Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.09. 15:44

Gábor1967 írta:
2020.02.09. 15:22
... Vagy lehet, hogy csak egy sima törlőkendő is megtenné. Mi a véleményetek róla?
Kizárólag nedvesen, áztatás után szabad piszkálni a szennyezett üvegfelületeket!!!
Főleg, ha bevonat is van rajta (ami ma már szinte mindegyiken van), mert az sokkal hamarabb megsérül, mint maga az üveg.
Bár a régi oklikon még nem biztos, hogy van bevonat, de én azokhoz sem nyúlnék szárazon...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.02.09. 18:34

Nagyon szépen köszönöm a tanácsaitokat a tisztítással kapcsolatban! Valamiért egy kicsit tartózkodtam, hogy saját magam megcsináljam az egészet, de Attila segítsége, levele megnyugvást hozott lelkemre, köszönöm még egyszer!
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.02.09. 19:55

Gábor annyit hozzátennék, hogy okulárt műanyaghengerrel, gumikupakal ne védd. A puha-fadoboz a lehető legjobb.-persze lakozatlan változatban. A fa a ritkább rostok miatt nedszívó, és arra párologtat amerre száradni tud.-tehát nem befelé. A gombának a száraz levegő az ellensége: még a gumi, bezárja a párát a lencseközbe, és azt állandó hőmérsékleten fénymentesen tarva, kedvez a gobásodának. Az én oklijaim egyetlen egy kupak sincs, csak táskában tartom habszivacsok között. Még láttam olyan binoklit, ami új műszer ellenére a gondossan a gyári csomagban tartva, akkora gombatelep viritott a zöld rétegen, hogy pörköltnek is elég lett volna. :) Szóval száraz tárolás, de ha van bezárt pára, akkor biztosítva legyen annak távozása.
Gyuricza István
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.02.10. 10:11

Nagyon köszönöm István, hogy rá világítottál erre a dologra ill. megosztottad a véleményedet és a korábban szerzett tapasztalatodat. Teljes mértékben helyt állóak a gondolataid. Érdekes, hogy ennek ellenére ma még a piacon vannak ezek a hengerek és árusítják is őket folyamatosan. A héten ha oda jutok, akkor körül nézek én is a netten, hogy milyen fadobozokat árusítanak és veszek vagy ha nem tetszik, akkor csinálok egyet magamnak. Nem sok munka elkészíteni, de legtöbb az az idő amíg elő veszi az ember a gépeket, össze gyalulja, méretre vágja, ragasztja. Sajnos a hazai, nemzetközi piacon nem igen vannak, akik készítenek az okulároknak faládát. Egy külföldi szakemberről tudok... de az csak télen készít faládákat.
https://www.wood-wonders.com/eyepiece/
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.10. 11:54

A fentiekkel egyetértve pusztán kiegészítésképpen annyit jegyeznék meg, hogy az általam is használt Baader Optical Wonder (https://tavcso.hu/termekcsoport/tisztitas)(https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... zlet#pid=3) a gombáktól is megóvja a lencsék felületeit. Nagyon szépen, foltmentesen tisztít.
Szóval ez egy jó alap lehet a gombáktól való védelem során.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.02.10. 15:06

Gábor1967 írta:
2020.02.10. 10:11
Nagyon köszönöm István, hogy rá világítottál erre a dologra ill. megosztottad a véleményedet és a korábban szerzett tapasztalatodat. Teljes mértékben helyt állóak a gondolataid. Érdekes, hogy ennek ellenére ma még a piacon vannak ezek a hengerek és árusítják is őket folyamatosan. A héten ha oda jutok, akkor körül nézek én is a netten, hogy milyen fadobozokat árusítanak és veszek vagy ha nem tetszik, akkor csinálok egyet magamnak. Nem sok munka elkészíteni, de legtöbb az az idő amíg elő veszi az ember a gépeket, össze gyalulja, méretre vágja, ragasztja. Sajnos a hazai, nemzetközi piacon nem igen vannak, akik készítenek az okulároknak faládát. Egy külföldi szakemberről tudok... de az csak télen készít faládákat.
https://www.wood-wonders.com/eyepiece/

Ezek a műanyagok azért terjedtek el, mert egyszerűen gyártható, mint a műanyag szék vagy hasonló. Egy fadoboz meg asztalos munka. Te meg Gábor a famegmunkálásban jártas vagy, úgy hogy kellemes időtöltés lehet számodra. - nem utolsó sórba, lekoppinthatsz egy korhű változatot.
images (1).jpeg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.02.10. 19:37

Valóban elgondolkoztam azon, ha a mostani Merz féle okulárjaimat mind össze szedem akkor készítek számukra egy megfelelő méretű tároló fadobozt fenyőfából. A fa külső részét szerintem be fogom egy saját készítésű, gyenge vizes diófa páccal engedni. esztétikailag mégis másabb mint magában a natúr fenyő, amin még a legkisebb kosz is könnyen nyomot hagy maga után. Az eredeti képet meg kaphatnám a postaládákba teljes méretben? Így is van elképzelésem a belső résznek a kialakításáról, de azért jó volna látni rendesen is a képet.

A Baader tisztító folyadékot és hozzá a törlőkendőt meg fogom venni magamnak minden féle képen! Idáig én a formalint használtam a gombák távoltartására az optikai eszközeimnél. Természetesen nem volt ezidáig vele problémám. Volt egy kezdődő gombásodás egy vásárolt binokuláromba, de sikerült a folyamatot visszályára fordításomban. Azóta sincs az üvegen marásokra vagy gombásodásra utaló jel.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.02.11. 18:19

Nem mutatok, csak mondok: megjött a SW Sky Panorama 82 fokos oksi készlet. Alig várom, hogy kipróbálhassam, remélem gyorsan elfújja a szél ezt néhány felhőcskét ami zavargászik itt.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.11. 19:17

Tüsi írta:
2020.02.11. 18:19
Nem mutatok, csak mondok: megjött a SW Sky Panorama 82 fokos oksi készlet. Alig várom, hogy kipróbálhassam, remélem gyorsan elfújja a szél ezt néhány felhőcskét ami zavargászik itt.
Ezt én is kíváncsian várom... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: szoja » 2020.02.11. 19:46

Tüsi írta:
2020.02.11. 18:19
Nem mutatok, csak mondok: megjött a SW Sky Panorama 82 fokos oksi készlet. Alig várom, hogy kipróbálhassam, remélem gyorsan elfújja a szél ezt néhány felhőcskét ami zavargászik itt.
Az egy nagyon jó szett, örök darab mindegyik. Kiváncsi vagyok, milyen tapasztalataid lesznek vele.

És akkor már én is eldicsekszem a múlt heti szerzeményemmel: egy szerencsés véletlennek köszönhetően hozzájutottam egy 3-6 mm-es Nagler Zoom-hoz. Igaz, kissé az elméleti nagyításom fölé nyúlik már a legkisebb állásán, de remélhetőleg jó seeingnél a Hold és a szoros kettősök esetében ez talán nem lesz nagy probléma :)
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”