Barlow lencsék

mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.02. 01:17

MrSteel írta: Milyen lencsét ajánlanátok erre a kis távcsőre? Gondolkoztam egy 2x es Barlow-on de nem tudom hogy milyen képet adna... Köszönöm a válaszokat előre is! :) ÉS B.U.É.K!


Üdv!
Már egy 6mm-es oklival is eléred ennél a csőnél a legnagyobb nagyítást, amit ez a lencse adhat. Nagyobb nagyítás nem fog újabb részleteket adni, a fény pedig csökken. Ebből a megfontolásból a Barlow egy felesleges pénzkidobás. Én egy 6 vagy 7 mm-es Planetaryt javaslok ha még kapható, mert úgy látom, profilváltás volt Leventénél. (Makszutov)
MrSteel
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.01.01. 21:59

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: MrSteel » 2013.01.02. 09:51

Szia! Planetaryt lencsére nem tudtam rákeresni. Nem adott ki semmit! Pedig jó kis cucc az enyém,de ha nem megfelelő okulárokkal És ezzel a Eyepiece 1,5 x csővel ami talán nyújtó lehet,de magyar nevét nem tudom,nekem azt mondták SŐTT láttam videóba hogy holdazni szoktak ezzel.9 es Eyepiece és 2-3x Barlow már jó kombi,de én nem merek rá igent mondani mert sosem volt!!! :D Szeretnék minél kijjebb látni az űrben éles képet kapni a bolygókról. Ezt akarom elérni,ezért fordultam hozzátok. Köszönöm
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.01.02. 10:07

MrSteel írta:Szia! Planetaryt lencsére nem tudtam rákeresni. Nem adott ki semmit!

Szia,
http://makszutov.hu/termek/sw_wap
http://tavcso.hu/?o=termek&id=235
* polkorrektség jegyében mindkét beszerzési forrás feltűntetve :)

Szerintem is fölösleges Barlow-val tovább rontanod a tubus képét, inkább vegyél egy 4mm vagy 6mm-es Planetaryt. Azok nagyon jó kis okulárok.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.02. 10:08

MrSteel írta:Szia! Planetaryt lencsére nem tudtam rákeresni. Nem adott ki semmit!


http://www.makszutov.hu/termek/sw_wap

MrSteel írta: Van hozzá egy 1,5x-es Erecting Eyepiece nyújtó ha jól mondom. Ezzel a taggal földi megfigyelést szoktam csinálni,de egyik este a Jupiternél nem tudtam vele a képet élesíteni. a Szaturnuszt még nem láttam vele,csak Holdat Jupitert és az ISS-t. Milyen lencsét ajánlanátok erre a kis távcsőre? Gondolkoztam egy 2x es Barlow-on de nem tudom hogy milyen képet adna... Köszönöm


Ezt a kis akromátot max 100x nagyításig hajszolnám, jobban nem érdemes. Ezért nem éri meg szerintem sem a barlow. 2-3 jobb okulár, mint ami a dobozában volt, amire érdemes költeni. Vagy amit fent linkeltem, vagy egyszerű plössl:
http://www.teleskop-austria.at/prod.php ... u1-tssp-ts
MrSteel
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.01.01. 21:59

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: MrSteel » 2013.01.03. 16:15

András (András)
"Ezt a kis akromátot max 100x nagyításig hajszolnám, jobban nem érdemes. Ezért nem éri meg szerintem sem a barlow. 2-3 jobb okulár, mint ami a dobozában volt, amire érdemes költeni"
_____________________________________________________________________________________________
Hát én csak arra lettem volna kíváncsi,hogy ez a 1,5x -es Erecting Eyepiece taggal + valamilyen obival lehetne közelebbről szemlélni a bolygókat... sajnos én ezt a 1,5x ös csövet és a 20mm-es gyári obit+ prizma összeraktam a Jupiterre,de teljesen betolt fókusznál homályos volt a kép! De kifelé tekerve nőtt az objektum mérete ,de homályosodott is egyben. Valószínű,hogy nagyobb obival 30körülivel már tudnám élesíteni is a képet?!
Nem akarok sokat rákölteni,de kiszeretném használni a gyári tartozékokat is!
Nekem elég lenne a hold "űrséta" élmény,de a 4mm es még távolinak tűnik szemre vélhetően.
Akinek van már tapasztalata ebben,azt szívesen meghallgatom! :)
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.01.03. 16:42

MrSteel írta:sajnos én ezt a 1,5x ös csövet és a 20mm-es gyári obit+ prizma összeraktam a Jupiterre,de teljesen betolt fókusznál homályos volt a kép!

Szia,
Az első hozzászólásodban írtad, hogy 20, 12 és 4mm-es okulárokkat kaptál a tubushoz. Ha a 20-as okulárt másfeles Barlow mögé teszed, akkor 13mm-körüli lesz az új fókuszod. Ezzel a kombinációval még a 12mm-es okulárodnál is kisebb nagyítást kapsz rosszabb képminőséggel.
Tehát Barlow + 20mm helyett használd inkább a 12mm-t.
MrSteel
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.01.01. 21:59

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: MrSteel » 2013.01.03. 17:30

Köszönöm a gyors választ. Sajnos most az ég miatt nem tudom kipróbálni,de mivel a 1,5 ös nyújtóval + a 20as obival ha nem láttam semmit,így a 12mm-est már meg sem próbáltam... Viszonylag élesebb képet kapok akkor a 12mm-essel? :) Mondták,hogy szerezzek be,egy 9mm es nyújtót,és azzal már tudnék állítani élességet is. Na de most ez van egyenlőre és ezt szeretném kihasználni. Sajnos még tesztelgetni kell hogy lesz jobb. Egyszer ha telik rá egy boltban kérek tanácsot,hogy hogy tudnám a maximumot kihozni a Bresser Távcsövemből! :)
Perseus84
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.07.19. 22:26

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Perseus84 » 2013.01.03. 18:11

MrSteel írta:Köszönöm a gyors választ. Sajnos most az ég miatt nem tudom kipróbálni,de mivel a 1,5 ös nyújtóval + a 20as obival ha nem láttam semmit,így a 12mm-est már meg sem próbáltam... Viszonylag élesebb képet kapok akkor a 12mm-essel? :) Mondták,hogy szerezzek be,egy 9mm es nyújtót,és azzal már tudnék állítani élességet is. Na de most ez van egyenlőre és ezt szeretném kihasználni. Sajnos még tesztelgetni kell hogy lesz jobb. Egyszer ha telik rá egy boltban kérek tanácsot,hogy hogy tudnám a maximumot kihozni a Bresser Távcsövemből! :)


Üdvözletem! Ha nem használod a 1.5-ös nyújtót csak simán a 20 mm-es, vagy 12 mm-eres okulárral sem tudsz élesre állni? (a 4 mm-eres oksit már csak azért sem kérdezem mert a távcsövedben 225 X szeres nagyítást adhat ami durván meghaladja az elméleti maximális nagyítást!)
Kérdezném hogy milyen okulár oldali kiegészítők tartoznak a műszerhez? (zenittükör, amici prizma?) Ezt azért kérdezem, mert pl nekem a gyári Skywatcher állítható zenttükrét részben azért cseréltem le mert a távcsőhöz utólag vásárolt GSO márkájú 9mm-es okulárommal csak ugy tudtam élesre állni, ha kikoppant a Fókuszírozó! Miután lecseréltem egy Fix szerelésűre ilyen problémám azóta nincs, utóbbinak jóval kisebb a fényútja. Tehát az is lehet az oka hogy a zenitükör túl sok fényutat használ fel és kikoppanás előtt nem éred el a fókuszsíkot!

De hogy ne csak off legyen hozzászólásom és ha mindenképpen barlow-ban gondolkozol ajánlanék egy ilyet:

http://makszutov.hu/termek/barlow_2x
vagy
http://www.tavcso.hu/index.php?o=termek&te=B2x

Ezek nagyon jó és olcsó barlow lencsék. Ezeket szét lehet tekerni és az okulárjaid szűrőmenetébe csavarhatóak (ha van) ekkor ez is 1,5 ös nyújtást végeznek így 2db okulár esetében 6 féle nagyítás érhető el ugyan azzal a távcsővel!

Tisztelettel: Sz.A.
MrSteel
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.01.01. 21:59

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: MrSteel » 2013.01.03. 18:50

[quote="Perseus84"]
Ha nem használod a 1.5-ös nyújtót csak simán a 20 mm-es, vagy 12 mm-eres okulárral sem tudsz élesre állni?

http://www.lidl.de/de/Teleskope/BRESSER ... -EL-70/900

Nekem ez a csövem van. A sima okikkal élesre tudok állni,de ezzel a 1,5es kihuzattal nem igen :D
Elnézést a sok kérdésért,de inkább kérdezek olyan embertől,aki már több éve csillagász,mint bárki mástól.
Volt aki nem javasolt Barlowot,de így mindenképpen BE KELL szereznem egy készletet... Csak úgy lesz maximálisan kihasználva csövem. Mivel a nyújtót adták hozzá,így földi megfigyelésre (Zenit tükör nélkül)
Megfelelő,és nagyon tetszik. Ekkor gondolkoztam,hogy bolygókra is jó lehet,ha földinél jó volt az élesség.. és akkor csalódtam ,mikor totál betolt fókusszal volt majdnem éles,de kifelé fókuszálva még pocsékabb lett a kép.
2x Barlow lesz akkor a gyógyír erre a problémára :) Köszönöm a segítséget,nagyon hálás vagyok! :))
Perseus84
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.07.19. 22:26

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Perseus84 » 2013.01.03. 19:09

MrSteel írta:
Perseus84 írta: Ha nem használod a 1.5-ös nyújtót csak simán a 20 mm-es, vagy 12 mm-eres okulárral sem tudsz élesre állni?

http://www.lidl.de/de/Teleskope/BRESSER ... -EL-70/900

Nekem ez a csövem van. A sima okikkal élesre tudok állni,de ezzel a 1,5es kihuzattal nem igen :D
Elnézést a sok kérdésért,de inkább kérdezek olyan embertől,aki már több éve csillagász,mint bárki mástól.
Volt aki nem javasolt Barlowot,de így mindenképpen BE KELL szereznem egy készletet... Csak úgy lesz maximálisan kihasználva csövem. Mivel a nyújtót adták hozzá,így földi megfigyelésre (Zenit tükör nélkül)
Megfelelő,és nagyon tetszik. Ekkor gondolkoztam,hogy bolygókra is jó lehet,ha földinél jó volt az élesség.. és akkor csalódtam ,mikor totál betolt fókusszal volt majdnem éles,de kifelé fókuszálva még pocsékabb lett a kép.
2x Barlow lesz akkor a gyógyír erre a problémára :) Köszönöm a segítséget,nagyon hálás vagyok! :))


Lehet buta kérdés lesz, de a zenit tükröt remélem nem a fókusznyújtó után teszed amikor bolygózni szeretnél?
Először zenit tükröt és rá a fókusz nyújtót! Fordítva nem fogod elérni a fókuszt sehogy sem! Elég hosszú csöve van annak a 1.5 ös nyujtónak ebből kifolyólag lehet jobban jársz egy olcsóbb 2X-essel azt kicsit jobban is bírná a kihuzat nem lenne olyan nagy a forgató nyomaték és egyben a feszítő erő betekintéskor. Az általam javasolt barlow 7.5 cm hosszú, lehet kompaktabb kicsit mint a gyári bresser 1.5 ös.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”