Fotontöbbszöröző okulár

Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2018.01.15. 17:50

Én már nem merek véleményt nyilvánítani, netán tetszést kifejezni, mert leordítják a fejemet, hogy ellenzem a technikai újításokat. Pedig nem is! Itthon is kőbaltát használok, a tüzet is kovakővel csiholom. Ja és ezt is füstjelekkel küldtem. :)

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.15. 18:15

mpt írta:Ennyire lehet kiterjeszteni az érzékelhető tartományt: http://gsp.humboldt.edu/olm_2015/Course ... mo-abs.jpg

Nagyszerű, ha érzékel az eszköz (a távoli) UV-ben, csak épp a légkör nem engedi át, ill. a rövid hullámhosszakat rángatja a legjobban.

--mpt
Azért a légkör sokkal szélesebb tartományt enged át, mint amit a szemünk lát!
Ha nem engedné át az UV fényt, soha nem égne le senki! Ezek szerint mégis átengedi valamennyire!
Az infra fénnyel ugyan ez a helyzet, és akár dobálja a légkör, akár nem, mégis lehet fényképezni!
Az, hogy jó képet lehessen kapni, az a módszertől függ, azaz technikai eszköz/módszer fejlesztés kérdése.

Minden kis eredménynek, amit ezen a téren elértek a fejlesztők, annak örülni kell, és használni, és nem kifogásokat keresni, ellene drukkolni. Ha mindig csak azt mondogatták volna elődeink, hogy minek annyit kutatni, fejleszteni, minek a Napot vizsgálni, a színképet elemezni, a csillagokat osztályozni, a fényességüket nagyon pontosan mérni, akkor hol tartanánk most? - Ugyan már, minek az a nagy távcső, ha a levegőn át csak elrontott remegős életlen képet lehet kapn?!
Ugye, hogy itt valami hatalmas ellentmondás látszik!

Miért ne lehetne egy kisméretű nagyérzékenységű és szélessávú fotonsokszorozós okulárt használni amatőröknek is, ha lenne rá lehetőség? - Az, hogy ezt eltúlozva egy cikk szerzője úgy interpretálta, hogy nincs szükség továbbra a nagy távcsőre, mert íme itt a csodaokulár, amely mindenre jó! -nos ezt már egy kezdő amatőr is tudja, hogy marhaság!

Ez viszont nem azt jelenti, hogy ez az "okulár" lenne felesleges! Hasznos, és nagyon jó, még akkor is, ha csak 50%-al terjeszti ki a látott fénytartományt, vagy "csak" 10 magnitúdóval növeli a segítségével megfigyelhető fényességet az égen. Óriási dolog, és ha mindezt előhúzhatom a zsebemből a préri közepén is, és betehetem a távcsőbe, az már írígylésre méltó eredménye a mai fejlesztésnek! Ezt talán egy amatőr is megengedheti magának hamarosan. Mindenkinek egy ilyen okulárt kívánok 2020-ra! Akinek tetszik, az ötletem, és esetleg tudná használni, az jelezze időben! :lol: :lol: :lol: Üdv. Imre

ui. MDA: A röntgent veheted 10 mikronos IR-nek, mert csak példa! - Ki is találhatod a módszerét. :P

Véleménycserére való a fórum, nem? Írhat bárki, és bátran írogathat is, vagy talán mégsem? :oops:
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.15. 18:49

Imre ezt Gézának is magyarázd már meg :
"Az, hogy ezt eltúlozva egy cikk szerzője úgy interpretálta, hogy nincs szükség továbbra a nagy távcsőre, mert íme itt a csodaokulár, amely mindenre jó! -nos ezt már egy kezdő amatőr is tudja, hogy marhaság! " :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.15. 20:16

Imre írta:MDA: A röntgent veheted 10 mikronos IR-nek, mert csak példa! - Ki is találhatod a módszerét. ...


Köszönöm a bizalmat, Imre, de mostanság máson dolgozom...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.15. 22:01

Ahogy az időjárás előrejelzést nézem, egy darabig a pókok nyugodtan dőzsölhetnek a tubusban.
Marad az elektronikus okulár képe a jó meleg kandalló mellett, a magam részéről forralt borral, mézzel és fahéjjal ízesítve. Tudjátok mit? Nem lesz az olyan rossz! Sőt, ahogy fogy a bor, egyre jobb lesz a képe. :lol:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.16. 17:34

Zoli, a szerző nem "interpretált" szükségtelenségre, hanem az újdonság hatalmas teljesitményére utalt. Ez szinte hihetetlen, ezért a sok hozzászólás is. Hogy megint segitsek Neked : https://www.kickstarter.com/projects/un ... lassical-t Próbáld a Forditót igénybe venni. Újabb tanácskérőnek illene ezt a dolgot is megemliteni. Filmes gépre sem beszélünk rá senkit. Épp változás van folyamatban a megfigyelő eszközöknél, tudatni illik vele. Struccolunk.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.16. 18:16

géza írta:Zoli, a szerző nem "interpretált" szükségtelenségre, hanem az újdonság hatalmas teljesitményére utalt. Ez szinte hihetetlen, ezért a sok hozzászólás is. Hogy megint segitsek Neked : https://www.kickstarter.com/projects/un ... lassical-t Próbáld a Forditót igénybe venni. Újabb tanácskérőnek illene ezt a dolgot is megemliteni. Filmes gépre sem beszélünk rá senkit. Épp változás van folyamatban a megfigyelő eszközöknél, tudatni illik vele. Struccolunk.


"Az, hogy ezt eltúlozva egy cikk szerzője úgy interpretálta, hogy nincs szükség továbbra a nagy távcsőre, mert íme itt a csodaokulár, amely mindenre jó! -nos ezt már egy kezdő amatőr is tudja, hogy marhaság! " :lol:

Onnan indult ugye az agymenés , hogy egy EV okulár plusz egy arasznyi kis távcső ideje múlttá teszi a nagyobb átmérőjű, hosszabb fókuszú műszereket .
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.16. 19:37

Igen, valószinüleg multtá. Pontosabban, a hasonló képet nyújtó aperturásokat. Azok súlya, ára (!) szállithatósági méretei miatt ezt a hátizsákost könnyű lesz eladni. Bár lehet igazad van, hogy neki nincs igaza. Összel kiderül.
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.01.16. 19:48

Végh Zoli írta:Azért azt ne felejtsük el , hogy az egész agymenés onnan indult el , hogy ezek a kütyük forradalmasítják a vizuális észlelést , mert egy arasznyi távcsőbe dugva csodákat láthatunk , mintha a Hubble képeit néznénk (kis túlzással persze ) . Ez így nettó baromság és aki erre rámutat , már rögtön ellen propagandistának van kikiáltva . :?


Nem teljesen. Én csak mint következő, félelmetes lehetőségként vázoltam ezt fel. Mert sok akadályát nem látom ennek. Szerintem olyasmit nem írtam, hogy ennek a valós képe csodás lesz. De az biztos, hogy egy pici elektronikával komoly javítást lehetne elérni. Nem ostobaság ez, és kár is annak beállítani....

Mennyiben lehet majd valósnak tekinteni azt a látványt? Mi fogja a gyártókat 2024-ben megakadályozni abban, hogy a jelerősítőhöz adjanak egy szoftvert is, ami olyan képet élesít, korrigál neked oda, amilyet csak akarsz?

Én tényleg nem látom akadályát, hiszem ma egy telefonnal kifényképezel az ablakon, és jobb képet csinálsz, mint 30 éve egy profi fotós. Az elektronika, a szoftver el fogja bírni. És mi akadálya lesz egy net kapcsolatnak ebben az okulárban? És innét már csak egy lépés amit írtam.

Lehet struccot játszani valóban. De mi fogja meggátolni azt, hogy ilyen hamis, digitális képeket nézegessen majd a megfigyelők? Nekem mindegy persze mert engem egy cseppet sem érdekelnek a digitális fotók, és a monitorképek, de azért mint téma érdekelhet a hobbi ezirányú hasadása.

Viszont legalább pörög a topic. Igaz, ezek a kérdések sokkal inkább egy "szubjektív véleményeim" topicba volnának valóak hiszen sokkal inkább filozófiai kérdést boncogat emmint egy technikai részbe, de ilyen rovat a csillagváros fórumán nincs.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára allen99 2018.01.16. 19:59-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.16. 19:58

allen99 írta:
Végh Zoli írta:Azért azt ne felejtsük el , hogy az egész agymenés onnan indult el , hogy ezek a kütyük forradalmasítják a vizuális észlelést , mert egy arasznyi távcsőbe dugva csodákat láthatunk , mintha a Hubble képeit néznénk (kis túlzással persze ) . Ez így nettó baromság és aki erre rámutat , már rögtön ellen propagandistának van kikiáltva . :?


Nem teljesen. Én csak mint következő, félelmetes lehetőségként vázoltam ezt fel. Mert sok akadályát nem látom ennek. Szerintem olyasmit nem írtam, hogy ennek a valós képe csodás lesz. De az biztos, hogy egy pici elektronikával komoly javítást lehetne elérni. Nem ostobaság ez, és kár is annak beállítani....

Mennyiben lehet majd valósnak tekinteni azt a látványt? Mi fogja a gyártókat 2024-ben megakadályozni abban, hogy a jelerősítőhöz adjanak egy szoftvert is, ami olyan képet élesít, korrigál neked oda, amilyet csak akarsz?

Én tényleg nem látom akadályát, hiszem ma egy telefonnal kifényképezel az ablakon, és jobb képet csinálsz, mint 30 éve egy profi fotós. Az elektronika, a szoftver el fogja bírni. És mi akadálya lesz egy net kapcsolatnak ebben az okulárban? És innét már csak egy lépés amit írtam.




Lehet struccot játszani valóban. De mi fogja meggátolni azt, hogy ilyen hamis, digitális képeket nézegessen majd a megfigyelők? Nekem mindegy persze mert engem egy cseppet sem érdekelnek a digitális fotók, és a monitorképek, de azért mint téma érdekelhet a hobbi ezirányú hasadása.

Viszont legalább pörög a topic.




Az utalás Gézára vonatkozik , nem rád . Ő fantáziálja , hogy az EV okulár egy arasznyi távcsőben ugyan azt mutathatja , mint ami egy nagyobb távcsőben látható . Ami ugye nem igaz , mert egy hat centi átmérőjű lencse nem tudja azt , amit egy húszcentis , akármilyen képerősítő rendszert is teszel rá .
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”