mélyég szűrő

dragonheart
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013.10.29. 18:28

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: dragonheart » 2014.02.12. 17:14

bcsaba írta:
dragonheart írta:Sziasztok!

Elgondolkodtam azon, hogy beszerzek egy UHC szűrőt, de kicsit tanácstalan vagyok, mert nemtudom, hogy érdemes-e befektetnem rá. Jelenleg egy 60/900-as refraktorom van, vajon ennél is hasznát tudom venni a szűrőnek? :? Bizonyos kiegészítőket mindenképp megtartok, ha a későbbiek folyamán nagyobb távcsövem is lesz...

Köszi a választ előre is!



Nekem is ilyen távcsövem van és feltettem ezt a kérdést Leventének, aki nem ajánlotta ehhez a távcsőmérethez.


Értem. Számomra csak azért érdekes, mert amatőrként úgy tudom/tapasztalom, hogy a ködöket, galaxisokat kis nagyításban érdemes nézegetni, márpedig ennek a távcsőnek nincs túl nagy nagyítása, tehát erre alkalmas... vagy talán a begyűjtött fény lenne kevés neki? Ha nem ezt, akkor milyen szűrőket ajánlotok ehhez a távcsőhöz, amit esetleg később is, másik távcsőnél is használhatok?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.02.12. 17:26

Így van, kevés a fény. Minden szűrő elvesz a fényből, ez 60 mm-nél elég erősen látszik is. Én sem vennék hozzá mélyég-szűrőt, legfeljebb színszűrőket bolygászáshoz: egy sárgászöldet általános kontrasztjavításhoz meg egy vöröset, ami nagyon jó a Marshoz és általában is sötétíti az égi hátteret. De ezekből is a legvilágosabb árnyalatot, a szűkös fénymennyiség miatt.
dragonheart
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013.10.29. 18:28

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: dragonheart » 2014.02.12. 17:32

Vizi Péter írta:Így van, kevés a fény. Minden szűrő elvesz a fényből, ez 60 mm-nél elég erősen látszik is. Én sem vennék hozzá mélyég-szűrőt, legfeljebb színszűrőket bolygászáshoz: egy sárgászöldet általános kontrasztjavításhoz meg egy vöröset, ami nagyon jó a Marshoz és általában is sötétíti az égi hátteret. De ezekből is a legvilágosabb árnyalatot, a szűkös fénymennyiség miatt.


Köszönöm a felvilágosítást! :)
ewkiss
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2014.02.26. 20:59

Knisely-féle teszt Excelben

Hozzászólás Szerző: ewkiss » 2014.04.07. 20:36

A Cloudy Nights-on valaki érdeklődött, hogy David Knisely mélyég-szűrőket összehasonlító tesztje (http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1520, magyarul http://makszutov.hu/tudastar/melyeg_szuro_teszt.php) elérhető-e táblázatos formában. Mivel nem találtam ilyet a neten, csináltam egyet, kiegészítve egyéb infókkal (pl. koordináták, felületi fényesség, a http://dso-browser.com/ oldalt felhasználva). Mellékeltem az xls és pdf változatot, előbbi szortolható, utóbbi nyomtatható. Hátha valaki hasznát veszi (például H-béta objektumokat lehet keresni a megfelelő oszlop szerinti rendezéssel). Ha hibát találtok, megköszönöm, ha jelzitek, biztos sok van, mert nagyrészt kézzel és kopipészttel másoltam be az adatokat. A szöveges elemzés nincs benne, csak a 95 köd adatai és a négy szűrő (Deep-Sky, UHC, OIII, H-béta) Knisely-osztályzata 0-5-ig az adott objektumon. A pdf 3 darab A4-es oldal.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Varus » 2014.10.08. 09:34

Sziasztok!

Van két 50,8 mm-es mély-ég szűrőm, amit a gyártó sikeresen összekevert. Az H-Beta feliratúba került az UHC típus, és fordítva... Arra gondoltam, hogy szétszedném és kicserélném őket. A szűrők foglalatán található egy-egy kis horony, aminek segítségével szét lehet szedni a szerkezetet. Milyen eszközzel lehet szétcsavarozni a szűrőt?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.10.08. 10:26

Varus írta:Sziasztok!

Van két 50,8 mm-es mély-ég szűrőm, amit a gyártó sikeresen összekevert. Az H-Beta feliratúba került az UHC típus, és fordítva... Arra gondoltam, hogy szétszedném és kicserélném őket. A szűrők foglalatán található egy-egy kis horony, aminek segítségével szét lehet szedni a szerkezetet. Milyen eszközzel lehet szétcsavarozni a szűrőt?

Pl. Tolómérő, csavarhúzó.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.12.12. 21:57

Egy kérdés: Az UHC szűrő mit szűr ki, illetve enged át amiért olyannak látjuk a képet amilyen? Tegnap az Orion ködön is leteszteltem: BADER!!! minőségű UHC szűrő mutálódott a bal szemembe, vagy legalábbis történt vele valami, amitől úgy látom vele az objektumokat, ami persze egyfelől jó, de jó lenne tudni, hogy örüljek neki, vagy menjek el szemészetre.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.12.13. 13:07

Szia János!

Nem tudom, hogy ismerős e az oldal vagy sem a szűrőkről:
http://www.alpineastro.com/filters/filters.htm#UHC

Nem csak szűrőkkel foglalkozik a honlap, de ettől függetlenül érdemes felkeresni :idea:
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.12.13. 16:28

Vénkertész írta:... BADER!!! minőségű UHC szűrő ...


Esetleg itt:

http://www.baader-planetarium.de/sektion/s42/s42.htm
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: mélyég szűrő

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.12.13. 20:48

Köszönöm az ajánlásokat, Levente oldalán is ezeket találtam, csak nem tudtam beintegrálni a "nyavajámba".
Érdekes dolog, egész nyáron szívtam egy szaruhártya gyulladással, mindenfélével kentem, stb. gondolom itt történt valami. A Napon már eddig is megfigyeltem, hogy pont úgy látom, mint a jobbal, ha a Baader uhc-t használom ( a Scopiumon is próbáltam), de most, hogy az M42-t Holdnál, utca lámpáktól nem mesze olyan kontrasztosan láttam, hogy az csak na- igen meglepődtem. Bár a Jupitert nem tudtam fókuszra állítani vele, a mai Nap észlelés eldöntötte, hogy nem megyek szemészetre- a fáklyákat sokkal jobban látom így. Ha valaki esetleg találkozott már ilyesmivel ( úgy gondolom, a valóságban )és tudja mi ez, privátban szívesen megbeszélném vele.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”