Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Avatar
szoja
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: szoja » 2019.10.31. 21:03

Lovász András írta:
2019.10.31. 17:59
Ez ám a marketing!!!
Gyanítom, hogy abban a távcsőben minden okulárnak "brutál jó a képe" - hacsak nincs teljesen elbaltázva... :lol:
Ezt csak megerősíteni tudom! Az a korábban itt a fórumon kibeszélt elbaltázott 3 millis 52 fokos okli hamar félre lett téve és egy számomra nagyon emlékezetes és hasznos infókkal teli kettősözős este lett a béna-oklis tesztelésből. Kiváló műszer, szuper eszközpark, igazi élmény volt számomra!
Fehér Tamás
horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: horadam » 2019.10.31. 21:52

szoja írta:
2019.10.31. 21:03
Ezt csak megerősíteni tudom! Az a korábban itt a fórumon kibeszélt elbaltázott 3 millis 52 fokos okli hamar félre lett téve és egy számomra nagyon emlékezetes és hasznos infókkal teli kettősözős este lett a béna-oklis tesztelésből. Kiváló műszer, szuper eszközpark, igazi élmény volt számomra!
Annak az összehasonlító tesztnek mi lett az eredménye? Ugyanolyan képe volt mind a két 3 mm-es okulárnak? Neked van esetleg más fókuszú 52 fokos ES-ed is?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.31. 22:36

horadam írta:
2019.10.31. 21:52
Annak az összehasonlító tesztnek mi lett az eredménye? Ugyanolyan képe volt mind a két 3 mm-es okulárnak? Neked van esetleg más fókuszú 52 fokos ES-ed is?
A két 3mm-es ES LER szinte teljesen egyformának mutatta magát. Tehát az erős elhúzás a LM szélén nem szerelési hiba, és még csak nem is gyártási szórás.

Ezzel együtt nem mondanám elbaltázottnak, de úgy látszik, hogy a nagy szemtávolságnak az erősebb elhúzás az ára. Tényleg erősen torzultak a bolygók képei a LM sugarának külső 1/5 részétől, számomra is meglepő mértékben. A belső 4/5 rész ugyanakkor rendben volt, csupán kissé lágyabb volt egy hasonló fókuszú ortho-hoz képest. Bár egy jó ortho-tól minden okulár lágyabb képet produkál...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: horadam » 2019.10.31. 23:46

Köszi!
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.11.01. 00:03

Csak érdekességként, a TV Nagler kínálatából eltűnt a 11 mm-es fókuszú okulár.
http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=21
Tudja valaki, hogy miért?
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
kazi
Hozzászólások: 1205
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.11.01. 00:10

mephi írta:
2019.11.01. 00:03
Csak érdekességként, a TV Nagler kínálatából eltűnt a 11 mm-es fókuszú okulár.
http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=21
Tudja valaki, hogy miért?
CN-on azt írták, hogy azért, mert túl közel volt a 9, 11, 13 és nem nagyon fogyott a 11-es. Aztán, hogy igaz-e...
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.01. 06:52

mephi írta:
2019.11.01. 00:03
Csak érdekességként, a TV Nagler kínálatából eltűnt a 11 mm-es fókuszú okulár.
http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=21
Tudja valaki, hogy miért?
Lehet, hogy azért, mert közben megszületett az Apollo-11 Holdra szállásának 50. évfordulója alkalmából a TV Apollo 11 mm-es fókuszú okulárja?

http://televue.com/notamnomen/2019/04/1 ... bvGfCO6q2c

Annak is fogynia kéne, hiszen az is a "távcsöved fele" :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.11.01. 07:08

Az amerikaiak marketing-központúságát ismerve szerintem "sanszosabb" András magyarázata.
De az is lehet, hogy mindkét magyarázat egyszerre igaz: nem fogyott a 11mm-es, ezért megszüntetik, de a holdraszállási évforduló kapcsán még kifacsarják belőle a maradék profitot...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1205
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.11.01. 09:54

Attila írta:
2019.11.01. 07:08
Az amerikaiak marketing-központúságát ismerve szerintem "sanszosabb" András magyarázata.
De az is lehet, hogy mindkét magyarázat egyszerre igaz: nem fogyott a 11mm-es, ezért megszüntetik, de a holdraszállási évforduló kapcsán még kifacsarják belőle a maradék profitot...

MDA
Az limitált széria lesz, nem? Gyűjtői darabok horror áron, így nem válthatná le.
Aztán lehet, ez is csak marketing duma és miután elfogyott a limitált széria, elkezdik gyártani rendesen... :lol:
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2019.11.04. 20:13

Végtelen szerencsével naplemente után kiderült az ég, és a hihetetlen pára ellenére ki tudtam próbálni a Maxvisión 40 mm-es okulárját.
Egy 340/1740-es Newtonhoz lett véve, hogy beleférjenek nagyobb ködök, és objektumok egyben.
Hevenyészett tapasztalataim a következők:

1) Végtelen örömömre szolgáló meglepetés volt, hogy a 2"-os kihuzatba helyezve tudok kényelmesen fókuszt fogni, tehát nincs szükség toldat vásárlására, és a vele való bíbelődésre. Ennek nagyon örülök.

2) Súlya egyszerűen csökkenthető, ha a gumiborítást levesszük a gömböcről, és kicsavarjuk az optikát. Ekkor egy "normál" 2"-os okulárt kapunk, ami csaknem 30 dekával könnyebb. Eljátszottam egy darabig úgy vele, de miután a mechanikám giga, így összeszereltem, mert azért kényelmesebb gömböcként.

3) A betekintés roppant kényelmes. Akár szemüvegben, akár nélküle. Állítható finoman a szemtávolság igen tág határok közt.

4) Kómázás. Ez most elég hihetetlen lesz, és nyilván én se hinném el senkinek, de még a látómező szélén sincs kóma. Egyszerűen megmagyarázhatatlanul szép a kép. A 24 mm-es Hyperionommal jobban kómázik, pedig az se veszélyesen teszi ezt. Tényleg érthetetlen.

5) Látvány. Egész szürreális. Olyan, mintha egy refraktorral pásztáznék. Óriási a látómező, 43x-os nagyításban csaknem 1.5° az égterület amit befog, és nehezen feldolgozható az élmény. A szórt csillaghalmazok végre halmaznak látszanak (és a nagy átmérő miatt nem is akármilyennek), a fényes planetárisokat pásztázva találni meg, és egyáltalán olyan az élmény mintha egy lencsés távcsövet használna az ember. Nagyon könnyű a keresés vele, és az un. űrséta élmény abszolút helytálló fogalom. Mindezt úgy, hogy a Hold ott vakított az égen...

6) Színek. Miután nagy a látómező, és nagy az átmérő is, ezért teljesen kiszínesedett az ég, mert a ritkásabb zöld, sárga, vörös csillagok a nagy látómezőben "összesűrűsödnek". Eleddig nem tapasztalt élményt nyújt a színes Tejút.

7) Képalkotás. Elég nehéz fókuszt fogni, nagyon pontosan kell eltalálni, hogy ne legyen egy kicsit se sugaras a kép. Olyan crayfodhoz nem ajánlanám, amelyiken nincs mikró, mert kínszenvedés lesz. De belőtt fókusszal pazar.

8) Vignettálás. Nem tapasztaltam, legalábbis nálam nem volt.

9) Holdra ne nézzünk vele! Én majdnem megvakultam. De egyébként se bolygózó kettősöző okulár. Bár a kettősök érdekes dolog, mert a tág, egyébként érdektelen kettősök izgalmas látványt nyújtanak vele. Az epszilon Lyra meg gyanús volt. Természetesen nem bomlik 43x-os nagyításon, de nagyon gyanús. Azért ez se semmi.

Szumma-szummárum, én azt mondom, hogy rettenetesen megérte a rászánt 25 pénzt ez az okulár, és jó szívvel tudom ajánlani mindenkinek aki nagy látómező mellett akar kis nagyítást elérni.
Azt nem tudnám megmondani, hogy kisebb átmérővel, kisebb segédtükörrel hogy teljesít (nem lesz-e vignetta pl.), és abban is biztos vagyok, hogy egy kisebb mechanikát, kihuzatot megterhelne a súlya, de nagyobb dobsonhoz, newtonhoz szerintem a legjobb ár-érték arányú okulár. Persze tudom, hogy nagyon kedvező áron jutottam hozzá, de fura módon a külföldi aukciós oldalakon se több az ára 100 eurónál.

A rendszerem nyílásviszonya 1:5. És még itt is nagyon rendben van a képalkotás.
Én egy öt csillagos értékelés esetén 5 csillagot adnék neki. Összehasonlításképpen mondjuk a 25mm-es Hyperionra négyet, a 13 mm-esre mondjuk szintén ötöt. Naglerbe még nem néztem soha, tehát nálam eddig a csúcs a Hyperionok voltak, ez a viszonyítási alapom.

Köszönet Atillának érte!
post-220220-0-19190300-1563231350.jpg
SDC17604.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”