Alább még folytatom. (az én okulárjaimat illetően te hibáztál rá, elmondom miért).
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.22. 13:42

Kedves Bogáncs és Stefi!

A helyzet az, megint tanultam valamit.
Felkerestem az oldalt (tavcso.com), és ott a fényképek alapján be tudtam azonosítani, hogy nekem milyen okulárjaim vannak:
Kép
Kép

Az ott található leírás alapján ez a 10mm -es 40 fok,
míg a 25mm-es 56 fok LM-ű.

És amit tanultam --- hogy a meglévő okulárokat úgy használtam eddig, ahogy porvédő sapkával kaptam.
Értsétek úgy, hogy nem tudtam, hogy azt a menetesnek tűnő gumi részt eszembe nem jutott felhajtani :lol: Most már tudom, és ki fogom használni annak árnyékot adó lehetőségét. (ja a képek alapján jöttem rá)

Köszönöm, hogy ehhez az ismerethez is hozzásegítettetek engem.
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: András » 2012.05.22. 13:51

nagyzo írta:Okli téren egyre inkább az jelenik meg bennem, hogy legyen elég ami van. Így lehet hogy okli-t most nem veszek, ahogy mondod.


Szerintem az első alkalommal, ahogy belepasszentasz egy kicsit jobb okulárt egy ekkora csőbe, mint amid van (és itt a jobb alatt értem már a cca. 10E Ft körüli kategóriát, GoldLine, Planetary) látni fogod a különbséget. Azok a báriumbigyulák, amit a készlethez gyárilag adnak, arra mindenképp jók, hogy kipróbáld a műszert és azonnal kezdhess észlelni. De előbb vagy utóbb úgyis lecseréled majd, és hidd el, érdemes.

Elvégre az okulár a távcsöved 33%-a (mondta az egyszeri amatőrcsillagász, amikor lecserélte élete első mechanikáját egy nagyobbra)


(köszönöm boltosok a jutalékot, amit erre a számra kérek utalni:
: )
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.22. 14:01

András írta:
nagyzo írta:Okli téren egyre inkább az jelenik meg bennem, hogy legyen elég ami van. Így lehet hogy okli-t most nem veszek, ahogy mondod.


Szerintem az első alkalommal, ahogy belepasszentasz egy kicsit jobb okulárt egy ekkora csőbe, mint amid van (és itt a jobb alatt értem már a cca. 10E Ft körüli kategóriát, GoldLine, Planetary) látni fogod a különbséget. Azok a báriumbigyulák, amit a készlethez gyárilag adnak, arra mindenképp jók, hogy kipróbáld a műszert és azonnal kezdhess észlelni. De előbb vagy utóbb úgyis lecseréled majd, és hidd el, érdemes.

Elvégre az okulár a távcsöved 33%-a (mondta az egyszeri amatőrcsillagász, amikor lecserélte élete első mechanikáját egy nagyobbra)


(köszönöm boltosok a jutalékot, amit erre a számra kérek utalni:
: )


Jajj nekem, ne őrjíts meg :lol:
Kérdésem, hogy egyáltalán érdemes-e a SkyWatcher Super Plössl 1.25'' ből szemezgetni? Ez az a minőség már?
Vagy ez átlépendő, és inkább várjak majd egy évet, és akkor komolyabbat?
Nem magam miatt gondolom, hanem mások miatt, ahogy fentebb írtam.
Jelenleg drágább okulárba nem ruházunk, volt kiadás bőven.
Egy okli talán - ez még kérdés, hogy köztes (10-25 mm közötti, vagy nagyobb nagyítást adó (6,3-7,5).
Becsülöm ezeket az oklikat is amik vannak. Meg kell velük tanulni nézni - galaxis esetében ahogy korábban olvastam másoktól itt a fórumon - ebben gondoltam, hogy másoknak könnyebb lenne-e a dolga elérhető okli árban.
ha nem, akkor marad minden úgy, ahogy most van.

Szóval összetett a dolog.
olyan lehet ez így a szemetekben, mint aki most vett új autót, és máris tuningolni akarja... pedig még alig érezte meg a lóerőket a gépben.... nem akarok telhetetlen lenni, ésszerűség mentén haladni inkább. Célom, hogy másoknak megmutathassam azt, amit én már láthatok, csak nekik nincs idejük tanulni látni, míg nekem van (tehát nekem elég az adott okli is, így gondolom). No, nem tudom mennyire tudtam jól kifejezni magamat.
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: András » 2012.05.22. 14:19

nagyzo írta:Jelenleg drágább okulárba nem ruházunk, volt kiadás bőven.
.


Ha nincs fölös pénz, akkor nincs kérdés: nem kell mindenáron venni. Én csak annyit mondok, ha futja rá, érdemes lecserélni a készlethez adott legolcsóbb oklikat jobbakra.

Ez egy lánc. Amilyen a leggyengébb optikai elem a sorban, olyan látványban lesz részed nyilván.


(Ezért mondom egyébként mindig, hogy ha van 100 pénzem, akkor hülyeség venni 99 pénzért egy jóóónagy távcsövet jó sok hullámpapírral, hungarocellel, meg műanyag legókkal körbevéve, érdemesebb venni 50 pénzért, és a maradékot jó kiegészítőkre fordítani. Dehát eső után köpönyeg ugyebár...Nyilván azért csomagolják gagyibb kiegészítővel a szetteket, hogy visszatérő vásárló legyél, ne egyszeri 100 pénzes vásárló.)
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.22. 15:32

nagyzo írta:
Stefi írta:
Mély égre a 200al egy Scopium 20mm vált be nagyon, és az ára verhetetlen. (a bárium 25höz képes nagyobb nagyítás miatt sötétebb lesz a hátér és nagyobb égfelület is látható vele)


Scopium oklit nem találtam eladót..


Javítok:
Az imént találtam: http://makszutov.hu/termek/scopium_swa
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.22. 15:39

András írta:
Ha nincs fölös pénz, akkor nincs kérdés: nem kell mindenáron venni. Én csak annyit mondok, ha futja rá, érdemes lecserélni a készlethez adott legolcsóbb oklikat jobbakra.

Ez egy lánc. Amilyen a leggyengébb optikai elem a sorban, olyan látványban lesz részed nyilván.


(Ezért mondom egyébként mindig, hogy ha van 100 pénzem, akkor hülyeség venni 99 pénzért egy jóóónagy távcsövet jó sok hullámpapírral, hungarocellel, meg műanyag legókkal körbevéve, érdemesebb venni 50 pénzért, és a maradékot jó kiegészítőkre fordítani. Dehát eső után köpönyeg ugyebár...Nyilván azért csomagolják gagyibb kiegészítővel a szetteket, hogy visszatérő vásárló legyél, ne egyszeri 100 pénzes vásárló.)


Világos, amit írsz.
A mértékbeli különbséget nem látom még (persze nem néztem még más fajta okulárba). És lehet a szubjektivitás is beléphet a történetbe. Tájékozódom.
Ha egy oklira azt mondjátok, hogy ez komoly darab, a távcsőbe elsőre nézőknek könnyebb lesz látni, amit én már esetleg a látni tanulás mentén már láthatok, akkor arra lehet beruháznánk (persze én csak egy vagyok a döntéshozásban itthon). Kevés még a tapasztalatom (ha lehet kevésnek mondani a nagyon keveset :lol: ). viszont akiknek meséltem az élményeimről a csillagnézés kapcsán, azok mind jelezték, hogy szeretnének eljönni és ők is megnézni...

Szóval ilyen összefüggéseiben állnak a dolgok.
A Scopium SWA 20 mm okulár-ról igen jókat írtak mélyegezésre.
bocsánat, nem akarlak húzkodni benneteket, csupán megosztom azt, ami bennem van, illetve felmerült,
mert hát néma gyereknek anyja sem érti a szavát- szokás mondás.
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.05.22. 16:46

Én a helyedben semmiképpen sem vennék most újabb oklit, ami van, azzal hosszú időn át boldog lehetsz. Pár hónapot észlelgetnék, aztán pontosabban tudnám, merre van az előre. Addig is feltétlenül javaslom, gyere el valamelyik táborba, akár a távcsöveddel, akár anélkül, mert ott aztán lehet próbálgatni, tájékozódni. Itt mi csak irogatunk, ott viszont élő egyenesben kapod az infót :D
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.05.22. 21:11

naja9 írta:Koszonom a velemenyeket megfontolom,szerintem mind a ketto elferne a meglevokhoz.Bocsi az irasert mobilrol netezek
naja9

Megtoldom a mobil írást, mert az csak egy jelzés volt a válaszokra.
A távcsövem tudásával elméletileg tisztában vagyok.Nekem a gyakorlati része ami még kiaknázatlan,de azt már tudom,hogy Bátorligeten észlelőhétvégén ugyanilyen csővel, 8mm-es oksival gyakorlatilag "minden" látható volt kissebb-nagyobb hiányosságokkal.Ezért gondoltam a 8mm GoldLine-ra.De csak 6 és 9mm-es van.
A 15mm-es is beillene a készletbe,mert a 10 és 25 közt szakadék van,de most a keret egy oklira elég.
Az is igaz,hogy kevesebb lesz a fény,ha a 6mm est választom, de azt nem tudom a nagyobb látószög nem-e kompenzálja. Szerintem lehet, hogy nem,mert az apertúrám akkor is 90mm. A nagyítást is tudná a 10mm-es Barlow-val, de én személyszerint csak akkor használom a fókusznyújtót ha muszáj, márpedig kevés okulárral az.
A 9mm esnek ahogy Péter írta tényleg nincs értelme,mert az épp nem 10,ezért a 6mm-est veszem.Kidobni biztos nem fogom, a következő viszont a 15mm körüli lesz.

Mégegyszer köszönöm a hozzászólásaitokat,kellett hogy feltegyem az "i"-re a pontot. ;)
naja9
90/900 SW
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”