Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.09.03. 04:19

D.Laci írta:
2018.09.02. 18:57

Szia!
Én a jelenlegi kínálatból az SW Skypanorama 15mm-esét ajánlanám a 30%-os kedvezménnyel best buy. :)
(Az ES okulárjai közül csak a 82°-os változatokat néztem azok tetszettek, a kiesésgátló kiképzés kivételével, a Hyperionoktól meg nem dőltem hanyatt.)
A Skypanorama-ból megvettem a teljes készletet és elégedett vagyok vele.
A 7mm-es az elmúlt évben első lett a tarjáni tábor okulártesztjén. Volt is meglepetés! :shock:
Neked az 1,25" kihuzat miatt csak a 7 és 15mm-es jöhet szóba, a 23mm-es már 2"-es.
Nem szokványos a formaterve az igaz, de esztétikus.
Jól használható a pupilla távolság állítója és kényelmes a betekintése is.
Nem utolsó sorban jó a képe.
Ha jól emlékszem valamelyik múlt évi Meteorban az összehasonlítások között elég jó helyen végeztek a készlet darabjai, Sánta Gabi cikkében.
Szerintem érdemes rá várni.
A bazárban lévő TS 127/820-as akromát valóban jó optikájú, kevésbé színez mint a hasonló paraméterű SW csövek.
( Valamikor az enyém volt az AR 152 előtt, ezért merem állítani.)
Gyárilag nem mikrofókuszos a kihuzat, de stabil fogasléces.
Megjegyzem a mostani új csövek jelentős részének kihuzata sem dörzshajtásos, hanem valamilyen spec. fogazott kapcsolattal működik, ami sokkal stabilabb és terhelhetőbb mint a dörzshajtás.
Nem is csoda hisz egyes okulárok már lassan 1kg tömeghez közelítenek és még hozzá egy komolyabb zenittükör...
Ezért van, hogy a kihuzat egy adott fókuszbeállításban rögzíthető.

D.Laci
[/quote]
Értem,köszi.
Ha sikerül,ma rákérdezek a Skypanorama-ra.
Ha nincs,vagy sokat várni kell rá,akkor
beszerzem valamelyik 9mm körülit.
Aztán legközelebb visszatérek rá.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.02.20. 10:59

Sziasztok!

Érdeklődöm, hogy van-e tapasztalata valakinek erről?:

https://tavcso.hu/termek/MOR065

Itt még több az infó:

https://www.firstlightoptics.com/baader ... ieces.html

Mindenütt áradoznak róla, nem olcsó, viszont ha TÉNYLEG azt tudja, amit írnak, akkor nagyon jó ár-érték arányú lehet. Holdazáshoz, általános mélyegezéshez (főleg GH-ok), sőt bolygózáshoz venném tervbe a megvásárlását (254/1200-as Newtonhoz). Elsősorban a fényáteresztés, a kontraszt és a kép síkságának mértéke érdekelne, valamint hogy mennyire látszik a belső frontlencsén az esetleges por (bocs, nekem fontos) észleléskor?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.03.28. 08:50

Közben végigolvastam a "Mutasd az okulárjaidat" topikot és láttam, hogy a 67. oldalon Gábor is felhívta már jóval előttem a Baader Morpheusra a figyelmet.

Az a helyzet, hogy a 10 mm-es BCO és a 4 mm-es Fujiyama HD ortho közé a 6-7 mm-es tartományba szeretnék egy nagylátószögű, amolyan univerzális okulárt, amelyet a gömbhalmazok, kisebb nyílthalmazok, kompakt mélyég objektumok, a Hold, sőt, a bolygók tanulmányozására használnék. Jó ár-érték arányú, de jó minőségű, "végleges" megoldást szeretnék, kiváltva a 6 mm-es Goldline-t. Konkrétan 3 féle okulár között dilemmázok:

- SW Sky Panorama 7 mm, 82 fok
- ES 6,7 mm, 82 fok
- Baader Morpheus 6,5 mm, 76 fok

Rengeteg külföldi tesztet olvasva egyértelmű, hogy a Baader Morpheus képviseli a legmagasabb színvonalat a három felsorolt okulár között. A TV Delos-sal összevetve nagyon szoros a "verseny". 4 ED lencsetaggal "felfegyverezve" kimagasló kontraszt, alacsony fényszórás, színhűség és jó fényhasznosítás jellemzi. Állítólag mindössze annyiban marad el a Delostól, hogy a 76 fokból (amely valójában mérés szerint 77) 73 fok éles, a Delosban pedig a 72-ből 72. A Morpheusba rendkívül kényelmes a betekintés még szemüveggel is, a teljes LM-t egyszerre át lehet látni. Kimondottan bolygózáshoz(!) ajánlják. Nyilván ha a Deloshoz képest nézzük, akkor nyagyon jó ár-érték arányról beszélünk ("mindössze" 77.000 HUF a Baader M. ára). A nagy kérdés viszont az, hogy megéri-e a plusz pénzt a SW-hoz, vagy az ES-hez képest? Ez utóbbi típusokban átlátható egyszerre az egész LM? A Goldline-om nál az a tapasztalatom, hogy ha a megfelelő távolságról tekintek bele, akkor látom mind a 66 fokot, de ha csak picit is az optikai tengelyen kívülre nézek, akkor a LM másik fele eltűnik. Ezt nagyon szeretném elkerülni tekintettel arra, hogy bemutazózáshoz is használnám.

Fontos még megjegyeznem, hogy F/4,7 Newtonhoz használnám. A Baaderről írják, hogy ennél a nyílásviszonynál a 12,5 mm vagy annál rövidebb fókuszúak nem igényelnek kómakorrektort. Vajon a SW és ES esetében mi a helyzet?
Amúgy azt is érdekesnek találom, hogy a hosszabb fókuszúak is "csak" ennyibe kerülnek, más típusokkal ellentétben, amelyeknél nagyon megugrik az ár a fókusztávolság növekedésével.

Tarjánba sajnos nem tudok menni, ezért a véleményetekre hagyatkoznék.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.03.28. 10:51

Lovász András írta:
2019.03.28. 08:50
Közben végigolvastam a "Mutasd az okulárjaidat" topikot és láttam, hogy a 67. oldalon Gábor is felhívta már jóval előttem a Baader Morpheusra a figyelmet.

Az a helyzet, hogy a 10 mm-es BCO és a 4 mm-es Fujiyama HD ortho közé a 6-7 mm-es tartományba szeretnék egy nagylátószögű, amolyan univerzális okulárt, amelyet a gömbhalmazok, kisebb nyílthalmazok, kompakt mélyég objektumok, a Hold, sőt, a bolygók tanulmányozására használnék. Jó ár-érték arányú, de jó minőségű, "végleges" megoldást szeretnék, kiváltva a 6 mm-es Goldline-t. Konkrétan 3 féle okulár között dilemmázok:

- SW Sky Panorama 7 mm, 82 fok
- ES 6,7 mm, 82 fok
- Baader Morpheus 6,5 mm, 76 fok

....
Tarjánba sajnos nem tudok menni, ezért a véleményetekre hagyatkoznék.

Üdv, András

Szia András!

Próbálok rövid lenni.
Úgy érzem, hogy én nem tudom egyszerre átlátni a 82°-os látómezőt, mozgatnom kell hozzá a szememet, legalább egy kicsit.
Ha rászánod azt a 77E Ft-ot akkor ne hezitálj, hanem a Morpheus-t vedd meg, mert meg fogod bánni ha nem így teszel és az nagyobb bosszúság lesz.
( Mindig azon fogsz agyalni, hogy miért nem adtam érte inkább többet.)
Még nem néztem Morpheus okulárba így nem tudom, hogy mennyivel jobb a képe, mint a másik kettőnek. Az ES okulárok jók, amiket a sorozatból láttam, azok kissé sárgás tónusúak, nekem inkább a kiesésgátló nyak kiképzése nem tetszik, de ez egyéni problémám, nekem egy sincs belőle.
Az én Meade 10"-es SN távcsövem f/4-es 254/1016mm a 7mm-es SW Panorama okulárral nagyon minimális széltorzítást látok.
Mivel nem fotózok ez egyáltalán nem zavar, hiszen a kiszemelt objektum a látómező közepéhez van közel, ott viszont szép a képe.
Különben is az okulár oldali minőségibb kiegészítőkre érdemes áldozni, mert azok a főműszer esetleges cseréje mellett is maradnak, ha jók. Tényleg vannak benne örökös darabok.
Nekem nagyon jó tapasztalatom van például a BCO okulárokkal, sőt kombinálva őket a saját kis Turret barlow optikával is igen jó képet adnak jól áttekinthető látómező mellett.
Előszeretettel használom a BCO 18mm + Q-T 2,25X barlow kombinációt 8mm-es eredő fókusszal viszonylag nagy szemlencsével és kényelmes betekintéssel.
Még így is kevesebb optikai elem mint mondjuk a Hyperion 7 , vagy a Morpheus 8 lencsetagja.
Különben a Hyperion legnagyobb hibájaként a fényelnyelést és a széltorzítást említik mindenütt.
Csak a Hyp. zoomot tartottam meg, mert annak a kényelme viszont páratlan, amikor barangolsz az égen.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.03.28. 11:24

Köszönöm Laci, pontosan én is ezt érzem. Az ember egyszer vegye meg a legjobbat. Amúgy a tubusom annyira el van találva, hogy az szerintem maradni fog :) Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.03.28. 18:15

A szemünkkel 65, max 70 fokot látunk át. Az összes 82fokos okulár belátásához bizony forgatni kell a fejet/szemet.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.03.28. 18:26

Vizi Péter írta:
2019.03.28. 18:15
A szemünkkel 65, max 70 fokot látunk át. Az összes 82fokos okulár belátásához bizony forgatni kell a fejet/szemet.
Ez tökéletesen így igaz! Ahhoz, hogy egyáltalán ne korlátozza a látóteret az okulár, egy picit nagyobb látószögű kell legyen. A 82 fokba még belefér egy kis szemmozgás is, mindenféle korlátozás nélkül, és ezért szeretik nagyon használni, mert olyan, mintha szabad szemmel az eget látná, semmi határ, semmi korlát, még kis szemmozgás esetén sincs. Az előnye főként követés nélküli távcsövezéskor jelenik meg, de csak akkor, ha a látómező szélén is éles marad a képe! Követővel használt távcsövek esetében bőven elegendő a 65 - 70 fok is. Tökéletes lesz a látvány! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.03.29. 08:25

Vizi Péter írta:
2019.03.28. 18:15
A szemünkkel 65, max 70 fokot látunk át. Az összes 82fokos okulár belátásához bizony forgatni kell a fejet/szemet.
Ez kétségtelenül így van, csak éppen az nem mindegy, hogy a szem/fej mozgatása közben eltűnik-e a LM másik fele! Pl. a GSO SV 30 mm-es okuláromnak az az egyik erénye a Goldline-hoz képest, hogy akármerre nézelődöm benne (még akár ki is vihetem a pupillámat a szemlencse szélére), SOHA nem tűnik el a kép egyetlen része sem, mindig 100%-os. Ezenkívül a szem-szemlencse távolságra is érzéketlen. A Goldline a másik véglet, és a Hyperionnak is némelyek ezt róják fel (utóbbival nincs személyes tapasztalatom, cáfoljatok meg, ha nem így van.) Az ortho-kban is stabil a kép, bár azokhoz még nem tudtam túl közel hajolni :D

D. Laci írta:
Nekem nagyon jó tapasztalatom van például a BCO okulárokkal, sőt kombinálva őket a saját kis Turret barlow optikával is igen jó képet adnak jól áttekinthető látómező mellett.
Előszeretettel használom a BCO 18mm + Q-T 2,25X barlow kombinációt 8mm-es eredő fókusszal viszonylag nagy szemlencsével és kényelmes betekintéssel.
Én is gondolkoztam ezen a lehetőségen, mivel a 10 mm-es BCO-mnak rendkívül jó képe van, nagyon szeretem, csak hát tudjátok, az a panoráma-élmény, amit 76 fok tud nyújtani, nagyon csábító :P Ráadásul olvastam olyan mértékadó tesztet is, ahol Takahashi Abbe ortho-val vetették össze a Morpheust és bizony többször váltogatták oda-vissza őket a Szaturnuszon, mert nem akarták elhinni, hogy ugyanannyi részlet jelenik meg mindkettőben, csak az egyiket az egyik jeleníti meg jobban, a másikat a másik. Amúgy csak zárójelben jegyzem meg, hogy a "drágább okulár jobb" elmélet nem mindig igaz. A BCO és a Fujiyama HD ortho között sem kontraszt, sem élesség tekintetében nem látok különbséget, sőt a BCO látómezeje 10 fokkal nagyobb kétharmad áron és még sorolhatnám a többi példát, csak túl hosszú lenne...
Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.04.07. 16:56

Hello,

Egy 150/750-es Newtonhoz (SW Star Discovery) keresek a 10-20 mm-es fokusztartományban relatíve nagyobb látószögű okulárokat, vizuális mélyég megfigyeléshez.
A preferált ártartományban (10-20 ezer Ft között*) találtam a SW Gold Line sorozatot (9-15-20 mm) és a Scopium SWA sorozatot (10-15-20mm)
Mindkettőt mélyegezésre ajánlják, és a boltok véleményezési rovataiban kb. ugyanazt írták mindkettőről (elfogadható minőség, remek árt/érték arány, kismértékű torzitás a széleken).
Szerintetek melyikeket érdemes beszerezni?

*Ehhez a kezdőknek ajánlott, belépő szintűnek pozicionált távcsőhöz nem hiszem, hogy érdemes lenne profibb, drágább okikat venni.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.08. 19:53

Ankalimon írta:
2019.04.07. 16:56
Hello,

Egy 150/750-es Newtonhoz (SW Star Discovery) keresek a 10-20 mm-es fokusztartományban relatíve nagyobb látószögű okulárokat, vizuális mélyég megfigyeléshez.
A preferált ártartományban (10-20 ezer Ft között*) találtam a SW Gold Line sorozatot (9-15-20 mm) és a Scopium SWA sorozatot (10-15-20mm)
Mindkettőt mélyegezésre ajánlják, és a boltok véleményezési rovataiban kb. ugyanazt írták mindkettőről (elfogadható minőség, remek árt/érték arány, kismértékű torzitás a széleken).
Szerintetek melyikeket érdemes beszerezni?

*Ehhez a kezdőknek ajánlott, belépő szintűnek pozicionált távcsőhöz nem hiszem, hogy érdemes lenne profibb, drágább okikat venni.
Szia!
Nekem a Goldline sorozatból a 6 és a 20 mm-es volt meg. Valamiért a 20 mm-es nem passzolt a 254/1200-as Newtonomhoz. Csak akkor adott éles képet, amikor ferdén néztem bele. A mai napig nem tudom, miért. Az akromátokhoz viszont nagyon passzol.

A 6 mm-es most is megvan, jelentéktelen a széltorzítása, mélyéghez gyakran használom, éles képe van, viszont a Hold észlelésekor zavaró reflexiók lépnek fel. A Scopiumot nem ismerem.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”