mélyég szűrő

horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: horadam » 2019.09.09. 20:47

Mozdonyos írta:
2019.09.09. 20:03
Számomra furcsa terepre tévedtem:
Megjött az UHC-szűrő:
P1040270.JPGP1040271.JPGP1040272.JPG
A marketingesek jól vizsgáznak,mert szép a körítés.
Akkor ezért esik.. :D
Az okulár még úton? Külföldről jön?
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.09. 20:52

horadam írta:
2019.09.09. 20:47
Mozdonyos írta:
2019.09.09. 20:03
Számomra furcsa terepre tévedtem:
Megjött az UHC-szűrő:
P1040270.JPGP1040271.JPGP1040272.JPG
A marketingesek jól vizsgáznak,mert szép a körítés.
Akkor ezért esik.. :D
Az okulár még úton? Külföldről jön?
Az okulár még nem jött meg,mert még nem értesítettek(BTC).
Elég régen megrendeltem(több mint egy hónapja).
Már gyalog is hazaért volna Németországból :lol:
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: szoja » 2019.09.09. 21:12

Mozdonyos írta:
2019.09.09. 20:52
Az okulár még nem jött meg,mert még nem értesítettek(BTC).
Elég régen megrendeltem(több mint egy hónapja).
Már gyalog is hazaért volna Németországból :lol:
Akkor ne most mondjam, hogy az enyém szombaton megjött? :) Pedig messziről utazott (Kína) - mondjuk kellett is neki 1 hónap. Persze mindegy, úgyis esik...
Az UHC szűrőre kiváncsi vagyok, hogy teljesít. Nekem Castell van és hogy őszinte legyek, annyira nem vagyunk nagy barátok. Persze nekem is kis tubusom van, abban az UHC szűrő alig hagy valami látnivalót...
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.09. 21:54

szoja írta:
2019.09.09. 21:12
Mozdonyos írta:
2019.09.09. 20:52
Az okulár még nem jött meg,mert még nem értesítettek(BTC).
Elég régen megrendeltem(több mint egy hónapja).
Már gyalog is hazaért volna Németországból :lol:
Akkor ne most mondjam, hogy az enyém szombaton megjött? :) Pedig messziről utazott (Kína) - mondjuk kellett is neki 1 hónap. Persze mindegy, úgyis esik...
Az UHC szűrőre kiváncsi vagyok, hogy teljesít. Nekem Castell van és hogy őszinte legyek, annyira nem vagyunk nagy barátok. Persze nekem is kis tubusom van, abban az UHC szűrő alig hagy valami látnivalót...
Gratulálok az okulárhoz.
Ha tudnám,hogy egy Astronomik,vagy Baader szűrő jobb,amit én is észrevennék,
akkor vennék olyat.
De lehet,hogy számomra felesleges szintet lépni,mert még sosem volt
tapasztalatom mélyégszűrőkkel.
Lehet,hogy az OIII-at majd valamelyik említett márkától veszem.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.10.22. 14:19

Nemrég volt alkalmam próbálgatni egy CLS és egy Skyglove jellegű szűrőt, az M31-en többféle távcsővel (kis-közepes nagyításon, 1,5-2 fokos látómezővel, 3-3,5 mm-es kilépő pupillával), illetve nagyon kis nagyítású binokulárral, Tejút csillagmezőkön. De nem volt meggyőző a különbség, nem volt egyértelműen kontrasztosabb, részletgazdagabb a kép, nem tűntek fel az Androméda-galaxis halványabb külső részei. (6,0 vizuális Hmg mellett)
Igaz, nem tudtam sokáig tesztelni, mert feljött a Hold...

Milyen körülményeket, illetve objektumokat javasoltok, amelyeken jobban látszanak a szélessávú szűrők előnyei?
(El kellene döntenem, hogy melyik szűrőt tartom meg - már ha érdemes egyáltalán valamelyiket megtartani galaxisokhoz, halmazokhoz, csillagmezőkhöz...)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2019.10.22. 20:37

Szia Ankalimon!

Vidéki égen CLS és OIII nagy Newtonban pl.planetáris ködökkel csodát tesz! De nagy általánosságban minden típusú ködre igaz, szépen elsötétedik a háttér, felfénylik a köd, előjönnek a részletek, nekem mindig nagy élmény.
Ha kiveszem a szűrőt, utána homogenizált szürkeségnek tűnik csupán. Szoktam kísérletezni különböző objektumokon, de a ködökön kívül mindig kettősséggel találkozom, mivel a halmazok és a galaxisok is csillagokból állnak, ott valami olyan történik, hogy ha lehet ilyet mondani, esztétikusabb lesz a kép ugyan, de sajnos sok részlet el is tűnik egyben.
Üdvözöllek!
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.10.22. 22:01

Az OIII, UHC és HBeta szűrő nálam is hozza az általad leírt hatást, de a szélesebb áteresztési tartományú CLS és Skyglove-nál nem nagyon vettem észre ilyesmit. Igaz, én a szélessávú szűrőket eleve nem ködökön próbáltam, azokhoz azt olvastam és tapasztaltam, hogy nem igazán jók. Abban reménykedtem, hogyha nem is forradalmian, de némiképpen javít a többi mélyégobjektumon, elsősorban a galaxisokon.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.10.23. 21:49

Ankalimon írta:
2019.10.22. 22:01
Az OIII, UHC és HBeta szűrő nálam is hozza az általad leírt hatást, de a szélesebb áteresztési tartományú CLS és Skyglove-nál nem nagyon vettem észre ilyesmit. Igaz, én a szélessávú szűrőket eleve nem ködökön próbáltam, azokhoz azt olvastam és tapasztaltam, hogy nem igazán jók. Abban reménykedtem, hogyha nem is forradalmian, de némiképpen javít a többi mélyégobjektumon, elsősorban a galaxisokon.
Üdv!
Nekem van használatban a Skyglove szűrőm, és a Cls-t cseréltem le. Ezt a szűrő kifejezetten ajánlom Gx-ra Gh-ra! Viszont ez a szűrő csak ott működik igazán, ahol kicsit kell csak elnyomni a maradék égi hátteret.-vagyis közepessen-nagy nagyításokon. A csillagok színhelyesebbek, és gyakorlatilag csak a Nátrium fényét vágja ki a spektrumból-ellenben a Cls-l. Másrészről, kis kompakt planetárisra vagy reflexiós-ködökre is beválik a javasolt nagyitáson. Szóval jó szűrő a megfelelő nagyításon!
Gyuricza István
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.10.30. 08:01

gyuri17 írta:
2019.10.23. 21:49
Nekem van használatban a Skyglove szűrőm, és a Cls-t cseréltem le. Ezt a szűrő kifejezetten ajánlom Gx-ra Gh-ra! Viszont ez a szűrő csak ott működik igazán, ahol kicsit kell csak elnyomni a maradék égi hátteret.-vagyis közepessen-nagy nagyításokon. A csillagok színhelyesebbek, és gyakorlatilag csak a Nátrium fényét vágja ki a spektrumból-ellenben a Cls-l. Másrészről, kis kompakt planetárisra vagy reflexiós-ködökre is beválik a javasolt nagyitáson. Szóval jó szűrő a megfelelő nagyításon!
Igen, azóta én is sokat próbálkoztam különböző nagyításokkal és objektumokkal, és én is arra jutottam, hogy sötét égen galaxisokra a Skyglove jobb, mint a CLS. Nálam nem volt nagyon radikális a különbség a szűrő nélküli látványhoz képest, de azért egyértelmű volt a javulás. A dolog működött kis nagyításoknál is.
A planetárisoknál nálam jobban működtek a keskeny sávú szűrők, de reflexiós ködökön még nem próbáltam a Skyglove-ot - legközelebb azt is megnézem.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.09.22. 13:39

Sziasztok.
Esetleg meg tudná valaki mondani, hogy a két
variáció között van-e különbség fényutban ?
Én a második képen lévő összeállítást használ-
tam, ahol nem kaptam fókuszt.
Az első képen,ha valahogy râ lehetne csavarni a
zenittükröt a szűrőváltóra, akkor talán megoldódna
a probléma.
A zenittükör ezen csöve lecsavarható, de nem
tudom hogy milyen menet van rajt.
Esetleg valaki nem tudja hogy az 1,25"-os okulárok
alján milyen menet van ?
A szűrőváltón gondolom T2-es.
Előre is köszönöm.
20200922_133038.jpg
20200922_133249.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”