Barlow lencsék

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.03. 07:08

Ilyenkor 15-20x is csereberélem őket, hogy az ilyesmit kiszűrjem. A Szaturnuszon és a Holdon is kipróbáltam különböző időpontokban és mindig ugyanaz lett az eredmény.

Izgatottan várom a véleményeket! :) (Sőt, most már ketten is várjuk :D )

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.03. 09:31

Lovász András írta:
2019.09.03. 07:08
Ilyenkor 15-20x is csereberélem őket, hogy az ilyesmit kiszűrjem. A Szaturnuszon és a Holdon is kipróbáltam különböző időpontokban és mindig ugyanaz lett az eredmény.

Izgatottan várom a véleményeket! :) (Sőt, most már ketten is várjuk :D )

Üdv, András
Csatlakozom, én is kíváncsi vagyok. Mondjuk a barlow -zott okulárt barlow-zni nem jó dolog.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.03. 11:25

kazi írta:
2019.09.03. 09:31
...Mondjuk a barlow -zott okulárt barlow-zni nem jó dolog.
Miért? A Goldline képe nem romlott a nyújtóval, pedig az is barlow-val indít. Sőt, még annyit sem rontott a kis olcsó barlow-m a képén, amennyit a nagyítás növekedése indokolna (szerintem).
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2019.09.03. 12:42

Lehet, hogy te kifogtál egy nagyon jó példányt abból a Goldline-ból, mert nekem 2 is volt (egy régebbi és egy újabb változat), de egyiknek sem voltam elájulva a képétől. Csakúgy, mint a sima T2 menetes barlow képétől sem. :)
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.03. 16:49

Üdv urak! :) A barlowos okfejtéshez dobnék hozzá egy kicsit. Mint szerintem ti is tudjátok, a barlow nem csak fókusznyújtást tud elkövetni egy fénykúppal. Minden lencse öagában vagy rendszerben egy korrektor is. Az ,hogy jó vagy rosz korrektor,és mikor nevezzük ennek, azt most hadjuk. A lényag hogy korigál valamerre. Az okulárok -pláne a nagylátószöggel rendelkezők,- önmagukban egy tökéletesített rendszer. Ebbe a kihegyezett rendszerbe tenni vagy elvenni nem lehet csak valamilyen lencsével mert beleavatkozhat a korrekcióba. Na de hogy? A goldinak gyakorlatilag egy fordított kelner a fő része ,és ez lehet barlowal izgatni; minél nagyobb a nyújtás annál jobb.Persze csak ésszerű kereteken belűl.Ez a planetáry oklira is pontossan igaz. Mert a fő részének a képalkotása a barlowtól fűg ,de nem a helyzetétől; akár lehet távolabb is vagy erősebb barlow is. A soklencsés eset az egy komplett rendszer amiben bármelyik tag elmozdítása ,vagy egy másik hozzáadása-barlow- ,a fénymenet szögét megváltoztatva a fény a görbűletek más zónáit érintve,már nem lesz azonos a tervezett korrekció; vignetálhat, gömbi eltérést mutathat és még színhibát is vihet bele. Gondoljunk egy egyszerű szimetrikus plösslre: ha a lecséi a szimetrikusságot fentarva megváltoztajuk-mondjuk háttal egymásnak,- oda minden.
Gyuricza István
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.03. 18:57

Lovász András írta:
2019.09.03. 11:25
kazi írta:
2019.09.03. 09:31
...Mondjuk a barlow -zott okulárt barlow-zni nem jó dolog.
Sőt, még annyit sem rontott a kis olcsó barlow-m a képén, amennyit a nagyítás növekedése indokolna (szerintem).
Hát akkor biztos szerencsés páros. :)
Ilyenkor mindig eszembe jut az, hogy milyen témázások mennek azon hogy a tükör bevonatok fényvisszaverése 92 vagy 95%, dielektrikus vagy sima zenittükör vagy a kevés lencsés szuperortho okulárok kontrasztja ígymegúgy stb, most meg jó az eleve barlow-zott goldline még megspékelve egy finoman szólva sem minőségi barlow-al. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.03. 19:39

István! Nekem is ez jutott eszembe, mármint hogy az ES ahhoz túl komplex rendszer, hogy egy "mezei" barlow-t megtűrjön büntetlenül. Azért kérdeztem rá az extenderre, mert úgy sejtem, hogy az önmagában korrigált rendszer, de javítsatok ki, ha tévednék!

Zoli! Szerintem igazad van abban, hogy szerencsés páros. A Goldline önmagában nem rossz, de nem is nagy szám. Nem túl kontrasztos és szinte minden szürke benne. Az ES-ben élesebb és "élőbb", kicsit színesebb is a kép (tegnapelőtt a Szaturnusz-köd gyönyörű, türkiz színben tündökölt!).
A Goldline-nak lehet, hogy még előnyére is válik ez a barlow! Persze azért a kontrasztján az sem javít :mrgreen:
Még egy adalék, csak hogy ne legyen olyan egyszerű a dolog: a 10 mm-es BCO-val ragyogóan működik ez az olcsó kétszerező: szép, kontrasztos a kép!

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.03. 21:01

Lovász András írta:
2019.09.03. 19:39
István! Nekem is ez jutott eszembe, mármint hogy az ES ahhoz túl komplex rendszer, hogy egy "mezei" barlow-t megtűrjön büntetlenül. Azért kérdeztem rá az extenderre, mert úgy sejtem, hogy az önmagában korrigált rendszer, de javítsatok ki, ha tévednék!

Zoli! Szerintem igazad van abban, hogy szerencsés páros. A Goldline önmagában nem rossz, de nem is nagy szám. Nem túl kontrasztos és szinte minden szürke benne. Az ES-ben élesebb és "élőbb", kicsit színesebb is a kép (tegnapelőtt a Szaturnusz-köd gyönyörű, türkiz színben tündökölt!).
A Goldline-nak lehet, hogy még előnyére is válik ez a barlow! Persze azért a kontrasztján az sem javít :mrgreen:
Még egy adalék, csak hogy ne legyen olyan egyszerű a dolog: a 10 mm-es BCO-val ragyogóan működik ez az olcsó kétszerező: szép, kontrasztos a kép!

Üdv, András
Próbálj majd ki egy Q-turret-et, amit a BCO-val egy garnitúrában adnak. Nem drága és sztem nem lehet egylapon említeni ezzel a sima akromatikussal.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.03. 21:09

Jól gondolod András az extendernél több mindent vettek figyelemben mikor tervezték. A gold line okulár szerintem is az árához, látomező,leképezé fügvényében jól jasználható.
Továbbá egy tisztességes kéttagú barlow nagyon is jó tud lenni. Gyakorlatilag nem feltétlen ront a képen egyszerű értelmében
Ezt azért mondom ,mert egy barlow nyílván nagyobb nagyítást podukál mint önmagában az alkalmazott okulár. De csak a kombó eredő fókuszát vetjük azonos fókuszú oklival még az sem lehet ugyan az. Na de mért? Mert a planetary is egy barlowolt RKE mégis jobb egy azonos fókuszú ortho. Ha ront a képen az néhány má tényező is okozhatja: alapokulár felépítése minősége, a légkör álapota, a távcső optikai pontossága, és persze a barlow is lehet hibás. De más nagy optikai műhelyek is kinálnak kéttagból épített barlowot A legkíválóbb bolygózók sem extender rendszer tartalmaznak hanem kétagos nyújtótagot. Szóval az BCO jó alap okulár és valószínű a barlowod is rendben van.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.03. 21:55

BCO-ról mint írtam,jó alap okulár. Volt két ilyen oklim 10mm meg 6mm-ben, most nincs. Egyszerűen a GSO plössl nekem jobbnak bizonyúlt. De másnak lehet pont fordítva van ez a dolog. Hogy a barlowjával milyen azt már nem fogom persze megtudni. És nem szándékom lehúzni sem ezt az oklít sem a gold line oklit sem a plösslt. Mert a tapasztalatom az, hogy bármely 4 tagú oklit veszed a döntő a tiszteséges kivitel mem pedig a rendszer lesz. A barlowra is érvényes ez a tapasztalat. És nem utolsó sorban tömeggyártásban lehet rossz és meglepően jó is. Az is lehet hogy Andrásnak egy kiváló példány jutott. Szóval András csak abban az esetben vegyél másikat ha meggyőzödtél ,hogy a sajátodtól láttál lényegesen jobbat. Az hogy valami leheletnyivel, hajszállal meg mintha varázsszavakal lehet jellemezni azt feljtsd el!
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”