Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.06.01. 16:05

Libor írta:
nagyzo írta:Nos, kipróbáltam a barlow szétcsavarását, és a 10mm-re rácsavartam, így elméletben 150x-es nagyítást kaptam. A Holdon teszteltem, működik!


Ebben az esetben mot csak észlelj :D


Nagyon szép az ég! Jó kinn tölteni az időt, nem is gondoltam volna...

Vizi Péter írta:Én a helyedben semmiképpen sem vennék most újabb oklit, ami van, azzal hosszú időn át boldog lehetsz. Pár hónapot észlelgetnék, aztán pontosabban tudnám, merre van az előre. Addig is feltétlenül javaslom, gyere el valamelyik táborba, akár a távcsöveddel, akár anélkül, mert ott aztán lehet próbálgatni, tájékozódni. Itt mi csak irogatunk, ott viszont élő egyenesben kapod az infót :D


Köszönöm válaszod, lassan erre jutok, hogy most nyugi. Örülök annak ami van.
Megnézem merre lesz tábor, hátha eljuthatok valamelyikbe - megkérlek, egy linkkel útbaigazítanál?

Köszönöm
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.06.01. 16:40

mpt írta:http://www.mcse.hu/egyesuleti_hirek_2012/20120331-mtt20112.html
http://www.mcse.hu/egyesuleti_hirek_201 ... tabor.html
http://www.mcse.hu/egyesuleti_hirek_201 ... tabor.html

--mpt


Köszönöm ! ! ! ;)
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2012.06.26. 11:23

Sziasztok!

Úgy érzem ebbe a topikba valamelyest illeszkedik a kérdésem, mivel én is nagy látómezőt szeretnék elérni egy 150/1200 Newtonnal. Lehetőleg 20.000 HUF alatt. Ehhez végeztem néhány számolgatást az okulárok terén, és a legnagyobb látómezőt azt hiszem a 2"os GSO Super View 42mm és 50mm okulárokkal érhetem el. (2fok körüli)
Mélyégobjektumok kereséséhez és a csillagtérképpel (Égabrosz) való könnyű navigáláshoz szeretnék egy eszközt. A félelmem csupán annyi, hogy a keresett objektum megtalálása után esetleg idegesítő és bonyolult lehet a sötétben folyton le- és felrakosgatni az 2"-os és a 1,25"-os kihuzatot észlelés közben.

Vagy tudtok esetleg más megoldást, egyéb 1,25" okulárral, amelynek segítségével 1200mm fókusz mellett 2fokos látómezőt érhetek el, de még 20.000 HUF alatt? Én eddig nem nagyon találtam mást, de lehet, hogy csak valami elkerülte a figyelmem.

Előre is köszönöm!

E-Zoli
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.26. 11:47

E-Zoli írta:Sziasztok!

Úgy érzem ebbe a topikba valamelyest illeszkedik a kérdésem, mivel én is nagy látómezőt szeretnék elérni egy 150/1200 Newtonnal. Lehetőleg 20.000 HUF alatt. Ehhez végeztem néhány számolgatást az okulárok terén, és a legnagyobb látómezőt azt hiszem a 2"os GSO Super View 42mm és 50mm okulárokkal érhetem el. (2fok körüli)
Mélyégobjektumok kereséséhez és a csillagtérképpel (Égabrosz) való könnyű navigáláshoz szeretnék egy eszközt. A félelmem csupán annyi, hogy a keresett objektum megtalálása után esetleg idegesítő és bonyolult lehet a sötétben folyton le- és felrakosgatni az 2"-os és a 1,25"-os kihuzatot észlelés közben.

Vagy tudtok esetleg más megoldást, egyéb 1,25" okulárral, amelynek segítségével 1200mm fókusz mellett 2fokos látómezőt érhetek el, de még 20.000 HUF alatt? Én eddig nem nagyon találtam mást, de lehet, hogy csak valami elkerülte a figyelmem.

Előre is köszönöm!

E-Zoli


Nem bonyolult az, az 1,25-ös szűkítőben benne hagyod az okulárt, és azzal együtt kiveszed, aztán bele a 2"-os oklit. De arra figyelj, hogy ha nem elég nagy a segédtükröd, akkor erősen vignettált lehet a látómeződ, és akkor nincs semmi értelme a 2 foknak.
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2012.06.26. 11:56

Nem bonyolult az, az 1,25-ös szűkítőben benne hagyod az okulárt, és azzal együtt kiveszed, aztán bele a 2"-os oklit. De arra figyelj, hogy ha nem elég nagy a segédtükröd, akkor erősen vignettált lehet a látómeződ, és akkor nincs semmi értelme a 2 foknak.[/quote]


Köszi szépen!
És mit jelent a nem elég nagy segédtükör? Ha jól tudom 15%-os a központi kitakarás, ami nem túl nagy.
Ebből a szempontból sem elég nagy? Mármint a vignettáltság szempontjából.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.26. 12:14

E-Zoli írta:Nem bonyolult az, az 1,25-ös szűkítőben benne hagyod az okulárt, és azzal együtt kiveszed, aztán bele a 2"-os oklit. De arra figyelj, hogy ha nem elég nagy a segédtükröd, akkor erősen vignettált lehet a látómeződ, és akkor nincs semmi értelme a 2 foknak.



Köszi szépen!
És mit jelent a nem elég nagy segédtükör? Ha jól tudom 15%-os a központi kitakarás, ami nem túl nagy.
Ebből a szempontból sem elég nagy? Mármint a vignettáltság szempontjából.[/quote]

Vagyis kb 23 milliméteres a segédtükör. Nagyon pici. Kérdés, mennyire van kihozva a fókusz a tubusból...
Vignettálatlan 2 fokhoz 1200-as fókusszal kb 6 centis, hatalmas segédtükör kéne... De elfogadható 2 fokhoz is legalább 4 centi. Neked kb fél fok lehet vignettálatlan, úgyhogy ne akarj nagy látómezőt, max kereséshez, de a kép külső része nagyon sötét lesz, és derengeni fog a segédtükör képe a szemed előtt, ha belenézel az okulárba. Tegyél fel inkább egy jó keresőtávcsövet. (amúgy bolygózni szuper az ilyen kis segédtükör, nekem is ekkora van a 130/820-ban.)
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2012.06.26. 13:09

Vagyis kb 23 milliméteres a segédtükör. Nagyon pici. Kérdés, mennyire van kihozva a fókusz a tubusból...
Vignettálatlan 2 fokhoz 1200-as fókusszal kb 6 centis, hatalmas segédtükör kéne... De elfogadható 2 fokhoz is legalább 4 centi. Neked kb fél fok lehet vignettálatlan, úgyhogy ne akarj nagy látómezőt, max kereséshez, de a kép külső része nagyon sötét lesz, és derengeni fog a segédtükör képe a szemed előtt, ha belenézel az okulárba. Tegyél fel inkább egy jó keresőtávcsövet. (amúgy bolygózni szuper az ilyen kis segédtükör, nekem is ekkora van a 130/820-ban.)[/quote]


Értem. Köszönöm szépen. Akkor marad a jó öreg 6x30. :D
Tehát azt mondod, nem érdemes ilyen nagy látómezőért áhítozni egy ekkora optikával. Ezek szerint egyáltalán nem lehetséges beszélni az ún. "űrséta élményről",egy ilyen távcsővel hiszen az élvezhető tartomány amúgy sem fed le túl nagy területet?
Jól értem?

Z
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.26. 13:22

E-Zoli írta:Vagyis kb 23 milliméteres a segédtükör. Nagyon pici. Kérdés, mennyire van kihozva a fókusz a tubusból...
Vignettálatlan 2 fokhoz 1200-as fókusszal kb 6 centis, hatalmas segédtükör kéne... De elfogadható 2 fokhoz is legalább 4 centi. Neked kb fél fok lehet vignettálatlan, úgyhogy ne akarj nagy látómezőt, max kereséshez, de a kép külső része nagyon sötét lesz, és derengeni fog a segédtükör képe a szemed előtt, ha belenézel az okulárba. Tegyél fel inkább egy jó keresőtávcsövet. (amúgy bolygózni szuper az ilyen kis segédtükör, nekem is ekkora van a 130/820-ban.)



Értem. Köszönöm szépen. Akkor marad a jó öreg 6x30. :D
Tehát azt mondod, nem érdemes ilyen nagy látómezőért áhítozni egy ekkora optikával. Ezek szerint egyáltalán nem lehetséges beszélni az ún. "űrséta élményről",egy ilyen távcsővel hiszen az élvezhető tartomány amúgy sem fed le túl nagy területet?
Jól értem?

Z[/quote]

Igen, jól. Ez egy tipikus hosszú fókuszú Hold-bolygó-kompakt mélyég távcső, kis segédtükörrel. De nagyobb nagyításon azért űrsétálhatsz, pl. 10mm-es, 65-70 fokos látómezejű okulárral. Így az ég egy kis darabját látod széles vásznon. Ha a tejútban akarsz bóklászni kis nagyítással, és közben "amindenit"-ezni, ajánlok egy 15x70-es binoklit. :)
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.06.26. 14:33

Már elég régen sikerült szereznem Rózsikától (áldassék a neve) egy 40mm-es Zeiss ortho oklit. Sajnos elég sok víz lefolyt a Dunán, mire távcsőben is ki tudtam próbálni. A Lyra-ban tesztelgettem egy kicsit. Igaz ugyan, hogy nincs 65 fokos látómezeje, mégis belefért a béta és a gamma a látómezőbe (800mm-es a távcső fókusza), közepén pedig ott virított az M57 is. Baromi éles és kontrasztos a képe, az áteresztése is rendkívüli. Pedig nem mai csirke, az már biztos. Az okulár test is elég viseletes, olyan, mint a Chokito, randa, de nagyon jó!
itt egy kép az okliról. Igaz, ez nem az enyém, mert azt még nem sikerült lefényképeznem. :)

40ortho1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”