Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.16. 17:22

A Planetaryt a mértékadók (...) jobban szeretik, a kontraszt miatt. Nem lenne jobb ? A kisebb látómező ellenére, pld. tizenötöst, vagy éppen a huszast..
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.10.16. 18:25

Frigyes írta:Sziasztok!

Ezek mellé szeretnék venni egy Gold Line oksit, de tanácstalan vagyok, hogy 9, vagy 15mm legyen a barátom. :?
Jellemzően galaxisokat, ködöket céloznék meg az F5-ös akromáttal. Mit ajánlotok? Köszönöm előre is.


15-öst.
A refraktorral jobb lesz a képe, az MC-vel meg egy jól használható nagyításod lesz.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.10.16. 21:23

Sziasztok!
Köszönöm a gyors tanácsokat, 15-ös lesz.
@Géza,ha hinni lehet a reklámszövegnek, a gold line kicsit csökkenti ennek a kaleidoszkópnak ( :mrgreen: ) a színtorzítását. Továbbá (nyomós érv) erre van most keret, az építkezés mellett nincs nagy ugra-bugra. :cry:
Sz.: Most látom, árban nem több a planetary. Akkor marad az áldásos korrekció.
Üdv: Frigyes
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.17. 08:29

Reklámszöveg. A Planetari nagyon csökkenti ( ?) . Mit kell eladni. Annak a "kaleidoszkópnak" sokan nagyon örülnének. A huszasra a tervezett látótér miatt tippeltem, a kép is világosabb lenne. Persze, Planetary használó véleménye lenne az igazi.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.10.17. 09:20

Géza, talán félreértettél. Nem leszólás volt a kaleidoszkóp, hanem utalás Mádai Attila szavaira, ő adta ezeknek az F5-ös Fraunhofereknek ezt a becenevet. Ezért tettem a végére egy zöld pofát. Amúgy sajnos találó becenév, mocskosul színez, de hát ez már csak ilyen.
Sajnos nincs tapasztalatom Planetary oksival, bár van egy, mint írtam, de pont egy számomra használhatatlan 2,5mm-es. A felépítése tetszik, de ennél többre nem jutottam. Majd egyszer odaadom valakinek, aki tudja használni. :roll:
Üdv: Frigyes
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.17. 09:41

Elfogadom.......később megbánod. Sz.,............okt. 26. Nem jó minden mindenhez. Ezt a google forditóval épp olvasom, nagyon érdekes ide vágó dolog. https://www.cloudynights.com/topic/4250 ... errations/
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2017.12.08. 18:37

Üdv Mindenkinek!
Pár hete vásároltam egy 254/1200-es Newtont. A hozzá tartozó Apex okulár helyett vettem egy 6 mm-es és egy 20 mm-es SW GoldLine oklit. Az első észleléskor már észrevettem, hogy a kép nem igazán éles (korábban saját építésű távcsöveim voltak általam kreált okulárokkal, de most azért képélesség tekintetében többet vártam). Először ezt annak tudtam be, hogy nem volt rendesen áthűlve a távcső (több időm nem volt). Miután azonban napokig fűtetlen helyiségben tároltam, akkor sem lett sokkal jobb a kép. A jusztírt is oda-vissza ellenőriztem, de abban már szerintem nincs hiba. Persze a kissé belógó kihuzatra is gyanakodtam. Egy alkalommal nappal is kipróbáltam és akkor észrevettem egy érdekes jelenséget, mégpedig, hogyha az okulárba az optikai tengely irányából, azaz középen nézek bele (ilyenkor a szemlencséhez közelítve halványan látható a segédtükör növekvő sziluettje), akkor életlen a kép, ha pedig ettől eltérő szögben, azaz a segédtükör sziluettjét kikerülve, akkor pedig éles. Ez a 20 mm-esre érvényes. Viszont a 6 mm-es nyújtótagját úgy leszűkítették, hogy ott esélyem sincs kikerülni a segédtükör "árnyékát", ezért a kép mindig életlen. Persze nem kell nagy dologra gondolni, de kicsit zavar. Kicsavartam a nyújtótagot, így kb. 15 mm-es lett a fókusza és tűéles(!) a képe, még a 20 mm-est is lepipálja! Csak hát nagyobb nagyításra is szükségem lenne arról nem is beszélve, hogy így az okli befogásra alkalmatlanná válik. A kérdésem az lenne, hogy észrevette-e valaki ezt a jelenséget, valamint hogy okulárcsere vagy esztergályos munka nélkül megoldható-e ez a probléma, vagy lehet, hogy ez nem is probléma, csak nekem túl nagyok az elvárásaim? Előre is köszönök minden tanácsot!
András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Sidius

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.08. 19:11

A Newtonokban normál esetben csak kis nagyításnál zavaró a segédtükör. Ez itt kb. 50x-es nagyítás nappal, éjjel meg kb.35-szörös. Bántó szintet efölött a kitakarás semmiképpen nem üthet meg. 6 mm-es okulárral a kétszázszoros nagyítás már nagyon kicsi kilépő pupillát ad, ezért kicsi a lencse is. De nem tudod "elkerülni" a kitakarást benézéskor, az mindig a helyén van, mindegy milyen okulár kerül a kihuzatba, viszont nagy nagyításnál már nappal sem látszik könnyen. Nappali próbát is végeztél, ha jól értem. Milyen távoli volt a megfigyelt objektum? Csak mert a Newton optikája ideális esetben a végtelenre van készítve.
Az éjszakai égen mit látsz nagy nagyítással, ha csillagot nézel?
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2017.12.08. 19:44

Sidius írta:A Newtonokban normál esetben csak kis nagyításnál zavaró a segédtükör. Ez itt kb. 50x-es nagyítás nappal, éjjel meg kb.35-szörös. Bántó szintet efölött a kitakarás semmiképpen nem üthet meg. 6 mm-es okulárral a kétszázszoros nagyítás már nagyon kicsi kilépő pupillát ad, ezért kicsi a lencse is. De nem tudod "elkerülni" a kitakarást benézéskor, az mindig a helyén van, mindegy milyen okulár kerül a kihuzatba, viszont nagy nagyításnál már nappal sem látszik könnyen. Nappali próbát is végeztél, ha jól értem. Milyen távoli volt a megfigyelt objektum? Csak mert a Newton optikája ideális esetben a végtelenre van készítve.
Az éjszakai égen mit látsz nagy nagyítással, ha csillagot nézel?

A másik utcában lévő magas fenyőt néztem, kb. 200 m-re volt tőlem. Amúgy ha belátom a teljes látómezőt, akkor nem látom a 60-szoros nagyításban sem a st. sziluettjét, de ha távolabbról nézek bele, akkor látszik és ki is tudom "kerülni". Egyszerűen nem találok más magyarázatot arra, hogy a 6 mm-esben miért volt a nyújtótag kicsavarása után makulátlan a kép. Érdekes, hogy a fényesebb csillagoknak van egy pontszerű magjuk és egy kis udvaruk. A halványak pontszerűek. A diffrakciós gyűrűk a defókuszált csillagnál szimmetrikusak.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Sidius

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.08. 20:16

Akkor elő kell venni egy nyújtótag nélküli legfeljebb 6 mm fókuszú okulárt (pl. Plössl) és megnézni azzal is. Meg kell nézni az elfókuszált képeket, fókuszon belül és kívül is, de 1-2 mm-re a fókuszponttól, azután pedig picit távolabb is. Ha azok körszimmetrikusak, középen a segéd árnyékával, akkor a jusztírozás jó. Meg kell nézni mennyire egyformák a képek, ha nincs nagy különbség, akkor a tükör is feltehetően jó. Ha nagy különbség van, -egyik irányban egy keskeny gyűrűt látsz, a másikban pedig egy telibe világított pacát-, akkor gömbi hiba van. Különben az egyre bántóbban látszik -életlenedik a kép-, ha növeled a nagyítást, lehet, hogy ezért élesedett a nyújtó tag nélkül. De maga a nyújtó tag és az okulár is tud hasonlót produkálni, igaz ez ritkábban fordul elő. Ezért is próbálj legalább kölcsönbe szerezni nyújtó tag nélküli okulárt.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”