mélyég szűrő

SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.04.06. 22:16

csakb írta:
mudlee írta:Ez a kettő egyben ugye olcsóbb, mint csak egy UHC vagy OIII szűrő a Baader vagy Lumicon változatból.
Ennyivel jobb ez a kettő márka/fajta a Scopiumnál?
Van valakinek tapasztalata a különbségekről?


Régebben sokszor volt szerencsém a Baader UHC-S-hez. Most egy Castell UHC-m (az is olcsó, a másik boltban) van, és nem érzem semmivel sem rosszabbnak.

A Baader UHC-S viszonylag széles tartományban ereszt át (az UHC szűrők között) ezért ennek van - az általam próbált UHC szűrők között legalábbis - a legkevesebb hatása. A Scopium UHC érzékelhetően kontrasztosabb képet ad, de természetesen a Lumicon ami elviszi a pálmát ezen a téren.

Bár az minden szűrőre igaz, hogy igazi hatékonyságuk sötét vidéki égen mutatkozik meg.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.04.07. 07:14

csakb írta:Régebben sokszor volt szerencsém a Baader UHC-S-hez. Most egy Castell UHC-m (az is olcsó, a másik boltban) van, és nem érzem semmivel sem rosszabbnak.

Én ellenkezőleg tapasztalom, nem véletlen a nagy árkülönbség sem szerintem, bár én a fotografikusan tapasztalható különbségre alapozom a véleményem, a Baader sokkal egyenletesebben vágja le a városi fényeket, a fotón kiegyenlítettebb és szebb hátteret ad, és egy sávban egész jól átenged a Ha-ból is.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.08. 08:48

Nos, a vége egy Castell UHC lett. Sajnos nem sikerült kipróbálni, mert tegnap este nagyon szeles idő volt és hamar beborult :( Így várom a tiszta eget, és majd jövök a beszámolóval.

Köszönöm mindenkinek a tanácsokat!
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.11. 06:13

Nos, mint írtam, jelentkezem, mire jutottam vele.
Városból az Orion képben vizsgálódtam. Az Orion ködöt (nagy örömömre) sikerült megfigyelni. Felrakva a szűrőt jobban felderengett maga a köd, szebben kivehető volt. Mindezt úgy, hogy az én helyemről nézve az Orion pont a legnagyobb fényszennyezett rész felett ment le éppen.
Egyetlen, ami furcsa, hogy a szűrővel minden zöld. :) A köd is.
Gondolom (mint amatőr), ez normális :) Sajnos ugyan ebben a csillagképben a Lófej-köd már nem látszódott, túl fényes volt az ég.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.04.11. 11:39

Szia,

igen, a zoldes szin normalis. Tartok tole, hogy a Lofej-kod kb lehetetlen celpont (foleg Pestrol).

--mpt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.11. 11:51

janwar írta:Én ellenkezőleg tapasztalom, nem véletlen a nagy árkülönbség sem szerintem, bár én a fotografikusan tapasztalható különbségre alapozom a véleményem, a Baader sokkal egyenletesebben vágja le a városi fényeket, a fotón kiegyenlítettebb és szebb hátteret ad, és egy sávban egész jól átenged a Ha-ból is.


Elhiszem, de fotografikusan kissé más a világ. :)
Pl. H-alfában amúgy is alig látunk, szóval édesmindegy, hogy a szűrő jobban átenged-e 656 nm környékén.


mudlee írta:Egyetlen, ami furcsa, hogy a szűrővel minden zöld. :) A köd is. Gondolom (mint amatőr), ez normális :)


Igen, teljesen normális, ezért szűrő, mert csak ott enged át fényt ahol. :)

mudlee írta:Sajnos ugyan ebben a csillagképben a Lófej-köd már nem látszódott, túl fényes volt az ég.


A Jófejhez rengeteg tapasztalat kell, és mázlival kombinált megfelelő időzítés. Sötét égen, eszement jó átlátszóság esetén (évente pár éjszaka ilyen a Kárpát-medencében), a lehető legnagyobb horizont feletti magasság esetén van esélyed megpillantani valamit belőle. Előbb-utóbb össze fog jönni, de inkább télen, vagy késő ősszel próbálkozz vele.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.11. 11:55

Jófej vagy Balázs. :)
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.11. 12:06

:))) köszönöm, vettem :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Rossa
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.08.26. 16:07

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Rossa » 2011.09.19. 10:32

Hello,

Akinek van tapasztalata Castell szűrők terén, az meg tudná osztani velem, hogy milyen körülmények között miféle égi objektumokat tudott észlelni vele, s milyen részletgazdagságban?
(UHC és OIII vélemény is érdekelne.)
Én a hétvégén szerettem volna kipróbálni őket, és egy fórumozó tanácsára a Fátyol köddel próbálkoztam, de vagy teljesen fakezű vagyok (ami könnyen előfordulhat), vagy a szűrők nem szuperálnak túl jól, de sehol sem bukkantam rá. Tettem egy kísérletet az Észak Amerkiai köddel is, de ez esetben is eredménytelenül. Viszonylag jó körülmények közt próbálkoztam egy Newton 200/1000-ressel, így azt hittem siker koronázza próbálkozásom, de csalatkoznom kellett.

Előre is köszi a válaszokért,

Rossa
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.19. 10:44

Szia!

Rossa írta:egy Newton 200/1000-ressel, így azt hittem siker koronázza próbálkozásom, de csalatkoznom kellett.


A Fátyol-köd és az Észak-Amerika-köd hatalmas kiterjedésű objektum, mindkettőt kis nagyítással és nagy látómezővel érdemes észlelni, főleg az Észak-Amerikát. Mekkora nagyítást használtál és milyen okulárral?

Mennyire fényszennyezett helyen észlelsz?

Nekem amúgy igen jó tapasztalatom van a Castell UHC-vel, de eddig leginkább planetáris ködökhöz használtam. Mérsékelten fényszennyezett helyekről hatalmasat dobott a kontraszton.

Azt javaslom, hogy előbb te is planetárisokon próbálgasd a szűrőket, legalábbis az UHC-t. M57, M27, aztán neki lehet esni halványabbaknak is, pl. az NGC 7008-nak a Cyg-ben.

Az OIII-nak tényleg látványos hatása van a Fátyol-ködre. Ennek a nyugati, halványabb darabját könnyebb megtalálni, az 52 Cyg szomszédságában. Állítsd be előbb ezt a csillagot a lehető legkisebb nagyítással, majd rakd be az OIII-at. Utána navigálj el keletnek, a Fátyol fényesebb részéhez. :)
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”