mélyég szűrő

tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.02.22. 18:08

Ez a szűrő nem is rossz ötlet városban, erre fele is az utcai lámpák ha nagyjából azonos fényspektrumúak, vagy legalább a környékbeliek, ha azt le lehetne szűrni, jobb lenne a kilátás, csak ezt hogy lehetne megmérni, hogy az itteni lámpának hova esik a legerősebb kibocsátási hullámhossza, és azt milyen szűrő ejtené ki a spektrumból.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.22. 19:01

tobe írta:Ez a szűrő nem is rossz ötlet városban, erre fele is az utcai lámpák ha nagyjából azonos fényspektrumúak, vagy legalább a környékbeliek, ha azt le lehetne szűrni, jobb lenne a kilátás, csak ezt hogy lehetne megmérni, hogy az itteni lámpának hova esik a legerősebb kibocsátási hullámhossza, és azt milyen szűrő ejtené ki a spektrumból.


Tipikusan nátrium- és higanygőz lámpákat használnak utcai világításra, szóval alapvetően ezeket kell kiszűrni, és a kontraszterősítő szűrők pont ezt teszik. Itt egy összehasonlító ábra a különböző fényforrások színképéről, és mindenféle szűrők áteresztéséről:

http://tavcso.hu/kiegeszitok/szurok-hul ... ztje_2.jpg

Ez pedig egy tömör összefoglaló a szűrőkről:

http://makszutov.hu/cikk/szuro_tipusok.php
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.03.14. 15:43

Hello

Tervezek venni egy mélyég szűrőt a 120mmes refraktoromhoz. Nem akarok drágát venni, szóval a legolcsóbbak is megfelelőek lesznek nekem szerintem. Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek melyik érné meg jobban; a BTC-nél kapható Castell UHC vagy a Scopium UHC a Makszutov boltban? Mindkettő 9900Ft. Mit várhatnék el egy ilyen szűrőtől? Válaszokat előre is köszönöm!
Üdv
Gerg
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.03.14. 15:53

Az egyes szűrők teljesitményéről, hatékonyságáról itt olvashatsz: http://makszutov.hu/cikk/melyeg_szuro_teszt.php

A Scopium UHC szűrő teljesitményét összehasonlitottam az M42-n a Baader és a Lumicon szűrőkkel városi körülmények között. A Baader áteresztési görbéje a legszélesebb, igy ebben volt a háttér a legvilágosabb. A Scopium jobban "leszedte" a háttérfényességet. A Lumicon lényegében hasonlóat sötét hátteret mutatott, csak a ködből több részlet látszódott. Szóval ha a teljesitményt nézzük, a Lumicon egyértelműen a legjobb volt, ezt követte a Scopium, majd a Baader.

A Scopium áteresztési görbéjét itt tudod megnézni. Külön felhivom a figyelmet, hogy egyes tartományokban a maximális fényáteresztési értéke bőven 95% feletti.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.03.14. 16:38

Hasznos ez a görbe a Scopium UHC-ről.

A Castell egy hangyányival szélesebb talán, vagyis talán egy picit jobb kis távcsövekhez. A 12L-nél a fene tudja, szerintem ugyanolyan jó mindkettő. Dobj fel érmét. :)
Nagyobb távcsőhöz már érdemesebb lehet keskenyebb szűrőt venni, pl. a Lumicont.

A Castell kis szépséghibája, hogy nagyon rövid a menet a szűrőfoglalaton, de ahogy elnézem a Scopiumról feltett bélyegképet, azon sem nagyobb. :)

Nekem Castellem van, megelégedéssel használom egy 7 centis lencséssel, de 50 centissel is sokat javított bizonyos ködök látványán, enyhén fényszennyezett helyről.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.06. 10:38

Sziasztok!
Olvastam a hozzászólásokat és a kérdés bennem is felmerült :) Annak ellenére, hogy a linkelt teszteket és leírásokat is mind végig olvastam.
Én BP Rákoskereszttúrról próbálok észlelni. A D-NY-i ég viszonylag jól belátható, arra elég sok mindent sikerült megfigyelni, bár érződik bőven a fényszennyezés.
Az É-K-i ég viszont botrányos. Ma hajnalban próbáltam teljesen tiszta égnél figyelni, de a kassziopeia-t is alig sikerült szabad szemmel megtalálni. Persze távcsővel meglett és szépen láttam minden részét. Viszont arra számítottam, hogy hajnalban a "közeli" M52-t vagy M39-et talán sikerül, csak ha pöttyként is megpillantani, de nem sok esély volt rá, mert abban az irányban tényleg sok fény van. Ha jól tudom, az a Zugló fele néző rész.

Szóval a lényeg, hogy akármerre nézek, több-kevesebb fény zavar és nem nagyon van lehetőségem egyelőre máshonnan észlelni.
Olvasva a hozzászólásokat, cikkeket, így hosszútávon én is szeretnék egy szűrőt beszerezni, amivel első sorban a fényszennyezést tudom csökkenteni, de azért egyéb objektumok kiemelését is jól segíti. Láttam, hogy legtöbben és a tesztben is a Lumicon-t ajánlották, viszont ha jól látom, az 29ezer-be kerül (drága).

A fentiek tekintetében valóban megéri az árát ez a szűrő nekem?
A távcsövem egy 150/750-es Newton.

Előre is köszönöm a válaszokat :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.04.06. 10:47

Szerintem ki kell próbálni.
Nekem sajnos az az érzésem, hogy nincs az a szűrő, ami a budapesti éggel igazi csodát tudna tenni.

Nagyon sok függ attól, hogy épp milyen az égbolt. Párás égen nagyon zavaró a fényszenny, de néha nálam is (Pestlőrinc) előfordulnak olyan éjszakák, amikor szinte a horizontig látszanak csillagok (kivéve persze a városközpont irányát).

A Polarisban (nem kevésbé fényszennyezett hely) OIII szűrő egészen jól bevált pl. a Gyűrűs-ködön, az UHC érdekes módon annyit nem dobott a látványon.

--mpt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.06. 10:52

Szia!

mudlee írta:A fentiek tekintetében valóban megéri az árát ez a szűrő nekem?
A távcsövem egy 150/750-es Newton.


Az erős fényszennyezésen semmiféle szűrő nem fog segíteni, legfeljebb a planetáris ködökön egy kicsit, vagy a nagyon fényes DF-eken, amikből viszont nincs sok. Esetleg újíts be egy OIII szűrőt PL-ekhez, de inkább benzint vegyél a pénzen, és utazz ki néha sötét ég alá.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.06. 13:29

Köszönöm a hozzászólásokat!

Benzinre költenék én, de első körben autóra kellene költeni :)
Még egy kérdésem lenne, most már konkrétabb.
makszutov oldalon van egy tétel, ami érdekes lehet majd számomra:
Scopium UHC és OIII szűrő (1.25'') - 16 900 Ft
Ez a kettő egyben ugye olcsóbb, mint csak egy UHC vagy OIII szűrő a Baader vagy Lumicon változatból.
Ennyivel jobb ez a kettő márka/fajta a Scopiumnál?
Van valakinek tapasztalata a különbségekről?
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.06. 19:44

mudlee írta:Ez a kettő egyben ugye olcsóbb, mint csak egy UHC vagy OIII szűrő a Baader vagy Lumicon változatból.
Ennyivel jobb ez a kettő márka/fajta a Scopiumnál?
Van valakinek tapasztalata a különbségekről?


Régebben sokszor volt szerencsém a Baader UHC-S-hez. Most egy Castell UHC-m (az is olcsó, a másik boltban) van, és nem érzem semmivel sem rosszabbnak.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”