Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2016.02.12. 01:05

Nálam (250/1000SN) a 15mm Scopium durván elvérzett szélkorrekcióban, de nem jelenti azt, hogy kevésbé fényerős Newtonban is rossz. Lencsésekben eddig csak jó képet láttam vele. Mindenesetre jó lenne, ha a forgalmazók oldalain található véleményekhez kötelező lenne odaírni, milyen csővel használták. Tartom továbbá, hogy a lencséseknek és Newtonoknak más a képszéli hibájuk, de jó esetben a fényerőn kívül sehol se írják, hogy melyik típust mihez tervezték.
Ula78
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.07.26. 17:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Ula78 » 2016.02.12. 13:06

Igazából az alapvető minőségi különbségek érdekelnének okulár és okulár közt.

Gondolok arra, hogy 1 héttel ezelőtt csodás ég volt éjszaka, és az Orion szépségeit csodáltam, mint szerintem sokan mások is.

Orion övénél a Láng köd érezhetően derengett. (200/1200N és egy 25mm.-es Super Plössl okulár, semmi szűrő)
Ha lett volna egy erős középosztálybeli okulárom, jobban előjött volna, láttam volna jóval több részletet?

Vagy a különbség csak abban jelentkezik, hogy pl. jobb a betekintési távolság, nem húz el a széleken, kevésbé lágy a képe stb...?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.02.12. 13:24

Ula78 írta:Igazából az alapvető minőségi különbségek érdekelnének okulár és okulár közt.

Gondolok arra, hogy 1 héttel ezelőtt csodás ég volt éjszaka, és az Orion szépségeit csodáltam, mint szerintem sokan mások is.

Orion övénél a Láng köd érezhetően derengett. (200/1200N és egy 25mm.-es Super Plössl okulár, semmi szűrő)
Ha lett volna egy erős középosztálybeli okulárom, jobban előjött volna, láttam volna jóval több részletet?

Vagy a különbség csak abban jelentkezik, hogy pl. jobb a betekintési távolság, nem húz el a széleken, kevésbé lágy a képe stb...?

Ha a Plössl okulárban látott képnél több mély-ég objektumokon több részletet szeretnél látni, akkor inkább egy UHC vagy OIII szűrőt javaslok. Egy nagylátószögű okulárban nagyobb lesz a látómező, ezáltal talán látványosabb lesz a kép, de több részletet inkább egy szűrő hoz elő, mint egy prémium okulár.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.02.12. 17:46

Ula78 írta:Vagy a különbség csak abban jelentkezik, hogy pl. jobb a betekintési távolság, nem húz el a széleken, kevésbé lágy a képe stb...?


Ez egy durva de a gyakorlatban elég jól használható közelítés, ami a leképezésre vonatkozik.
Minél több lencséből áll egy okulár, annál több optikai hibára van korrigálva. Mit jelent ez? Egy f/20-as távcsőben egy egytagú okulár (egy darab lencse) az optikai tengelyen és annak közvetlen közelében (azaz a szűk látómező középső területén) kiváló képet ad. A Te f/6-os távcsövedben egy 4 lencsés, 40-45 fok látómezejű okulár fog faltól falig éles és színi hibától mentes képet adni (persze ha korrektül van megépítve...). Ha növeled a látómezőt, azaz nagyobb látómezejű okulárt használsz, előjön a kép széle felé a torzítás, de ha a 4 lencsét megnöveled 5-re, kb. 50 fokig lesz torzításmentes a kép, 6 lencsénél kb. 60 fokig, stb. Ha tehát f/6-nál 4 lencsés és 60 fok látómezejű okulárral dolgozol, a kép szélső harmada torz lesz. Ha ugyanolyan fókuszú, 6 lencsés és 60 fok LM-jűt használsz, torzítatlan képet érhetsz el. A betekintési távolság is összefügg a lencsék számától, durván itt is igaz, minél több a lencse, annál nagyobb a betekintési távolság, annál könnyebb az okulárba belenézni.

Kontraszt. Minél több a levegő-üveg határfelület, annál nagyobb a fényszóródás. Minél nagyobb az okuláron belül (de úgy általában a távcsövön belül) a fényszóródás, annál kisebb, lágyabb a kontraszt. Ezt a nem kívánatos fényszóródást hivatottak a bevonatok minimalizálni. Többek között ezért is lehet, hogy egy 8 lencsés Naglernek jobb a kontrasztja, mint egy 4 lencsés sima Plösslnek.

Persze a gyártó, illetve a kivitelezési minőség meghatározó elem, ez minden optikára igaz: egy gagyi de puccos csoda soha nem éri el a szakszerű de egyszerűbb szerkezet minőségét.

A Magellan 4 lencsés, a Scopium 5, ugyanaz a kínai minőség, a Scopium bizonyára jobban korrigált képet ad, talán korszerűbbek a bevonatai is. Ár/érték arány itt is igaz, a drágábbik jobb. A Te 200/1200-asodban picit el fog húzni a széleken, de ez egyáltalán nem lesz zavaró.

Drámai változást a mélyegek látványában - ahogy Levente is írta - szűrő, vagy a jobb, sötétebb ég adhat, ez utóbbi ELENGEDHETETLEN a ködös objektumok tanulmányozásához!
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2016.02.22. 21:34

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy a TV Nagler 5 mm-es vagy rövidebb fókuszú okulárjai és a TV Nagler Zoom 6-3 között van valami látványbeli különbség, vagy csak a látómező mérete más?
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.16. 20:27

Sziasztok!

Egy kis olvasnivalót szeretnék megosztani veletek:
http://www.doctordreviews.com/planetary ... rison.html

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.16. 20:35

Irhatnál, mit hámoztál ki belőle. Nekem kicsit sok a nyelvezete. Talán más is örülne.
MrYeneou
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.07.08. 17:30

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: MrYeneou » 2016.08.12. 22:29

Sziasztok!

Melyiket választanátok 200/1000 Newton SW tükrös távcsőhöz?

GSO SuperView 30 mm (2") Látómező: 68°
Explore Scientific 70° Series 30 mm vagy 25 mm (2") Látómező: 70°
SkyWatcher WA-70 32 mm-es okulár vagy 26 mm (2") Látómező: 70°
Baader Hyperion 31 mm (2") Látómező: 68°

Általános nagy látószögű és kiterjedésű okulárt szeretnék. Szerintetek a 25 és 26 mm már túl kicsi lenne a nagyobb kiterjedésű objektumokhoz? Vagy a nagy látómező miatt ezzel is lehet látni a dolgokat?

Mindegyikről olvastam jó tapasztalatokat és nem tudom, hogy érdemes-e kiadni nagyobb összeget vagy az olcsóbbal is boldogulhatok.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.13. 12:37

F/5-nél már komoly képsík korrekció kell, az egyszerűbb felépítésű és tervezésű okulárok itt sajna elvéreznek. A GSO-t épp ezért kihagyhatod.
Az ES-ek szerintem azonosak a GSO-val, csak át vannak címkézve.
A SW is öt lencsés, mint az előbbiek, de én jobbnak láttam a képét a GSO-énál.
A Hyperion 8 lencsés, igen jól korrigálhat - de ilyenhez az életben nem volt még szerencsém...

Ebből a választékból én a SW WA-70-et venném meg.
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.08.13. 16:12

Tarjánban az okulárteszt utáni mélyeges nézelődéskor volt szerencsénk belekukkantani SkyWatcher "Sky Panorama" Ultra Wide okulárok közül egybe, aminek a képe mindenkinek nagyon tetszett aki látta.
Sajnos arra már nem emlékszem, hogy mekkora fókuszú volt (talán 15-ös) de a 82°-os látószögének köszönhetően így is kellemes látómezeje volt Péter távcsövében. (Ahogy nézem a 23-as, ami nálad is 2°körüli tátómezőt adna már más árkategória sajna...)

Van másnak is tapasztalata ezzel a típussal?
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”