Barlow lencsék

Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.04.13. 18:17

Szia Csonglee!

Még egy szakmai tanács a Barlowhoz : ha kicsavarod a lencsét a foglalatból
és úgy csavarod be az okullárba, akkor a 3x Barlow lencséje úgy fog működni,
mintha kb. 1,5x lenne a fókusznyújtása. Vagy, ha a zenittükör elé betudod
illeszteni, akkor a névlegesnél nagyobb lesz a fókusznyujtás.
Ha valami problémád akad írjál.
Üdv Tóni.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.19. 12:59

Helló! Lehet, nem konkrétan a témaindító kérdéshez kapcsolódik, de a barlow-al kapcsolatos.
Jelenleg nekem a következő okulárjaim vannak: 5mm planetary,10mm Skywatcher,20mm Skywatcher wide angle,25mm skywatcher, és az egészhez egy 2X Barlow.
Kérdésem, hogy most jelenleg a nagyításaim egy 150/750-es tükrössel ezek: 30,37.5,60,75,150,300
Mivel megvettem a planetary-t, így gyakorlatilag méretben (és minőségben) kiváltottam a 10mm tartozék okulárt, amit kaptam a távcsőhöz.
Nézelődéseim során többször tapasztaltam, hogy a 75-150 között elég nagy az űr, ezért gondoltam arra, hogy jó lenne mondjuk egy 15ös, amivel lefedhetek egy 50 és egy 100-as nagyítást. A kérdésem pedig az lenne, hogy ilyen esetekben mennyire érdemes számolni a barlow-al, mint jó minőségű műszerrel? Tehát pl a Planetary-t is azért vettem, mert ár/teljesítmény kategóriában mindenhol csak jót írtak róla. Viszont hiába veszek egy 15mm-es "minőségi"-t, ha a barlow azt lerontja.

Szóval a fő kérdés, a kérdések kérdése (:)) az lenne, hogy ebben az esetben egy 15mm-es vagy pedig egy 7-8mm-es okulár beszerzése a jobb ötlet?

Válaszotok előre is köszönöm!
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.04.19. 13:35

En valamiert nem szeretem a barlowokat vizualis eszleleshez, ugyhogy inkabb egy 7-es Planetaryt vennek.

--mpt
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: András » 2011.04.19. 13:42

mudlee írta:Szóval a fő kérdés, a kérdések kérdése (:)) az lenne, hogy ebben az esetben egy 15mm-es vagy pedig egy 7-8mm-es okulár beszerzése a jobb ötlet?
Válaszotok előre is köszönöm!


Ez teljesen szubjektív dolog szerintem, és minden fórumon felmerülő kérdés, és annyi változó van benne, hogy leginkább az a jó döntés, ami neked szimpatikus. (konkrétan nálam is hol ide, hol oda billen a mérleg nyelve)

Azt kell eldönteni, hogy mi az elsődleges. Ha azonos típusú egyszerű oklid van/lenne, akkor a hosszabb fókuszúba a betekintés könnyebb, ritkábban pislogod le a pici szemlencsét, kényelmesebb a használata, és attól is függ, milyen az a barlow, vannak igenis jó barlow-k jó drágán, amik nem csinálnak piros-kék főzeléket a Holdból, ugyanakkor ha megbarátkozol a kicsit kényelmetlenebb betekintésseel, akkor meg jobb egy rövidebb fókuszú. Vannak ilyen maximalisták, akik minimalisták lencseszám-kérdésben. Az esetek többségében én inkább a barlow-nélküli rövid fókuszúra voksolnék. Ha bemutató van akkor meg egy hosszabb fókuszú + barlow kombinációra.
De pl a barlow-ban kifejezetten utálom, hogy az okulár koszait, karcait jobban látom, ha barlow van előtte.
Viszont: kifejezetten jó a barlow-ban, hogy nem csak ront, javít is a képen. Pl a széltorzítása az oklinak látványosan javul, ha barlow-t használok.

Vagy veszel pl SW planetaryt, eleve beépített barlow-taggal.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.19. 14:29

Ami nekem van, az a gyárilag a 150/750-es Newtonhoz járó 2X Barlow, semmi extra változat.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2011.04.24. 19:12

Tóni írta:Szia Csonglee!

Még egy szakmai tanács a Barlowhoz : ha kicsavarod a lencsét a foglalatból
és úgy csavarod be az okullárba, akkor a 3x Barlow lencséje úgy fog működni,
mintha kb. 1,5x lenne a fókusznyújtása. Vagy, ha a zenittükör elé betudod
illeszteni, akkor a névlegesnél nagyobb lesz a fókusznyujtás.
Ha valami problémád akad írjál.
Üdv Tóni.

Szia Tóni!
Megvettem a 6mm-es okit. Most jött el az ideje a barlownak. Találtam neten használt GSO 5X nagyításút.
A kérdés, van e értelme akkorát venni? Pro: olcsóbb mint a 3x, és csak párszor volt használva. Kontra: Félek az 500* nagyítás sok lesz a 130-as tükörnek.(Na nem utolsó sorban meg, a mi tudásunknak nem kevésbé:-) )


Most már van fényképező is amit majd rá lehet csatlakoztatni a távcsőre. Tehát asztrofotózás próbálkozás is párhuzamosan halad a megfigyelési próbálkozásokkal. Tegnap esti eredmény a nemzetközi űrállomás, és két meteor :). A távcsővel semmi, mert pokoli fényszennyezettség volt a helyszínen. Viszont a Jókai bableves isteni volt.:))
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.04.24. 19:32

500x nagyitas biztosan sok.
A 6mm-es okular melle a 2x barlow jelenti szerintem az esszeruen hasznalhato maximumot.

--mpt
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.06.27. 09:46

Sziasztok!

Kellene egy kis segítség. Adott a 90/900 as sw hez kapott alap tartozék 2x barlow. Lassan időszerű lenne a tisztítás is, meg itt a fórumon is olvastam, hogy szét lehet csavarni őket, oksira rá. Namármost aki ismeri ezt az alap tipust az mdgírná, hogy ezt is lehet e? Mármint szétcsavarni. Ahogy elnézem igen, mert a csőn belül is látsztik, meg így lenne logikus, de egyszerűen lehetetlen szétcsavarni!!! Nem vagyok gyenge, de ha megfeszülök sem jön szét. Gondolom alsó rész a lencse, az a króm színű és a felső része a t2 menetes rész nah ez utóbbi kettőnél kellene elválnia. Az oksikról könnyen lecsavarható a króm rész /gyári szintén/ de a barlov se lazán, se erősen se sehogy. Satuba csak nem foghatom be azt csőfogóvan megtekerni. Szóval ezt a tipust lehet egyáltalán? Vagy lehet hogy a menet gyárilag sérült lehet annyira hogy összegyógyult?
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.06.27. 10:04

xyfree írta:Sziasztok!

Kellene egy kis segítség. Adott a 90/900 as sw hez kapott alap tartozék 2x barlow. Lassan időszerű lenne a tisztítás is, meg itt a fórumon is olvastam, hogy szét lehet csavarni őket, oksira rá. Namármost aki ismeri ezt az alap tipust az mdgírná, hogy ezt is lehet e? Mármint szétcsavarni. Ahogy elnézem igen, mert a csőn belül is látsztik, meg így lenne logikus, de egyszerűen lehetetlen szétcsavarni!!! Nem vagyok gyenge, de ha megfeszülök sem jön szét. Gondolom alsó rész a lencse, az a króm színű és a felső része a t2 menetes rész nah ez utóbbi kettőnél kellene elválnia. Az oksikról könnyen lecsavarható a króm rész /gyári szintén/ de a barlov se lazán, se erősen se sehogy. Satuba csak nem foghatom be azt csőfogóvan megtekerni. Szóval ezt a tipust lehet egyáltalán? Vagy lehet hogy a menet gyárilag sérült lehet annyira hogy összegyógyult?


Szia!

Az én alap barow-om úgy jön szét, hogy a krómrésznél ha benézel, ott be van csavarva a lencse egy menetbe. Ha ezt kicsavarod, utána minden további alkatrész csak be van tolva a csőbe, tehát felfelé, a krómrésztől ellentétes irányba ki lehet őket tolni a csőből. Maga a cső nekem sem jön szét, a krómrésznél ragasztva van.
MrSteel
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.01.01. 21:59

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: MrSteel » 2013.01.01. 23:16

Sziasztok! Én még itt nagyon friss tag vagyok! :) Nemrégiben szereztem be egy Bresser Skylux 70\900 EL Refaktort és ugye az alapkészletet használom most (obikat) 4mm 12mm és 20mm. Van hozzá egy 1,5x-es Erecting Eyepiece nyújtó ha jól mondom. Ezzel a taggal földi megfigyelést szoktam csinálni,de egyik este a Jupiternél nem tudtam vele a képet élesíteni. a Szaturnuszt még nem láttam vele,csak Holdat Jupitert és az ISS-t. Milyen lencsét ajánlanátok erre a kis távcsőre? Gondolkoztam egy 2x es Barlow-on de nem tudom hogy milyen képet adna... Köszönöm a válaszokat előre is! :) ÉS B.U.É.K!
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”