Fotontöbbszöröző okulár

géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.14. 22:11

Élőkép - jelen kép. Az agyunknak mindegy. A szemünk még elötte van, azzal csak látunk. Fel is kell fogni. Ez az új nagyot fog lenditeni az érzékelőképességeinken. Mindig marad nosztalgia. Érzésem szerint a nagylátszöges csöveseknek lesz szerencséjük az uj okulárral. Sz.,..........jan.15. Nem is tudom, esetleg javitja az olcsóbb optikák szinhibájából adódó gondokat ? Csodákra képesek az új programok.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.01.15. 01:20-kor.
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2018.01.14. 23:11

Imre írta:Csak azt nem értem, hogy...


Kedves Imre!

Én erről már a fórumon valahol kifejtettem a véleményem! Alapvetően nem a technikai újdonságokkal van bajom, bár azért néha akad azokkal is. Csupán az a problémám, hogy ez már nem vizuális észlelés, ezzel az erővel fogok egy kis túlzással egy kamerát, meg egy számítógépet aztán beülök a szobában a fotelba és nézdegélem a csillagokat. Ez egy másik fajta észlelés, de nem a szó-szoros értelmében vett vizuális megfigyelés. És ez az amit allen99 kolléga is leírt, ezért kapott tőlem köszönetet. Az, hogy én nem látom értelmét, még nem jelenti azt, hogy más ne lásson benne fantáziát. Igazából nem értem miért jó ha egy kb. körömnyi valamit bámulok, mikor egy nagyobb képernyőn is megtehetem ugyan ezt. Ez csupán az én véleményem, ami nem kötelező mint ahogy ennek az okulárnak használata sem. És azt sem állítom, hogyha lehetőség lesz rá nem nézek meg egy ilyen szerkezetet.

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.15. 09:22

géza írta:...Ez az új nagyot fog lenditeni az érzékelőképességeinken. Mindig marad nosztalgia. Érzésem szerint a nagylátszöges csöveseknek lesz szerencséjük az uj okulárral.

A többiek meg fejlesztgethetik az infra és ultra fényhez a szemüket! Ha nem sikerül, akkor nem láthatják azt, amit IR-UV fényben mutat az ég! Fejlődni kötelző, aki nem teszi visszafejlődik, lemarad! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.15. 10:05

rgeri írta:... az a problémám, hogy ez már nem vizuális észlelés...

- mert olyan nincs is, de szabad szemes megfigyelés, látás, olyan van!
rgeri írta:...Az, hogy én nem látom értelmét, még nem jelenti azt, hogy más ne lásson benne fantáziát. Igazából nem értem miért jó ha egy kb. körömnyi valamit bámulok, mikor egy nagyobb képernyőn is megtehetem ugyan ezt.

Felhívom a figyelmedet, hogy ezzel a szerkezettel, akár okulárban, akár nagyobb képernyőn, de olyan dolgot tudsz megfigyelni élőben, amit pusztán emberi szemmel SOHA nem fogsz látni! - Ugye akkor már érdekes lenne belenézni?!
rgeri írta:Ez csupán az én véleményem, ami nem kötelező mint ahogy ennek az okulárnak használata sem. És azt sem állítom, hogyha lehetőség lesz rá nem nézek meg egy ilyen szerkezetet.

Ez eddig rendben is van, de ha nem látod meg elsőre a hasznosságát, akkor azért nem kell ellenpropagandát kifejteni! Szerencsére a fejlesztői nem olvassák ezeket a "kedvcsináló" hozzászólásokat! Ennyi. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.01.15. 10:18

Szerintem azt kellene tisztába tenni, hogy ki mit szeretne:
-szabad szemes megfigyeléssel a lehető legjobb optikán keresztül okuláron át nézelődni, - vagy
-elektronikus úton alkotott élőképen akármekkora ekránon alkotott képet nézegetni
Szerintem mindkettőnek helye van csak az élmény más, de nagyon.
Az asztrofotók digitális "agyonszerkesztésére" gondolva.
A szememen nem tudok kontrasztot , színtelítettséget szaturációt stb állítani.
Mindenki maga dönti el melyiket részesíti előnyben, esetleg mindkettőt alkalmazza tetszés szerint.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: mpt » 2018.01.15. 10:29

Nyilván bennem van a hiba, de párszáz távcsöves bemutató után sem látom az előnyét (és mint írtam, kb 5 éve volt már ilyen, talán digitalis okulárnak hívták, vajon miért nem terjedt el?).

A távcsöves élmény nagy részét épp az adja, hogy mindenfele elektronikus kütyü közbejötte nélkül élvezem a látványt, mégha az szerényebb is (egyebként szoftvermérnökként nem utasítok el okvetlen mindent, amiben elektronika van).

Nem látom a különbséget a két verzió között: érzékeny kamera képe monitoron (ma is létező megoldás, keskeny sávú szűrőkkel szinte minden elérhető) vs. miniatűr monitor nézése valami olyasmiben, ami kinézetre okulrra emlékeztet. A kényelmetlenséget leszámítva.

Ezen felül néhányan jópárszor leírtuk: a felbontást nem pótolja semmi, ahhoz átmérő kell.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.15. 10:32

Öntsünk tiszta vizet ebbe a pohárba!

Senki nem állította, hogy ennek a szerkezetnek a használatával vége a hagyományos, ősi módszerek használatának! Nem lesz tilos, sem kötelező ettől kezdve semmi, ami eddig nem volt az! Semmi nem fog változni károsan, kizárólag előnyei lesznek ennek az új szerkezetnek! Kis méret, hordozhatóság, nagy érzékenység, kiterjesztett fénytartomány stb.

Szükség lesz továbbra is tiszta égre.
Szükség lesz jó, és egyre jobb távcsövekre.
Szükség lesz a saját szemünkre, és a többi érzékszervünkre.
Szükség lesz a technikai lehetőségek fejlesztésére.
Szükség lesz az eszünk használatára, gondolkodásra!

Mi fog változni?

Bővül az új eszközök segítségével a megfigyelhető jelenségek mennyisége.
Bővül a megfigyelhető frekvenciatartományunk.
Bővül az intenzitásskála, amelyet élőben nézhetünk.
Bővül a közvetlenül megfigyelhető halvány égitestek száma.
Bővül a terület, amelyen agyunkat gyakorlatoztathatjuk!

Röviden ennyi, nem kell félni tőle, nem kell ellenpropaganda, nem lesz kötelező a használata! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.15. 10:38

Tudod Imrém, az piszkál a dologban, hogy a bejelentkező új érdeklődők avult tanácsokat kapnak beszerzés ügyben. Mintha sok "dióverőt", emlékeket szeretnének eladni. Nem tudok mire gondolni. Lehetetlennek tartom az aktivabbak ne követnék figyelemmel a trendet. Egyébként igen rossz tanácsosok lennének - gondolom. Akkor hol a segitség ? Zsebet nem kimélő hobbiról van szó. Egy ilyen váltás sajnos sok eszközt tesz avulttá (nem értéktelenné!).
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: mpt » 2018.01.15. 10:49

géza írta:... a bejelentkező új érdeklődők avult tanácsokat kapnak beszerzés ügyben. Mintha sok "dióverőt", emlékeket szeretnének eladni.


Szerintem meg reálisat. Ég alatt szerzett tapasztalat alapján.

Én kiszállok a további eszmecseréből(?)

--mpt
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.01.15. 10:56

Géza neked szerintem beakadt ez a téma.
Csak azt lehet felerősíteni, ami be van gyűjtve.
Hiába a szuper okulár, akár optikai akár elektronikus "rásegítésű", ha az alap optika gyenge /kicsi a felbontóképesség, kevés a fénygyűjtés stb./ az erősítés növelésével a zajt is növeled és megint jöhetnek az elektronikus és digitális bűvészkedések a jó képért. Mennyi köze lesz ennek a valósághoz?

Biztosan van ennek helye a mai technikában, csak ezt ott is kell kezelni.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”